Yumurtanın rengi açık sarı ise dikkat! Sakın tüketmeyin

Her yumurtanın sarısı aynı olmuyor. Kimi açık sarı, kimi ise turuncu tonlarında. Peki bu yumurta sarısını farklı kılan nedir? En sağlıklısı hangisi? Gelin hep birlikte inceleyelim

Yumurtanın rengi açık sarı ise dikkat! Sakın tüketmeyin
banner404

SAĞLIKLI yumurtayı ayırt etmek biz şehir insanları için çok kolay bir durum değil ne yazık ki. Sağlıklı yumurtanın doğada organik olarak beslenen, serbest gezen tavuklardan alınacağını biliyoruz ancak piyasadaki hileler yüzünden bu bilgide yeterli olmuyor.2Bu gördüğünüz fotoğrafta 3 farklı yumurta sarısı görüyorsunuz, Bu renkler arasında turuncu olanı;

Evinizde sizde yumurtayı kırdığınızda turuncu bir yumurta sarısı görüyorsanız gayet sağlıklı bir tavuktan yumurta almışsınız. Bu yumurta serbest gezen, doğal çiftlikte büyüyen ve organik beslenen tavuğa aittir. Serbest gezen tavuklar gün ışığı görürler, karanlık ortamda büyümezler. Doğal ortamda yetiştikleri için yumurtalarının besin değeri de son derece yüksektir. Afiyetle tüketebilirsiniz.

AÇIK RENKLİ İSE DİKKAT!

Bunlar genellikle fabrikasyon yumurtalardır. Turuncu renkteki gibi ne yazık ki sağlığımıza bir faydası dokunmuyor. Üstelik sağlığımızı kötü etkileme ihtimali de yüksek. Bu yumurtanın tavukları gün ışığı görmeden yetişiyorlar ve doğadan tamamen kopuklar. 5Çim, böcek gibi yemesi gereken şeylerin dışında 'ne olduğu belli olmayan' yemler yiyorlar ve oldukça da hızlı büyüyorlar. Açık söylememiz gerekirse bu bahsettiğimiz tavuklar ne yazık ki kuluçka makinesinden çıkıyorlar.

SAĞLIKLI VE ORGANİK YUMURTA YERSEK

Her gün iki adet yumurta yiyerek hafıza kaybını ve erken bunamayı önleyebiliriz çünkü yumurtanın içerisinde 'kolin' adı verilen madde vardır ve bu kolin, beynimizin en önemli yapı malzemelerinden bir tanesidir. Organik yumurta 'lutein' açısından da zengindir. Bu madde ise net görmemize yardımcı olur. Düzenli yumurta yediğimizde gözlerimizin sağlığını koruma altına almış oluruz.

Birçok insan D vitamini açısından müzdariptir. Özellikle kış aylarında takviye almamızı ister doktorlar. Yumurta, balık yağı kadar D vitamini içermektedir. Her gün yumurta yiyerek bu açığı kapatabilir ve kemiklerimizi güçlendirebiliriz.7Yumurta, diyetisyenler için önemli bir besin kaynağıdır. Diyet listelerinin vazgeçilmez kaynağı olan yumurta hem besleyicidir hem de tok tutar. Kilo vermeye yardımcı olur.

Doktorlar, anne adaylarına yumurta yemelerini önerirler çünkü bebeğin gelişiminde zeka geriliğini önlemede önemli bir katkı sağlar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştü erol
Rüştü erol - 2 ay Önce

Benim 14 tane tavuğun var akşama kadar geziyorlar kimi açık sarı kimi yumurta turuncu çıkıyor yetiştirmekten yorum yapmayın insanların aklını bulandırmayın

SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner540

banner518

banner481

banner472

banner479