banner468

Yaşam'da romatizmayı unutun

Antalya'da sadece Alanya'daki Yaşam Hastanesi'nde bulunan Romatoloji Servisi'yle hastalar sağlığına kavuşuyor

Yaşam'da romatizmayı unutun

Antalya'da sadece Alanya'daki Yaşam Hastanesi'nde bulunan Romatoloji Servisi'yle hastalar sağlığına kavuşuyor

09 Haziran 2015 Salı 12:05
Yaşam'da romatizmayı unutun
banner404
ÖZEL Yaşam Hastanesi Romatoloji Uzmanı Hakan Aslan, romatizmal hastalıkların tanı, tedavisiyle ilgili süreçleri Yeni Alanya ile paylaştı. Romatizmal hastalıkların diğer organları da etkileyebileceğini belirten Aslan, tanının 4 ayı bulabileceğini ifade etti.        
- Romatoloji Uzmanı (Romatolog) kimdir? 

Romatolog, romatolojik hastalıklar adı verilen çok sayıda hastaların tanısını koymak ve tedavisini düzenlemek için eğitim almış uzmanlardır.
'EĞİTİMİ 13 YIL SÜRÜYOR'
- Ülkemizde romatoloji uzmanlık eğitimi nasıl alınıyor? 

Uzman doktorunuz romatoloji uzmanı olmak için 6 yıl süren tıp eğitiminden sonra 4 yıl süreyle iç hastalıkları uzmanlığı eğitimi, sonrasında da romatoloji uzmanlığı eğitimi alır. Yani kesintisiz yapıldığında en az 13 yıl süren bir eğitimden sonra romatoloji uzmanı olunur. Ülkemizde hem erişkin, hem de çocuk hastalıkları için ayrı ayrı romatoloji uzmanlık eğitimi verilir. 
'FARKLI ORGANLARI ETKİLEYEBİLİR'
- Romatologlar hangi hastalıkların tanı ve tedavisi ile ilgilenir?  

Romatoidartrit, ankilozanspondilit, sedef romatizması, Behçet hastalığı, ailevi Akdeniz ateşi, sistemik lupuseritematozus (SLE), gut, skleroderma, çocukluk çağında başlayan romatizmal hastalıklar, sjögren sendromu gibi daha birçok romatizmal hastalığın tanı ve tedavisi romatologlar tarafından yapılır. Bu hastalıklar vücudun sadece belirli bölgelerini değil, birçok farklı organı tutabilen sistemik hastalıklar. Bu nedenle romatologlar, bu hastalıkların tedavi ve takiplerinin yönetimi konusunda uzmanlaşmış kimselerdir.
'ERKEN TANI MALİYETİ ÖNLÜYOR'
- Romatizmal hastalıkların erken tanısı neden önemlidir? 

Erken dönemde tanısı konmuş ve uygun bir şekilde tedavi edilmiş birçok romatizmal hastalığın ilerlemesini geciktirmek, hatta önleyebilmek mümkün olabilir. 
Romatizmal hastalıkların başlangıcında doğru tanı konması ve uygun tedaviye başlanması önemlidir. Başlangıçta yapılan uygun tedavi hastanın sonraki yaşamı için çok önemlidir. Erken tanı ve uygun tedavi ile sakatlık gelişimini, çalışma ile ilgili kısıtlılıkları, hastalığa bağlı tıbbi ve ekonomik maliyetleri azaltmak mümkün olabilir.
'HASTALIK TAKİP EDİLMELİ'
- Romatizmal hastalıkların takibi neden önemlidir?

Romatologların temel hedefi romatolojik hastalıkların tanısını erken koymak, takiplerini düzenli bir şekilde yapmaktır. Romatizmal hastalıkların birçoğu kronik (süreğen) hastalıklardır. Bu nedenle belirli aralıklarla takipleri gereklidir. Takipler sırasında hem hastalığın seyri, hem de verilen tedavinin etkinliği değerlendirilir. Takipte hastanın tedavisinde yapılacak değişikliklerin yanı sıra tedavi ile ilişkili bir yan etki olup olmadığı da kontrol edilir. 
TUTUKLUK YARIM SAATİ BULUYOR
- Romatoidartrit nasıl bir hastalıktır?

Romatoidartrit, en sık karşılaşılan iltihaplı (inflamatuar) romatizmadır. Sıklıkla eklemleri tutar ve eklemi tutan diğer hastalıklardan farklı olarak ilerleyen dönemlerde kalıcı eklem hasarına (deformite, sakatlık) yol açar. Hastalık eklemlerin yanında kalp, akciğer, göz ve deri gibi organları da etkileyebilir.
Hastalardaki ağrı ve şişlik gibi eklem yakınmaları erken dönemlerde az sayıda eklemde görülebilirse de genel olarak çok sayıda eklem tutulur. Hastaların yakınmaları sıklıkla el bilekleri ve el parmak eklemleri ile ayak bilekleri ve ayak parmak eklemlerine yerleşiktir. Azalan sıklıkla dirsek, omuz, kalça ve diz eklemleri de tutulabilir fakat omurgalar tutulmaz ve hastalarda bel ağrısı olmaz. Hastalar geceleri ve sabahları eklem ağrıları, şişlik ve ek olarak sabah tutukluklarından yakınır. Sabah tutukluğu 20-30 dakikayı geçer. Yorgunluk ve halsizlik sık karşılaşılan belirtilerdir.
'KESİN TEDAVİSİ YOK'
- Romatoidartritin tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmediğinden, tedavi ile hastalık tamamen ortadan kaldırılamıyor ancak tedaviyle geri dönüşümü olmayan eklem hasarları önlenebiliyor. Halen kullanılmakta olan ilaçlar ile hastalığın aktivitesini baskılayıp hastanın yakınmalarını geriletmek ve eklemlerde oluşabilecek hasarları engellemek olanaklı. İngiltere'de yapılmış bir çalışmada, yeterli tedavi almamış hastaların en az yarısının 10 yıllık sürede sakatlıklar nedeniyle işlerini devam ettiremediği (malulen emeklilik) görüldü. 
'HASARI EN AZA İNDİRİYORUZ'
- Günümüz şartlarında tedavi hedefleri nelerdir?

Öncelikle romatoidartrit tanısının erken konulması ve tedaviye hemen başlanması gerekiyor. İkinci olarak hastalığı baskılayarak, hastanın yaşam kalitesini düzeltmek, günlük ve mesleksel aktivitelerini eksiksiz yerine getirebilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Üçüncü olarak eklemlerde oluşabilecek hasarları (dışarıdan görülebilen ve röntgen ile tespit edilen) en aza indirmek ve hatta engellemeyi hedefliyoruz. 
Dördüncü olarak hastaya en uygun tedaviyi vermek ve uygun takip sıklığını belirlemek gerekiyor.
'TANI 4 AYI BULUYOR'
- Tanıda gecikme oluyor mu?

Hastaların yakınmalarının başlangıcından tanı alıncaya kadar geçen süre İngiltere ve 
ABD'de de bile ortalama 4 ay olarak tespit edildi. Hastalığın yavaş ve sinsi başlaması, erken dönemdeki yakınma ve bulguların hastalığa özgü olmayışı ve tanıda kullanılan laboratuvar parametrelerinin başka durumlarda da pozitif olabilmesi tanıda gecikmeye neden oluyor.
'ÇOĞU ZAMAN YAPILACAK SINIRLI'
- Tedaviye geç başlanılması tedavi hedefine ulaşmayı engeller mi?

Hastalığın neden olduğu radyolojik eklem hasarları ilk iki yılda saptanabiliyor. Bu nedenle, hastalığın ilk iki yılı tedavi hedeflerinin tutturulabilmesi açısından oldukça önemli. Eklem hasarının kalıcı sakatlıklara yol açtığı ilerleyen yıllarda, çoğu zaman yapılacaklar sınırlıdır. Bu dönemde başvuran hastalarda, tedavi hedefi sadece hastanın yakınmalarını hafifletmek olacaktır. Ek olarak, yine bu hastalarda klinik rahatlama (remisyon) daha fazla ilacın yüksek dozları ile elde edilebilir. Romatoidartritin tedavisi ile uğraşan doktorlar hastalığın ilk iki yılını 'fırsat penceresi' olarak tanımlar. Erken başlanmış tedavi ile hedefleri tutturmak daha olası. Özetle, hastalığın tanısının erken konulması ve tedaviye erken başlanılması kaçınılmaz gereklilik.
'GECİKME HASTA ALEYHİNE'
- Hastanın tedaviye uyumu tedavi hedeflerini nasıl etkiler?

Romatoidartrit tedavisinde metotreksat, sulfasalazin, hidroksiklorokin ve leflunomid gibi klasik temel etkili ilaçlar ile infliksimab, adalimumab, etanersept, rituksimab ve abatasept gibi biyolojik tedavi ajanları kullanılır. Özellikle, hastalığın tedavisinin ilk dönemlerinde ve alevlenmeler olduğunda hastaların yakınmalarının hızlı bir şekilde kontrol altına alınabilmesi için steroidler (kortizon) ve nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (ağrı kesiciler) tedaviye eklenebilir. Bu tedavi ajanlarının yan etki potansiyeli, toplumda yanlış şekilde oluşmuş kötü ünü nedeniyle, bazı hastalar tedaviye direniyor ancak doktorlar hastaları yan etkiler konusunda uyarmalı ve gerekli önlemler için hastaları bilgilendirmeli. Hastaların bu konuda gönülsüz olmaları doğru bir tavır değil. Herhangi bir nedenle tanı ve tedavideki gecikme hasta aleyhinedir.
'HASTALIK AĞIR SEYREDEBİLİR'
- Tedavinin yoğunluğu ve takip sıklığı nasıl planlanıyor?

Tedaviye erken başlanılması yanında, yoğun tedavi ve sıkı kontrol dikkat edilecek diğer konulardır. Hastalığın ağır seyredeceğinin bazı işaretleri vardır. Sigara bunlardan birisi. Romatoidartrit tedavisi ile ilgilenen doktorlar diğer ağır seyir işaretlerini de bilir. Hastalığın tedavisindeki yoğunluğu ve kontrol sıklığını, kontrollerde nelere dikkat edeceklerini buna göre planlarlar. Hastaların aktif yakınmalarının olmadığı dönemlerde bile yılda 2-4 defa romatolog tarafından değerlendirilmesi gerekir. Alevlenme dönemlerinde ise kontrol aralığı daha da sıklaştırılabilir. Gerektiğinde hastalara diğer bilim dalları desteği sağlanabilir.
'TEL SERVİS YAŞAM HASTANESİ'NDE'
- Hastalar yaşamları boyunca ilaç kullanmak zorunda mıdır?

Hastaların çoğunda uzun süreli ilaç kullanımı gerekiyor ancak hastaların yüzde 20 ila 40'ında, hiçbir ilacın kullanılmadığı, yakınmaların hiç olmadığı ve laboratuvar bulgularının tamamen normal olduğu 'remisyon' olarak adlandırılan durum görülebilir. Erken, yoğun ve uygun tedavi ile remisyon elde etmek daha da olasıdır. Antalya ve ilçelerinde tek özel Romatoloji Servisi Özel Yaşam Hastanesi'nde bulunuyor.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 09.06.2015 11:07
Anahtar Kelimeler:
Hakan AslanYaşam Hastanesi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349