banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Spor yapanlar nasıl beslenmelidir

Kilo vermek için spor yaparken nelere dikkat etmeli, özellikle hangi tür egzersizleri yapmalı? Kilo vermek, biraz kalçanızdan biraz da göbeğinizden yağları eksiltmek ve böylece forma girmek istiyorsunuz

SAĞLIK 25.07.2014, 09:55 24.07.2014, 16:57
Spor yapanlar nasıl beslenmelidir
banner404
KİLO vermek için spor yaparken nelere dikkat etmeli, özellikle hangi tür egzersizleri yapmalı? Kilo vermek, biraz kalçanızdan biraz da göbeğinizden yağları eksiltmek ve böylece forma girmek istiyorsunuz. Bunun için elbette sporsuz bir hayat düşünülemez. Peki, kilo vermek için spor yaparken nelere dikkat etmeli, özellikle hangi tür egzersizleri yapmalısınız? Spor yaparken nasıl beslenmelisiniz? 
EGZERSİZLE FORMA GİRMENİN PÜF NOKTALARI NELER?
Forma girmek için kişinin kendine uygun egzersizi yapması ve elbette bunu destekleyecek bir yaşam tarzını (Beslenme, uyku düzeni vb.) benimsemesi çok önemli. Tüm bunların belirlenmesi için beslenme uzmanı, diyetisyen ve spor hocasından oluşan konunun uzmanları ile bir araya gelmek oldukça mühim. Check up başta olmak üzere kişiyle ilgili yapılan değerlendirmeler sonucu ona özel belirlenen plan ile sağlıklı bir şekilde, hedefe yönelik forma girmek mümkün. 
Egzersizle forma girmenin en temel püf noktası, kişiye uygun egzersizin ve yaşam tarzının belirlenerek, düzenli olarak uygulanması. Ama genel bir hat olarak sadece egzersiz odaklı forma girmenin anahtarlarından bahsetmek gerekirse, günde en az 200 kalori yakmak, 30 dakika yürüyüş yapmak ve yokuş çıkmak, ihtiyaç duyulan kas grubunun çalıştırılması sayılabilir. 
"BÜR – 60 – 90” TEKNİĞİ NEDİR?
Vücut tipleri genetik olarak kodlanır ve zamanla kodlanan forma doğru şekillenir. Vücudun kötü şekillenmesindeki en büyük etkenler sağlıksız, asitli ve ödem yapan yiyeceklerle, kuru bir beslenme tarzı, genetik faktörler, dış – çevre faktörleri (iş yaşamı gibi) ve hareketsizliktir. Bür – 60 – 90 tekniğinin en büyük farkı, vücudu etkileyen olumsuzlukları belirleyerek, müdahale eden bir sistem olması. Kişiye uygun egzersiz ve beslenme tarzı ile şekillenen bu teknik, kişinin yaşam tarzını da istenilen hedef doğrultusunda değiştiren ve bu sayede kesin sonuç alan bir sistem olarak öne çıkıyor. 
SKİNNY JEANS WORKOUT METODU NEDİR?
Skinny Jeans Workout kadınlara uygun bir metot. Kalça, bacak ve karın kaslarını çalıştırıyor. Bu sistem bugüne kadar fitness dünyasında bu kas grupları için kullanılan eski ve yeni tüm metotların birleşmesiyle oluşturuldu. Kalp – dolaşım sistemi için de kardiyovasküler antrenmanlar içeriyor. Özel bir lastiğin yardımı ile kalça ve bacak kasları yoğun çalıştırılıyor. Bu metot düzenli uygulandığında 10 haftada etkili sonuçlar veriyor. 
SLİM FİT METODU NEDİR?
Slim Fit metodunu erkekler de uygulayabiliyor. Tüm kas gruplarını çalıştıran bu sistemde, antrenman dünyasının tabiri ile 2 / 1 dinlenme, yani tabata ve eksantrik kasılma uygulanıyor. Kaslar hem hızlı hem de yavaş çalıştırılıyor. Bu frekans kasların hareketlenmesini tetikliyor. Sistemin en büyük özelliği vücut ağırlığı ile uygulanması. 
SPOR YAPANLAR NASIL BESLENMELİLER?
Spor yapanların beslenme biçimi, yaptıkları egzersize, egzersizin temposuna ve bir önceki öğün ne yediklerine göre değişir. Fitness yapanlar kilo başına 0,8 gram protein almalılar ve tüketecekleri besinler birleşik karbonhidratlardan (bulgur, siyah pirinç) oluşmalı. Glüten toleransı varsa, içinde tüm aminoasitleri barındıran kinoayı deneyebilirler. 

Yorumlar (0)