banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Sağlık Bakanlığı'ndan ebola açıklaması

Sağlık Bakanlığı, Ebola virüsünün sebep olduğu, Ebola Kanamalı Ateşi hastalığı ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yaptı

SAĞLIK 04.08.2014, 18:03 04.08.2014, 17:05
Sağlık Bakanlığı'ndan ebola açıklaması
banner404
SAĞLIK Bakanlığı, Ebola virüsünün sebep olduğu, Ebola Kanamalı Ateşi hastalığı ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yaptı.
Henüz Türkiye'de böyle bir vaka ile karşılaşılmadığı belirtilen açıklamada "Dünya Sağlık Örgütü tarafından bugün için seyahat kısıtlaması önerilmemektedir. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından bu bölgeye seyahat edeceklere hastalık ve korunma yolları ve dönüşlerinde şüpheli durumda sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri yönünde bilgilendirmeler yapılmaktadır" ifadeleri yer aldı.

Bakanlık tarafından kamuoyunun bilgisine sunulan açıklamanın tamamı şu şekilde, "Ebola Kanamalı Ateşi hastalığı ile ilgili olarak, Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone olmak üzere dört Batı Afrika ülkesinin Sağlık Bakanlıkları tarafından yeni vaka ve ölümler rapor edilmeye devam etmektedir. Konuyla ilgili olarak Bakanlığımız Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nda (THSK) Nisan ayında Bilim Kurulu toplanmış ve değerlendirmeleri alınmıştır. THSK olarak oluşturulan Bilim Kurulu'nda; Gine başta olmak üzere Batı ve Orta Afrika'daki Ebola ile ilgili mevcut durum değerlendirilmiş olup; Bugün için ülkemizde olası veya kesin Ebola vakasının görülmediği, Ancak hastaların görüldüğü bölgelerde ticari ilişkilerimiz ve seyahatin olması sebebiyle bölgeye gidecek olan vatandaşlarımızın hastalık hakkında bilgilendirilmesi gerektiği, Hastalığın görüldüğü bölgelerden dönen vatandaşlarımıza 3 haftaya kadar hastalık belirtilerinin çıkabileceği konusunda uyarı yapılması, Ebola hastalığıyla ilgili hastalığın görüldüğü bölgelere seyahat edecekler için bilgilendirme çalışmalarına Türkiye Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından devam edilmesi(www.seyahatsagligi.gov.tr ) kararları alınmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bugün için seyahat kısıtlaması önerilmemektedir. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından bu bölgeye seyahat edeceklere hastalık ve korunma yolları ve dönüşlerinde şüpheli durumda sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri yönünde bilgilendirmeler yapılmaktadır. Ayrıca bütün sağlık kurum ve kuruluşlarına hastalık hakkında bilgilendirme notu gönderilmiştir.
Yorumlar (0)