banner468

'Sağlığın sırrı spor'

Alanya'nın önemli spor merkezlerinden olan Moveon Fitness Club'ın eğitmenlerinden Turan Serter, Pazartesi Sohbeti'nde Yasin Araz'ın sorularını yanıtladı. Serter "Sağlık için hayatınızdan sporu asla çıkarmayın" diyor

'Sağlığın sırrı spor'

Alanya'nın önemli spor merkezlerinden olan Moveon Fitness Club'ın eğitmenlerinden Turan Serter, Pazartesi Sohbeti'nde Yasin Araz'ın sorularını yanıtladı. Serter "Sağlık için hayatınızdan sporu asla çıkarmayın" diyor

17 Ağustos 2015 Pazartesi 10:31
'Sağlığın sırrı spor'
banner404
AYNI zamanda bir Biyokimyager olan lisanslı Fitness ve Tenis Antrenörü Serter ile, Alanya insanının spora bakış açısından, sağlık için yapılması gerekenlere kadar uzanan bir sohbet gerçekleştirdik. Keyifli sohbette Serter, sağlıklı yaşam için sporun şart olduğunu vurguladı. İşte sohbetten öne çıkanlar:
'SORULARIMA CEVAP ALAMAMIŞTIM'
- Spora başlamanız nasıl oldu?
2001 yılından bu yana tenis, 2004 yılından bu yana ise fitness ile uğraşıyorum. Bünyem fazla zayıf olduğu için fitnessa yönelmiştim. Daha doğrusu kuvvet antrenmanlarına yöneldim. Ama bu aşamada sorduğum sorulara yeterince cevap alamadığım için bu konuda kendimi geliştirme gereği hissettim. Hatta Türkiye Fitness Federasyonu'nu arayıp "Bakın, ben bu konular hakkında bilgilendirilmek istiyorum, kendimi geliştirmek istiyorum" dedim, bana "Bizim bununla ilgili kurslarımız var, buyurun gelin" dediler. Ben de yıllık iznimi dahi yakarak gittim bu kurslara ve seminerlere katıldım.
'KAYITLARA GÖRE ALANYA'DA TEKİM'
- Profesyonelliğe geçişiniz nasıl oldu?
Yabancı kaynaklardan bu aşamada çok yararlandım, biraz da sağlıkçı olmamdan da faydalandım. İnsan anatomisi ve biyokimyasında olan bilgi birikimimin de katkısı oldu. Beslenme dersleri de almıştık, hepsini birleştirerek böyle bir sentez yaptım. Daha sonra bunu da profesyonelleştirdim. İlk etapta söylediğim gibi Türkiye Fitness Federasyonu'yla iletişime geçtim. 2012 senesinde ilk 1. Kademe Fitness Antrenörlüğü belgemi aldım. 2014 yılında da 2. Kademe belgemi aldım. O zamanlar Alanya'da sadece 3 kişi vardı bu belgeye sahip olan. Araştırdığım kadarıyla 1. Kademe Tenis Antrenörü Alanya'da başka yok görünüyor. Anlam veremedim ilk anda. Çünkü Alanya'da bir sürü kulüpler, antrenörler var. Sanırım başka bölgelere kayıtlılar.
'HER ZAMAN GELİŞMEYE ÇALIŞIYORUM'
- Şimdi bu doğrultuda neler yapıyorsunuz?
Hep kendimi geliştirmek istiyorum. İlk önce tabi ki merak duyduğum şeylere yönelip, daha sonra da bu konuları üyelerime, arkadaşlarıma aktarmak için çalışıyorum. Şu dönem kondisyon programları üzerine daha çok çalışıyorum. Bir tane de milli sporcu öğrencim var. Onu daha da geliştirmeye çalışıyoruz. Her geçen gün üstüne bir şeyler katmaya çalışıyoruz.
'SPOR SALONU ALGISI ÇOK YANLIŞ'
- Moveon Fitness Club'ın diğerlerinden farkı nedir?
Ben her zaman sporda matematiğin olduğuna inanan birisiyim. Hatta matematiğin her alanda olduğuna inanan birisiyim. Her zaman için bir ölçme, değerlendirme ve sayısal varlık lazım. Matematik bilimlerin anasıdır. Alanya'nın genelindeki salonlarda bu yok. Ölçme, değerlendirme yok, kişilerin gelişimi tamamıyla hoca görselliğiyle alakalı. Hatta bir ara şöyle bir öğrencim vardı, eski hocasıyla alakalı olarak "Benim hocam Avrupa Balkan Şampiyonu'ydu" diyordu. Öyleymiş ama sende yok. O hoca sana ne katmış, ona bakmak gerekiyor. Bu tür şeylere takılmamak gerekiyor. Moveon'un kuruluş aşamasından itibaren yer aldım, amacımız spor merkezi olmaktı. Bu şekilde hareket edip açtık. Alanya'da bunun kültürü yok. Alanya'da klasik body salonu fikri var. Salona üye ol, ağırlık kaldır zihniyeti hakim.
'EN BÜYÜK RAKİP DAİMA KENDİNİZDİR'
- Sizce Alanya'da spor algısı nasıl?
Bunu belki de spora başladığım günden bu yana söylüyorum, bıkmadan, usanmadan söylemeye de devam edeceğim, spor sağlık için yapılır. Vücut geliştirmek için gelen arkadaşlarımız, sokağa çıktığı zaman, arkadaş ortamında, plajda evet güzel bir görüntü sergiliyor, bu herkesin de hayalidir ama sağlıklı yoldan yapıldığı sürece. Bu güzelce yapılmalı ki diğer insanları da sevk etsin. Kısa yoldan bunu yapmak işin yanlış ve kaçamak tarafı. Öncelikle kendi başarabildiğin en üst limite gelmek gerekli. Bu tarz sporlarda başkalarıyla rekabet olmaz, en büyük rakibin kendin olmalısın. Sporu yaparken de eğlenmelisin. Moveon'da bunu başarmaya çalışıyoruz.
'İNTERNETTE YAZILANLARA GÜVENMEYİN'
- Spor en güvenli şekilde nasıl yapılır?
Günümüzün en büyük avantajı belki de internet. Ama ben internette sporla ilgili yazılanlara güvenmiyorum. Her yazılan doğru değil. "Şu arkadaş bunu yaptı, bizde de bu olur mu?" şeklinde ilerlemek çok yanlış. Onda olması, sende de olacağını garanti etmez. Başkasının ne yaptığından çok kendi kendini takip etmelisin. Kitaplardan veya üniversite ölçeğinde, profesyonellerce yazılmış bilgilerden faydalanabilirsin. Eğitimsiz insanlarla ne spor kültürü, ne yapılış şekli öğrenilir, ne de gelecekte iyi ki spor yapmışım dedirtecek bir done elde edilir. Alanya'nın eksiği çok, Alanya'yı ele aldığımızda bir erkek olarak ne yapabilirsiniz? Halı saha maçları, basketbol maçları. Halı sahamız çok. Ama neyi ne kadar yapıyoruz ve gerçekten bu bir spor mu? Bu konuda bilinçlenmek gerekiyor.
'ALAYLI ZİHNİYETİ BIRAKMALIYIZ'
- Bu konuda tavsiyeleriniz var mı?
Çocukluktan itibaren bir şekilde en azından bir sporu yapabilmeyi öğrenmek lazım. Onu hayatın boyunca bırakmaman gerek. Bilardoysa bilardo, saygı duyarım. Masa tenisiyse masa tenisi, fitness ise fitness. Ama en azından bir tanesini iyi yapmak ve onu da iyi yapan kişilerle birlikte gerçekleştirmek gerekiyor. Ülkenin spor kültürü bu şekilde daha iyi gelişir. Çocukların önünü açtıkça arkadan geleceklere de yer verilir. Ülkemiz bu anlamda benim gözümde başarısız. Bugün baktığımız zaman A Milli Basketbol takımımızın savunma hattında siyahi devşirme bir oyuncu var. Bu eski kafalılığı, alaylı zihniyeti bırakmamız gerek. Bu kalıptan kurtulmalıyız. En basitinden bakalım, şu an dünyanın en iyi teknik direktörü dediğimiz adam Jose Morinho. Bu adam Louis Van Gaal'in tercümanıydı. Demek ki en basiti, futbol bilgisi için oynamaya gerek yokmuş. Çalışmışlık, kendini adamışlık yeterli olabiliyor. Gelişim şart.
'ALANYA STANDARTLARININ ÜZERİNDEYİZ'
- Spor yapanlar neleri yanlış yapıyor? 
Sporcular, bilgi ışığında gelişim kaydetmeyi hedeflemeli. Aksi halde "O abi şundan içiyormuş, bu bundan içiyormuş, bize de yarar mı?" meselesi girdiği zaman bizler devredışı kalmış oluruz. O yüzden sporla uğraşan herkesin konuyla alakalı bilimsel verilere dayalı insanları bulması gerekiyor. Bir şekilde doğru yol bulunur. Çocuklar için de bu geçerli. Aileler çocuklarını spor branşlarını öğrenmeleri için eğitmenlere gönderiyor. Vebal var. Ben bu konuda direkt bunu düşünüyorum, acayip yeteneği var tenis oynayacak, ben eksik bir antrenörüm, çocuğun yeteneğini köreltiyorum. Kendimi çok suçlu hissederim. Milli bir servettir o. O yüzden ben her zaman profesyonellikten, bilgiden yanayım. Bu sadece çocuklar için değil, büyükler için de gerekli. Ülke olarak bu salonlara ihtiyacımız var. Salonumuz da bu anlamda Alanya standartlarının üzerinde.
FİTLİK ALGISI: ARNOLD SCHWARZENEGER
- Alanya'da insanların spora başlama sebepleri neler? 
Aslında herkes ortak sebep için geliyor. Fit olmak. Yalnız şöyle bir sıkıntı doğuyor ki, en ilginç tarafı da burası, fit olmak istiyor ama fit olma kriteri Arnold Schwarzeneger. Arnold Schwarzeneger, basküler bir bodybuilder. Eğer bu fitlik olarak görülüyorsa bu fitlik değil. Büyük bir çoğunluk fit olma kelimesinde birleşiyor ama algı farklı. "Sağlıklı olmaya geldik" cümlesini duyduğum zaman çok mutlu oluyorum. Sporun asıl amacını bilen ve onun için gelen birilerini görmek beni mutlu ediyor. Önce sağlıklı ol, ardından kas gelişimini yaparsın.
'YİYİP DE KİLO ALMIYORSANIZ BAŞARIDIR'
- Spor ve beslenme arasındaki ilişki nasıl olmalı?
Spor disiplini yüzde 50 fiziksel performans, yüzde 40 beslenme, yüzde 10 ise mental olarak hazırlıktır. Çok iyi spor yapacaksın ama bu yüzde 50'lik dilim, bu yüzde 50'lik dilimi yüzde 40'lık beslenme ile takviye edip mental olarak rahatlığa da eriştiğin durumda daha net sonuçlar alırsın. Beslenme çok önemli. Alanya'da bir çok diyetisyen var. Ama kişilerin uymaları yada uymamaları kendi sorumluluklarında. Bunu pek hazetmiyorum. "O listeye ne kadar uyum var?" diye sorduğun zaman oran yüzde 60'larda kalıyor. Bu çok yanlış. Başarının olması için her şeyin tam olması gerekiyor. Başarı, üyenin ne istediğidir. "Hocam, ben canım ne isterse yiyorum, kilom hiç değişmiyor" dedikleri zaman ben kendimi başarılı sayıyorum.
'GENÇ NÜFUS HER GEÇEN GÜN ŞİŞMANLIYOR'
- Beslenmede nelere dikkat edilmeli?
Halkımızın değişmesi gereken bazı kemikleşmiş huyları var. Dünyadaki ekmek tüketimi en fazla bizde. Aynı şekilde dünyadaki en fazla çöpe atılan ekmek oranı da bizde. Bu bir milli servettir. Öğünün içerisinde ekmek o kadar çok var ki. Pilavla, makarnayla, mantıyla ekmek yeniyor. "Ekmek olmadan doymam" diyenler var. Bu diyetisyeni de aşan bir nokta. Bu tamamıyla başka bir şey. Bu değişmeli. Kültürel bir kaç oynama yapmamız gerekiyor. En azından beyaz ekmek değil, esmer ekmek tüketelim. Tatlı, börek, kek, pasta milletimizin "Hayır" diyemedikleri şeyler. Bu konuda bilinçlenmemiz lazım. Genç nüfus inanılmaz derecede şişman. Hem boylarının uzamasını engelliyor, hem de dengesiz bir vücuda sahip oluyorlar. Aileler bu konuda bilinçlenmeli.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 17.08.2015 09:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349