banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Mevcut enerjimizi nasıl daha etkili kullanabiliriz?

Beslenmeden günlük yaşam alışkanlıklarına kadar nelere daha fazla dikkat edersek daha enerjik hissedebiliriz diyorsanız cevabı Portakal sayfalarımızda

SAĞLIK 15.08.2014, 18:28 14.08.2014, 17:29
Mevcut enerjimizi nasıl daha etkili kullanabiliriz?
banner404
BUGÜNLERDE herkesin daha fazla enerjiye ihtiyacı var. Peki ama enerjimizi nasıl daha fazla artırabiliriz? Mevcut enerjimizi nasıl daha etkili kullanabiliriz? Uzmanların görüşlerinden derlediğimiz harika bir öneri paketimiz var.
Gün içinde yapacaklarınızı listeleyin. A sütununda enerjinizi alacaklar, B sütununda ise size yeniden enerji verecekler yer alsın. Sonra A sütunundan bir maddeyi alın ve B maddesine bir ekleme yapın.
Kahvaltı için saf karbonhidrat içeren yiyeceklerden (Tavada kızartılmış yiyecekler, kekler, tatlı bisküvi, börek-çörekler, çikolatalar…) uzak durun. Özellikle çiğ olarak tüketilebilen kompleks karbonhidrat içeren yiyecekler (Müsli gibi) ve bir miktar protein, yavaş ve sürekli bir enerji verir.

- Daha fazla adım atın. Egzersiz, kalbinizin kaslarınıza daha fazla kan pompalamasını sağlar. Yorgunluk hissine karşı en iyi çarelerden biridir.
- Size heyecan veren bir hatırayı zihninizde yeniden canlandırın, mesela ilk aşkınızı. Bu, zihninizi dinlendiren bir hareket olur. Coşku, neşe gibi enerjik haller, mutlu hislerden ileri gelir.
Tiroit fonksiyonlarınızın yavaş olması ve kansızlık sorununuz olup olmadığını öğrenmek için doktora başvurun ve kan testi yaptırın. Bu iki durum da bitkinlik yaşamanıza yol açar.
- İşten eve döndüğünüzde beş dakika esneme hareketi yapın. Bu, gergin kasların enerji ile dolmasını sağlar.
- Sürekli televizyon izlemeyin. Televizyon, siz fark etmeden tüm enerjinizi emer.
- Evdeki iş yükünüzü hafifletmek için diğer aile bireyleriyle işbölümü yapın, bazı işleri siz yapmayı bırakın.
- Siz de sabahleyin kahvesini içmeden ayılamayanlardan mısınız? Ama daha enerjik olmak istiyorsanız aldığınız kafein miktarının daha az olmasına dikkat edin. Daha az kafeinle kendinizi daha fazla hız kazanmış olarak hissedersiniz. Kafein miktarı düşük olan ve kanser savaşçısı antioksidanlardan bol miktarda içeren yeşil çay içmeyi deneyin.
- Normalde uyuduğunuzdan yarım saat ya da bir saat daha fazla uyumanın size nasıl hissettirdiğine bir bakın. Uyku saatinize kattığınız bir saat size enerji kazandırıyorsa yatma saatinizi öne çekin.

Yorumlar (0)