banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Menopozun yan etkilerini azaltmak sizin elinizde

Bitkisel ilaçlar ve doğru beslenme ile menopozun istenmeyen yan etkilerini azaltmak mümkün

SAĞLIK 04.08.2014, 16:25 04.08.2014, 15:27
 Menopozun yan etkilerini azaltmak sizin elinizde
banner404
MENOPOZUN yan etkilerini azaltmak için kullanılan hormon tedavilerinin kalp hastalıkları, felç ve kanser riskini arttırdığı kanıtlandıktan sonra, pek çok kadın çareyi doğal terapilerde aramaya başladı.
MENOPOZUN ETKİLERİ
- Ateş basması menopozda en sık görülen belirtilerden biri. Fiziksel olarak rahatsızlığa ve uyku bozukluklarına neden olabiliyor.
- Hormon değişiklikleri nedeniyle oluşan hafıza bozuklukları, konsantrasyon güçlükleri
- Kalp çarpıntıları sıklıkla görülen diğer bir belirti.
- İdrar yolları iltihaplarına ve cinsel problemlere yol açabiliyor.
- Huysuzluk, kaygı bozuklukları ve depresyon
- Doğru beslenme ilk ilacınız olmalı.
- Doğru besinler, menopozun yan etkilerini azaltabilir hatta önleyebilir bile. İşte yapmanız gerekenler.
- Günlük olarak lifli besin tüketiminizi artırın. Bol bol taze sebze ve meyve tüketin. Keten tohumunu günlük beslenmenize ekleyin.
- Kaliteli ve sağlıklı yağları tercih edin. Yemeklerinizi zeytin yağı, ceviz yağı ya da hindistan cevizi yağı ile pişirmeye özen gösterin ve mutlaka balık yağı (Omega 3) kullanın.
- Kan şekerinizi dengede tutmaya çalışın. Bunun için her öğün protein içeren besinler yiyin. Basit şeker ve karbonhidrat tüketiminizi azaltın.
- Mercimek, nohut ve soya fasulyesi gibi besinlere günlük diyetinizde yer verin.
MENOPOZUN YAN ETKİLERİNİ AZALTMADA KULLANILAN BİTKİLER
Bu bitkisel ilaçlar, hormon seviyelerini dengeleyip, sinir sistemini olumlu etkileyerek menopozun istenmeyen etkilerini en aza indirmeye yıllardır yardımcı oluyor. İşte, mucize bitkiler:
- ŞERBETÇİOTU (HOPS): Bira yapımında kullanılan bitkilerden bir olan şerbetçiotu, ateş basmalarını azaltıp, uyku düzenini olumlu olarak etkiliyor.
- ÇARKIFELEK: Kaygıyı azaltıp, uyumaya yardımcı olan en iyi bitkisel ilaçlardan biri.
- KARAYILAN OTU: Avrupada menopoz için kullanılan en favori bitkilerden biri olan karayılan otu ateş basması ve gece terlemelerinde en etkili bitki olarak biliniyor.
- ASLAN KULAĞI: Hormonal değişikliklerden kaynaklanan huysuzluk ve kaygı problemleri için kullanılan en etkili bitkilerden biri.
- KIZILCIK (CRANBERRY): Menopoz sırasında sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada kullanılan, çok etkili bir meyve.
Yorumlar (0)