banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Kuru baklagillerin saymakla bitmeyen faydaları

Türk mutfağının vazgeçilmezleri kuru baklagillerin sağlık açısından faydaları saymakla bitmez

SAĞLIK 23.07.2014, 18:36 22.07.2014, 17:42
 Kuru baklagillerin saymakla bitmeyen faydaları
banner404
KURU baklagiller bitkisel protein kaynakları olmakla birlikte, 100 gr.'ında 20-25 gr. protein, 5 gr. posa (sağlıklı bir bireyin her gün 20-35 gr. posaya ihtiyacı var) içerir. Ayrıca kolesterol içerikleri sıfır. 
Kalsiyum, demir, çinko, manganez, bakır mineralleriyle B vitaminlerinden tiamin, riboflavin, niasin, folik asit ve E vitamini bakımından zengin. 
Baklagiller, esansiyel bir aminoasit olan metiyoninden düşüktür, bu nedenle tahıllarla pişirilmesi protein kalitesini artırır. Bu, özellikle vejetaryenler için önemli. Ve pişirilirken içine et ilave edilmesi protein kalitesini yükseltir. 
Kuru baklagil yemekleri, C vitamini kaynaklarıyla tüketildiklerinde de demirin vücuttaki kullanımı artar. Kuru baklagiller, bitkisel proteinin yanı sıra karbonhidrat ve posa da içerir. Tanelerin dış kısmında posa, iç kısmında nişasta bulunur. 
EN DOĞRU PİŞİRME YÖNTEMİ NE? 
GELENEKSEL YÖNTEM: Baklagiller, su dolu bir tencerede veya kapta, akşamdan oda sıcaklığındaki suda ıslatılabilir. Amaç, pişirme süresini azaltmak. 
ÇABUK YÖNTEM: Zamanınız azsa kaynar suyun içinde 1-3 saat (çeşidine göre değişir) bekletilebilir. Pişirmenin birkaç saat öncesinde ıslatılmaya ihtiyaç duyan çoğu kuru baklagilin aksine, mercimeği ıslatmaya gerek yok. 
LEZZETİ ARTIRIN 
Baklagiller, genellikle yuvarlak, yassı tohumlardır. Sarı, kırmızı, yeşil, beyaz-krem, kahverengi, siyah gibi farklı renklerde bulunabilirler. Kahverengi baklagiller, çorba ve türlülere çok yakışır. Yeşil baklagillerse salatalarla iyi gider. Baklagiller; havuç, soğan, patates, pırasa ve sarımsak gibi sebzelerle kekik, kimyon, nane, köri gibi farklı baharatlarla pişirilebilir. 
SOFRANIZA DAHİL EDİN 
Kuru baklagiller; çorbalarda, ana yemeklerde, pilavlarda, salatalarda, garnitürlerde ve tatlılarda kullanılabiliyor. 
Spagetti sosu yapabilir, vejetaryen burgerler hazırlayabilir, püre haline getirilip sebzelere ya da sandviçlere dip sos olarak kullanabilirsiniz. 

Yorumlar (0)