banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Kilo sorununu ortadan kaldırmak için öneriler

Ramazan'ın çıkmasıyla birlikte büyük çoğunlukla birçoğunuz özellikle de bayanlar, kilo sorunuyla karşı karşıya. Peki, bu sorunu ortadan kaldırmak için neler yapılabilir

SAĞLIK 08.08.2014, 17:16 08.08.2014, 16:18
Kilo sorununu ortadan kaldırmak için öneriler
banner404
KİLO problemi yaşayanlar, diyetisyen diyetisyen gezmekten yoruldunuz, ya da diyet kitaplarını okumaktan artık bir hal oldunuz. Sizleri anlıyoruz ve hemen bu sıkıntınıza yönelik diyetisyenler ışığında bazı önerilerde bulunuyoruz. İşte o öneriler;
1- 'KÜÇÜK BİR PARÇADAN BİR ŞEY OLMAZ'
Tabii ki olur! Eğer diyet yapan biri, sizin ısrarla "bir şey olmaz" dediğiniz yiyeceği yemiyorsa, bu, onu yememesi gerektiği içindir. Dolayısıyla saygı göstererek ısrar etmemek en doğrusu olacaktır.
2- “DİYET YAPMANA GEREK YOK, İYİ GÖZÜKÜYORSUN” 
Karşınızdaki kişi, bu cümleniz karşısında size teşekkür edebilir ama bilin ki o kişi, o diyeti kendini daha iyi hissetmek için yapıyor. Sizin için sorun olmayabilir ama o kişi için bir sorun var ki kendini bir diyete sokmuş.
3- “BİR ARKADAŞIM/AKRABAM DA DİYET YAPMIŞTI VE ÇOK ZORLANMIŞTI”
Söylediğiniz kişi de diyet yapıyor. Bu yüzden siz bu şekilde konuşarak karşınızdakinin şevkini kırıyorsunuz. Zaten kendisi de diyet yapmanın zorluğunu biliyor. Bu şekilde konuşmaktansa daha moral verici ve yapıcı konuşmalısınız.
4- “YEMEĞE NEREYE GİDİYORUZ?” 
Diyet yapan birine, kendi bir yere gitmek istemedikçe bu tarz sorular sormamaya çalışın. Çünkü siz öyle dediğinizde aklına en sevdiği restoran gelebilir ve eğer oraya giderse kendini engelleyemeyip diyetinin dışına çıkabilir.
5- "O ÇİKOLATAYI YEMEYECEKSİN, DEĞİL Mİ?” 
Diyet yapan biri de çikolata yiyebilir. Fakat diyeti hakkıyla yapan biri zaten koca bir paket çikolata da yemez. Karşınızdaki kişi bir parça çikolatayı yerken bile ona kendisini suçlu hissettirmeyin. Unutmayın ki her gün bir parça bitter çikolata zaten sağlığa da faydalı. Üstelik çikolata yiyerek de diyet yapılabiliyor. Bakın, Diyetisyen Selahattin Dönmez çikolatalı zayıflama diyetini nasıl açıklıyor.
6- "ÇOK FAZLA KİLO VERME, TAMAM MI?” 
Bu cümlenin söylenebileceği kişi zaten aşırı kilolu olmayan biridir. Fakat karşınızdakinin kilosu ne olursa olsun yine de bunu söylemeyin. Eğer kişi gerçekten kararlı ve iradeliyse kendini iyi hissettiği kiloya düşene kadar kilo vermeye çalışacaktır.
7-  "KENDİNİ KISITLAMANI SEVMİYORUM” 
İnanın karşınızdaki de sevmiyor ama bunu yapmak zorunda olduğu için kendini kısıtlıyor. Sığamadığı kıyafetleri her gördüğünde üzülen ya da kıyafet bulamayan siz değilsiniz, unutmayın!
8- "ŞİMDİ KAÇ BEDENSİN/KAÇ KİLOSUN?” 
Bu soruyu 38 beden olmak isteyen ama 40 beden olan birine sorduğunuzda belki pek sorun olmayabilir. Fakat beden ve kilo rakamları arttıkça, bu soru cevaplanması zor hale gelebilir. O yüzden fazla kilolu insanlara kilo ve bedenlerini sormamaya çalışın.
9- "DAHA NE KADAR DEVAM EDECEKSİN?” 
Kilo vermek bazı kişiler için zor bir süreç olabilir. Çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle inatçı bir bünyeye sahip olanlar diyete kendileri dahi ne kadar süre devam edeceklerini bilmezlerken, bir başka kişinin bu soruyu sorması fazlasıyla motivasyon düşürücü hale gelebilir. Zaten kilo vermenin devamında sağlıklı yaşama karar verilmişse, kişi abur cuburları ve sağlıksız yemekleri hayatından tamamen de çıkarmıştır ve hayatının geri kalanını da dışarıdan görenler için diyete devam ediyormuş gibi yaşayabilir. Kilo vermek, deneyenlerin bileceği üzere, hiç de kolay bir şey değil. Öncelikle kişi fazla kilosu olduğuyla yüzleşmek zorunda. Ardından daha sağlıklı bir yaşam için adımlar atılmaya başlanmalı. Bu da daha önceki rahat yeme alışkanlığını bırakmak anlamına geldiğinden, yemek yemeyi sevenler için diyet yıpratıcı bir süreç haline dönüşüyor. Fakat diyet yapma sürecinin kendisi kadar, bu süreci zorlaştıran insanlar da olabiliyor etrafta. Söyledikleriyle iyilik yapmaktan çok, içinde bulunulan mücadeleyi sabote edebiliyorlar.
Yorumlar (0)