banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Kilo kaynına karşı dikkatli olun

Spor yaparken kilo kaybınızın haftada ortalama 0.5-1.0 kg arasında olmasına özen gösterin

SAĞLIK 25.07.2014, 09:51 24.07.2014, 16:53
Kilo kaynına karşı dikkatli olun
banner404
SPOR yaparken kilo kaybınızın haftada ortalama 0.5-1.0 kg arasında olmasına özen gösterin. 
Spor yaparken performansın değerlendirilmesi için vücut yağı ve kas kitlesi oranlarının tespit edilmesi gerekir. 
Terleme ve aç kalmayla kilo kaybı sağlanmak isteyip, bir de buna spor eklenecek olursa, vücutta ciddi organ hasarları oluşabilir. 
Spor yaparken gaz yapıcı ve bağırsakta kalış süresi uzun besinlerden uzak durulması gerekir. Bunlar kızartmalar, kuru baklagiller, kuru yemişler, kuru meyveler, acılı ve baharatlı yiyecekler, çiğ ve gaz yapıcı sebzeler. (Lahana, karnabahar, pancar, turp vs…) 
Spor yaparken su tutucu yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bunlar çok tuzlu yiyecekler, kaşar, tulum peyniri, zeytin, et suyu, hardal, turşu, ketçap, patates cipsi, tüm konserve yiyecekler, tereyağı, kuru yemişler, kakao, hazır salata sosları, et sosları ve hazır çorbalardır. 
Spor öncesinde sindirimi kolay besinler seçilmelidir. Bunlar kabuksuz meyveler, meyve kompostoları, kepekli ekmek ve yanına biraz peynir, tuzsuz ayran ve birkaç adet kraker, meyveli yoğurt, kuru kayısı, az şekerli sütlü tatlı, az yağlı ve şekerli kek en iyi seçimdir. 
Spordan en az iki saat önce yemek yenilmelidir. Eğer spordan hemen önce yemek yenilirse bulantı, kusma ve sindirim problemleri oluşur. 
Özellikle yağlı besinlerden uzak durmak gerekir. Çünkü yağlı besinler mideyi geç terk eder ve kişinin kendini hantal ve ağır hissetmesine neden olur. 
Spor bittikten sonra glisemik indeksi yüksek besin tüketmek gerekir. Örneğin muz yemek çok yararlıdır. 
Günde üç ana ve iki ara öğün beslenilmelidir. 
Öğün atlamamaya dikkat etmek gerekir. 
Bütün besin gruplarından besin seçilmeli ve aynı öğünde bu besinler tüketilmelidir.

Yorumlar (0)