banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Kadınlara sistit uyarısı

Sistitin bir idrar yolu enfeksiyonu olduğunu belirten Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Mutlu Ateş, ilk 24 saat içinde, idrar yaparken yanma ve sık çıkma gibi şikayetlerin tamamen geçmediği ya da idrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, kasık ve bel ağrısı, akıntı, idrar tutamama, ateşlenme, halsizlik gibi şikayetlerin eklendiği durumların, idrar yollarında ciddi bir enfeksiyona işaret edebileceğini söyledi

SAĞLIK 04.08.2014, 13:20 04.08.2014, 12:26
 Kadınlara sistit uyarısı
banner404
SİSTİTİN bir idrar yolu enfeksiyonu olduğunu belirten Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Mutlu Ateş, ilk 24 saat içinde, idrar yaparken yanma ve sık çıkma gibi şikayetlerin tamamen geçmediği ya da idrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, kasık ve bel ağrısı, akıntı, idrar tutamama, ateşlenme, halsizlik gibi şikayetlerin eklendiği durumların, idrar yollarında ciddi bir enfeksiyona işaret edebileceğini söyledi. 
Kadınların idrar yollarının erkektekinden farklı olarak dışarıya kısa bir kanalla açıldığını belirten Doç. Dr. Mutlu Ateş, şöyle konuştu: “Bu nedenle dışarıdan mikropların girmesi daha kolaydır. Aslında vücudun dış kısmında yani vaginal bölgede genital flora denilen; belirli oranda iyi ve kötü mikropların barındığı bir ortam bulunmaktadır. Bu flora dış kapı nöbetçisi gibi kötü mikropların içeri girmesine engel olur. İdrar kesesinde normalde mikrop bulunmaz yani bu bölge sterildir. Dış ortamda bulunan bu mikropların idrar kesesine girmesi ve çoğalması enfeksiyona (sistite) neden olur. Özellikle genital bölgedeki tahrişler buradaki mikropların idrar kanalına girmesini kolaylaştırır. Ayrıca, vücut direncinin azaldığı durumlar da enfeksiyona yatkınlığı artırabilir” 

YANMA VE SIK İDRARA ÇIKMA EN ÖNEMLİ BELİRTİ
Sistite direkt olarak yol açmasa da bazı kişiler için özellikle tatil döneminde havuz ve denize girmek, soğukta kalmak, uzun süre ıslak ortamlarda bulunmak ve cinsel ilişkinin, sistitin oluşması için kolaylaştırıcı faktörler olduğunu kaydeden Doç. Dr. Mutlu Ateş, şunları söyledi:
“Bu gibi durumlarda zararlı bakterilerin idrar yolundan mesaneye (idrar kesesine) ulaşması kolaylaşır. İdrarda yanma ve sık idrara çıkmak gibi şikayetler ortaya çıkar. Bu şikayetler en sık görülen sistit belirtileri olsa da, her zaman sistit göstergesi değildir. Aşırı sıvı, çay, kahve tüketilen durumlarda normalde de sık sık idrara çıkma görülebilir. Bunun dışında az su içmeye veya aşırı terlemeye bağlı olarak da idrar miktarı azalır ve rengi koyulaşır. Bunun sonucunda idrar yapma sırasında yanma, sık idrara gitme olabilir. Bu nedenle şikayetler şiddetli değilse öncelikle alınan sıvı miktarını artırmak yeterli olabilir.”

SIK TEKRARLIYORSA NEDENİ ARAŞTIRILMALI
Doç.Dr. Mutlu Ateş, ilk 24 saat içinde; idrar yaparken yanma ve sık çıkma gibi şikayetlerin tamamen geçmediği ya da idrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, kasık ve bel ağrısı, akıntı, idrar tutamama, ateşlenme, halsizlik gibi şikayetlerin eklendiği durumların, idrar yollarında ciddi bir enfeksiyona işaret edebileceğini belirtti. Doç.Dr. Mutlu Ateş, bu durumda mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğini belirterek "Erişkin bir kadında sistit bir yıl içerisinde 3 kez ve daha sık oluyorsa o zaman altta yatan başka nedenlerin araştırılması gerekir” dedi.

KONTROLSÜZ ANTİBİYOTİK ENFEKSİYONU KRONİKLEŞTİRİR
Basit bir idrar tahlili ile sistit tanısının konulabildiğini ifade eden Doç.Dr. Mutlu Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sık tekrarlayan sistitlerde, mikrobun cinsinin saptanabilmesi ve uygun antibiyotiğin seçilebilmesi için idrar kültürü yapılması önemlidir. Bu aşamada yapılacak en önemli yanlışlardan biri, kontrolsüz antibiyotik kullanılmasıdır. Yanlış kullanılan ilaçlar hem yan etkileri nedeniyle sorun oluşturur hem de bakterilerde direnç gelişimine ve kronikleşen enfeksiyonlara yol açabilir. Komplike olan idrar yolları enfeksiyonlarında daha uzun süreli tedavi ve sadece enfeksiyonu kurutmak değil aynı zamanda altta yatan nedenleri de araştırıp ortaya çıkarmak gerekir.”

TEDAVİDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
Doç. Dr. Mutlu Ateş, sistit tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:
”Bol sıvı alın. Hijyen kurallarına dikkat edin.Kadınların tuvalet temizliği suyla ya da tuvalet kağıdıyla, mutlaka önden arkaya doğru yapılmalı. C Vitamini alın. C vitamini idrarla atılırken idrarın asitliğini de artırır. Asit, ortam bakterilerin yerleşmesini ve üremesini zorlaştırır. Bu durum tedavinin etkinliğini artırabilir ve kısmen de olsa korunma sağlayabilir.
Kızılcık suyu için. Hem yüksek C-vitamini içeriği olan hem de mesane içerisinde koruyucu bir film tabakası oluşturduğu söylenen kızılcık suyu, tedaviyi destekleyen doğal ve etkili bir maddedir.Tüketilen gıdalarda, gıdaların bozulmasını önleyici katkı maddelerinin bulunmamasına özen gösterin.”

Yorumlar (0)