Biberonlarda kanserojen madde riski

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bulaşık eldivenleri, emzik ve biberonlarda bulunan bir kimyasalın kansere neden olabileceği uyarısında bulundu

Biberonlarda kanserojen madde riski
banner404
ARABA lastiğinden geri dönüşüm yapılarak elde edilen ‘MBT’ adındaki maddede cıva ve arsenik ile birlikte başka toksik kimyasallarında bulunduğu belirtildi. İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi’nden profesör Tom Sorahan, söz konusu maddenin ayrıca ayakkabı, hava yastıkları, elastik bantlarda ve çocukların oynadığı yumuşak oyuncaklarda da bulunduğunu vurgulayarak, “Bu madde mesane, bağırsak ve bazı kan kanseri vakalarının nedenlerinden biri” diye konuştu. Fransa’nın Lyon kentinde düzenlenen 8 ülkeden 24 uzmanın katıldığı bir konferansta uzun zamandır cilt alerjisine neden olduğu için suçlanan söz konusu kimyasalın ‘karsinojen’lere yani kanser yapan maddeler listesine eklenmesi gerektiği söylendi.
 
Halı sahaya dikkat!
 
Uzmanlar özellikle halı sahalarda top oynayan çocukların yanlışlıkla bu maddeyi yutmasından endişe ediyor. Halı saha ve bazı stadlardaki suni çimlerin yapımında kullanıllan plastik maddelerin kansere yol açtığı iddia edilmişti.  
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479