Bayramda beslenmeye dikkat

Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzman Diyetisyeni Duygu Yıldırım Sezer vatandaşların Ramazan Bayramı’nda beslenmelerinde dikkat etmesi gereken noktaları açıkladı

Bayramda beslenmeye dikkat
banner404

Asiye ELİAÇIK

RAMAZAN ayı boyunca beslenirken gösterilen özenin Ramazan sonrasında da devam ettirilmesi gerektiğini belirten Sezer, "Ramazan’ın bitmesi ve ardından bayramın gelmesi, uzun süren açlık psikolojisinden çıkarak özgürlük hissiyle daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissettirebilir. Ama bu dönemde kendinize daha fazla özen gösterilmeli" dedi. Ramazan ayında egzersiz yapma imkanı bulamayanların metabolizmalarının yavaşlamış olabileceğine dikkat çeken Sezer, bunun insanlarda, 'Metabolizmam yavaşladı, bayramda diyet yapmalıyım' algısını oluşturmaması gerektiğini ve asıl amacın kiloyu ve sağlığı korumak olduğunun altını çizdi. 
'SIVI TÜKETİMİ ÖNEMLİ'
Sezer, Ramazan sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiğini ise şu sözlerle açıkladı: "Bunun için çözümümüz çok kolay. Yeterli-dengeli ve düzenli beslenmeyi başardığınız da korkmanıza hiç gerek yok. Yapılan araştırmalarda, Ramazan ayı boyunca bireylerin yüzde 39,4’ünde, Ramazan Bayramı'nda ise yüzde 8,9’unda yorgunluk-halsizlik görüldüğü, yine Ramazan ayı süresince bireylerin yüzde 28,3’ünde uykuya meyil, yüzde 24,4’ünde unutkanlık, dalgınlık, dikkatsizlik ve durgunluk, yüzde 22,8’inde baş dönmesi, yüzde 20’sinde çalışma isteksizliği, yüzde 6,7’sinde ise kabızlık sıkıntısı oluştuğu görülmüştür. Metabolizmadaki değişiklikten kaynaklanan bu sorunlar sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde azalır. Kişi hem bedenen, hem de ruhen çok daha iyi hisseder. Bayramda yemeklerinizi yavaş yavaş ve porsiyonları azaltarak sık yemeniz, uzun süre aç kalan midenizi birden doldurmamanız daha sonra mide-bağırsak problemleri yaşamamanız için çok önemli. Sıvı tüketimi her zaman önemli fakat özellikle bayramda öğün sayınızın ve tatlı tüketiminizin artmasıyla birlikte daha da büyük önem taşıyor. Su özellikle toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağladığı için gün içinde 2-2,5 litre içmeye özen gösterilmeli. Aşırı şerbetli hamur tatlılarının yerine, sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmeli. Örneğin, dondurma, muhallebi, tavuk göğsü veya meyve salatası iyi birer seçim olacaktır. Bayram tatlılarını dengelemek için de kahvaltıda hafif seçimler yapıp öğle ve akşam yemeklerinde salata ve sebzeye ağırlık vermeye çalışılmalı. Yemeklerinizi hazırlarken fırında pişirme, ızgara, haşlama, buğulama yöntemlerini kullanın. Ziyaretlerdeki çay ve kahve ikramlarının şekersiz olmasına dikkat edin. İçilen çay ve kahveler günlük sıvı ihtiyacının yerine geçmediği için günlük 2 litre su içmek ihmal edilmemeli. Özellikle bayramlarda mide yanmaları ve bağırsak problemleri artabiliyor. Bunun nedeni, çok miktarda çikolata, tatlı tüketmek ve aniden mideye yüklenmek. Yakın mesafe bayram ziyaretlerine yürüyerek gitmeye çalışılmalı. Bu sayede hem hareketiniz artacak hem de sindiriminiz kolaylaşacaktır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner470

banner477

banner452

banner449

English Russian

banner487

banner481

banner472

banner479

banner386