banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Aşırı yeme problemini durdurmak için yapılması gerekenler

Bedenimiz, doyduğumuzu söylemek için çeşitli sinyaller gönderir. Bazen bu sinyalleri göz ardı edip yemeye devam ederiz. Nedenlerini merak ediyor musunuz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz, sizler için anlattı

SAĞLIK 05.08.2014, 17:21 04.08.2014, 16:58
 Aşırı yeme problemini durdurmak için yapılması gerekenler
banner404
BESLENME ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz, vücudumuzun ihtiyacından fazla yemek yemenin, pek çok nedeni olabileceğini belirtiyor. Aldığımız gıdanın hacmi ve enerji içeriği dışında, yemek yediğimiz mekandaki ısı, renk ve seslerin de beslenmemizde önemli rol oynadığını açıklayan Yılmaz, televizyon izlerken, dikkatimiz dağınıkken ya da derin bir sohbete dalmışken ihtiyacımızdan daha fazla yemeye yatkın olduğumuzun altını çiziyor. 
YEMEKLE MUTLU OLUNMUYOR
Sadece olumsuz duygularla değil, olumlu duygularla da yemek yeniyor. Mutlu olduğumuz zaman yemek yiyerek mutluluğumuzun daha da artacağına inanırız. Duygularımız ve yemek arasında, fark etmeden bir bağlantı kuruyor ve kendimizi buzdolabının önünde buluyoruz; yani mutluyken de sadece acıktığımız için değil, ruhsal etkenlerle de, fazladan yiyoruz. 
Duygusal yeme probleminizi durdurmak için, aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz: 
* Gerçek açlık duygusunu tanımayı öğrenin. Açlığınız fiziksel mi, yoksa duygusal mı? Sadece birkaç saat önce yediyseniz ve midenizde bir guruldama yoksa muhtemelen gerçekten aç değilsiniz. Su içmeyi deneyebilirsiniz. Dışarı çıkıp temiz havada yürümek de, iyi gelecektir. 
* Sağlıklı yiyecekler atıştırın. Eğer öğünler arasında bir şeyler yemeye ihtiyaç duyuyorsanız; taze meyve veya yağsız mısır, kuru meyve gibi yiyecekler tercih edin. 
* Dengeli bir beslenme programı oluşturun. Düzenli aralıklarla yemeye çalışın. Temel besin gruplarından olan yiyecekleri (tam tahıllı ürünler, süt ürünleri, sebze ve meyveler, beyaz et türevleri gibi) öğünlerinizde bulundurmaya çalışın. Temel besinleri tercih ederseniz daha uzun süre tok hissedersiniz. 
* Sizi nelerin tetiklediğini bilin. Önümüzdeki birkaç gün, ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi, yerken ne hissettiğinizi ve ne kadar aç olduğunuzu yazın. Zamanla, olumsuz yeme alışkanlıklarınızı ortaya çıkaran durumları görebilir ve bunları tetikleyen etkenlerden uzaklaşabilirsiniz. 
* Sağlıksız yiyecekleri etrafınızda bulundurmayın. Yüksek kalorili yiyecekleri kötüye kullanmamak için, onları evde bulundurmamaya dikkat edin. 
* Eğer aç veya üzgün hissediyorsanız, alışverişe çıkmayın. 
* Düzenli egzersiz yapın ve dinlenmeyi unutmayın. Bedeniniz dinlemiş ve zinde olursa, ruh halinizi daha fazla kontrol edilebilir ve stresle daha etkili bir şekilde başa çıkabilirsiniz. 
* Yeme alışkanlıklarınızda yapmayı başardığınız pozitif değişimlere odaklanmayı unutmayın. 

Yorumlar (0)