banner449

banner552

banner481

banner472

'ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sorunlar bitmiyor'

Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Öğretim Üyesi Doçent Doktor Ahmet Aslan, üniversite ile Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi arasında yaşanan koordinasyon sorunlarını Yeni Alanya’ya anlattı

SAĞLIK 29.07.2019, 00:25 30.07.2019, 00:50
'ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sorunlar bitmiyor'
banner404

Alper Kutay - ÖZEL HABER

ALANYA Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Öğretim Üyesi Doçent Doktor Ahmet Aslan, üniversite ile Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi arasında yaşanan koordinasyon sorunlarını Yeni Alanya’ya anlattı. “Hâlâ çok büyük eksikliklerimiz var. Bu eksikliklere bir de hocalarımızın kaprisi, uzmanların motivasyon bozukluğu eklenirse işin içinden çıkılmaz hale gelir. Ben açık sözlü biriyim, lafımı da esirgemem, Alanya’da böyle sorunlar var üniversitedeki hocalarımızdan bazıları kendilerinden beklenen performansı ne yazık ki gösteremiyorlar” dedi.
‘PERSONEL ÖZVERİYLE ÇALIŞMALI’
Sağlık çalışanlarının iyi niyeti ve özverisi ile bu sorunların üstesinden gelinebileceğini belirten Aslan, “Bu hastane ve üniversitenin ikisi de devletin ve milletin. Herkes bu bilinçle çalışır ve elinden gelen katkıyı sunarsa Mersin, Antalya ve Konya hinterlandındaki büyük bir coğrafyaya çok iyi bir hizmet sunacağımızı düşünüyorum. Hâlâ çok büyük eksikliklerimiz var. Bu eksikliklere bir de hocalarımızın kaprisi veya uzmanların motivasyon bozukluğu eklenirse işin içinden çıkılmaz hale gelir” diye konuştu.
‘MOTİVASYON EKSİKLİĞİ HAD SAFHADA’
Uzman personelin gerekli bazı birimlerde altyapı teknik imkanlarının henüz oturmamış olmasını bahane ederek motivasyon kaybı yaşamalarının yardımcı sağlık ve idari personele de yansıdığını söyleyen Aslan, bunun döner sermaye gelirlerini de düşürdüğünü vurguladı. Ek gelir olan döner sermaye gelirinin düşmesi sebebiyle hekim, hoca, uzman, hemşire ve diğer personelde motivasyon kaybı yaşandığını dile getiren Aslan, “Her şeyden önce acilen bir başhekim atanması gerekli. Neden atanmıyor, bunun sebeplerini tam olarak bilemiyorum. Fakat 9 ay geçmesine rağmen bu henüz yapılmadı. Belki önceki kötü hatıralar nedeniyle ince eleyip sık dokunuyor veya bizlerin bilemediği başka nedenler olabilir. Oysa şu anki kadroda mevzuata uygun atanabilecek hocalarımız var. Siz atamayı yaparsınız, eğer yeterli performansı göstermiyorsa görevden alırsınız. Benim de liyakatim yetiyor ama bu konuyu dile getirince insanlar ‘Acaba bir beklentisi mi var?’ diye yorumlayabilir. Benim böyle bir beklentim yok ama yaptığım görevler ortada. Görev verilirse de kaçmayız” diye konuştu.
‘TEKNİK ALTYAPI SORUNLARI VAR’
Şu anda ameliyathanelerin çalıştığını ancak bir ara tamirat nedeniyle yaklaşık bir ay kapalı kaldığını belirten Aslan, “Bu süreç içerisinde ben de ameliyatlarımı ertelemek durumunda kaldım. Maalesef TOKİ’nin ihale ettiği hastanelerde bazı teknik altyapı detaylarının yeterince iyi yapılamamasından kaynaklanan bir sorun var. Şu an ameliyathanenin hijyen ortamı çok daha mükemmel hale geldi. Hastane  daha tam kapasitesiyle çalışmıyor, bundan dolayı çeşitli nedenlerle Konya’ya, Ankara’ya, Antalya’ya çok sayıda hasta gitmek zorunda kalıyor veya sevk ediliyor. Ben elimi taşın altına koyup burada daha önce burada yapılmayan birçok ameliyatı yapmaya başladım. Ama herkes işin bir ucundan tutarsa bu işler daha hızlı çözülür. Ancak herkes topu birbirine atarsa veya devletten medet umarsa işler uzun süre daha böyle sürer” dedi.
‘HASTA VE HASTA YAKINLARI MAĞDUR’
Hastanenin en büyük sorunlarından birinin de kantin olduğunu söyleyen Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Öğretim Üyesi Doçent Doktor Ahmet Aslan, “Kantinlerimiz aylardır kapalı. Vatandaş gibi çalışan da mağdur. Ben de zaman zaman çay veya kahve içmem gerektiğinde civardaki pastanelere gidiyorum. Ben de isterim hastanemde bir kantin olsun, çok uzaklaşmadan işlerimi halledeyim, hemen hastalarıma döneyim fakat maalesef şu anda bunu yapamıyoruz” dedi.
‘BİRÇOK ÖNEMLİ BÖLÜM HENÜZ AÇILMADI’
Hastanede kalp merkezini henüz kuramadıklarını söyleyen Aslan, “Alanya’da henüz anjiyo yapılamıyor. Alanya’da sadece özel hastanelerden birinde yapılıyor fakat her hastanın özel hastaneye gitmeye maddi durumu müsait olmayabilir. Dolayısıyla kalp merkezini bir an önce hayata geçirip en azından önce anjiyo, sonra da açık kalp ameliyatlarını yapmaya başlamamız lazım. Diğer yandan el cerrahisi ve mikro cerrahi merkezimiz yok. Alanya’da el cerrahisi ile gönüllü olarak uğraşan, özelde çalışan bir arkadaş var ama bildiğim kadarıyla onun da yan dal uzmanlığı yok” dedi.
‘BAZI BÖLÜMLERE FAZLA PERSONEL ALINDI’
Hastanede ve üniversitede idari ve yardımcı sağlık personeli konusunda da büyük eksikler olduğunu dile getiren Ahmet Aslan, “Siz sağlık personelini idari kadroda çalıştırır, kendi kurumlarınızdaki bazı personeli geçici görevle başka yerlere gönderir, yani personel envanterinizi etkili düzenleyemezseniz sıkıntıyı büyütürsünüz. Bütün hastaneler bunu yaşıyor ama biz daha çok yaşıyoruz. ALKÜ Tıp Fakültesi’nde cildiye ve hematoloji hocası yok. Radyolojide yeterli hoca ve uzman olmasına rağmen yeni hocalar alınmış. Bu tamamen koordinasyonsuzluktan kaynaklanıyor” dedi.
‘HİÇ KİMSEYLE ŞAHSİ SORUNUM YOK’
Söylediği tüm sorunların tamamen kendi deneyimlerimden ve kişisel fikirlerinden kaynaklandığını da vurgulayan Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji Öğretim Üyesi Doçent Doktor Ahmet Aslan, “Benim hiçbir kişi, kurum, kuruluşla ilgili bir sorunum yok. Hiç kimseyi de suçlamıyorum. Ama var olan, herkesin zaten bildiği sorunlara biz ‘kral çıplak’ diye bakabiliyoruz. Evet, birilerini bir yerlere bir şekilde getirmek lazım ama ehliyete ve liyakate dikkat etmek lazım. Ülkemizin geçmişte yaşadığı çeşitli gruplara ayrıcalıklar gibi durumlarla kimse bir yerlere getirilmemeli” dedi.

Yorumlar (16)
Haci Söylemez 3 ay önce
Hocam insaati yapildi mi? yapildi. Habere cikti mi acildigi, secim malzemesi yapildi mi? Evet baska sorum da yok sorun da yok o zaman. ulkede isini duzgun yapan kisi yok. yapan da sürgün yiyor, meslekten bir sebeble atiliyor. Bu haber sana bi sorusturma getirir.
Talha 3 ay önce
Kesinlikle hakli! Ben dayak yemedigim kaldi doktorlardan azar isitiyoruz hasta oldugumuz halde zaten gastro bolumune randevu almak imkansiz gibi ve cook ilgisizler genel cerrah var bi tane adam resmen beni kovmaktan beter etti hastane cok yetersiz herkes kafaisna gore takiliyor!! Cok yazik boyle guzel bir ilceye asla yakismiyor !!!
İsmail 3 ay önce
Sayın hocam baştan beri üniversite hastanesi olma konusundaki gayretlerini ve çalışmalarınızı takip ediyoruz,afiliasyon işini bilen birisi olarak mesleki tecrübenizle umarım siz yönetici olursunuz.Başarılar dilerim.
First_Blade 3 ay önce
Yaptığı başarılı röportaj için Sayın Alper KUTAY'ı ve yerinde tespitlerle röportaja konuk olan Sayın Doç. Dr.Ahmet ASLAN'ı tebrik ediyorum. Liyakatın, adalet ve eşitlik ilkelerinin olmadığı özellikle çalışan hastane personellerinin hatsafhada psikolojik baskı ve mobbinge maruz bırakıldığı, çalışma barışı ve ilkelerinin önemsenmediği ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi vizyon ve misyonundan uzaklaşarak hasta, hasta yakınları ve çalışanların maddi ve manevi kayıpla yaşamasına sebep olmaktadır. Umarım hastane çalışanlarının refah ve huzurlu bir ortamda çalışabilmesi ve vatandaşların daha iyi ve kaliteli hizmet alabilmesi için gerekli adımlar ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından atılır.
Şefik Ürey 3 ay önce
Samimi ve gerçekleri acı da olsa açıklamış.Döner Sermaye gelirlerinin azalması konusunda motivasyon bozukluğu yaşadıkları doğru olabilir ama Devlet' imizin imkânlarını da düşünerek gereksiz sırf gelir elde etmek için ameliyat etmeyin.Poliklinikte yapılacak bir işlemi ameliyathane de yapmayın.
Kıral çıplak 3 ay önce
Sayın hoca bizde sizi tanıyoruz elbette. Siz acaba hangi gruplardasiniz bi aciklasaydiniz. amacınız ne onuda biliyoruz. Başhekim olmak içinde nasıl can siparane çalıştığınızı da biliyoruz. Ben de kral çıplak diyorum hekimliğinize bi şey diyeceğim yok. Ama başhekimlik bir yöneticilik kadrosuysa o kabiliyet ve yönetici lik vasfida sizde yok malesef.
Aslan Arslan 3 ay önce
Şimdi burada suçlu olan kim? Rektör mü, Dekan mı, Başhekim vekili mi, Sağlık Bakanı mı, yoksa siyasetçiler mi suçlanıyor? Hoca açık sözlüyüm demiş ama devlet görevlisi olarak hem izinsiz konuşmuş hem de kimi suçladığını açık söylememiş.
Kral çıplak 3 ay önce
Bu yorumu yapan kişi acaba ne kadar hastaneye hizmet veriyo?? Siz de hastanede bulunamayan hekimlerdensiniz. Üniversiteye alınan diğer hocalar gibi çalışmayan ama devletin uzmanlarının hakkını yiyenlerdensiniz. En son konuşacak kişilerdensiniz.
Sağlıkçı 3 ay önce
Senin gibi uzmanlarda hemşirelerin, sağlık personelinin, sekreterlerin hakkını yiyormuş. Yiyen yiyene
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
banner384
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:44
Güneş 07:04
Öğle 12:47
İkindi 15:51
Akşam 18:20
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 17
2. Trabzonspor 8 15
3. Fenerbahçe 8 14
4. Başakşehir 8 14
5. Galatasaray 8 13
6. Sivasspor 8 12
7. Konyaspor 7 12
8. Gaziantep FK 8 11
9. Antalyaspor 8 11
10. Malatyaspor 7 10
11. Göztepe 8 9
12. Beşiktaş 8 9
13. Ankaragücü 8 9
14. Denizlispor 8 8
15. Kasımpaşa 8 8
16. Çaykur Rizespor 8 8
17. Gençlerbirliği 8 6
18. Kayserispor 8 4
Takımlar O P
1. Hatayspor 8 17
2. Akhisar Bld.Spor 8 16
3. Fatih Karagümrük 8 15
4. Altay 8 15
5. Ümraniye 8 14
6. Keçiörengücü 8 14
7. Balıkesirspor 8 13
8. Bursaspor 8 12
9. İstanbulspor 8 11
10. Erzurum BB 8 11
11. Adana Demirspor 8 10
12. Menemen Belediyespor 8 8
13. Adanaspor 8 7
14. Osmanlıspor 8 7
15. Altınordu 8 5
16. Boluspor 8 5
17. Giresunspor 8 5
18. Eskişehirspor 8 -5
Takımlar O P
1. Liverpool 9 25
2. Man City 9 19
3. Leicester City 9 17
4. Chelsea 9 17
5. Arsenal 8 15
6. Crystal Palace 9 14
7. Tottenham 9 12
8. Burnley 9 12
9. Bournemouth 9 12
10. West Ham 9 12
11. Aston Villa 9 11
12. Wolverhampton 9 11
13. M. United 9 10
14. Everton 9 10
15. Sheffield United 8 9
16. Brighton 9 9
17. Southampton 9 8
18. Newcastle 9 8
19. Norwich City 9 7
20. Watford 9 4
Takımlar O P
1. Barcelona 9 19
2. Real Madrid 9 18
3. Granada 9 17
4. Real Sociedad 9 16
5. Atletico Madrid 9 16
6. Sevilla 9 16
7. Villarreal 9 14
8. Athletic Bilbao 9 13
9. Getafe 9 13
10. Valencia 9 13
11. Levante 9 11
12. Real Valladolid 9 11
13. Osasuna 9 11
14. Deportivo Alaves 9 11
15. Mallorca 9 10
16. Eibar 9 9
17. Celta de Vigo 9 9
18. Real Betis 9 9
19. Espanyol 9 5
20. Leganés 9 2
banner440
banner545