'Zaman hep sevdiklerinizle akmalı'

Alanya'ya farklı konseptiyle damgasını vuran Reflections Mağazası Sahibi Hülya Arık ile şirin mi şirin mağazasında oldukça renkli ve hoş bir röportaj gerçekleştirdik

 'Zaman hep sevdiklerinizle akmalı'
banner404
- MERVE KAYA

ECZACILAR
Caddesi Şekerciler Market üzerinde hizmet veren sevimli ve oldukça şık bir mağaza burası. Farklı konsepti ve güler yüzlü İşletmecisi Hülya hanımla tamamen bütünleşen ve her yaştan insana hitap eden, her bütçeye uygun, insanların aradıklarını bulabileceği ve gezerken  keyif alarak mutlu ayrılabilecekleri bir mekan. İşletme Sahibi Hülya Arık'la oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İşte, keyifle okuyacağınız o röportaj...

- Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Hülya Arık kimdir?
1973 Alanya doğumluyum. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu, bir çocuk annesiyim. Yaşamla barışık, ailesiyle iç içe, ultra pozitif, bol bol gülümsemeyi seven bir insanım. Eskiden beri hayal dünyası çok geniş bir çocuktum ailem de bunu asla engellemedi.
- Alanya'da böyle bir mağaza açmaya nasıl karar verdiniz?
Tamamen kendi isteğimle karar vererek, kendi kurguladığım bir şeydi böyle bir mağaza açmak. Genelde, 'İnsanların böyle bir şeye ihtiyacı var mı yok mu'yu düşünmekten ziyade, 'Beni ne mutlu edecek, ben ne istiyorum, beni ne mutlu eder' sorusuyla çıktım yola. Benim için asıl önemli olan, kendimi nerede iyi hissedip, başarıya odaklanacağımdı. Bundan yola çıkarak başladım.
- Peki, başlangıç aşamasından sonra nelerle karşılaştınız?
Böyle bir mağaza açmaya karar vererek ilk adımı attım. Başlangıç aşamasında sonradan eklenen sürprizler de olmadı değil. Esasında ilk hedefim, Alanya'yı daha çok çılgın, farklı, hiçbir yerde olmayan, sıra dışı tasarımların olduğu bir markayla buluşturmaktı. 
- Bun Design ile tanışmanız nasıl oldu, biraz bahsedebilir misiniz?
Alanya da yaşayan insanlara alışılmışın dışında, farklı, klişeden uzak, küçük şeylerle de pek tabii mutlu olunabileceğini kanıtlayan, kişiye kendini değerli ve önemli hissettirecek hoş sürprizlerin olduğu bir mağazada buluşturma düşüncesiyle Bun Design ile tanıştım.
- Mağazanızın isminde de yer verdiğiniz 'Reflections' markası ile Bun Design'i buluşturma fikri nereden doğdu? 
Çılgınlık, farklılık, renklilik düşüncesiyle Bun Design ile tanıştığımı söylemiştim. Sonrasında bunu daha fazla nasıl renklendirebilirim diye düşündüm ve Reflections ile tanıştım. Onunla tanışma geçmişimize bakacak olursak, aslında o kadar uzun ki… Özetlemek gerekirse, genç kızların geleceği bir mekânda onların da yanlarında anneleri olmadan kendi özel ihtiyaçlarını karşılayabileceği ürünlerin de olmasını istememdi. Bu düşünceyle Bun Design ve Reflections’u birleştirme düşüncesiyle yola çıkıldı.
- Mağazanızda fiyatlar nasıl? İnsanlar, burada aradıklarını uygun fiyata bulabilirler mi?
Buraya gelen kişilere müşteri bile diyemiyorum. Müşteri demek istemiyorum zaten. Benim için mühim olan şey, buraya gelen kişilerin buradan mutlu ayrılmasıydı. Yaptığım işte benim için esas önemli olan paradan puldan ziyade buraya gelen kişilerin aradıklarını bularak ayrılmaları, fiyatlar konusunda gereken indirim zaten yapılıyor. Dediğim gibi mühim olan mutlu ayrılmak gerisi çok da önemli değil.
- Peki, müşterilerinizin mağazanıza olan ilgisi nasıl? Geri dönüşümler hoşunuza gidiyor mu?
İzlenim tabii ki başta çok ilginç geliyor. Çok şaşırıyorlar. Çünkü alışılmışın dışında bir format var, burada. Aslında genç nesil, pek yabancı değil… Onlar, sanal âlemdeki alışveriş sitelerinden uçuk kaçık tasarımları takip ediyorlar. Dediğim gibi önce şaşırıyorlar, sonra çok hoşlarına gidiyor. Hatta pek çoğu şunu söylüyor, 'Evet Alanya için böyle bir şey ihtiyaçtı'. Bu beni bir kez daha mutlu ediyor. Aslında farkında olmadan kendi hayalimi gerçekleştirmeye çalışırken ihtiyaca da cevap veriyorum. İhtiyaca cevap verebilme de inanın çok güzel bir şey. Mağazaya yüzü asık giren birisi bile buradan gülerek ayrılabiliyor. Bu da beni çok mutlu ediyor, yaptığım işten keyif almamı sağlıyor.
- Reflections'a gelenler burada neler bulabilirler?
Burada her kesimden insana hitap eden ürün mevcut. İç giyim'den aksesuara çılgın tasarımlarıyla ve birbirinden değişik hediyelik ürünleriyle  insanlar burada istediklerini bularak mutlu ayrılıyorlar. Oskar ödüllerinden tutun da ilginç kumaşlarla oluşturulmuş saatlere, her derde deva rahatlatıcı sabunlara, mayo, bikini, çikolatadan not defteri, müzik kutuları, plaj terlikleri, abajurlar, çoklu çerçeve ve çerçeveli saatlere, takı ve iç giyim ürünlerine kadar geniş ürün yelpazesine sahip.
- Peki, mağazanızda sabuna yer vermenizin sizin için özel bir anlamı var mı?
Sabun benim için çok özel. Sabun demek çocukluğum demek. Özellikle beyaz sabun kokusu demek, anneannem demek… Sabunu hayatımdan hiçbir zaman çıkarmadım ben. Hatta bu tutkumu ilk deneyimlediğim vakit ergenlik yıllarıma tekabül eder. O yıllarda sabun merakımdan dolayı zeytin yağı ve defne yağından, içine kül atarak, kostik kullanmadan kendim evde sabun kaynattım. Bu benim tamamen hobim. Günümüzde bence kimyasallardan çok doğal ürünlerin ön plana çıkartılması gerekiyor. Şuan benim mağazamda bulunan sabunlar, çok sevdiğim bir eczacı dostumun sabunları… Yeni jenerasyonun da sabunla tanışmasını çok isteyişim ve eczacı arkadaşımın da 'İstersen mağazanda bir stand oluşturabilirsin' önerisiyle başladı aslında her şey. Ben yaklaşık 2 yıldır bu sabunları severek kullanıyorum. Sabunların içeriğinde meyve özleri, gliserin ve zeytinyağı var. Katkı maddelerinden arındırılarak kendi laboratuar ortamında üretilen bu sabunlar, oldukça bilimsel. Ayrıca sabunlar yapılırken, geleneksel yöntem de takip ediliyor. Arkadaşım da benim gibi bir sabun tutkunu. O da bu tutkusuyla yola çıkıyor ve daha sonradan sabunları ulusal platforma taşınıyor. Yurt dışından gelen isteklerle doğru orantılı olarak, dünya kalite standartlarında ödül almış bir sabun ayrıca. Yani bir birinciliği de var.
- Nelere iyi geliyor bu sabunlar? Buraya gelenler burada nasıl sabunlar bulabilirler?
Aromalı kokular, ıtırlı bitkiler bir kere rahatlatıcı özelliğinden dolayı çok etkili. Mesela migren hastaları için fresh, nane aromalı nane kokulu bir sabunumuz var. Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisinden dolayı migrene iyi geliyor denilebilir. Bu kesinlikle tıbbi bir ilaç değil, sadece kokusundan dolayı rahatlatıcı bir özelliğe sahip diyebiliriz.
- Sabunlar arasında sizin favoriniz var mı? Mağazanızda ne gibi sabunlar var?
Benim için en özel sabunlardan bir tanesi, bebek cildi için olan. Bu sabunun içeriğinde gliserin ve doğal keçi sütü var. Tamamen bebek cildine uygun, alerji yapmayacak şekilde tamamen doğal. İçinde gliserin olmasından dolayı cildi de kurutmuyor. Yenidünyaya gelen bebeğin kokusu var bu sabunda. Sabunun benim hayatımdaki yeri, gerçekten çok büyük. Akne için de özel bir sabunumuz var mağazada. Bu sabunun içerisinde de çam katranının özü var. Bu öz, yağlı cildin temizlenmesini sağlıyor. Yağlı cildi arındırarak, gözenekleri sıklaştıran bir sabun, bu. Ayrıca çam katranının kokusunu lavanta özüyle birleştirerek sabuna hoş bir koku verilmiş. Zeytinyağlı defne sabunu da yine benim favorilerimden. Bu sabunda defne yağı kullanmış. Her türlü cilt rahatsızlığında hücre yenileme özelliğinden dolayı rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. 
- Sabunlardan sonra bu birbirinden güzel fotoğraf çerçevelerine değinmek istiyorum ben. Mağazada hiç tek fotoğraf çerçevesi yok bunun özel bir nedeni var mı?
Mağazamda tek çerçevelerden ziyade özellikle Bun Design'ın çoklu fotoğraf çerçevelerini tercih ettim. Mağazada hiç tek fotoğraf çerçevesi yok, evet. İnsanın hayatının sevdikleriyle güzelleştiğine inanıyorum. Tekli fotoğraf çerçevesi yerine çoklu fotoğraf çerçevesi kullanılmasının sebebi de aslında bütün sevdiklerimizin tek bir yerde toplanması. Yalnız olmadığımızın vurgulanmasıdır. Bun Design de çoklu fotoğraf çerçeveleriyle insanların fotoğraflarını bir arada toplayabileceği panolar oluşturmuş. Duvar panosu, ayaklı fotoğraf panoları, paravan şeklinde çoklu çerçeveler ve aynı anda tek bir büyük karenin içine bir sürü küçük kare sığdırabileceğiniz 12'li, 16'lı, 32'li 48'li fotoğraf çerçeveleri oluşturarak değişik formatlarda tasarlamışlar.
- Fark ettim de bu fotoğraf tutkusu saatlerde bile var. Saatlerde de fotoğraf çerçevelerini tercih etmenizin özel bir nedeni var mı? 
Zaman, insan hayatındaki en değerli şey, hiç şüphesiz... Bana göre saat alelade bir ev aksesuarı değil, olmamalı da. Çerçeveli saatlerde zaman ve insan birleştirilmiş. Bunu da şöyle yorumluyorum, insan sevdiklerine zaman ayırmalı, ne kadar yoğun olursa olsun zaman, hep sevdikleriyle birlikte akmalı…
- Ulaşmayı amaçladığınız hedef kitleniz nedir?
Alanya'da tamamen farklı, her kesimden insanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek, ulaşılabilir bir lüks sunuyorum. O sebeple tasarıma ve kaliteye değer veren, körü körüne marka olduğu için alım yapmayan, kaliteden anlayan, farklılık arayan herkesi hedef kitlem olarak görüyorum. 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2013, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner539

banner518

banner481

banner472

banner479