banner468

Ünlü menajer Alanya'da

Ünlü futbol menajeri Ersin Akan, Pazartesi Sohbeti'nde Yasin Araz'ın sorularını yanıtladı. Akan, "Alanyaspor ile çalışmayı isterim. Alanya, gurbetçi oyuncular için ideal bir şehir" dedi

Ünlü menajer Alanya'da

Ünlü futbol menajeri Ersin Akan, Pazartesi Sohbeti'nde Yasin Araz'ın sorularını yanıtladı. Akan, "Alanyaspor ile çalışmayı isterim. Alanya, gurbetçi oyuncular için ideal bir şehir" dedi

22 Haziran 2015 Pazartesi 04:11
Ünlü menajer Alanya'da
banner404
-Yasin ARAZ
AVRUPA'DA
gerçekleştirdiği transferlerle adından son dönemde sıkça söz ettiren Türk menajer Ersin Akan, Alanya'da futbolun daha iyi noktalara gelebileceğini ve Alanyaspor ile çalışabileceğini söyledi. Akan, Alanya'dan bir de villa satın aldı. İşte, bu hafta konuğumuz olan Akan ile Alanya ve Türk futboluna ilişkin sohbetimizde önce çıkanlar:

'ALMANLAR TÜRKLERİ 
KORUMA ALTINA ALDI'

- Henüz 35 yaşında olmanıza rağmen Avrupa'da bir çok transferin altında imzanız var. Bu süreç nasıl başladı? 

Almanya'da doğdum, Türkiye'yi tatillerden biliyorum. Futbol olarak geçmişte Borussia Mönchengladbach'ın genç takımlarında kardeşim oynuyordu. Antrenmanlara gide gele çoğu kişinin güvenini kazandım. Mönchengladbach'dan bir çok oyuncu da iyi yerlere geldi. Bunlardan birisi de Sebastian Deisler'di. Bana çok güvenmişti. Onun sayesinde bu camiaya girdim. Henüz 18 yaşında, bir anda Milan'dan, Real Madrid'den, Bayern Münih'ten teklifler aldı. Bana da güvendiği için bu tekliflerle benim ilgilenmemi istedi. Bu sayede ben de genç yaşta önemli kulüpleri, başkanları, menajeri, sportif direktörleri tanıdım. Genç yaşta kendi çevremi kurma imkanı buldum. Bir kaç transfer yaptıktan sonra Almanya Hamburg'ta küçük bir ofis kurdum. Şimdilik 25 tane işle ilgilenebiliyorum. Genç oyunculara yatırım yaptık, onları bulduk ve yol gösterdik. Bu oyunculara ve ailelerine danışmanlık sağlıyoruz. Bazıları yıldız oyuncular oldu. O ona örnek oldu, o ona derken halka oluştu. Çoğu Alman takımı şimdilerde Türk oyuncuları korumak için girişimlerde bulundu. Çünkü Türk oyuncular kaliteli olduğu için genç yaşta başka takımlar alıyor. Bu yüzden de Türk oyuncuların menajerliğini kulüpler bana teklif ediyorlar. Bende oyuncuları elde tutmaya çalışıyorum ve Almanya'da bir geleceği olup olmayacağına bakıyorum, olmayacaksa da bu şansını Türkiye'de değerlendirmesi gerektiğini söylüyorum. Şu an Türkiye A Milli Takımı'na bakarsak 12 tane Almanya'dan yetişen oyuncu var. Biz Almanya'da 3 milyon kişiyiz. Süper Lig takımlarına bakarsak da her kulüpte 5 yada 6 tane Almanya'da yetişen oyuncu var. Almanya'da daha çok önem veriyorlar oyuncuların gelişimine.

'EĞİTİM ŞART!'

- Türkiye, 76 milyonluk nüfusundan çok üst düzey futbolcular çıkartamazken, Almanya'nın 3 milyon Türk'ten çok sayıda futbolcu çıkarmasını nelere bağlıyorsunuz?

Bunun en temel nedeni eğitim. Çocuklara genç yaşta disiplini ve tekniği öğretiyorlar. Her şeye dikkat ediyorlar. Okulda o hafta derslerin iyi değilse, o hafta antrenmana çıkarmıyorlar. Derslerini düzeltip öyle çıkabiliyorsun antrenmanlara. Oyunculara sosyal eğitimler, ailelere danışmanlık hizmeti veriyorlar. Çok farklı yetişiyor öğrenciler. Altyapıdaki her hocalar antrenmanları videoya alıp, ne eksik varsa izleyip analiz ediyorlar. Öğrenciye de izlettirip "Bak, bunları bunları yaptın, düzelt" diyorlar.

'BUNDESLİGA TARİHİNE GEÇTİ'

- Almanya'da bir çok transfere imza attınız. Hatta bir Martinez transferi var ki 40 milyon Euro bedelle gerçekleşti. Martinez transferini Bayern Münih'e nasıl gerçekleştirdiniz?

Rekor bir transferdi. Bundesliga'da ilk defa 40 milyonluk bir transfer oldu. Borissia Dortmund üst üste iki defa şampiyon oldu. Bayern Münih bu sefer şampiyon olmazsa ciddi bir krize girecekti. Büyük bir transfer yapmak istedi. Ben de o arada Martinez'in menajerliğini yaparken Bayern'e önerdim. Bayern'e de 40 milyon Euro'ya transfer olarak Bundesliga tarihine geçti. Genelde değerlendirirsek Bundesliga'ya 28 transfer gerçekleştirdim. 25 tane gurbetçi getirdim. Hazır olduğu zaman Türkiye'ye de getireceğim oyuncularım var.

'ALMAN GÖZLEMCİLER GETİRECEĞİM'

- Türkiye'de oynayan, menajerliğini yaptığınız oyunculara gelen teklifler var mı?

Şu an için yok. Liglerin başlamasını beklemek lazım. İyi oynarlarsa elbette teklifler olacaktır. Almanya'dan gözlemcileri getirmek ve oyuncuları sahneye çıkarmak istiyorum. Çok kaliteli oyuncular var. Yeter ki azimlerini kaybetmesinler.

'GELECEĞİN YILDIZLARINI OLUŞTURACAĞIM'

- Menajerliğini yaptığınız Türk oyunculardan bahsedebilir miyiz? Örneğin Galatasaray'daki Sinan Gümüş'ten?

Sinan, Almanya U20 Milli Takımı'nda oynarken Türkiye'den Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe'den teklifler aldı ve Galatasaray'ı tercih etti. Türkiye'de çok önemli bir oyuncu olacağına eminim. Sinan Kurt'u da 18 yaşında 4.5 milyon gibi bir bedelle Bayern Münih'e transfer ettim. Bu transfer de o yaşta birisi için rekor transfer oldu. Elimdeki en önemli oyunculardan birisi de Kerem Demirbay. Bonservisi Hamburg kulübünde, şu anda ise FC Kaiserslautern'de kiralık olarak forma giyiyor. Ona, Juventus'tan, Napoli'den inanılmaz teklifler var. Geleceğin en önemli oyuncularından birisi olacak.

'ALANYA GURBETÇİYE YÖNELMELİ'

- Türk futbolu sizce ne noktada?

Çok önemli bir noktaya değindik şimdi. Türkiye'deki en büyük sıkıntı belki de şu, Türkiye'de yöneticiler çok çabuk değişiyor. Çabuk değiştiriyorlar ve beklenti içine giriyorlar. Altyapıya önem verilmiyor. Ama bir başkan, 10 sene orda olsa elbette başarı gelecektir. Altınordu'dan örnek vermek istiyorum, Altınordu'nun Başkanı olan Mehmet Sait Özkan, kulübün sahibi ve istediği gibi karar verir. Onun için altyapıya çok önem veriyor. Türkiye'nin ileride en önemli oyuncuları oradan çıkacak. Alanya'da da bu olsun isterdim. Genç oyunculara yatırım yapsınlar. Alanya çok önemli bir yer. Almanya'dan 50 milyon kişi gelmiştir Alanya'ya. Alanya'nın çok önemli bir kulüp olacağına inanıyorum, gençlere önem vermesi gerek. Almanya'dan buraya bir çok gurbetçi oyuncu da gelir. Baktığımız zaman her yerde Alman var. Gurbetçiler burada daha rahat eder.

'SORUN OYUNCUDA DEĞİL MEDYADA'

- Türkiye'deki oyuncular ne tür sorunlar yaşıyor?

Aslına bakarsak medya olarak bir sıkıntı var. Oyuncuları bir anda çok üst düzey bir oyuncuymuş gibi lanse edip sıkıntıya sokuyor. Bir anda böyle piyasaya girmemesi gerek oyuncuların. Menajerlerin de burada rolü büyük.

'ALANYASPOR'UN KADROSU ÇOK İYİ'

- Alanyaspor'un maçlarını izlediniz, Alanyaspor'da ilginizi çeken oyuncular var mı?

Alanya'dan villa aldım. Stadyuma 5 dakika mesafede. Burada oldukça da maçları izliyorum. Zamanında Galatasaray-Hannover 96 maçı bu stadyumda oynandı. O arada ilgimi çekmişti ve böyle güzel bir stadyumda nasıl bir takım var acaba diye. Bir ay sonra maçları izledim ve baktım çok iyi bir takım kurmuşlar. 'Bu takım inşallah üst lige çıkar' dedim ve de çıktı. Bu sene de çok önemli işler yaptı. Beğendiğim oyuncular da vardı Emre gibi. Bu oyuncular da üstüne koyar ve çalışırlarsa buradan da çok iyi bir çıkış yapabilirler.

'ALTYAPIYA ÖNEM VERİLMELİ'

- Türkiye'de yetişen oyuncuların Avrupa kulüplerinde çok başarılı olamamasının nedenleri neler? 

Fizik olarak değil de altyapı olarak sıkıntıları var. Altyapıya çok önem verilmediği için Avrupa'da zorluk çekiyorlar. Benim önerim 15-16 yaşlarında Avrupa'dan teklif alıyorlarsa, gitsinler. Çünkü 3-4 senede çok iyi bir eğitim alırlar ve uyum sağlayabilirler.

'PTT 1. LİG'DE VERİLEN 
PARA BUNDESLİGA'DA YOK'

- Türkiye'de oyunculara ederinin üzerinde paralar verildiği söyleniyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Maalesef çok yüksek meblağda paralar veriliyor. O yüzden de Alman kulüpleri buradan gelip oyuncu almıyor. Çünkü bakıyorlar, oyuncular burada daha çok kazanıyorlar. PTT Ligi'nden oyuncular bile 200 bin euro kazanıyorlar. Almanya'da Bundesliga'dan alamıyorsun o kadar parayı. Burada çok önemli rakamlar ödeniyor.

'HANGİ YILDIZ HARİKALAR YARATTI'

- Türkiye'nin futbolcu portföyü nasıl olmalı?

Galatasaray'dan örnek verelim, baktığımız zaman çok büyük paralar harcıyor. Ben isterdim ki o fiyatlara genç oyuncular alsın. Genç oyuncu alırken de biraz cesur olman gerekiyor. Seyirciler sürekli yıldız oyuncu istiyor ama şimdiye kadar hangi yıldız oyuncu harikalar yarattı, buna bakmak gerek. Ben daha çok İspanyolların yaptığı gibi genç oyuncular yetiştirip yıldız yapmalarını isterim. Ribery buradayken kimse tanımıyordu ama şimdi nerelere geldi. Chelsea, Barcelona, Real Madrid gibi takımları gezmiş oyuncular gelip Türkiye'de niye oynasın? Hırsını kaybedip para için buraya geliyorlar. Genç oyunculara bu paralar verilmeli, gençler kat ve kat fazlasını kazandırır.

'ALANYA GURBETÇİLERİN EVİ OLUR'

- Bir teklif gelmesi halinde Alanyaspor'la çalışmak ister misiniz?

Elbetteki. Almanya'daki oyuncularım gidecekleri yerde kendisini evinde gibi hissetmek ister. Alanya da bu şartlara uyduğu için Alanya'ya getirmek isterim. Oyuncuları seçip burada piyasaya sokabiliriz. Çünkü ben de artık Alanya'da oturuyorum.

'RONALDO OLMAK KOLAY DEĞİL'

- Genç oyunculara tavsiyeleriniz var mı?

Çok çalışmaları gerek. Sık sık İspanya'da antrenmanları da takip eden birisiyim. Christiano Ronaldo'ya bakmak gerekirse, antrenmana ilk gelen Ronaldo'dur, en son giden de yine Ronaldo'dur. Dünyanın en iyisi olmak buradan geçiyor. Çalışmayı çok seviyor. Gençlerin hemen eve gitmek yerine, eksikleri üzerine çalışması gerek.

-------- ERSİN AKAN KİMDİR? --------

Ersin Akan, Almanya'da doğdu. 35 yaşında olan Akan, Spor Üniversitesi'nden mezun oldu. Almanya'nın Düsseldorf şehrinde yaşayan Akan, 5 yıldır evli ve 1 çocuk babası. Akan'ın eşi de halen Bayern Münih forması giymekte olan Claudio Pizarro'nun kuzeni ünlü modacı Libia Pastor. Çiftin çocuklarının adı ise Can Pablo.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 22.06.2015 03:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349