banner468

'Türk-Leton ticareti canlanacak'

Letonya Fahri Konsolosu Şaşmaz "Türkiye ve Letonya ile Alanya ve Talsi arasındaki ticareti canlandırmak istiyoruz. Letonya, AB üyeliğiyle hızla büyümeye açık bir ülke haline geldi" dedi

'Türk-Leton ticareti canlanacak'

Letonya Fahri Konsolosu Şaşmaz "Türkiye ve Letonya ile Alanya ve Talsi arasındaki ticareti canlandırmak istiyoruz. Letonya, AB üyeliğiyle hızla büyümeye açık bir ülke haline geldi" dedi

16 Kasım 2015 Pazartesi 00:43
'Türk-Leton ticareti canlanacak'
banner404
GAZETECİLİKTEN turizme, kamu görevinden konsolosluğa kadar bir çok alanda deneyim sahibi olan Letonya Fahri Konsolosu Nurkan Şaşmaz, Pazartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu oldu. Letonya'nın Alanya Fahri Konsolosu olmasının ardından başta iki ülke olmak üzere Alanya ve kardeş şehri Talsi arasındaki ticaretin genişlemesi için de çalışmalar yapmak istediğini belirten Şaşmaz, "Üzerime düşen her ne varsa yapmaya hazırım" dedi. İşte Şaşmaz'la yaptığımız sohbetten öne çıkanlar:

'DİM'İN BANA ÇOK YARDIMI OLDU'

- Hayatınızın bir döneminde gazetecilik de yaptınız. Bu mesleğe girişiniz nasıl oldu?

Liseyi bitirmemin ardından üniversite hayatı olmayınca Yeni Alanya Gazetesi'nde Arıkan Yılmaz Dim hocamın yanında işe girdim. Ardından TRT'de uzun bir süre görev yaptım. Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim'in bana çok abiliği oldu. Onun desteğiyle başladım. Bana çok yardım etti. TRT muhabirliği de onun sayesinde oldu. Kendisi buradaki bütün kurumların temsilcisiydi. Askere gidince de TRT'ye beni önerdi. Benim ayrılışım da askerlik sebebiyle oldu. Askerlik dönüşü benim de hayatıma yön vermem gerekiyordu. Yine Mehmet Ali abimden teklif almıştım, sağolsun yine destek olmuştu. Bu süreçte dönemin Alanya Belediye Başkanı Cengiz Aydoğan tarafından bir kaç aylığına belediyenin çıkaracağı bülten için teklif geldi. Geçici bir işti. Basın bürosunun kuruluşunda yardımcı olup, olamayacağımı sordu. Ondan sonra giriş o giriş. O günden bugüne kadar geldim. Şimdi Alanya Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm departmanındayım.

'ÇAVUŞOĞLU'NUN DESTEĞİ ÇOK BÜYÜK'

- Letonya Fahri Konsolosluğu nasıl ortaya çıktı?

Esasen bu fikir ortaya çıktığında benim haberim olmamıştı. Daha doğrusu fahri konsolos atanırken önceden kendisinin haberi olmuyor. Benimki de öyle oldu. İlk bir buçuk yıl haberim yoktu. Ama Letonya'da bir başbakan yardımcısı ve geçmiş dönem Letonya'da dışişleri bakanlığı yapmış, iki dönem savunma bakanlığı yapmış bir büyüğümüz beni bir vesileyle tanımıştı. Bu sayede buraya gelen Letonlarla ilgili problemleri ya da karşılama aşamasında taleplerini dört dörtlük yerine getirdiğimden düşünmüşler ki bu bölgede bir fahri konsolosları olsun. Mevcut dışişleri bakanına önermişler, onlar büyükelçiye önermişler ve araştırmışlar. Benden CV istendiğinde bilgim oldu. Zaten araştırmalar bitmişti o aşamda. Çünkü fahri konsolos atanırken her iki ülkenin departmanları sizi araştırıyor. Fahri konsolosun halk arasındaki tabirle sütten çıkmış ak kaşık olması gerekiyor. En önemli şart bu. İki ülkenin de kabul etmesi gerekiyor tabi ki. Türkiye Cumhuriyeti'nin İçişleri, Dışişleri bakanlıkları ve Cumhurbaşkanlığı'nın da kabul etmesinden sonra Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun imzasıyla göreve başladım.

'GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE ÇALIŞIYORUZ'

- Konsolosluğu az çok herkes bilir peki ya 'fahri' konsolosluk nedir?

Biz ödenek almıyoruz. Bu yüzden fahri konsolos oluyoruz. Gönüllülük esasıyla bu işi yapıyoruz. Sadece fahri konsolos olmamızın sebebi bu. Benim sorumluluk alanım Manavgat, Alanya ve Gazipaşa ile sınırlı. Bu bölgedeki tüm hareketlerden ben sorumluyum. Tüm kamu kurumlarına karşı Letonya'yı temsil etmekle sorumluyum. Elimizde mühür var, eğer bir Letonyalı pasaportunu kaybederse, ya da burada doğum yaparsa onun işlemlerini de biz yapıyoruz. Kimlik verebiliyoruz. Bu kadar yetkimiz var.

'ÜLKE GÜVENLİĞİNİ TEMSİL EDİYORUZ'

- Türkiye'den Letonya'ya gitmek isteyenlere neler önerirsiniz?

Bizim sıkıntı çektiğimiz en büyük nokta burası. Bizim vize vermek gibi bir yetkimiz yok. Ama ben genellikle insanlara yardım ediyorum. Eğer insanların gerçekten Letonya'ya gideceklerine inanıyorsam ve kendilerini tanıyorsam yardımcı olmaya çalışıyorum. O da şöyle, Ankara'daki büyükelçiliğimize kendileri ile ilgili bilgiler gönderiyorum. Kendisine referans oluyorum diye ama bu çok çok nadir oluyor. Ben genellikle hiç bu işe girmek istemiyorum. Çünkü bu farklı bir şey. Bir ülke vatandaşının başka bir ülke sınırından içeri girmesi demek, güvenlikle alakalı bir şey. En ufak bir sorunda bunun sorumlusu olmak istemem. Büyükelçi telefon açıp da "Senin referans olduğun kişi bize böyle bir sorun çıkarmış" demesini istemediğim için bu işlere girmiyorum.

'TALSİ'NİN GÖNLÜMDE AYRI BİR YERİ VAR'

- Alanya'nın Letonya'daki kardeş şehri Talsi ile ilgili hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?

Benim konsolosluğumdan önce destek mektuplarından birisini Talsi'nin gönderdiğini öğrendim. Onlarla da bir kaç ortak proje yaptık. Bunları yaparken de hem eski Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nun, hem de mevcut başkanımız Adem Murat Yücel'in desteğini aldım. Şimdi onlarla bazı okulların birbirini ziyareti konusunda çalışmalar yaptık. Bazı sporcu gruplar gidip geldi. Daha önce de Alanya Uluslararası Jazz Festivali'ne bir jazz grubu getirdik Letonya'dan. Genelde kültürel çalışmalar yapıyoruz. Talsi'nin çok büyük desteği var. Talsi'nin benim gönlümde de ayrı bir yeri var. Letonya Dışişleri'ne en afilli mektubu gönderip bana kefil olmuşlar. Çok teşekkür ediyorum kendilerine.

'BAZI ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK'

- Yakında Talsi ile gerçekleştireceğiniz bir proje var mı?

Talsi ile bu sene içerisinde yok ama gelecek yıl yapacağız. Meslek grupları ve öğrencilerle ilgili değişim projeleri var. Alanya'da görev yapan sivil toplum kuruşlarından olabilir. Belki iş adamlarından bir grup değişimi olabilir. Çünkü bizim en büyük hedeflerimizden biri de iki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırmak.

'SAYIMIZ HENÜZ ÇOK DEĞİL'

- Alanya'da ne kadar Leton yaşıyor?

Alanya'da ne kadar olduğunu tam olarak bilmiyoruz ama bildiğimiz kadarıyla biri Gazipaşa'da evlenmiş olmak üzere 5 tane var. Sayıyı tam olarak bilemiyoruz. Çünkü çoğu problemde elçiliğimize müracaat etmiyorlar. Onlar burada kendileri Türk makamlarından ikamet belgesini alabildikleri için rakamı netleştiremiyoruz. Ama Leton sayısı çok değil, bu kesin. Çünkü elçilik de bana yönlendiriyor.

'HER ZAMAN İLETİŞİM HALİNDEYİZ'

- Alanya'daki Letonlarla bir araya geliyor musunuz?

Evet, bazen bir araya geliyoruz. Özellikle Ankara'dan konsolosum geldiği zaman kendilerinden rica ediyorum buluşmak için. Onlarla ara ara buluşuyoruz. Bana istedikleri zaman ulaşabiliyorlar. Gerek cepten, gerek mail, gerekse de posta yoluyla iletişim kuruyoruz. Acil durumlarda ulaşabiliyorlar. Ama ben sadece acil durumlar için değil her zaman arayabileceklerini söylüyorum. Mesela bazen bayramlarda arayıp tebrik ediyorlar.

'SORUNLARIMIZI KOLAY AŞIYORUZ'

- Letonların Alanya'da sorunu var mı?

Sorunlar var tabi ki. Ama ne bizim ne de elçiliğin çözeceği sorunlar değil. Türk vatandaşlığına geçmek isteyenler var. Tam süreyi bilmiyorum ama 5 yıl aralıksız Türkiye'de yaşamış olması lazım. Ya da bebekleri oluyor, onların kimlik olsun, sigorta olsun, hastane kayıt işlemleri olsun, hallediyoruz. Çok büyük sorunlar değil. Ben burada çözemezsem Ankara'ya yönlendiriyorum, bakanlık düzeyinde işlemler yapılıyor. Ama genellikle burada çözmeye çalışıyoruz. 24 yıllık kamu görevimden dolayı bir artım var. Tüm kamu kurumlarıyla iyi ilişkilerim var. Bir sorunda gidip rica ediyoruz. Hepsi yardımcı oluyor. Esasen Alanya'da fahri konsolosun ne olduğunu, protokolde yerinin ne olduğunu kimse bilmiyor. Alanya'da henüz tanınmıyor ama Antalya'da biliyorlar. Biz fahri konsoloslar olarak burada bir ülkeyi temsil ediyoruz. Ama bunlar zaman alacak. Yavaş yavaş kendimizi tanıtacağız bu şekilde.

'ALANYA'YA AŞKTAN YERLEŞİYORLAR'

- Letonlar için Alanya neden tercih sebebi?

Bir aile, karı-koca Leton, emekli olmuşlar. Belediye başkanlığı, milletvekilliği yapmışlar. Ama Alanya'ya aşık olmuşlar. Alanya'dan bir ev almışlar. Çok sıcaklarda Letonya'da olup, kışın burada oluyorlar. Ama sürekli burada yaşayanlar da aşktan yerleşmiş. Evlenip çoluk çocuğa karışarak burada kalma kararı almışlar. Bir tane de diş hekimi var. Ülkeler arası denkliği bekliyor. Bir yada iki yıl sonra sanıyorum bir yerde hekim olarak işe başlayacak.

'GAZİPAŞA'YA KARDEŞ ŞEHİR KAZANDIRACAĞIZ'

- Letonya'dan yeni kardeş şehirler olacak mı?

Alanya'nın bir tane kardeş şehri var. Gelenek gereği yeni kardeş şehirlere sıcak bakılmıyor. Fakat Gazipaşa Belediye Başkanı Adil Çelik'le görüşmüştüm, oraya da bir kardeş şehir planımız olabilir. Riga Havalimanı'nın bulunduğu Marupe Belediyesi'yle bir işbirliği yapabiliriz diye konuşmuştuk. Bundan sonra yapacağımız ziyaretlerde tekrar bir değerlendirme yapacağız. Riga ile Gazipaşa Havalimanları'nı birleştirebiliriz. İki şehrin de kalesi var. Ortak yönler çok. Seyahat planlıyorduk ama seçimler engel olmuştu. İlerleyen süreçte gündeme gelebilir.

'LETON KERESTE TÜCCARLARINI GETİRECEĞİZ'

- Yatırımcıları Alanya'ya getirme çalışmalarınız var mı?

ALTSO ile projeler var. ALTSO Başkanı Sayın Mehmet Şahin'in de desteği var. Geçen sene 46 kişiyle Riga'ya gitmiştik. Letonya'da Dışişleri Bakanlığı'nda büyük bir toplantı yaptık. Sunumlar gerçekleştirdik. Alanya'nın vizyonu ile ilgili bilgi verildi. Alanya'dan giden iş adamlarının bütün şirket bilgileri oraya götürüldü ve onların datasına girildi. Belki de haberimiz olmadan iletişim kurdukları oldu. Ama 2016'da buna yoğunlaşmak istiyoruz. Hatta kereste ticareti olabilir. Alanya'da bir çok mobilya şirketi var. Turizm alanında da turizmcilerimize bazı tavsiyelerde bulunabilirim, Letonya'da devletin elinde kalan atıl durumdaki eski devlet yapıları var. Postaneler, hapishaneler, kışlalar gibi. Devlet belirli şartlarda vergi muafiyeti gibi, uzun süreli kredi ödemeli gibi fırsatlarla turistik tesis amaçlı kiraya veriyor. Alanya'da turizmle uğraşıp yurt dışına da açılmak isteyen varsa da yol göstermeye çalışırız. Çünkü uzun yıllar ülke zor durumlar yaşadığı için çabuk gelişen bir ülke oldu. Özellikle AB'ye girmesiyle ulaştırmada da kavşak bölge oldu Riga, havaalanıyla. Riga'yı da aynı Gazipaşa gibi TAV işletiyor, yer hizmetlerini HAVAŞ sağlıyor. Riga'ya inenler seviniyor bu yüzden. Ticaret yapmak isteyen herkese yardımcı olmaya hazırız. Letonya'da et ve süt ürünleri çok fazla. İhracat bekliyor. Canlı hayvan da keza öyle.

'LETONYA'NIN 3'TE 2'Sİ ALANYA'YA GELMİŞTİR'

- Letonya halkı Alanya'yı ne kadar tanıyor?

Çok iyi diyebiliriz. Şubat'ta fuarlara gitmiştim. Orada hem kardeş şehrimiz Talsi ile, hem de Başkan Yücel'in girişimleriyle Letonya'da Alanya çok iyi tanınıyor. Sanıyorum Letonya'nın 3'te 2'si Alanya'ya gelmiştir. Antalya'ya gelen Letonların büyük çoğunluğu Alanya'ya geliyor. Biz çok iyi tanınıyoruz ama tabi ki daha çok tanınmamak için bir sebep yok. Bu sene Şubat'taki turizm fuarına da Alanya çok ciddi katılacak. Daha iyi tanınmak için de elimizden geleni yapmalıyız. Benden de bu yönde bir şeyler talep edilirse memnuniyetle bütün kapıları açmaya hazırım. Bakanlık düzeyinde her şeyi yapabilirim. Letonya'dan gazeteci, televizyoncu, radyocu buraya çağırmak isterlerse memnuniyetle yaparım. Belediye başkanımızın bu konuda destekleri var. Geçenlerde turizmcilerle yaptığımız toplantıda bunları getirebilirsek faydalı olacağını konuştuk. Sadece broşür dağıtmak faydalı olmuyor. Basın yoluyla da kendimizi göstermemiz gerekiyor. Sağlık turizmi de çok iyi gidiyor. Özel hastanelerimizde özel yabancı bölümleri var. Devlet hastanesinde de bu var. Şahsen ben bilmiyordum, öğrenince gurur duydum. 3-4 dil bilen personel var. Sağlık turizmini de anlatmamız gerekiyor. Doktorlarımız çok başarılı. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk de 'Beni Türk hekimlerine emanet ediniz' demiştir. 1936'larda Türk hekimlerine güvenmiş, şimdi hekimlerimiz çok daha ileri düzeyde. Tanıtımda üstüme düşen ne varsa yapacağım. Yeter ki Alanya için hep beraber bir şeyler yapabilelim.

'YEREL YÖNETİMLERLE BULUŞACAĞIZ'

- Diğer konsoloslarla bir araya geliyorsunuz, gündeminiz ne oluyor?

İçimizde en tecrübeli isim Osman Mayatepek. Hepsiyle iyi diyaloglar var. Grup kurduk kendi aramızda. Her zaman haberleşiyoruz. Şu an 8 konsolosumuz var. Birbirimizle yardımlaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde çalışma yemeğinde buluştuk. Aylık yemekler düzenleyeceğiz. Zaman zaman bir araya geleceğiz. Bu yemeklere de gerek yerel, gerekse hükümet idarecilerini çağıracağız ve sohbet edeceğiz. Sorunları konuşup tartışacağız. Makam ziyareti yerine, böyle bir organizasyonda bir araya gelmek istiyoruz. Onlar da bize çok sıcak davranıyorlar.

'ORTAK ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ'

- Ortak çalışmalarınız olacak mı?

Bir araya geldiğimizde bunu konuşuyoruz. Önümüzdeki yıl bunu yapabilir miyiz emin değiliz ama bir şeyler yapmayı düşünüyoruz. Belki Alanya'nın bir festivaline dans grupları getirebiliriz. İş adamlarına burada seminerler yaptırabiliriz. Tam ne yapacağımıza karar vermedik ama çok iyi duyulsun istiyoruz. Kültürel bir çalışma olsun ve o ülkelerde de görünsün istiyoruz. Gruplarla birlikte gazeteciler de getirip onlara da anlatmak istiyoruz. Alanya'nın gücünü olumlu şekilde kullanmalıyız. Bu konuda bir şeyler yapacağız. Diğer arkadaşlar da istiyorlar. Belki 2016'nın sonuna doğru yapabiliriz.

- NURKAN ŞAŞMAZ KİMDİR?
 
12 Şubat 1968 tarihinde Alanya'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Alanya'da tamamladı. Üniversiteyi kazanmasına rağmen ailesinin isteği üzerine gitmeme kararı aldı. İş hayatına, Alanya'da yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcilikleriyle giriş yaptı. TRT, Hürriyet, Sabah gibi kurumların ardından babasının isteği üzerine dil eğitimi aldı. İngilizce'yi ana dili gibi konuşan Şaşmaz, Almanca da biliyor. Askerlik görevini tamamlamasının ardından Alanya Belediyesi'nde kamu görevine başladı. Belediyede görevi halen devam eden Şaşmaz, dönemin Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun talebi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Letonya Fahri Konsolosu olarak atandı. Şaşmaz, 1 çocuk babası.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 15.11.2015 23:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349