banner468

Subaylıktan denetmenliğe

TÜRSAB Alanya BYK Başdenetmeni Şevket Mutlu, Pazartesi Sohbeti'nde Yasin Araz'ın sorularını yanıtladı: Alanya'da mesai dışında denetim ekibi oluşturmak imkansız. Oysa turizm günün 24 saatinde sürüyor ve kaçak tur satışları da en çok mesai dışı zamanlarda yapılıyor

Subaylıktan denetmenliğe

TÜRSAB Alanya BYK Başdenetmeni Şevket Mutlu, Pazartesi Sohbeti'nde Yasin Araz'ın sorularını yanıtladı: Alanya'da mesai dışında denetim ekibi oluşturmak imkansız. Oysa turizm günün 24 saatinde sürüyor ve kaçak tur satışları da en çok mesai dışı zamanlarda yapılıyor

13 Nisan 2015 Pazartesi 11:03
Subaylıktan denetmenliğe
banner404
- Yasin ARAZ
TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başdenetmeni Şevket Mutlu,
2015 turizm sezonunun başlamasıyla birlikte turizmde yaşanan kaçak faaliyetlere göz açtırmamak için zor bir sürece girdiklerini söyledi ve yaşanan sıkıntıları Pazartesi Sohbeti'nde Yasin Araz'a anlattı. Mutlu, liseden sonra kendisini bulduğu ordu ortamından Alanya'ya gelme aşamasına, turizmdeki sıkıntılardan çalışmalarına kadar birçok konuda özel açıklamalar yaptı. İşte o sohbetten öne çıkanlar:

- Emekli bir ordu mensubusunuz. Ordu serüveniniz nasıl başladı?

Liseyi 1980 Haziran döneminde bitirdim. Liseden sonra hem askeri okul sınavını kazandım, hem de üniversite sınavından iyi bir puan aldım. Ancak o dönem ülkemizdeki karışıklıklardan dolayı, rahmetli babam bana "Oğlum bu karışıklıklar içinde ben seni sivil üniversitede okutmam, kendini askeri okullara hazırla" dedi. Bunun üzerine ben Hava Teknik Okullar Komutanlığı'na 9 Eylül 1980 tarihinde kayıt oldum. Askerlik görevimi yaptığım dönemde tekrar üniversite sınavına girip dışarıdan İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'ni bitirdim. 1990 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın subaylık sınavını kazanarak Uçak Bakım Subayı oldum. 2003 yılında 20 yıllık mecburi çalışma süremi doldurarak normal emekli oldum.

- Havacı olmaya nasıl karar verdiniz?

Havacı olmak çocukluk halimdi. İlkokulda köyümüzün üzerinden uçak geçince öğretmenimiz dersi durdurur, bizim uçakları seyretmemize izin verirdi. Bu yıllarda bende havacılığa karşı bir sevgi başlamıştı.

- Orduda görev yaptığınız sürece ilişkin unutamadığınız neler var? 

Eskişehir 1. Ana Jet Üssü'nde görev yaptığım bir dönemde birliğimdeki personelle Adana İncirlik Hava Üssü'ne intikale gittik. İntikal bir bayram öncesi arife günü bitti ve birliğimiz Eskişehir’e gitmek için kargo uçağına bindi ve uçuşumuz başladı. Personel, ailelerini "Dönüyoruz, bayramda beraberiz" diye aradı. Uçağımız Eskişehir üstüne geldi, herkes sevinç içinde ancak hava muhalefeti nedeniyle iniş izni alamadı ve Eskişehir yerine Bandırma Hava Üssü'ne indik ve bayramı Bandırma'da karşıladık. Askerlik böyle bir meslek, ne zaman ne olacağını kimse bilemez.

- Askeri harekatlara katıldınız mı?

1996 yılında Yunanistan ile yaşanan Kardak krizinde Eskişehir'de görev yapıyordum. 3 gün boyunca hiç uyumadan birliklerimin sevk ve idaresi ile uğraşmıştım. Bu kriz, askerlik hayatımda yaşadığım en ciddi askeri harekattı.

- Emekli olduktan sonra ordudaki görevinizi özlediğiniz zamanlar oldu mu? 

Hayır. Çünkü ben genç yaşta emekli olurken, bir an önce sivil halkın içine karışmak için emekli oldum. Bir de ben emekli olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) kurulan kumpaslar bu mesleği yıprattı.

- Şu anda TÜRSAB Alanya BYK'da Baş Denetmen olarak görev yapıyorsunuz, TÜRSAB'la ve yeni görevinizle nasıl tanıştınız? 

Emekli olduğum 2003 yılından 2013 yılına kadar hep kendi işlerimi yaptım. Ancak emekli olarak küçük esnaflık yapmak ülkemizde biraz sıkıntılı. Çünkü emekli vergi mükellefi olunca, maaşından yüzde 15 kesinti yapılıyor, buna ilave olarak muhasebe ücreti, kira, stopaj ve diğer giderleri düşündüğünüzde devlet, kazanıp kazanmadığınıza bakmadan sizden bazı paralar talep ediyor. Bu durum emeklinin vergi mükellefi olmasını engelliyor. Bu nedenle 2013 yılında vergi mükellefliğini bıraktım ve bir kurumda çalışma kararı aldım. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile TÜRSAB Alanya BYK'da Nisan 2014'de göreve başladım. Aslında yaptığım iş benim mesleğimle bağdaşıyor, şöyle ki, askerlikte komutanın en önemli görevi birliklerini sürekli denetlemek ve birliklerini harbe hazır tutmaktır. Burada da acentaları denetleyerek üyelerimizin kanun ve yönetmeliklere uygun çalışmasını sağlıyoruz.

- TÜRSAB'ta denetimlerden sorumlusunuz. Alanya'da bu alandaki en önemli sıkıntılar neler? 

Öncelikle Alanya, turizm ve acentalar bakımından Türkiye'nin en yoğun bölgesi. Turizmin bu kadar yoğun yaşandığı ve ilçe olmasına rağmen yaklaşık 300 acentenin bulunduğu bir bölgede denetim ekiplerinin de bu duruma paralel olarak çok etkin olması gerekmekte. TÜRSAB olarak kaçak acentacılık yapan işletmelere tek başımıza ceza yazma yetkimiz bulunmamakta. Bu durumda denetimlere Alanya Turizm Danışma personeli ile beraber çıkıyoruz. Ancak bazı durumlarda kolluk kuvvete ve zabıta ekibine de ihtiyaç olmakta. Acil durumlarda bu ekipleri toplamak zaman aldığı gibi, mesai haricinde bu ekipleri toplamak neredeyse imkansız. Halbuki turizm gecenin geç saatlerine kadar devam etmekte ve bir çok kaçak tur satışı da akşam üstü ve haftasonları yapılmakta.

- Denetimlerde en çok hangi sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz?

Kaçak tur satan şahısların yakalanması konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Çünkü bu şahıslar seyyar. Bizim geldiğimizi haber alınca kayboluyorlar. Bu nedenle arabada bulunan TÜRSAB Denetim Aracı yazısını söktük. Yanımızda her zaman kolluk kuvveti bulunduramadığımız için, bazen tespit ettiğimiz şahısları yakalamak için birkaç kez o bölgeye gitmek zorunda da kalıyoruz.

- TÜRSAB'ın tek başına denetim yapma hakkı henüz yok. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Evet, sizin de belirttiğiniz gibi TÜRSAB olarak cezai işlem gerektiren durumlarda Turizm Danışma Personeli ile beraber hareket etmek durumundayız. Ancak Alanya Turizm Danışma'nın personel miktarı ve sorumlu oldukları işlerin fazlalığı nedeniyle bize sık sık zaman ayıramıyorlar. TÜRSAB Alanya BYK olarak bizim herhangi bir mesai sınırlamamız yok. Günün her saatinde denetim yapabiliyoruz. Tek sıkıntımız Turizm Danışma personelinin işlerinin yoğunluğu sebebiyle sürekli bizimle beraber olamaması. Bir diğer konu da, kaçak acentecilik faaliyeti yapan işletmeyi yakalayınca hakkında rapor tutuluyor, bu rapor mülki amire yazılıyor, para cezası ve kapatma talep ediliyor, bu süreç bir hafta ile 10 gün sürebiliyor ve bu zaman içerisinde ilgili işletme faaliyetine devam ediyor. Yine sahillerde yaptığımız plansız kontrollerde yakalanan şahıslar, yanımızda kolluk kuvveti olmadığı zaman kimliğini vermeyebiliyor ve olay yerinden kaçıyor. Bu durumda bir işlem yapamıyoruz. Şahıs kimliğini verse, işlem yapsak da vergi mükellefi değil, herhangi bir adresi de yok. İdari para cezası yazılsa da şahıs kaçak tur satışına devam edebiliyor.

- TÜRSAB Alanya BYK olarak geçen yıl yapılan ve bu yıl hedeflenen denetim rakamları ne durumda? 

Geçen yıl Nisan-Aralık ayları arasında TÜRSAB merkezden gelen rutin denetimlerle birlikte toplam 353 adet denetim ve kontrol yapıldı. Bu denetim ve kontrollerin yüzde 30'unu aldığımız şikayetler üzerine Turizm Danışma personeli ile beraber yaptık. Ayrıca Gazipaşa-Alanya Havaalanı'nda geçen yıl yaklaşık 250 araç kontrol edildi. Bu yıl da çalışmalarımıza daha planlı ve geçen yılın tecrübesi ile devam ediyoruz.

- Alanya-Gazipaşa Havaalanı'nın (GZP) açılmasıyla tur ve transfer faaliyetleri de hız kazandı. TÜRSAB, GZP'ye yönelik hangi sıklıkta denetim yapıyor? 

Sizin de belirttiğiniz gibi turizm sezonunun açılması ile birlikte Gazipaşa-Alanya Havaalanı'na turist getiren uçakların inişleri başladı. Bu bağlamda ben TÜRSAB Alanya BYK olarak Gazipaşa-Alanya Havaalanı'nda geçen hafta bazı denetim ve kontrollerde bulundum. Görülen manzara yine geçen yılki ile aynı. Emlakçı araçları, rent a car araçları transfer yapıyor. Geçen hafta TÜRSAB Alanya BYK ofisinde transfer yapan üyelerimizle bir toplantı yapıldı. Bu toplantıdan çıkan sonuç da Gazipaşa-Alanya Havaalanı'na yapılan denetimlerin sıklaştırılması yönünde oldu. Ancak bu denetimlerimizin sıklığı da Turizm Danışma personelinin müsait olmasına bağlı.

- Kaçak faaliyetleri önlemek ve durdurmak için hangi yolları izliyorsunuz? 

Alanya, daha önce de belirttiğim gibi turizm ve turizmin en önemli parçası olan acentalar açısından Türkiye'nin en yoğun bölgelerinden biri. Haliyle bu durumda bu bölgedeki kaçak acentacılık faaliyetleri de aynı oranda yüksek. Kaçak acentecilik yapan (tur satan, transfer yapan, kaçak tur yapan, kaçak otel odası satan) şahıs ve işletmeleri bizim yaptığımız rutin kontrollerde, üyelerimizin ve vatandaşlarımızın yaptığı şikayetlerle tespit ediyoruz. Bu tespitlerimize Turizm Danışma Personeli ile beraber gidip işlem yapıyoruz. Bu bir işletme ise hem para cezası yazılıyor, hem de kapatma cezası uygulanıyor. Bu bir şahıs ise para cezası uygulanıyor.

- 'Şu olay hayatımın dönüm noktasıdır' dediğiniz bir anınız var mı?

Evet. Lise son sınıfız, birkaç ay sonra mezun olacağız. Ben siyasi olaylara pek karışmazdım. Bir haftasonu sabahında yurtta öğrenciler arasında kavga çıktı. Kavga eden iki taraf da arkadaşlarımızdı. Benim gibi olaylara karışmayan bir arkadaşıma "Biraz sonra polis gelir, herkesi toplar gider ve ileride bu olay bizim hayatımıza mal olur, buradan gidelim" dedim ve yurttan ayrılıp o gece otelde kaldık. Ertesi gün yurda geldiğimizde kimse yoktu. Hepsini polis toplamış, nezarete atmıştı. O arkadaşların hiç biri devlet memuru olamadı. Ben asker oldum, diğer arkadaşım da hakim oldu. O günkü ileri görüşüm benim asker olmamı sağladı.

- Buradan tur ve transfer faaliyeti yapanlara hangi mesajları vermek istersiniz? 

TÜRSAB üyesi olan acentalardan, tespit ettikleri kaçak acentacılık faaliyetlerini bize bildirmelerini istiyoruz. Kaçak acentacılık yapan şahıs ve işletmelere de bu yıl denetim ve kontrollerimizin yoğun şekilde devam ettiğini, bu nedenle kaçak acentacılıktan vazgeçmelerini, yoksa çok ağır para ve kapatma cezaları ile karşılaşacaklarını hatırlatmak istiyorum. İlave olarak, Alanya'daki kaçak acentecilik faaliyetlerinin önlenebilmesi için benim şahsi görüşüm, turizmin ve haliyle kaçak acentacılık faaliyetlerinin çok yoğun olduğu Alanya'da bu faaliyetlerin önlenebilmesi için, turizm sezonunda mülki amire direkt bağlı Turizm Danışma, TÜRSAB, Maliye, kolluk kuvvet ve zabıtadan oluşan özel bir denetim ekibi oluşturulması ve bu ekibin işinin sadece kaçak acentacılık, kaçak tur satışı, kaçak transfer yapanlarla mücadele olması gerekir. Bu ekip, yakaladığı kaçakları anında cezalandırabilmelidir.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 13.04.2015 10:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349