banner468

'Okuyan CHP'den şaşmaz'

Gazipaşa Belediye Başkanlarından Cem Burak Özgenç, "Gazipaşa'yı şu an kim yönetiyor, bilmiyorum. Şimdiki başkan benim projemin ödülünü aldı" dedi

'Okuyan CHP'den şaşmaz'

Gazipaşa Belediye Başkanlarından Cem Burak Özgenç, "Gazipaşa'yı şu an kim yönetiyor, bilmiyorum. Şimdiki başkan benim projemin ödülünü aldı" dedi

06 Mart 2016 Pazar 23:52
'Okuyan CHP'den şaşmaz'
banner404
GAZİPAŞA'NIN önceki dönem belediye başkanı Cem Burak Özgenç, Pazartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu oldu. Yasin Araz'ın sorularını yanıtlayan Özgenç, "Adil Çelik çok büyük umutlarla seçildi ama her yerde Büyükşehir Belediyesi'nin tabelası var" dedi. İşte Özgenç ile yaptığımız sohbetten öne çıkanlar:

'ÇAĞDAŞ BİR CUMHURİYET KAÇINILMAZ'

- Siyasete girişiniz nasıl oldu?

Zaten Cumhuriyetin bu ülkeye kazandırdıklarını gören bir aileden geliyorum. Böyle bir coğrafyada Türkiye'nin ayakta kalabilmesi için çağdaş bir Cumhuriyet kaçınılmazdır. Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) kuran liderimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bugün Kaddafi'nin öldürüldüğü, Libya halkının yok edildiği, tüm değerlerinin ayaklar altına alındığı (hem batılı devletler hem de kendi gerici unsurları tarafından) Libya'da 1 yıl savaşmıştır, Tunus'ta, Mısır'da bulunmuş, Filistin'de savaşmış, Bugün yine kan gölüne dönen Suriye'de, Şam'da, Halep'te yaşamış ve savaşmıştır. Diyarbakır, Bitlis, Çanakkale'de savaşmış, entellektüel ve gerçek bir dünya lideridir. Bütün bunları gören, okuyan biri olarak tabi ki CHP'li olmam çok doğaldır. Zaten üniversite yıllarımda da CHP Gençlik (o zamanlar SHP) kollarında çalışıyordum. Siyaset kaçınılmazdı yani. Gazipaşa'da hem CHP Gençlik Kolları yönetiminde hem de CHP İlçe Yönetimleri'nde görev aldım.

- Siyasete girerken hedefiniz neydi? Hedefinize ulaştınız mı?

Aslına bakarsanız siyasete girerken hiçbir hedefim yoktu. Ne olduysa kendi kendine doğal akışı ile oldu.

'TÜRKİYE'NİN EN GENÇ BAŞKANI OLDUM'

- Belediye başkanlığına adaylık süreciniz nasıl gelişti?

Belediye başkanlığına giden yol da iş hayatında oldukça başarılı olduğum bu dönemde tamamen tesadüf eseri ortaya çıktı. İnanın hiç aklımda belediye başkanı olmak gibi bir düşünce yoktu. Evet meslek olarak şehirleşmeye yakın ve ilgili birisiydim. Hatta üniversitede bitirme tezim Kadastro-Belediye arasında yer alan veri tabanlarının sayısallaştırılması üzerineydi ve tamamen belediyecilikle iç içe bir işti. 1999-2004 yıllarında başkanlık yapan şahıs, bizim yasal olan bir işimizi durup dururken engellemeye çalıştı. Bunun üzerine birden bire aday olmaya karar verdim. Gazipaşa duygusal kaprisleri olan vizyonsuz insanlar tarafından yönetilemezdi. Yerel seçimlere 4 ay kadar az bir süre vardı. Zaten Gazipaşa kamuoyunda genç, dinamik, ilçeyi artık düzlüğe çıkaracak ve hizimet getirebilecek, vizyonu yüksek bir başkan adayı aranıyordu. Düşünsenize belediyede internet hattı bile yoktu o dönem. Bir çok kişi aday adayı olmam için ısrar etti, ben de bana yaşattırılanlardan sonra Gazipaşa'nın artık öngörüsü yüksek insanlar tarafından yönetilmesi gerektiğini görüyordum. Ve üyesi bulunduğum Gazipaşa CHP'den Belediye Başkan Aday Adayı olarak başvuru yaptım. Yapılan ön seçimle, delegelerin yüzde 50'sinin oyunu alarak başkan adayı oldum. 28 Mart 2004 yılında, 30 yaşında Türkiye'nin en genç İlçe Belediye Başkanı olarak seçildim.

'SAYGI DUYMAK GEREKİYOR'

- 2 dönem başarılı bir şekilde Gazipaşa Belediye Başkanlığı yaptınız, 2014 Yerel Seçimleri'nde üzücü bir sonuçla karşılaştınız. Bu süreçte neler yaşadınız?

Evet haklısınız 2 dönem başarılı bir belediye başkanlığı sürecinden sonra kaybetmek çok üzücü. Ama demokrasinin gereği bu. Buna da saygı duymak lazım. Ben başkan adayı olmaya 30 yaşında kendim karar verdim ve ödüllerle dolu bir dönem geçirdim. Kaybettiğim zaman da sadece kendimi suçladım. Bu kadar.

'BİR BAŞKANLIK GÖREMİYORUM'

- Adil Çelik'in başkanlığını nasıl buluyorsunuz?

Adil Çelik'in başkanlığını nasıl mı buluyorum? Üzgünüm ama hiç bir şey bulamıyorum ki. Çok büyük umutlarla seçildi ama yapılan her yere Antalya Büyükşehir Belediyesi afişini ya da tabelasını asıyor. Gazipaşa'yı kim yönetiyor, inanın anlayamadım. Geçtiğimiz günlerde alt yapısını tamamen benim yaptığım 'Deniz Yolu Projesi' için Adil beye alt yapı ve üst yapı çalışmasından dolayı başarı ödülü vermişler. Herkes gülüyor, 'Neyin ödülü bu?' diye. Sonra bir baktık, Büyükşehir aralıklarla yola tabelasını koydu 'Büyükşehir çalışıyor' diye. E o zaman ödülü yanlış yere vermişler.

'ADİL BAŞKAN BENİ AŞMAYI ÖĞRENMELİ'

- Adil Çelik ile aranızda uzun süre tartışma yaşandı. Şu an aranız nasıl? Sular duruldu diyebilir miyiz?

Adil Çelik benim arkadaşım. Kişisel olarak hiçbir sorunumuz olamaz. Ancak artık beni aşmayı öğrenmeli, sürekli olarak benimle kendini kıyaslamaya çalışıyor. Kim ne sorsa önce şöyleymiş, önce böyleymiş, falan filan tarzında konuşuyor. Mütevazi olamayacağım, üzgünüm ama benim dönemimden sonra seçilmesi onun adına büyük şanssızlık oldu. Ben ilçeye üniversite, rehabilitasyon merkezi, otagar, atıksu arıtma tesisi, onlarca okul arazisi kazandıran, caddeler ve parklar yapan, ilçenin geniş bir kısmında 18. madde uygulamaları yaparak milyonlarca kamulaştırma bedeli tutacak yol ve parkları ilçeye kazandıran, 45 kilometre uzaktan yayla suyunu ilçeye getiren, Gazipaşa havaalanına uçakların inebileceğini bilimsel olarak ispatlayan, BoraJet firması ile seferler düzenleyip Gazipaşa Havaalanı'na ilk uçağın inmesini sağlayan belediye başkanıyım. Dönemin başbakanı ve ulaştırma bakanının Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) toplantısında 'Buraya uçak inemez' dediği dönemleri biz hiç unutmadık.

'İKTİDAR AVANTAJINI BİLE KULLANAMIYOR'

- Gazipaşa Belediyesi'nin yanlışları veya eksikleri nedir?

Her şeyden önce işe işçi çıkarmakla başladılar ve yüzlerce insanı da işe aldılar. Kötü bir başlangıç oldu. Biz 10 yılda kimseyi çıkarmamıştık. Ayrıca belediyeciliği hiç bilmeyen kadrolarla yönetiliyoruz, bu açıdan bence zor bir dönem. Ve bu yönetim iktidar olduğunun da farkında değil. Ben 10 yıl boyunca muhalefet partisin belediye başkanı olarak hem de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) gibi bir partinin altında hizmet vermeye çalıştım. Çok şanslı bir dönem ama çok yazık.

'GAZİPAŞALIYA VE GAZİPAŞA'YA YAZIK OLUYOR'

- Geçtiğimiz günlerde sosyal medyadan bazı paylaşımlarınız oldu, 10 yılda 2 milyon lira kredi çektiğinizi belirterek şimdiki yönetimin 2 yılda çektiği 9 milyona gönderme yaptınız. Bu yapılanları neye bağlıyorsunuz?

Evet biz 10 yılda sadece 2 milyon liralık kredi kullanmışız, mevcut başkan 2 yıl dolmadan 9,5 milyon liralık kredi kullandı. Şimdi Gazipaşalılar soruyor, 'Arkadaş sen iktidar belediyesi değil misin, nedir bu krediler, hani kaynak yağacaktı, hani paralar akacaktı' diye, yazık oluyor. Ne diyelim ki başka.

'CHP'NİN YÜZ AKIYIM'

- İlerleyen süreçte Gazipaşa Belediye Başkanlığı'na ya da milletvekilliğine aday olmayı düşünüyor musunuz?

İleride tekrar aday olmayı düşünmüyorum, şu an tarımsal üretim yapıyorum ve başka hedeflere yöneldim. Artık yeni isimlerin önünü açmalıyız diye düşünüyorum. Ben Gazipaşa'da önemli mesafeler aldım ve trenin harekete geçmesini sağladım. Tren daha önce hareketsiz bir şekilde duruyordu. Şimdi ise yol aldı gidiyor, hızlandırmak artık halkın elinde. Ben muhalif olduğum için çok baskı ile karşılaştım. Yüzlerce soruşturma, baskılar, gözaltına almalar yaşadım. Gerçi şimdi bizi gözaltına alanlar perişan durumda, Allah büyük işte. Keser elbet bir gün dönüyor. Bakın benim 10 yılda tek bir sabıkam yoktur. Görevimle ilgili olarak, Ankara'dan 4 uzman gönderip mal varlığımı araştırdılar ve utanarak geri döndüler. Ben partim olan CHP'nin yüz akıyım. Kimse kusura bakmasın seçimden sonra geçen sürede elbette kendimi sorguladım ama asıl CHP'nin kendi değerlerine sahip çıkması gerekmektedir. Beni şu makama bu makama getirsinler anlamında söylemiyorum, sadece değer verilsin yeter, sadece değerli olduğumuz hissettirilsin yeter de artar bile.

------------- CEM BURAK ÖZGENÇ KİMDİR?---------------
4 Ekim 1973'te Gazipaşa'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gazipaşa'da tamamladı. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği bölümünü kazandı ve başarılı bir şekilde tamamladı. Mezuniyetinin ardından İstanbul'da özel bir şirkette 1 yıl kadar çalıştıktan sonra vatani görevini tamamlayarak Gazipaşa'da özel mühendislik bürosunu açtı. Daha sonra siyasi hayata giriş yapan Özgenç, CHP'de çeşitli görevler aldı. Özgenç, 2 dönem de Gazipaşa Belediye Başkanlığı yaparak bir çok projeye imza attı.

 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Anahtar Kelimeler:
Cem Burak ÖzgençGazipaşa
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349