banner468

'Oda gibi çalışıyoruz'

Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Güray Tuna ile eczaneleri, eczaneleri kapsayan değişiklikleri, sahte ilaçları ve projelerini konuştuk. İşte Tuna’nın eczacılık ve hasta sağlığı ile ilgili çarpıcı açıklamaları:

'Oda gibi çalışıyoruz'

Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Güray Tuna ile eczaneleri, eczaneleri kapsayan değişiklikleri, sahte ilaçları ve projelerini konuştuk. İşte Tuna’nın eczacılık ve hasta sağlığı ile ilgili çarpıcı açıklamaları:

01 Ocak 2013 Salı 03:37
 'Oda gibi çalışıyoruz'
banner404
- Erkan UYSAL 

- Sizce eczacının görevi ne olmalıdır?

Eczacılar, sağlık alnından halkın en kolay ulaşabilecekleri ilk mercilerdir. İnsanlar hastalandığı zaman önce eczaneye uğrar. Bunun sebebi insanların eczanelere kolay ulaşabilmesi, eczacıya derdini anlatabilmesi, kişilerin bu ortamlarda rahat olması. Bu sebepler kişilerin önce eczaneye başvurmasına neden oluyor.  Hasta eczanede bütün şikayetlerini anlatabiliyor. 

- Yani eczacı aynı zamanda bir sağlık danışmanı mı?

Evet, eczacılar halkın sağlık danışmanı. Sağlık sektörünün olmazsa olmazlarındandır. 

- İnsanlar sağlık hizmetlerine kolayca ulaşabiliyor mu?

Şu anda sağlıkta hizmete ulaşım çok kolaylaştı. Bunun en güzel örneği eskiden doktora başvurma sayısı 2.1 iken, günümüzde 8'e kadar çıkmış durumda. Bundan dolayı harcamaların çoğalması çok normal. Hükümet de kendine göre önlemler alarak giderleri azaltmaya çalışıyor.

  
3 BİN 500 KİŞİYE BİR ECZANE DÜŞECEK

- Peki yeni dönemde eczanecilik anlamında bizi bekleyen gelişmeler nelerdir?

Çeşitli gelişmeler oldu. Öncelikle 6 bin 197 sayılı yasamız değişti. Eskiden eczane kısıtlaması yoktu. Her eczacı istediği yere eczane açabiliyordu. Fakat bu yasada yapılan değişimle artık 3 bin 500 kişiye bir eczane düşecek şekilde düzenleme yapıldı. Eczane sayısı ilçe nüfusuna göre belirleniyor. Eski eczacılar ve eczaneler için bir sıkıntı yok. Yeni eczane açmak isteyenler nüfus kriteri uymazsa eczane açamayacaklar. Nüfus kriterine göre Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği yere eczane açabilecekler. Yeni yasaya göre bizim eski eczacılar olarak bir kez olmak üzere nakil ve devir hakkımız bulunuyor. Ayrıca 6 bin 197 sayılı yasanın getirdiği yönetmelikle belirlenen eczacıya ikinci bir eczacı çalıştırma şartı getirildi. Amaç yeni mezun olan eczacılara iş imkanı sağlamak." 

'YÖNETMELİĞİN ÇIKMASI GEREKİYOR'

- Alanya bu yasal değişikliğe hazır mı?

Bu kanun çıktı ama daha yönetmeliği değişmedi. Yönetmeliğin de bugün-yarın çıkması gerekiyor. Yılbaşından sonra çıkması gerekiyor. Yönetmeliğe göre ilçe içinde eczanelerin yer değiştirmesi serbest olacak. İlçe dışındaki bir yerleşim birimine nakil durumunda eski eczacının bir seferlik hakkı olacak. Hiç eczane olmayan bir yere eczane açılması öngörülürse nüfus kriteri aranmayacak.
 
'ECZANE SAYIMIZ ALANYA'DA ÇOK FAZLA'

- Alanya'da eczane sayısı fazla mı?

Alanya'da şehir içinde 68 eczane bulunuyor. 48 de beldelerde olmak üzere toplam 116 eczanemiz var. Bu yasaya göre yeni eczacılar tarafından Alanya'da uzun bir süre eczane açılamayacak. Bunun yanında eski eczacılar Ankara ya da Konya'dan Alanya'ya nakil yapabilirler. Eczane sayımız Alanya'da çok fazla. Alanya'nın turistik bir kent olmasının da bunda payı var. 

- Temsilcilik olarak çalışmalarınız devam ediyor.

Temsilcilik olarak Antalya Eczacı Odası'na bağlı çalışıyoruz. 116 eczanemiz var. Beldeler de bize bağlı. Alanya il gibi bir ilçe, temsilcilik olmamıza rağmen oda gibi çalışıyoruz. 10 kişiden oluşan bir yönetim kurulumuz bulunuyor. Yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

'ALANYA İÇİN GÜZEL GELİŞME OLUR'

- Alanya’da bir tıp fakültesi hastanesi olmalı mı?

Alanya'da bir tıp fakültesi hastanesi olmasını çok isteriz. Bu Alanya için çok güzel bir gelişme olur. Üniversite hastanelerinde her branş oluyor. Çoğu hastamız Alanya'dan Akdeniz Üniversitesi'ne (AÜ) gitmek zorunda kalıyor. Alanya'da üniversite hastanesi olsa, Anamur, Gazipaşa, Manavgat'a kadar geniş bir coğrafyadan çok hasta gelirdi diye düşünüyorum.  
 
'DOKTORLAR ELLE REÇETE YAZMAYACAK' 

- Yılbaşından itibaren e-reçete uygulamasına geçilecek. Bunun artıları ya da eksileri ne olacak?

E-reçeteye geçildiği zaman artık doktorlar elle reçete yazmayacaklar. Reçeteleri bilgisayar kanalı ile görebileceğiz. Bunun olumlu ve olumsuz yönleri bulunuyor. Olumlu yönü işlemler hızlanmış olacak. Otomasyona geçmiş olacağız. Reçeteleri sistemden direkt olarak görebileceğiz. Sistem doğru çalışırsa, e-reçete eczanelere vakit kazandıracak. Bize asli görevlerimizden birisi olan hastanın şikayetlerini dinleme olanağı sağlayacak. Hastaların sorularını cevaplayacağız. Olumsuz yönü ‘Medula’ adlı sistem çalışmadığı zaman bizim e-reçeteleri görmemiz mümkün olmuyor. Çünkü hasta, bize sadece şifre ve T.C. numarasıyla geliyor. Şifreyi girdiğimiz zaman reçete sistemde çıkıyor. Medula sistemi çalışmadığı zaman biz doktorun yazdığı ilaçları göremiyoruz. Bazen hekimin sistemi çalışıyor ama eczacıların sistemi çalışmıyor. Böyle durumlarda hekimlerden ekstra reçetenin nüshasını talep ediyoruz. Tatil ve pazar günleri nöbette ise işimiz çok zor oluyor. Sistem geri gelene kadar beklemek durumunda kalıyoruz. Şuan için bürokrasi çok fazla. Normal bir reçeteyi girmek beş-altı dakikayı buluyor. Biz hastalarımıza vakit ayırmak istiyoruz.

'HEKİMLERİN TAMAMI GEÇEMEDİ'

- Alanya'da ilaç sıkıntısı bulunuyor mu?

Belli dönemlerde münferit olarak olabilir. Bunun nedeni de firmadan kaynaklanır. Firma üretime ara vermiş olabilir. Bayram, yılbaşı gibi dönemlerde üretime ara verildiği zaman tabi ilaç sıkıntısı oluyor. Piyasada ilaç bulunmama durumu oluyor ama şu an için hiçbir sıkıntı yok. Şu an en büyük gelişme yılbaşında e-reçete uygulamasına geçilmesi. E-reçeteye hekimlerimizin tamamı geçemedi. 1 Ocak'ta nasıl bir tabloyla karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Sistem çalışırsa hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Hekimlerimizin bazıları şifrelerini almadılar. Hekimler bu şifreleri alıp e-reçete olarak giriyorlar. Bunu girmeleri gerekiyor. Bize ulaşan reçeteleri biz en iyi şekilde karşılarız. Bizim eczane açısından hiçbir sıkıntımız bulunmuyor.

'HÜKÜMET YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLİYOR'

Devletin ilaç ithalatını azaltmaya yönelik projesi var mı?

Çeşitli projeler var. Onkolojik ilaçlarda teşvik yapılması öngörülüyor. Belli dönemlerde teşvik planları var. Türkiye'de üretilmesi halinde onkolojik, kan ürünü gibi ilaç gruplarına teşvik verilmesi gündemde. Hükümet her zaman yerli üretimi destekliyor. Bu konuda eşdeğer ürünlere önem verilmesi gerekiyor. Eşdeğer ilacın orijinal ilaçtan hiçbir farkı bulunmuyor. Çünkü eşdeğer ilacın da çeşitli testleri yapılıyor. Bio eşdeğerliliği yapılıyor. Çalışmaları yapılarak piyasaya sunulduğu için devlet için daha çok tasarruf sağlıyor.

'BİRÇOK KİŞİ SAĞLIĞINI KAYBETTİ'

- Eczanelere sahte ilaç girebilir mi?

Son günlerde sahte ilaçların yakalanması gündemde. Sahte ilaçların satılmasında çeşitli kanallar var. Bunlar internet ya da el altı yöntemle satılıyor. Bu tür sahte ürünlerin eczanelere girmesi mümkün değil. Çünkü İlaç Takip Sistemi (İTS) ile beraber eczaneye gelen her ürünün girişi yapılarak devlete bildiriliyor. Aynı şekilde devlet ilacın her anını, ilacın nerede bulunduğunu üreticiden depoya, depodan eczaneye ulaşmasını saniye saniye kontrol ediyor. Bunun için halkımızın internetten satılan sağlık ürünlerine rağbet etmemesini, ihtiyaçları için eczanelerimize başvurmalarını tavsiye ediyoruz. Bir ilimizde çok yüklü miktarda sahte ilaç yakalandı. Bu ilaçları internetten satıyorlar. Bu ilaçların menşei, içerisine ne konulduğu belli değil. Ayrıca bunların kontrol ve denetimi de bulunmuyor. Örneğin, zayıflama ürünü, zayıflama hapı adı altında satılan ürünlerden birçok kişi sağlığını kaybetti. Bitkisel ürün de olsa her sağlık ürününün yan etkisi olabilir. Bu ürünlerin eczacı kontrolünde kullanılması gerekir.

ENDİKASYON BELİRTEREK SATIŞ YAPILMAMALI

- Birçok insan eczanelerde satılan ürünleri kullanmak yerine aktarlarda satılan ürünlere yöneliyor. Sizce bu davranış doğru mu?

Bu insanlara hiç bilmedikleri bir ürün verilebilir. Bitkisel ürün de olsa bunun yan etkisi olabilir. Bu ürünlerin üretiminde dikkat edilip edilmediğine, kurallara uyulup uyulmadığına bakılmalı. Ürünlerin içerisine başka maddeler de konulabilir. Aktarlarda satılan ürünlerin Sağlık Bakanlığı onaylı olması gerekir. Maalesef satılan ürünlerin çoğu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı. Öte yandan aktarların ürünlerin üzerine endikasyon belirterek satış yapması halk açısından uygun değil. 'Tansiyona iyi gelir', 'Kalbe iyi gelir' gibi bilimselliği kanıtlanmamış ifadelerle satış yapılması halkı yanlış yönlendirmeye sevk edebilir. Hatta kimi kişiler aldığı ilacı kullanmayı bırakıp tansiyonu düşürdüğü söylenen bitkiye yönelebilirler. İnsanlar aktarlarda satılan bazı ürünleri gereğinden fazla kullanabiliyorlar. Bunun sonucunda yan etki ortaya çıkıyor. Kişiler, kullandığı ilaçla etkileşime giriyorlar. Bundan sonra ürünlerin üzerinde endikasyon belirtilerek satışının yapılması da yasak olacak.
         
'BEKLEMEK DURUMUNDA KALDIK'

- Atık ilaçları toplama kampanyası yapmayı düşünüyor musunuz?

Böyle bir projemiz var. Bunu Alanya Belediyesi ile yapmak durumundayız. Büyükşehir Yasası yürürlüğe girdiği için beklemek durumunda kaldık. Bunu nasıl yapacağımızı planlamamız gerekiyor. Öte yandan evlerdeki ihtiyaç fazlası ilaçları toplayarak bunların miadı geçmeyenleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı düşünüyoruz. Bunun hem kamunun zarara uğramaması adına hem de evlerdeki ilaçların değerlendirilmesi adına iyi bir çalışma olacağını düşünüyorum. Birkaç ay içinde bu projeyi gerçekleştireceğiz.

'ECZANELER VE KALFALAR MEMNUN'

- Daha önce eczane personeli yetiştirme kursu açmıştınız. Yeniden bu kursu açmayı düşünüyor musunuz?

Eczaneler için ara eleman ihtiyacı vardı. Bunu karşılamak için iki şekilde eleman sertifikasyonu yapılıyordu. Bunun birincisi Alanya Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü ve Antalya Eczacı Odası arasında yapılan protokolle kalfalarımıza sertifika verilerek yapılmıştı. Şuan sistem değişti. Bu sertifika sistemini Sağlık Bakanlığı düzenleyecek. Bunun için de belli bir süreç var. Şuan için bir sene eczanede çalışmış olma koşulu aranıyor. Bunun belli sınavları var. Bizim geçen seneki yaptığımız kalfa yetiştirme kursuyla da biz buna hazırlık yaptık. Eczanelerimiz ve kalfalarımız gayet memnunlar.

- Talep edilmesi durumunda tekrar kurs açacak mısınız?

Zaten çok talep var. Bunu tekrar değerlendireceğiz. Tekrar değerlendirip bu kursu açmayı düşünüyoruz.

'YARDIMLARIMIZ DEVAM EDECEK'

- Dereköy İlköğretim Okulu'na yardımda bulunmuştunuz. Bundan sonra da benzer yardımda bulunmayı düşünüyor musunuz?

Düşünüyoruz. Yardımların devamını getirmeyi düşünüyoruz. Aynı okula yardımlarımız devam edecek. Yardım toplamaya devam ediyoruz. Zaman zaman diğer okullarımızla iletişim kurup eksikliklerini tamamlamayı düşünüyoruz.

GÜRAY TUNA KİMDİR?
Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Güray Tuna Şubat 1973 doğumlu. Alanyalı olan Tuna, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun oldu. Alanya'da, soyadını taşıyan eczanenin sahibi olan Tuna, mesleğinde 18 yılı geride bırakmış bulunuyor. Bir kızı ve bir oğlu bulunan Tuna, futbolu, gezmeyi ve balık tutmayı çok seviyor.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 01.01.2013 03:37
Anahtar Kelimeler:
oda gibi çalışıyoruz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349