banner468

O hem anne hem eğitmen: Burcu Haboğlu Baba

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ALANYA KURUCU GENEL MÜDÜRÜ BURCU HABOĞLU BABA, ÇALIŞMALARINI ANLATTI

O hem anne hem eğitmen: Burcu Haboğlu Baba

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ALANYA KURUCU GENEL MÜDÜRÜ BURCU HABOĞLU BABA, ÇALIŞMALARINI ANLATTI

06 Ağustos 2012 Pazartesi 00:00
O hem anne hem eğitmen: Burcu Haboğlu Baba
banner404

 Baba, “‘Ben dersimi yaparım, gerisi beni ilgilendirmez’ diyen öğretmen yapısıyla örtüşmüyoruz” dedi

BU haftaki Pazartesi Sohbeti’ne Alanya’nın başarılı iş kadınlarından birisi olan Burcu Haboğlu Baba’yı konuk ettik. Eğitim sektörü ve biraz da özel yaşamına ilişkin sorularımızı tüm samimiyetiyle yanıtlayan Baba, Uğur Dershanesi’nden İbrahim Kutluay Basketbol Akademisi’ne, Alanya Kadın Girişimciler Kurulu’nun kadın hayatına olan yansımalarından gençlik döneminde profesyonelce uğraş verdiği atletizme kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. İşte Baba’nın açıklamaları:

- Veliler Bahçeşehir Koleji’ni neden tercih etmeli?

Bahçeşehir Koleji Alanya olarak öğrencilerin bireysel ihtiyaç ve yeteneklerini sürekli değerlendirip, gerekli çalışmaları yapıyoruz. Biz öğrencilerimizi sadece akademik ve/veya sosyal başarılarına göre kategorize etmiyor, yeteneklerine göre inceliyor ve geliştiriyoruz. Bu süreçte okulda bulunan herkes rol alıyor. Dolayısıyla, ‘ben dersimi yaparım, gerisi beni ilgilendirmez’ diyen öğretmen yapısıyla örtüşmüyoruz. Okulumuzdaki tüm arkadaşlarımız bu vizyonla çalışıyor. Düşüncemiz; bir insan, hayatında her şeyi dengeli yaptığı sürece mutlu ve başarılı olur. Bu nedenle öğrencilerimizin aynı anda birkaç işi yapmasını sağlıyoruz. Uluslararası pek çok projeye imza atıyor, öğrencilerimizi bu platformlarda da yetiştiriyoruz. Bizler ve öğrencilerimiz hedeflerimizi belirliyor ve ona göre yürüyoruz. Öğrencilerimiz, üniversitede ve sonrasında, iş hayatına başladıklarında, Bahçeşehir Koleji’nde kazanmış oldukları farklılıkları daha somut bir şekilde görecekler ve biz de o zaman başarının keyfini, tadını daha çok çıkaracağız. Vurgulamam gereken bir konu daha var; biz gerek okulumuzda, gerek dershanemizde tüm öğrencilerimize eşit mesafede oluruz. Yani sadece akademik anlamda iyi olan öğrencilerle değil, tüm öğrencilerimizle ihtiyaçlarına göre ilgileniriz. Aslında konuştukça anlatacak pek çok şey geliyor aklıma… Örneğin çok önemsediğimiz bir konu; öğrencilerimizin güvenliği. Elbette hem fiziksel hem psikolojik güvenliği. Psikolojik güvenlik derken; Bahçeşehir Koleji’nde ‘şiddete sıfır hoşgörü’ politikasıyla çalışıyoruz. Sorun yaşamamak adına stratejiler belirliyoruz ve bunu da iyi başarıyoruz. Daha anlatacak çok şey var. Sorunun yanıtı olarak kalanları da okulumuzda bizi ziyaret eden velilere anlatalım, daha açıklayıcı olacaktır.

- Bahçeşehir Koleji Alanya’da öğretmen seçimleri hangi kriterlere göre yapılıyor?

Evet öğretmen seçimi çok önemli bir konu. Tabii ki tüm özel okullar konuyla ilgili detaylı çalışmalar yapıyordur. Fakat detaylara girmek yerine şunu vurgulamayalım; biz, hedefleri bizimle örtüşen kişilerle çalışıyoruz. Az önce de belirtmiştim, ‘sadece dersimi yaparım’ düşüncesinde olanlar bizimle olamaz. Ben bu konuda ekibimizle gurur duyuyorum. Ekibimiz öğrenci ihtiyaçlarına göre etütler yapıyorlar, sporda, resimde, tiyatroda, müzikte, bilimsel projelerde, uluslararası projelerde başarılar kazanmak adına okul çıkışında çalışıyorlar, hafta sonları çalışıyorlar… Elbette bunlar da kolay işler değil. Bu yapıda olmayanlarla yollarımızı ayırıyoruz. Bir insanı yetiştirmek kolay değil ve bu ülke çok bedeller ödeyerek kuruldu, bu nedenle insana saygısı olmayan kişilerle yola devam edemeyiz.
Okulumuz 247 öğrenci, 24 öğretmenle açılmıştı. Şimdi 900 öğrenciye koşarken, kadroda 110 öğretmen var. Yani her sene yaklaşık olarak 15 yeni öğretmen alıyoruz. Okulun ilk senesi başlayan 24 öğretmen arkadaşımızdan 20’si, bizimle 6’ncı yılına başlıyor. Düşünsenize her yıl onlar kadar yeni değerler aramızda, çok keyifli bir durum.

- Bu yıl liseden ilk mezunlarınızı vereceksiniz ve üniversiteye ilk kez öğrenci göndereceksiniz. ‘Akademik anlamda yoğun bir yıl olacak’ diyebilir miyiz?

Hayır, bizim için her sene çok yoğun geçiyor. Bu sene 12. Sınıflarımız için yoğun olacak. Tabii onlara müthiş bir program hazırladık. Uğur Dershanesi’nin de katkılarıyla öğrencilerimiz hak ettikleri başarılara ulaşacaklar.

- Bahçeşehir Koleji’nden sonra Uğur Dershanesi, ardından İbrahim Kutluay Basketbol Akademisi… Eğitim alanında yatırımlarınız devam edecek mi?

Başarıyla yürüttüğümüz sürece evet. Bizim mesleğimiz bu. Keyif alıyoruz... Ekibimiz çok başarılı, onlar sayesinde bu yeni yatırımlara girişiyoruz. Eğitim çok dinamik bir sektör ve önemi daha tam olarak yeni anlaşılıyor. Biz de bu anlamda hizmet vermeye devam etmek istiyoruz.

- Siz matematik öğretmenisiniz, üniversitede matematik bölümünden 100 ortalamayla mezun olduğunuzu biliyoruz. Aynı zamanda geometri üzerine yazdığınız bir kitap da var. Öğretmenliğe devam ediyor musunuz? Yoğun iş temponuz arasında derslere de girebiliyor musunuz?

Evet, senede bir veya 2 sınıf alıyorum. Sınıftan kopamıyorum. O alan benim dinlendiğim yer. Öğrencilerimi çok seviyorum ve hepsinden müthiş bir enerji alıyorum.

- Aynı zamanda Alanya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyorsunuz. Girişimci bir kadın olarak Türkiye’de ve Alanya’da kadın girişimciliğinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kadın girişimciliği konusunda çok ciddi gelişmeler oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu bu kurulu gündeme getirdiğinden bu yana, hem zihinlerde hem de piyasada kadın girişimciliği önem kazandı. Ama henüz arzu edilen düzeyde değil. Öncelikle, ‘buna kadınlar da dahil olmak üzere’ kafamızdaki erkek egemen yapıyı yıkmamız gerekli. İş dünyasında kadının katkısı çok büyük, çünkü kadının bakış açısı çok farklı ve erkeğe göre daha detaylı. Kadın ve erkek, bizim kendi işimizde yaptığımız gibi el ele verirse bu farklılıklar zenginliğe dönüşür ve toplumumuzun daha ileri gitmesine büyük katkı sağlar.

- Atletizmle profesyonel düzeyde ilgilendiğinizi biliyoruz. Bu yıl olimpiyatlarda çok sayıda kadın sporcuyla temsil ediliyoruz. Olimpiyatları takip eder misiniz, eğer öğretmenliği seçmeseydiniz Burcu Haboğlu Baba’yı olimpiyatlarda izler miydik?

Olimpiyatları tabii ki takip ediyorum ve çok keyif alıyorum. Hemen hemen her spor dalını izlerken haz alıyorum. Ben 9 yaşından beri sporla ilgileniyorum. Herhalde iyi bir sporcu olurdum eğer devam etseydim. Çünkü o dönemlerde, yani liseyi bitirene kadar pek çok başarıya imza attım. Ama olimpiyatlara katılma düzeyinde olabilmek için ülkenin desteği önemli, spora yaptığı yatırım önemli. Elbette işim spor olsaydı, tıpkı şimdi olduğu gibi önüme ‘en iyi olmak’ hedefini koyardım.

- Uzun süredir Alanya’da yaşıyorsunuz. Alanya’da yaşamanın iş ve sosyal hayat anlamında avantajları ve dezavantajları nelerdir size göre?

Alanya iş hayatı için müthiş bir yer. Şehrin potansiyeli var. Yaşantı kolay, yani İstanbul’da insanlar trafik nedeniyle işten erken çıkıyorlar, ben istediğim saate kadar çalışıyor, 5 dakika sonra evime ulaşabiliyorum. Sosyal yaşantı da gelişiyor ama tabii ki yeterli değil. Ne zaman insanlar bir araya geldiklerinde birbirleri hakkında değil de gittikleri konserleri, oyunları konuşmaya başlarlar o zaman zengin bir sosyal hayattan bahsedebiliriz.

- Bir kızınız var. Bir anne olarak Burcu Haboğlu Baba nasıl biridir?

Kızımız Cemre, bizim mutluluk kaynağımız. Evden her çıkışımda gözlerim doluyor ama biliyorum ki ona çalışan bir anne-baba modeli olmak ‘çalış’ demekten daha önemli. Dolayısıyla ayrılmak zor ama akşam özlemle kovuşmak çok keyifli. Yatana kadar birlikteyiz, oyunlar oynuyoruz. Cemre üç aylık olduğundan itibaren şehir dışı her toplantımıza geliyor. Tabii çok iyi ablası var onunla ilgilenen. Görüyorum ki ben rahat bir anneyim. Onun doğal gelişim sürecine karşı saygılı ve sabırlıyım. Tabii bunda eğitimci olmamın etkisi büyük. Bir de okul açıldığından beri aldığımız eğitimler çok fayda sağladı.

KİM KİMDİR?
1980 yılında Bursa’da doğdu. Babasının işi nedeniyle ilkokulu Bolu Sakarya İlkokulu’nda tamamladı. İstanbul Koç Özel Lisesi’nin sınavlarını kazanarak ortaokul ve liseyi İstanbul’da tamamladı. Ortaokul ve lise yıllarında atletizm ve matematik dallarında ulusal bazda sayısız başarılara imza attı.
Çocukluğundan beri almak istediği matematik eğitimini Ankara Üniversitesi Matematik Bölümü’nde 100 ortalama ile tamamladı. Üniversite eğitimine devam ettiği yıllarda Price Waterhouse Coopers uluslararası denetleme firmasında ve Ankara Ahmet Nuri Akay, ANAFEN Dershanesi’nde staj yaptı. Üniversitenin son yılında Hacettepe Üniversitesi Finansal Araştırmalar Merkezi HÜFAM’a devam etti ve Borsa Okulu Sertifikası almaya hak kazandı.
Üniversiteyi bitirdikten sonra daha öğrenci iken çalışmaya devam ettiği Ankara ANAFEN Dershanesi’nde matematik öğretmenliğine başladı. Ankara’da çalıştığı dönemde bir ‘Geometri’ kitabı yazmıştır. Evlilik dolayısıyla geldiği Alanya’da 3 yıl Alanya Değişim Dershanesi matematik öğretmenliği görevini yürüttü.
2006 yılında eşi ile birlikte kurdukları B Eğitim Hizmetleri Turizm ve Ticaret Limited Şirketi ile Bahçeşehir Koleji Alanya’nın isim hakkını aldı. Bahçeşehir Koleji Alanya 2007- 2008 eğitim öğretim yılında hizmete başladı. 2011 yılında Uğur Dershanesi Alanya’nın isim hakkını alarak Alanya’ya bir değer daha kazandırmıştır.
Bahçeşehir Koleji Alanya Kurucu Genel Müdürlüğü, B Eğitim Hizmetleri Turizm ve Ticaret Ltd. Şti Yönetim Kurulu Üyeliği,  Tüm Eğitim Kurumları Derneği, TÖDER Batı Akdeniz Koordinatörlüğü, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) üyeliği, Alanya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Kadın girişimciliği üzerine çeşitli kurum ve kuruluşlarda seminerler vermeye devam etmektedir. Bunların yanı sıra matematik öğretmekten vazgeçmeyen Burcu Haboğlu Baba’nın Cemre adında bir kızı vardır.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.12.2012 13:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349