banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

''Motosiklet bir yaşam biçimi''

Alanya’da kısa bir süre önce kurulan Motospor Kulübü’nün Başkanı Uğur Uzun, Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu oldu. Uğur, motosiklet kullanmanın bir tutku olduğunu, motosikletin ancak ve ancak doğru, bilinçli ve dikkatli kullanıldığı takdirde kişiye keyif vereceğini söyledi

SÖYLEŞİ 17.08.2014, 22:25 18.08.2014, 14:28
''Motosiklet bir yaşam biçimi''
banner404
- Merve KAYA

SON yıllarda Alanya’da sıkça meydana gelen trafik kazalarını en aza indirmek için motosiklet sürücülerine kurs vererek bilinçli sürücüler yetiştirmeyi hedefleyen Alanya Motospor Kulübü, üyelerini motosiklet yarışlarına hazırlıyor. Kulüp Başkanı Uzun, Alanya’daki motosiklet tutkunlarını bir çatı altında toplamak için 10 Ekim 2013 tarihinde Alanya Motospor Kulübü’nü kurarak resmi bir sıfat kazandırdıklarını ve bu tür sosyal etkinliklerle motosikletçilerin kaynaşmasını sağladıklarını belirtti. İşte Uzun'un açıklamaları: 
‘TEKTEKER ARİF’DEN ETKİLENDİM’
- Motosiklet kullanmaya ne zaman başladınız?
Motosiklet kullanmaya çocukluğumda İzmir’de başladım. Televizyon kanallarında ‘Tekteker’ lakaplı Arif Razgatlıoğlu’nu izliyordum. Onun sayesinde bende motosiklet bir tutku haline geldi. Benim için motosiklet araç değildir, yaşam tarzıdır. 

- Trafik kazalarını azaltmak için ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?
Bilindiği gibi Alanya’da çok motosiklet sürücüsü var, dolayısıyla sık sık can kaybına neden olan kazalar oluyor. Kulüp olarak kazaları azaltmak için harekete geçtik. Motosiklet sürücülerini eğitmek için alanında uzman eğitmenler tutup arkadaşlarımıza ileri sürüş tekniklerini öğretmeyi planlıyoruz. 

‘MOTOR SPORLARINA DEĞER VERİLMİYOR’

- Hedefleriniz neler?

Alanyalı motosiklet sürücüleri olarak Türkiye'nin birçok yerinde çeşitli etkinliklere katıldık ama resmi bir sıfatımız olmadığı için kendimizi tanıtamadık. Bundan sonra kulüp olarak, Alanya’yı en iyi şekilde temsil edeceğiz. Ayrıca bölgemizdeki yetenekli gençlerin motor yarışmalarına katılması için gerekli çalışmaları yapacağız. Türkiye’de motor sporlarına gereken değer verilmiyor. Bunun nedeni de motosikletin yanlış tanıtılması ve bilinçsiz kullanılması. Biz bu önyargıyı kırmayı hedefliyoruz.

KASK OLMAZSA OLMAZIMIZ’

- Motosiklet tutkunlarına ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?
Motosiklet kullananlar, gerekli önlemi almadan araca binmemelidirler. Kask, motosiklet kullananlar için olmazsa olmaz denilebilecek bir gereçtir. Motosiklette en iyi koruma aracı diyebileceğimiz kask, en tehlikeli kazalarda bile ölüm riskini yüzde 60 oranında engeller. Biz üyelerimize ve de motosiklet kullanan kişilere, “Motosikletinizin anahtarını elinize aldığınız anda kaskınızı da beraberinde almayı alışkanlık haline getiriniz, ikisi ayrılmaz bir ikilidir” diyoruz. Elbette ki kask, motosiklette kazayı kesin bir şekilde yok eden bir şey değildir, ancak olası kaza anında beyninizi, yüzünüzü ve hayatınızı korur. Diğer koruyucu giysilerle birlikte kask, kaza anında yaralanmayı en aza indirir. Nasıl ki arabadaki emniyet kemerini gereksiz görenler var, motosiklet için de kaskı gereksiz görenler olabilir. Ama unutmayın ki her an kaza olabilir. Bu yüzden mutlaka kaskınızı takın. Motosiklet kullanırken her an her şey olabiliyor. Mesafe kısa olsa bile. Örneğin “Hemen markete gidip geleceğim, kask takmama gerek yok” demeyin. Her yıl pek çok sürücü kask taktığı için hayatta kalıyor ve buna şükrediyor. 

‘İYİ BİR KASK KEYİF VERİR’

- Kask seçerken nelere dikkat edilmeli?
İyi bir kask, motosiklet zevkinizi ikiye katlar. Kask, kulaklarınızda kükreyen, suratınıza ve gözlerinize çarpan rüzgarı keser. Havada uçuşan böcek ve diğer nesnelerden korur. Hava değişikliklerinden etkilenmenizi ve yorulmanızı azaltır. Son olarak, kask takmak motorcuların sorumluluk sahibi kimseler olduğunu gösterir. Kask takmak, kanuni zorunluluk olması bir yana, sürüş sırasında diğer sürücüler tarafından görülmenizi de sağlar. Bir çok kişi trafik polisinden kaçmak için kask kullanıyor, siz de bu gruba girmeyin. Kask sabitleme sistemi ya da çene kayışı çok önemlidir. Kaza anında kaskın kafanızda kalmasını sağlar. Kayış, kaskın her iki yanına bağlıdır. Kaskı her taktığınızda mutlaka kayışı da güvenli bir şekilde bağlayın. Bu işlem sadece birkaç saniyenizi alır. Kayışı bağlamadan kask takmak, emniyet kemeri takmadan araba kullanmaya benzer. Motosiklette olmazsa olmaz en önemli şey motosiklet kaskıdır. Pek çok aktivitenin kendine özgü koruyucu ekipmanları vardır. Motosiklet kullanmak da bunlardan birisidir. Her sürücü ve artçı özel bot, pantolon, mont, eldiven ve standartlara uygun kask giymelidir. “Kask boyun kırar, görüsü engeller, duymayı azaltır” gibi söylentilerin asılsız olduğu yaşanan tecrübelerle kanıtlanmıştır. Bilinçli sürücüler her zaman kask takar. 

'ALANYA İÇİN PİST İSTİYORUZ'
- Motospor tutkunlarının Alanya’daki en önemli eksiği nedir?
Alanya’da ciddi kabiliyete sahip çocuklarımız var. Ancak bölgeye pist yapıldığı takdirde bu yetenekler  ortaya çıkacak. Alanya'da motosiklet sporuyla ilgilenenler için en büyük eksiklik pist. 
Yorumlar (0)