banner468

‘İflaslara hazır olun’

TÜRSAB ALANYA BYK BAŞKANI SUAT ÇAVUŞOĞLU TURİZM EKONOMİSİNE YÖNELİK ÇARPICI AÇIKLAMALARDA BULUNDU

‘İflaslara hazır olun’

TÜRSAB ALANYA BYK BAŞKANI SUAT ÇAVUŞOĞLU TURİZM EKONOMİSİNE YÖNELİK ÇARPICI AÇIKLAMALARDA BULUNDU

14 Ağustos 2012 Salı 00:00
‘İflaslara hazır olun’
banner404
 Çavuşoğlu, 'Eylül ayının ortalarında turizm sektörü büyük iflaslarla karşılaşacak. Sadece otelcisi ve acentecisi değil esnaflarda da iflaslar olacak' dedi
TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu oldu. Dünyanın boğuştuğu ekonomik krizin Alanya turizmine olan etkilerine ilişkin soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, yurt dışında yaşanan iflasların Alanya turizmine olan etkilerinden sigorta şirketlerinin iflaslara bakışına, yabancıların edindiği konutların kendileri tarafından kiraya verilmesinin ekonomiye olan etkilerinden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Mütekabiliyet Yasası’na kadar önemli açıklamalarda bulundu. İşte Çavuşoğlu’nun değerlendirmeleri:

- Yüksek sezonda tur operatörleri iflas açıklamaya başladı. Turizm ekonomisi nereye gidiyor?

Polonya'da yılda 400 bin yolcu taşıyan 18 yıllık Triada Sky Club ve dünyanın en eski tur operatörü olma özelliğini taşıyan Orbis başta olmak üzere; Select Tour, Summer Else, Africano Travel, Alba Tour, Mati World, Athena ve OLT Expres gibi çok sayıda firma 2012 yılının yüksek sezonunda iflaslarını açıkladılar. Bu iflaslar başka iflasları da getirecek. Çünkü her firma birbirine dolaylı yoldan da olsa bağlı durumda. Eylül ayının ortalarında turizm sektörü büyük iflaslarla karşılaşacak. Sadece otelcisi ve acentecisi değil esnaflarda da iflaslar gelecek. Çünkü her şey birbirine bağlı, çok zor bir yıl geçireceğiz.

2009 yılında yaşanan dünya ekonomik krizinde Euro üzerinden satış yapmayan firmalar sürekli zarar etmeye başladı. Bu firmalar zararına satışlar yaparak her sene bir sonraki yılın parasını kasadan yediler. 2012'ye geldiğimizde ipler koptu.

- İflasları sigorta şirketleri karşılamıyor mu?

Artık sigorta şirketleri bile tur operatörleriyle sigorta anlaşması yapmak istemiyor. Yapılsa da sigorta şirketi ilk önce iflas eden şirketin devlete olan borcunu ödüyor. Sonra, personel maaşları, daha sonra yurt dışında tatil yapanları geri getirmeye veya mağduriyeti önlemeye yönelik ödeme yapıyor. Sonrasında ileriye dönük tatil satışları ödeniyor. En son kalan parayla da, ki bu para genelde kalmaz, yurt dışında çalışma yapılan otel ve acentelere borçlar ödeniyor.

- Son dakika (Last Minute) satışlarının artısı-eksisi nedir?

Tur operatörleri, boş uçağı zaten uçuruyor ve otellerle de anlaşması gereği boş yatakların parasını zaten ödemek zorunda kalıyor. Bu yüzden yüzde 50 düşük fiyatlara son dakika satışları yapılıyor. Yani operatör diyor ki, "Boş koltuk yollayacağıma yarı fiyatına son dakika satar zararımın yüzde 50'sini gideririm." Yani tur operatörü için bir avantaj. Öte yandan tatilciler son dakika satışlarını kaçırmak istemiyor. Son dakika tatil satın alan veya almak isteyen çok büyük bir tatilci kesimi oluştu. Bu da kar ve ileriyi görme anlamında bir eksi sayılabilir. Bir de aynı otelde konaklayan müşterilerin birbirinden haberdar olma durumu var. Düşünsenize bir oteldesiniz, aynı şartlarda yarı fiyatına tatil yapan insanlarla tanışıyorsunuz. Bu olumsuz etki bırakacak bir durum.

- Düşük yıldız veya otellerin rekabet gücü kaldı mı?

Düşük yıldızlı oteller giderek azalıyor. Çünkü beş yıldızlı otellerle rekabet şansı kalmadı. Zaten az yataklı turistik tesisler, yüksek sezona sıkışmış durumda. Son birkaç yıldır da Ramazan ayının bu döneme denk gelmesiyle iyice zor durumda kaldılar. O yüzden ya kapanıyor, ya da büyük otellere lojman olmak durumunda kalıyorlar.

- Alanya'nın merkez esnafı size göre kan kaybediyor mu?

Alanya'nın 16 sahil beldesi var. Bu beldelerin kendi çarşıları ve plajları var. Herşey Dahil oteller zaten kendi içlerinde çarşı kurmuşlar. Dışarı müşteri çıkartırlarsa da bölge çarşısını turiste gezdiriyorlar. Yani 70 kilometrelik sahilde küçük şehirler oluşmuş. Artık her turist eskisi gibi merkeze gelmiyor. Merkez için 'Cazibesini yitirmiş' diyemeyiz fakat alışveriş cazibesi artık kalmadı. Ayrıca kira daha ucuz olduğu için beldelerde satılan ürünler de daha ucuz.

- Esnafın reçetesi nedir?

Kış kirasını ödeyen fakat kış geldiğinde dükkanını kapatan bir turizm esnafı profili var. Esnafı zor durumdan kurtaracak en etkili reçete kış turizmidir. Kongre ve spor turizminin Belek'te olduğu gibi Alanya'da da oturması lazım.

- Akdağ projesi sizce başarılı olur mu?

Akdağ'ın açılması, kışın açılacak olan otellerin yarım pansiyon hizmet vermesini gerektirecek. Bu da Herşey Dahil'den bunalan esnaf için kış döneminde büyük iş görecek. Alanya'da sadece düzenlenen spor organizasyonları için 20 bin dolayında sporcu, sporcu yakını, izleyici ve teknik heyet geliyor. Amatör veya profesyonel bir branşta getirdiğiniz kulüp ortalama 30-40 kişiyle bölgenize gelir. Kayak ve golfün bir an önce faaliyete girmesi, bir yandan da turistik tesislerimizin ve yerel yönetimlerin amatör sporcular için kamp alanları oluşturmaları gerekiyor.

- Alanya'dan konut satın alan yabancılar bu konutları kiraya veriyorlar. Turizm için zarar mıdır?

Yılda 100-150 bin dolayında tatilci, bu yöntemle Alanya'da tatil yapıyor. Olaya şöyle bakmak lazım, Bu yabancıların Alanya'da evi olmasaydı o insanlar yine tatil için Alanya'da olacaklar mıydı? Sanıyorum çoğu gelmezdi. Çünkü arkadaşlarının teklifiyle geliyorlar. Bu işten en fazla kazanan da Alanya esnafı oluyor. Çünkü kira yöntemiyle gelen turistler Alanya esnafından sürekli alışveriş yapıyorlar. Bu anlamda artı değerinin daha fazla olduğuna inanıyorum.

- Alanya'da artan öğrenci sayısı ve turizm?

Alanya esnafının reçetelerinden birisi de bu. Alanya, aynı zamanda bir üniversite şehri olma yolunda ilerliyor. Üniversite öğrencilerinin sürekli artması, Alanya'nın ihtiyacı olan 12 ay turizme büyük katkı sağlayacak. Turistik tesisler ve esnaf kışın da çalışacak.

- Mütekabiliyet Yasası için ne düşünüyorsunuz?

Bu gün Almanya'ya veya Belçika'ya gidin buralarda birkaç milyon Türk'ün yaşadığını görürsünüz. Yabancılar da neden bizim ülkemizden ev alamasınlar? 1200-2000 Euro emekli maaşı olan insanları Alanya'da tutarsanız, düzenli olarak emlak vergisi, elektrik-su faturası, KDV ödenmesinden dolayı önemli girdi sağlanır. Hem devlet bütçesi hem de esnaf rahatlar. Örneğin, üç yıldır Alanya'da yaşayan, bizzat tanıdığım bir Norveçli var. Bu adam 12 ay boyunca Alanya'da yaşıyor. 3 bin 700 TL de ülkesinden emekli maaşı var. Bu para nereye gidiyor? Hem devlete vergi oluyor, hem de Alanya esnafı para kazanıyor, yani ülke ekonomisi kazanıyor. Satın aldığı mülk bile başlı başına büyük bir para. Mesela İspanya'da 10 milyon yabancının evi var. Hiç turist gelmez deseniz en az 25-30 milyon turisti var İspanya'nın.

- Alanya'daki kaçak tur satışlarına büyük darbe vurdunuz. İllegal işlerle uğraşan kişilerin karşısında durmanız zor olmuyor mu?

Zor olmuyor çünkü gücümüzü, dürüst çalışan ve vergisini ödeyen esnaf ve turizmciden alıyoruz. Kaçak acente faaliyetleri konusunda büyük mesafe kat ettik. Halen plajlarda müşterileri rahatsız ederek satış yapan sahtekarlar var. Otel sahipleriyle de birebir bu konuları görüşerek anlatıyoruz. En baştan söylüyoruz, iş işten geçtikten sonra TÜRSAB'ın kapısını çalmayın. İş işten geçmeden kapımız herkese açık. Acentecilik faaliyetleriyle ilgili her konuda TÜRSAB Alanya BYK'dan danışma hizmeti alınabilir.

- Bu konuda denetleme komisyonu ahenk içinde çalışıyor mu?

Kesinlikle evet. Herkes ve her birim elinden geleni yapıyor. Bu anlamda Turizm Müdürlüğü'nde Gönül Hanım ve ekibine, Yabancılar Şube Amiri'miz Alper Bey'e, mal müdürümüze, jandarma ve emniyet müdürümüze illegal yapılanmalara karşı desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

KİM KİMDİR?
Suat Çavuşoğlu, 1964 Karadeniz Ereğli doğumlu. İlk olarak 1986 yılında otel resepsiyon çalışanı olarak turizme başladı. Bir yıl sonra bir acente firmasında görev aldı ve acentecilik faaliyetleri konusunda büyük tecrübeler kazandı. Bir İskandinav firmasının Alanya şubesini açarak faaliyetlerini sürdüren Çavuşoğlu 2003 yılında itibaren Asistan Turistik acentesini ortağı Ziya Ünal ile kurarak her sene başta Alanya olmak üzere Türkiye'nin birçok bölgesine yüz binlerce turist taşıdı. Çavuşoğlu, aynı zamanda Tivrona Tur ortaklığıyla Damlataş Plajı'nda bulunan Caligo Otel'i de işletiyor.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.12.2012 13:33
Anahtar Kelimeler:
iflaslara hazır olun
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349