banner468

'Hiç haciz işlemi yapmadım'

CHP İLÇE BAŞKAN ADAYI AVUKAT ALİ RIZA OKUR, HAKKINDAKİ SÖYLENTİLERE YANIT VERDİ

'Hiç haciz işlemi yapmadım'

CHP İLÇE BAŞKAN ADAYI AVUKAT ALİ RIZA OKUR, HAKKINDAKİ SÖYLENTİLERE YANIT VERDİ

05 Şubat 2010 Cuma 00:00
'Hiç haciz işlemi yapmadım'
banner404
 Kongre sürecinde hakkımda 'Tefeci avukatı' şeklinde bir söylenti yayıldığını duydum. Ben meslek hayatımda hiç haciz işlemi yapmadım. Hiç bir ev ya da işyerinden eşya kaldırmadım. Bu söylenti 'Çamur at, izi kalsın' mantığının bir eseri 
Yerel seçimde İlçe Başkanı Güven'in partililere 'Oyunuzu başkanlıkta Sipahioğlu'na verin' dediği şeklindeki iddia çok sık dile getiriliyor. Seçimde parti yönetiminin zaafları nedeniyle tabanımızdan bir çok oy 'AKP kazanmasın' mantığıyla Sipahioğlu'na kaydı

Alanya artık barışçıl, sosyal demokrasiye yakın, Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi konumuyla sosyal demokrat bir belediye başkanını hak ediyor. Biz CHP'yi Alanya ile barıştıracağız, merkez ve beldelerde ayağa kaldıracağız.  

- KİM-KİMDİR?

Ali Rıza Okur, 1959 yılında Gündoğmuş'ta doğdu. İlkokulu Gündoğmuş'ta tamamlayan Okur, parasız yatılı olarak Mersin Tevfik Sırrı Gül Lisesi'ni kazandı. Ortaokul ve liseyi Mersin'de tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi ve avukatlık mesleğine eşinin memuriyeti nedeniyle Bursa'da başladı. Alanya'da serbest muhasebeci olarak görev yapan ağabeyi Şinasi Okur'un 1996 yılında trafik kazası sonucu vefatı nedeniyle Alanya'ya dönmek zorunda kaldı. 1948-1952 yılları arasında dedesi Müderris Fevzi Okur Alanya Müftüsü olarak görev yaptı. 4 kuşaktır Alanya'da yaşayan Okur'un ailesinden yeğeni Mimar Adil Okur, halen Alanya Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı olarak görev yapıyor. 
Okur, evli ve bir kız çocuğu babası. İngilizce biliyor. Halen serbest avukat olarak görev yapıyor.   

- Sizi CHP İlçe Başkan Adaylığına iten nedenler nelerdi?

Eşimin Bursa'da devlet memuru olması nedeniyle uzun yıllar bu şehirde yaşadım. SHP-CHP döneminde yani 80'li yılların sonu ve 90'lı yıllarda Bursa'da parti içerisinde çeşitli faaliyetlerim oldu. Bunlar arasında genel ve yerel seçimlerde seçim kampanyalarına aktif olarak katılma, sandık görevleri alma, partinin bir çok faaliyetine aktif olarak katılmam sayılabilir. Halen Bursa Yıldırım İlçe Örgütü'nde üyelik kaydım devam etmektedir. Ancak 2001 yılında Alanya'da partime üyelik kaydımı yeniledim. 2002 seçimlerinde meslektaşımız Avukat Atila Emek'in seçim kampanyalarına aktif olarak katıldım, seçim konuşmalarını hazırladım ve Atila Bey'in geçici bir süre avukatlık işlerinin tümünü bedelsiz olarak üstlendim ve yürüttüm. Akabinde 2004 yerel seçimlerinde partimden Alanya Belediye Meclis üyeliğine adaylığımı koydum ve halkımızın teveccühü sayesinde seçildim. 2004 yerel seçim sürecinde çalışma arkadaşlarımla çok aktif bir çalışma yürüttük ve adayımız Sayın Mustafa Bekar'dan yaklaşık 500 oy fazla aldık. 
Üç yıldan fazla Alanya Belediye Meclis üyesi olarak görev aldım. Bu süreçte Çevre Çalışma Grubu Başkanlığı yaptım. Özellikle taş ocaklarıyla ilgili il ve ilçe örgütlerimizle koordineli yoğun çalışmalarımız oldu. Yine belediye meclisinde onlarca soru önergesiyle halkımızın sorunlarına çözüm üretmeye çalıştık. Yapıcı muhalefet anlayışıyla yönetmelikler hazırlayarak meclisin onayına sunduk. Bu süreçte belediye meclisine gelen sorunların yüzde 90'a yakınına olumlu oy kullanarak Alanya'nın yararları doğrultusunda çalışmalar yaptık. Akabinde genel merkezimiz, il ve ilçe örgütümüzün bilgisi dahilinde parti tabanından gelen istek üzerine 2007 genel seçiminde milletvekili aday adayı oldum. Partimiz diğer aday adayı arkadaşlarımıza görev verdi. Küsüp darılmadan, seçim çalışmalarına aktif katkıda bulundum. 
2007 genel seçimi sonrası yapılan kongrede ilçe başkanı olarak görev alan arkadaşımız Bülent Kandemir, şanssız bir şekilde Antalya İl Örgütü tarafından görevden alındı ve şu anda mevcut olan Mevlüt Güven başkanlığındaki ilçe örgütü atandı. Bu iki süreçte de her iki ilçe başkanımız ve yönetimine sahip çıkarak, destekledik. Daha sonra parti tabanında, parti yönetiminde ve ilçe başkanlığında sorunlar olduğu, şahsımın ilçe başkanı olması halinde genel ve yerel seçimlerde CHP'nin Alanya'da birinci parti olabileceği konusunda parti üyesi  arkadaşlarımdan yoğun talep aldım. Daha sonra bu ilçe başkanı adayı olma fikrimizi eski ilçe başkanlarımız, partimizin akil önderleri, il örgütü ve Parti Meclisi Üyemiz Osman Kaptan ve milletvekilimiz Atila Emek ile eski milletvekilimiz Osman Özcan'la  paylaştık. Hepsinden "Olur" alarak çalışmalarımızı sürdürdük. Ancak gelişen süreçte Mevlüt Güven ve Osman Özcan ikilisi tüm eski ilçe başkanlarının onayını alarak kongreye tek liste ve tek adayla gitme kararı aldıklarını kamuoyuna deklere ettiler. Ancak bazı ilçe başkanlarının haberi olmadan bu deklerenin yapıldığını öğrendik. Ayrıca partimizin demokratik ilkeleri açısından yanlış bir karardı. Çünkü biz yaklaşık 4 aydır gazeteniz vasıtasıyla adaylığımızı kamuoyuna açıklamıştık. Halen çalışmalarımız devam ediyor. 20 Ocak günü resmi adaylık açıklamamızı partimizde gerçekleştirdik. Halen partililerimizden çok olumlu tepkiler almaya devam etmekteyiz. 

- İlçe başkanlığında sorunlar olduğunu söylediniz. Bu sorun, seçim sürecinde ve sonrasında sıkça konuşulan "CHP İlçe Başkanı Mevlüt Güven, ANAP adayı Sipahioğlu'nu destekledi. Partililere 'Başkanlıkta oyunuzu Sipahioğlu'na, mecliste CHP'ye verin' dedi" şeklindeki iddia mı? 

Bu iddiayı ben de duydum ancak bu konuyla ilgili elimde kesin bir kanıt olmadığı için değerlendirme yapmam doğru olmaz. Fakat, bu iddia parti tabanımızda da çok sık olarak dile getiriliyor. CHP İlçe Başkanı'nın görevi tüm seçimlerde "Partimin oyunu bir tane bile olsa nasıl arttırabilirim?" anlayışıyla çalışmak olmalıdır. Kendisine verilen görev de partisini güçlü kılma görevidir. Seçimde parti yönetiminin zaafları nedeniyle tabanımızdan bir çok oy 'AKP kazanmasın' mantığıyla ANAP Adayı Hasan Sipahioğlu'na kaydı. Bunu çok net olarak biliyorum.      

- Ekibinizde kimler yer alacak?

Oba Belediye Başkan Adayımız Harita Mühendisi Levent Eren, eski Kadın Kolları Başkanlarımız Ayten Kılınç ve Handan Türkyılmaz ile eski ilçe başkanlarımızdan Mustafa Yılmaz listemde yer alan bazı isimlerden. 

- Rakipleriniz Osman Özcan ve Ertuğrul Yeşildal'ın parti içerisinde güçleriyle kendi gücünüzü kıyasladığınızda neler düşünüyorsunuz?  

Osman abimiz (Özcan) şahsım nazarında ve parti tabanında sevilen bir kişiliktir. Ancak bu sevgi iki dönem ilçe başkanlığı yapıp, akabinde milletvekili olarak onurlandırılıp, 2007 genel seçimlerinde aday adayı olmasına rağmen listeye alınmamasıyla politik hayatını bu şekilde tamamlayarak 'Abi' olarak kalması gerekirdi. Şu anda Osman abimiz 14 ilçe başkanının hatta il başkanının da önünde, milletvekili statüsündedir. İlçe başkanlığına aday olmasının kendi kariyerini de zedeleyeceği kanaatindeyim. Osman abimiz bu şekilde davranarak parti örgütünde çalışan gençlerin önünü kapamakta, gençlikle parti örgütünün bağlarını zayıflatmaktadır. Tabanımız da aynı şekilde düşünüyor. Kendisine seçimde başarılar diliyorum. 
Ertuğrul Yeşildal arkadaşım ve meslektaşım. Sadece parti örgütünde görevler yapmıştır. Ama ben hem parti örgütünde, hem de partimi temsilen seçilmiş bir kişi olarak Alanya Belediye Meclisi'nde üç yıldan fazla başarıyla görev yaptım. Bu açıdan politik anlamda ondan daha tecrübeli olduğuma inanıyorum. Bunu da adaylık açıklaması sırasında hakkımda "Genç ve tecrübesiz" dediği için söyleme gereği duydum. Benden sadece 1 yaş büyük olmasına rağmen bana "Genç" dediği için kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Sayın Yeşildal'a da seçimde başarı diliyorum. 
Burada şunu da belirtmek isterim. Kongreyi kazanacağımız konusunda en ufak bir kuşkumuz bulunmamakta. 

- Kongre sürecinde hakkınızda "Tefeci avukatı" şeklinde bir söylenti yayıldı. Bu doğru mu?

Ben 10 yıldan bu yana mesleğimde icra işleri yapmıyorum. Meslek hayatımda hiç haciz işlemi yapmadım. Hiç bir ev ya da işyerinden eşya kaldırmadım. Burada sizinle bir anımı paylaşmak istiyorum. 
Bursa'da mesleğimin ilk yıllarında, genç bir avukat iken icra memurlarıyla birlikte bir gecekonduya haciz işlemi yapmaya gittik. Gecekondu girişinde, küçük bir piknik tüpünün üzerinde bir tencere kaynıyordu. İcra memurları kapıyı çalarak içeriye girdiler. Bu arada ben tencerenin kapağını kaldırıp baktım ve içerisinde siyah mercimek kaynadığını gördüm. Ardından içeriye girdim. İcra memurları 'Haciz için geldik' dedi. Gecekondu sahibi baba, yanında iki çocuğuyla birlikte ezik bir ifadeyle yüzümüze bakarak şöyle konuştu: 
"Dışarıda mercimek kaynatıyorum, içine atacağım yağım yok. Ekmeği de bakkaldan borç yazdırarak aldım. İstediğinizi yapabilirsiniz" dedi. Bunun üzerine icra memurlarına "Çıkalım" dedim ve haczi durdurdum. Borçlu babaya küçük bir harçlık vererek oradan ayrıldım. Yüreğimi burkan bu olay sonrası hiç bir haciz işlemi yapmadım. 
Bu söylenti, rakiplerimizce 'Çamur at, izi kalsın' mantığıyla bilinçli olarak çıkartılmaktadır. Daha önce partimden meclis üyesi adayı olup, seçildim. Milletvekili aday adayı oldum. Bu süreçlerde hiç böyle bir söylenti işitmemiştim. Bu da söylentinin kongre sürecindeki bir yıpratma politikası olduğunu ortaya koyuyor. 

- ANAP'lı Oba eski Belediye Başkanı Şefik Türktaş ve eski ANAP İlçe Başkanı Şevki Türktaş CHP'ye geçtiler. Şevki Türktaş'ın Osman Özcan'ın listesinde yer alacağı, hatta başkan yardımcısı olacağı konuşuluyor. Alanya siyasetinin bu etkin isimlerinin partinizde yer almasını ve Şevki Türktaş'ın yönetime girecek oluşunu nasıl değerlendiriyorsunuz?  

Çok olumlu değerlendiriyorum. Kendilerine 'Partimize hoş geldiniz' diyorum. Bu katılım partimize güç katacaktır. Ancak, Türktaş kardeşlerin ilçe yönetim kurulu aday listelerinde yer almalarını doğru bulmuyorum. Öncelikle parti tüzük ve programımız ile altı okun ilkelerini, sosyal demokrasi teori ve pratiğini özümsemeliler. Özümsedikten sonra yönetime girmeliler. Kendileri bir dönem parti üyesi olarak faaliyetlerini sürdürsünler, iyi çalıştıkları, CHP'ye adapte oldukları takdirde bütün üyelerimiz gibi ilçe başkanı, belediye başkan adayı, milletvekili adayı da olabilirler. 
Osman Hoca'mıza tavsiyemiz yönetim kurulu listesinde CHP'yi özümsemiş, sosyal demokrat ilkeleri bilen örgüt emekçilerine yer vermesidir.

- CHP, Alanya'da niçin seçim başarısı yakalayamıyor? 

Örgüt çalışanlarına ilçe yönetimi tarafından yeterince önem verilmiyor. Parti üyeleri ve delegeler seçimden seçime hatırlanıyor. Beldelerde belde örgütleri açılmıyor. Örneğin Alanya'nın en büyük beldelerinden Konaklı ve Oba'da belde örgütümüz yok. Bu iki bölge oy deposu olarak Alanya'nın öne çıkan iki beldesi. Mahmutlar'da ciddi bir örgütlenmeyle belediye başkanlığını aldık. Aynı şeyi Oba, Konaklı başta olmak üzere tüm beldelerde gerçekleştirebiliriz. Bu da ilçe yönetiminin bugüne kadar ki zaafından kaynaklanıyor. 

- Seçilirseniz bu zaafı nasıl gidereceksiniz?

Alanya İlçe Başkanlığı'na seçildiğim takdirde 2014 yerel seçimi çalışmalarına şimdiden başlayacağız. Muhtemelen belediye başkan ve belediye meclis üyesi adaylarını tespit edip, sistematik toplantılar düzenleyeceğiz. Bu toplantılarımızda Alanya'nın ihtiyacı olan proje ve programları enine boyuna masaya yatıracağız. En geç 2013'te belediye başkan adayımız ve meclis üyesi adaylarımızı şekillendireceğiz. Çanakkale'den İskenderun'a kadarki sahil bandında AKP hiç bir ilçe belediye başkanlığını kazanamadı. Alanya'da da kazanamadı, transfer etti. Bu anlamda Alanya barışçıl, sosyal demokrasiye yakın, Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi konumuyla sosyal demokrat bir belediye başkanını hak ediyor. CHP'yi Alanya ile barıştıracağız ve ayağa kaldıracağız. 

- DİDİK DİDİK ALİ RIZA OKUR 
- Hobileri? 

Doğa yürüyüşü, yüzme, briç, bağlama. 
 
- Fobileri?

Dostlarımın ihaneti. 

- En son izlediği film? 

Mustafa. 

- En son okuduğu kitap?

Adam Fahver'in 'Olasılıksız' adlı kitabı. 

- Lakabı?

Öğrenciyken sarışın oluşum nedeniyle 'Sarı' derlerdi.
 
- En sevdiği müzik türü ve sanatçılar? 

Türk Pop Müziği'nde Sezen Aksu, Tarkan, Türk Halk Müziği'nde Ruhi Su, Türk Sanat Müziği'nde Zeki Müren. 

- Tuttuğu takım?

Galatasaray. 

- Yaptığı sporlar?

Yüzme ve doğa yürüyüşü. 
 
- Arabasının markası?

Wolksvagen Passat. 

- Sigara ve alkol kullanır mı?

Maalesef sigara kullanıyorum, alkol nadiren. 

- En sevdiği ve sevmediği huyları?

En sevdiğim huyum kin tutmamam. En sevmediğim huyum zaman zaman ani çıkışlarımın olması. 

- Fala inanır mı? Burcu nedir?

Fala inanmam. Burcum Başak. Burcumun özelliklerini tamamen taşıdığımı düşünüyorum. 

- En çok kızdığı şeyler?

Tehdit edilmek. Avukat olduğum için bazı önemli davalarda tehdit alıyorum. 

- Hayatındaki en büyük hatası?

Büyük bir hata yapmadım. Arkama dönüp baktığımda 'Keşke yapmasaydım' dediğim bir anım yok. 

- En çok nelerden mutlu olur? 

Mesleğimdeki başarı, ailemle vakit geçirmek, dostlarla birlikte olmak.  

- Neleri saçma bulur?

İnsanların boş ve düzeysiz konuşmalarını. 

- Yemek yapar mı?

Yaparım. Genelde et, balık ve ızgaraları evde ben yaparım.  

- En son niçin ağladı?

Abim öldüğünde ağlamıştım. 
 
- Yaşamındaki en çılgın davranışı?

11 yaşımda okumak için gurbete gidişim. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 26.12.2012 13:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349