banner468

‘Hedef 100 bin sporcu’

ALANYA BELEDİYESİ SPOR MÜDÜRÜ SAİM KANLI, ÇALIŞMALARINI AKTARDI

‘Hedef 100 bin sporcu’

ALANYA BELEDİYESİ SPOR MÜDÜRÜ SAİM KANLI, ÇALIŞMALARINI AKTARDI

11 Temmuz 2011 Pazartesi 00:00
‘Hedef 100 bin sporcu’
banner404
 Kanlı, “Sadece Alanya’da düzenlenen spor organizasyonları ve tesislerimizdeki kamp olanaklarıyla yılda 50 bin sporcu ağırlıyoruz” dedi
ALANYA Belediyesi Spor Müdürü Saim Kanlı, Pazartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu oldu. Spor turizmine ilişkin soruları yanıtlayan Kanlı, Alanya'da sayıları gün geçtikçe artan İskandinav sporculardan, golf turizmine, Alanya'ya kurulabilecek olan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan, yaz spor okullarına kadar birçok yatırımla ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte Kanlı'nın değerlendirmeleri:

- Alanya’da yerel yöneticiler, spora gereken desteği veriyorlar mı?

2000 yılından beri yaptığımız çalışmalarda voleybol, futbol ve basketbol branşlarının dışında 18 branşa çocuklarımızı yönlendiriyoruz. Özellikle Alanya’da gerçekleştirdiğimiz spor organizasyonlarındaki branşları spor okulu olarak kuruyoruz. Böylece Alanya’da yaşayan spora yetenekli çocuklarımızın ve ailelerinin spora bakış açılarını belli bir seviyeye getiriyoruz. 2000-2005 dönemi planlamalarımıza baktığımız zaman en az bir Avrupa Şampiyonası yapmak istediğimizi görüyorduk. Fakat çalışmalarımızla o 5 yıl içerisinde 6 tane Avrupa Şampiyonası’nı Alanya’da gerçekleştirme başarısını gösterdik ve hedeflerimizin üzerine çıktık. Bu başarılarımızı aynı zamanda Kaymakamımız Hulusi Doğan ve Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun bize vermiş olduğu destek, yetki ve güven sayesinde kazandık. Aynı zamanda bizlere desteklerini esirgemeyen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Alanya Turizmi Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanyalılar sayesinde de çok işler başardık. Hangi vatandaşımıza bir eksiğimiz için gittiysek bize büyük destek oldular.

- Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun Alanyalı Başkanı Emin Müftüoğlu’ndan diğer branşlar için de destek alabiliyor musunuz? 

Kurduğumuz ekiple Ankara’da da ne kadar federasyon başkanı varsa ikili ilişkilerimizi güçlendirerek çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun bu konularda bizlere büyük katkıları oldu. Bugün bile spor anlamında bir çözüm aradığımızda tek başvurduğumuz kişi kendisidir. Yaptığımız çalışmalarla genel müdürlük ve federasyon başkanları düzeyinde sporun başkanlarının dikkatini çekmeyi başardık. Avrupa’da bulunan spor otoriteleri üzerinde bile büyük etkiler yarattık. Çoğunun Alanya’ya bakış açılarını değiştirdik. Alanya’nın sporla anılmasını ve sporun burada dünyaya açılan bir pencere olmasını istiyoruz.

- Alanya, spor turizminde payına düşeni ne ölçüde alabiliyor?

Yaz veya kış sezonlarında alt yapısını yaptığımız branşlar artık meyvelerini vermeye başladı. Bugün bisiklet, hentbol, triatlon, basketbol ve voleybol kampları Alanya’da yapılmaya başlandı. Tesislerimiz gitgide spora dönük alanlar oluştursalar da daha hala eksiklerimiz var. Kış döneminde ne kadar çok sporcuyu kampa getirebiliriz, katılımı yüksek olan organizasyonları nasıl Alanya’da düzenleriz, bu konuların çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Son beş yıldır tekvando sporunun organizasyon ve kamplarını düzenliyoruz. Tekvandoda sporcular ve heyetlerle birlikte yıllık toplam 5 bin kişiyi Alanya’da ağırlıyoruz. Özellikle kış döneminde yapılabilecek basketbol, voleybol ve bisiklet kamplarıyla oldukça yüksek bir sporcu ziyaretçi sayısına ulaşıyoruz. Çalışmalarımız sonucu Alanya’ya sadece kış döneminde 15 bin sporcu geliyor. Yıllık olarak değerlendirirsek 40 bin sporcu ve kafileleriyle birlikte 50 bin kişilik bir spor turizmi hareketini Alanya’da sağlamış bulunuyoruz. Spor turizmi anlamında Alanya’ya gelen 50 bin sporcu ve antrenör sayısını 2015 yılında yıllık 100 bin kişi olarak hedefliyoruz. 

- Alanya’nın turistik tesisleri ve coğrafyası, spor turizmi için ne kadar yeterli?

Tesislerimiz konaklama konusunda yeterli fakat her tesiste spor alanı veya fitness salonu bulunmuyor. Fakat Alanya’nın coğrafi özellikleri bu açığı kapatıyor. Örneğin Mısır da sıcak bir ülkedir fakat spor için elverişli değildir. Kışın da özellikle ılıman bir iklimin oluşu çoğu sporcu için Alanya’yı bir cazibe merkezi haline dönüştürüyor. Alanya hem köy hem de şehir konumunda bir yer. Bir yanda dağ-orman bol oksijen varken diğer tarafta da bir şehirde aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. 10 dakikalık mesafede 2 farklı atmosferi yaşayabiliyorsunuz.

- Sayıları her geçen gün artan İskandinav sporcular neden Alanya’yı tercih ediyorlar?

İskandinav ülkelerinde ligler Nisan-Mayıs aylarında başlar. Ocak-Şubat-Mart aylarında da Alanya’ya kampa gelmiş olurlar. İskandinav sporcular ne soğuk ne de sıcak yerleri sevmiyorlar. Sıcak onlar için önemli fakat spor anlamında da engel olsun istemiyorlar. Alanya, bu yüzden özellikle İskandinavlar için tercih sebebi oluyor.

- Golf turizmi Alanya’da hangi aşamada?

Golf turizminin alternatif turizm adı altında Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kerim Aydoğan ve oluşturulan bir heyet tarafından araştırması yapıldı. Golf turizmi Alanya çerçevesi içerisinde sınırlı kalıyor. Çünkü golf turizmi farklı yapılanma ve geniş arazi isteyen bir spor dalı. Bu konuda da işin uzmanları tarafından çalışmalar gerçekleşti ve belirli bölgeler saptandı. Gerçekleşmesi durumunda, kış turizmine büyük getiri sağlayacak olan iyi projelerden birisi daha Alanya’ya kazandırılmış olacak.

- Gündemde olan veledromun spor turizmine katkısı ne ölçüde olur?

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun yıllardır yapmak için uğraştığı bir veledrom projesi var. Eğer veledrom Alanya’da yapılırsa Avrupa’nın bisiklet başkenti olma yolunda büyük bir adım atmış oluruz ve Avrupalı bisikletçiler için gözde kamp merkezi halini alırız. Dünyada sayısı az olan veledromun yapılması, dünyadaki spor adamlarının gözlerinin Alanya’ya dikilmesini sağlar.

- Bu sene açılan Alanya Olimpik Yüzme Havuzu, su sporlarına ve Alanya’ya ne gibi katkılar sağlayacak?

Bu havuzumuz Alanya Gençlik Spor Müdürlüğü’ne bağlı bir yüzme havuzu. Bize devrinin yapılması için Alanya Belediyesi olarak müracaatımızı yaptık. Geçtiğimiz günlerde de bu havuzda Görme Engelliler Dünya Yüzme Şampiyonası gibi büyük bir spor organizasyonuna ev sahipliği yaptık. Zamanla yüzme sporunda da büyük başarılar kazanılacağına ve daha fazla organizasyonlara ev sahipliği yapabileceğimize inanıyorum. Şu anda Türkiye Sutopu Federasyonu’yla da irtibat halindeyiz. Yüzme kursları açarak ve organizasyonlar düzenleyerek yüzme havuzundan zamanla daha iyi faydalanacağız.

- Olimpik yüzme havuzuna acentelerin ilgisi var mı?

Yüzme havuzunun açılması da birçok su sporu aktivitesini Alanya’ya taşıyor. Zamanla tesis sayımız artacak ve bu imkanlardan faydalanarak, para kazanan turizmciler de daha fazla sporcuyu Alanya’ya getirmek için uğraşacaklar. Her şey arz-talep meselesidir.

- Belek ve Kundu bölgeleri spor turizmini bizden daha iyi mi yapıyor?

Sadece golf ve futbol sporlarına ağırlık vermişler. Bu alanlardaki çalışmalarını takdir ediyorum fakat biz Alanya olarak 18-20 tane branşın içerisinde yoğruluyoruz ve her spor branşına hitap etmek istiyoruz. Alanya, güreş, tekvando, halter, hentbol, voleybol, basketbol, bisiklet ve triatlon ağırlıklı çoğu spor branşından talep görüyor. Alanya Belediyesi olarak tüm spor branşlarına verilen destek, branş ayırt etmeksizin üst düzeyde. Biz 2015 yılında Alanya’nın sporun başkenti olacağına inandık ve çalışmalarımız bu yönde ilerliyor.

- Akdağ Kayak Merkezi konusunda çalışmalar ne durumda?

Kurumlar arası çalışmalar ve çatışmalar dediğimiz, kötü niyet olmaksızın oluşan bazı mevzuatlar yüzünden her şey istenildiği gibi olamayabiliyor. Akdağ, 30 yıl kadar öncesinden tespit edilen ve hala hayata geçirilemeyen bir düşünce. Yapılabilse çok güzel olur. Bir yanda deniz-kum-güneş, diğer yanda kayak merkezi, her yerde rastlanamayacak bir güzellik. Ayrıca kendi çocuklarımız da kayak sporunu öğrenerek Alanya’nın adını farklı bir branşta daha temsil edebilme fırsatı yakalayabilirler. Turizmi 12 aya yayma adına da çok güzel olur. Özellikle İskandinav turist ve sporcular için de çok sevdikleri bir alternatif oluşur. Fakat o bölgenin yaban hayatı koruma alanı içerisinde olması gibi bazı engeller var.

- Alanya’da Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun (BESYO) açılması Alanya sporuna ve turizmine ne gibi katkılar sağlar?

Daha önce bu konuda bizim ve Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun da teklifleri olmuştu. Yeni kurulacak olan Eğitim Fakültesi’nde de Spor Öğretmenliği bölümü var. İlerleyen zamanlarda da BESYO’nun açılacağını düşünüyorum. Eğer Akdeniz Üniversitesi bünyesinde açılmazsa Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi’nde mutlaka açılacaktır. Bu konuda yetkililerle de konuşmalarımızda BESYO’nun açılabileceği söylendi. BESYO’yu Alanya’da açabilirsek sporcu yetiştirmede ve sporun meslek olarak yapılabilmesi düşüncesini akıllara yerleştirme açısından da büyük yol kat etmiş oluruz. Çünkü eğitim verdiğimiz yetenekli sporcularımızı üniversite çağında kaybediyoruz.

- Alanya’da yaşayan Yörük kökenli insanların spor için çok uygun oldukları söyleniyor, bu doğru mu?

Disipline edilemeyen kuvvet kuvvet değildir. Eskiden ‘Alanya’dan sporcu çıkmaz’ derlerdi. ‘Burada turizm var, çocukların aklı bir karış havada olur’ gibi sözler konuşulurdu. Gerçekten yıllarca da Alanyaspor’un alt yapısında Alanyalı bir sporcu göremedik. Artık triatlon, hokey, basketbol ve voleybol gibi sporlarda milli sporcular yetiştirmeye başladık. Yüzme ve jimnastikte de sporcularımız yetişiyor. Şu anda sadece Alanya Belediyespor bünyesinde 6 binin üzerinde lisanslı sporcu var. Gerekli altyapı oluşturulduğunda ve imkanlar verildiğinde sporcu sayısı da artıyor. Yalnız Alanya merkezde değil diğer 16 beldede de sporcular yetişmeli ve spor branşlarını kuvvetlendirmeliler.

- Spor branşlarında Gazipaşa’nın durumu nasıl? 

Ne yazıktır ki Gazipaşa gibi bir ilçede spor tesisi, İlçe Spor Müdürü, Belediye Başkanı ve Kaymakam olduğu halde spor açısından baktığınızda bomboş salonlar var. Ben bu durumu çok üzücü buluyorum. Geçen günlerde Alanya’ya gelen basketbol takımlarından dolayı bir yoğunluk oluştu ve elimizdeki 2 basketbol salonu ve okul salonlarımız yetersiz kaldı. Bize yakın olan Gazipaşa’da bulunan salon için incelemelerde bulunduk ve kullanılmayacak halde bakımsız olduğunu gördük. Kendimi bir spor adamı olarak bu konuda görevli hissediyorum ve Gazipaşa’ya giderek oranın belediye başkanıyla konuşmak istiyorum. Oranın bir an önce faaliyete geçirilerek çocuklarımızın hizmetine açılması gerekiyor. Eğer bu şekilde boş kalmaya devam ederse Gazipaşa’ya şube açmak için çalışma başlatacağım. En azından 3-4 arkadaşımızı görevlendirerek oradaki çocukların spora bakış açılarını yeniden düzeltebiliriz.

- Alanya, bisiklet yolları konusunda yeterli mi?

Tamamen yeterli olduğu söylenemez. Bir ara ‘Arabaya değil bisiklete binelim’ diye bir sloganımız oldu. Özellikle son dönemlerde insanların motorlu araçlar yerine bisikletleri tercih ettiğini, sokaklardaki bisiklet sayısından da görebiliyoruz. Bu yüzden belediye başkanımız tüm yaya yollarının büyük bir kısmını aynı zamanda bisiklet kullanılabilecek konuma getirdi.

- Yaz spor okullarının ve sporun çocuklara katmış olduğu faydalar neler?

Okulların kapanmasının ardından çocuklarımızın enerjilerini harcayacağı alanlar olarak spor okulları çok büyük önem taşıyor. Çocuklar, sporla fiziki ve zihinsel olarak gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebiliyorlar. Şu anda Belediyespor olarak 18 branşta hizmet veriyoruz ve toplamda 1247 öğrencimiz spor yapıyor. Alanya’nın diğer spor okullarındaki öğrencilerle beraber 2 bine yakın sporcu sağlıklı bir şekilde spor yapma fırsatı buluyor. Bu sayıyı Alanya nüfusuna oranla yeterli bulmuyorum. Bu rakamları bir yaz dönemine göre 10 bin civarına taşımalıyız. 50 bin öğrencisi olan bir bölgede 2 bin sporcu öğrenci sayısı oldukça az. Bu konuda da velilere büyük görev düşüyor. Veliler, çocuklarının tatil programlarını veya dershane günlerini ayarlarken spor eğitimlerine göre ayarlayarak onları mutlaka spor branşlarına yönlendirsinler. Kapımız herkese açık.

- Alanya’da bulunan özel okulların spora katkısı ne ölçüde?

TED Koleji, ÖHEP Koleji, Bahçeşehir Koleji ve Ufuk Koleji gibi okullarda deneyimli eğitmenler hizmet veriyor. Bu okullar başarıya dayalı çalıştığı için daha profesyonel olmak zorunda. Sporda da sürekli başarı hedefleyerek bazı sporculara burs bile verebiliyorlar. Böylece Alanya’da bulunan özel okulların da spora katkısı ve verdiği değer oldukça yüksek oluyor.

- Engelli vatandaşlar için spor çalışmaları var mı?

Alanya, engelli vatandaşlar için ilkleri başarmış bir şehir. Takım kuracak kadar engelli sporcu sayısına sahip değiliz. Kurulan Özel Sporcular Federasyonu yönetimi içerisinde de Alanyalı Feridun Özdeş asbaşkanlık görevine başladı. Kendileriyle çalışarak Alanya’yı tamamen engellilere uygun hale getirebilirsek, sportif anlamda da başarılar kazanabiliriz. Artık bir kişinin iş yeri ruhsatı alabilmesi için tüm şartları engelli vatandaşlara göre hazırlaması gerekiyor. Bu çok güzel bir gelişme. Zamanla bu konuda da imkanları arttıracağız.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.12.2012 15:54
Anahtar Kelimeler:
hedef bin sporcu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349