banner468

‘Farklı olmayı başardık’

ALANYA’NIN KALİTE ÇITASINI YÜKSEK TUTAN VE BORSAYA GİREN İLK ALANYALI ŞİRKET OLMA ÜNVANINI ALAN AYDOĞAN A.Ş’NİN YÖNETİM KURULU BAŞKANI KERİM AYDOĞAN İLE BORSA SÜRECİNİ VE YATIRIMLARINI KONUŞTUK

‘Farklı olmayı başardık’

ALANYA’NIN KALİTE ÇITASINI YÜKSEK TUTAN VE BORSAYA GİREN İLK ALANYALI ŞİRKET OLMA ÜNVANINI ALAN AYDOĞAN A.Ş’NİN YÖNETİM KURULU BAŞKANI KERİM AYDOĞAN İLE BORSA SÜRECİNİ VE YATIRIMLARINI KONUŞTUK

22 Ekim 2012 Pazartesi 00:00
‘Farklı olmayı başardık’
banner404
 Aydoğan, “Dünya piyasasında daha güvenilir bir şirket olmak adına böyle bir hedefi gerçekleştirmek istedik” dedi
SERMAYE Piyasası Kurulu (SPK); Goldcity Turizm Kompleksi, oteller Gold Island ve Golden Bay'ı turizme kazandıran, Gold Sand Tabiat Parkı ve Gazipaşa Marina'yı da bünyesinde bulunduran Aydoğan A.Ş'nin borsaya girdiğini duyurdu. Aydoğan A.Ş, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) giren Alanyalı ilk şirket olarak tarihe geçti. SPK ve İMKB'den halka arz için onay alan Aydoğan A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Aydoğan, Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu oldu. Sahil turizminin, dünyada en düşük getirisi olan turizm şekli olduğunu savunan Aydoğan, kış turizminin Alanya için vazgeçilmez olduğundan, borsaya girme nedenlerine kadar Alanya turizmi için çok önemli açıklamalarda bulundu. İşte Aydoğan’ın açıklamaları:

Aydoğan A.Ş'nin halka arzla birlikte sermayesi 55 milyon TL'ye çıkacak. 7 milyon 800 bin adet hisse satışı yapacak olan Aydoğan A.Ş'nin bir hissesi 4.80 TL üzerinden işlem görecek.
--------------------------------

Bir Alanyalı olarak özeleştiride bulunan Aydoğan “Alanya'daki en büyük hatamız, tek yumruk olamamamız” dedi
--------------------------------

- Borsaya giriş süreci ne zaman başladı?

Bir yıl kadar önce çalışmalarımız başladı.

- Aydoğan A.Ş. ihtiyaçtan dolayı mı bu sürece girdi?

Farklı olmak için. Hem hesap verelim, hem daha kontrollü büyüyelim istedik. Aile şirketleri bir kaç dönem sonra daha farklı bir hale geliyor. Şirketler büyüyemiyor ve farklı yönlere sapıyorlar. Biz, kurumsal bir şirket olalım, sadece Alanya'da değil, bazı dünya ülkeleriyle iş yapabilelim istedik. O yüzden kurumsal bir kimlik kazanmak için, hedefimiz büyük olduğu için, kurumsal kimliğe ihtiyaç duyduk.  Artık, devletin, şirketimizi daha rahat incelemesini, kontrol etmesini istiyoruz. Hem de piyasada daha güvenilir bir şirket olmak adına böyle bir hedefi gerçekleştirmek istedik.

- Bu yapılanma Alanya için neyi değiştirecek?

Taşradan bir şirket çıkmış, kurumsallığa adım atmış, bu durum, dünya çapında yatırımcıların bölgeye ciddiyetle bakmasına ve gözünü Alanya'ya dikmesine sebep olacak. "Demek ki Alanya'dan da böyle şirketler çıkabiliyor" diyebilecekler. Alanya'nın marka değerine müthiş katkısı olacak. İyi işler yaparak farklı ve ciddi bir kulvarda Alanya tanıtımı gerçekleştirmiş olacağız.

- Yurt genelinde ve dışında yatırım hedefleriniz var mı?

Alanya içerisinde bir takım projelerimiz var, şirketimizin bazı arazileri var. Onları öncelikle değerlendirmek, yeni yatırımlar gerçekleştirmek istiyoruz. Bu süreçte fırsat doğarsa başka şehirlerde çalışmalar da yapmak istiyoruz. 


- Halka arz tarihi belli mi?

SPK’dan ön izinleri aldık. Günü henüz belirlenmedi fakat tüm yasal süreçleri yerine getirdik. Bayram izinleri araya girmemiş olsaydı aybaşı gibi çıkacaktık. Böyle olunca 2012 Kasım ayının ilk veya ikinci haftasına halka arz gerçekleştirilecek. 
--------------------------------
- Alanya'nın ilk kez borsaya çıkacak olan şirketine Alanyalıların ilgisi nasıl?

Müthiş gurur duydum. İnanın yüzlerce kişi aradı, insanların çok hoşuna gitti. Böyle olunca da tüm yorgunluğuma değdiğini düşünüyorum. O kadar içten, candan tebriklerde bulundular, gurur duyduklarını söylediler, Alanya'da ilk defa böyle bir şirketin borsada yer alması herkesi sevindirdi, heyecanlandırdı. Herkese binlerce kez teşekkür ediyorum. Kimseyi mahcup etmeyeceğiz ve Türkiye'de Aydoğan A.Ş’yi çok iyi yerlere taşıyacağız. 

- "Bu işi nasıl yaptınız" diye size danışanlar oluyor mu? 

Evet danışanlar çok oluyor. Bu doğrultuda Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. yetkilileri Alanya'nın bir yerel kanalında bilgilendirmede bulunacaklar. Belki de birçok firmamız daha belli bir süreci atlattıktan sonra Aydoğan A.Ş. gibi kurumsal kimlik kazanmak isteyecekler. Artık hiç bir tavizin olamayacağı, her şeyin şeffaf olacağı bir sisteme dahil olacaklar. Aslında uluslararası rekabete girmek için yapılması gerekenler yapılmış olacak.

- Kurumsallaşma sürecindeki zorluklar neler?

Benim şirketim bir aile şirketiydi, aile şirketlerinin ömrünün, katıldığımız seminerlerde öğrendiğimiz ve gerçekte gördüğümüz kadarıyla gelişmesi belli bir zamandan sonra kısıtlı oluyor. Bizler de kendimize güvenerek daha da büyümek istediğimiz için kurumsallaşmayı tercih ederek ülke genelinde ve daha uzun ömürlü bir şirket olmak istedik. Aile şirketi hüviyetinden bir toplum şirketine dönüştük. Eskiden şirketimin ortağı yoktu, "Şirket benim" diyordum. Belki şimdi milyonlarca kişi ortağımız olacak, tanımadığımız kişilere “Ortağımız” diyebileceğiz. Bize güvenen bu insanlarla da yolumuza devam edeceğiz. 

- Hilton Otelleri zincirine Alanya'dan da bir halka eklemek istiyordunuz, o süreç ne oldu?

Hilton için tasarladığımız Türkler’deki Gold Island Otel'i Alanya'da yaparken "Double Tree By Hilton" özelliklerine birebir uygunlukta projeler uyguladık. Ön sözleşmelerini de yaptık, tamamen Hilton mimarlarının kontrolünde oteli inşa ettik. Kapısından penceresine, yaşam alanlarına kadar her şey birebir "Double Tree By Hilton" standartlarına uygun olarak tasarlandı ve yapıldı. Fakat son anda uzun süreli bir anlaşma gereksinimlerinden dolayı daha sonraki bir sürece erteledik. 

- Gazipaşa Havalimanı ihalesi sürecine siz de katılmıştınız, o ihalede neler oldu ve sonucu neyi değiştirdi?

Gazipaşa Havalimanı uzunca bir zaman boş duruyordu. O dönemlerde yabancı bir bankadan "İyi niyet mektubu" alarak devlete teklifte bulunduk. "Bu havalimanını bize verirseniz projesini de yeniden yaparak çalıştırabiliriz" dedik. İyi niyet mektubu ile gidince de bakanlığın çok hoşuna gitti, çok da memnun oldular. Böylece ihale süreci hızlanmış oldu. Havalimanı işletmeciliği konusunda tecrübemiz az olduğu için farklı bir ihale sistemi oluşundan dolayı ihaleyi alamadık. Net kazancın bir kısmını vermemiz gerekiyordu. Biz yüzde 22'si gibi bir rakam teklif ederken TAV Havalimanları Holding, daha yüksek bir teklifle ihaleyi kazandı. Bizim Gazipaşa Havalimanı ihalesine girmemizdeki sebep bu havalimanını bir an önce devreye sokmaktı. Kendi şartlarımızı zorladık, gerekirse işletmeciliğini yapabileceğimizi biliyorduk. Fakat TAV gibi bir firmanın bu ihaleyi almasıyla, bölgemiz gelişimi açısından oldukça memnun olduk. Çünkü havalimanı, bölgesinde gerçekleşen yatırımlarımıza da büyük değer katacak.

- Gazipaşa Yat Limanı çalışmaları ne durumda?

Havalimanı süreci devam ederken bir yandan da Gazipaşa yat limanı ile de ilgileniyorduk. Burası da uzun süre havalimanı gibi bekledi. Yat limanının ihalesini biz kazandık. Dönemin Gazipaşa Belediye Başkanı ve Kaymakamı da yat limanı projesine büyük destek verdiler. Yat limanı çalışmalarımız hala devam ediyor fakat buranın birtakım sorunları var. Hacımusa Çayı’nın biraz genişletilmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor. Bölgedeki balıkçılara bir yer bulunması gerekiyor. Limanı kapattığımızda bölge balıkçılarının mağdur olmasını istemiyoruz. Şu haliyle betonlaşma çalışmaları devam ediyor. Şartlar yerine getirildiğinde “Beş çıpalı” (Oteldeki gibi beş yıldız niteliğinde) bir liman ortaya çıkartmış olacağız. Bu yat limanının içerisinde butik bir otel dahi olacak. Çok güzel bir projeyi ilerleyen dönemlerde hayata geçireceğiz.

- İlk ortaya attığınızda "Çılgın proje" olarak değerlendirilen, devasa büyüklükte bir marina projeniz daha vardı?

O, şu an çalıştığımız projeden tamamen farklı. İçerisinde feribot iskelesi bulunan, Kıbrıs'a gidecek araçların kalkış noktası da olabilecek bir proje. Gazipaşa'da, değeri çok yüksek olmayan alanlar var. Bu alanlarda yat şehri projesini hayata geçirebilirsek, yaklaşık 80 bin yeni nüfusu barındırabilecek bir alan ortaya çıkarmış olacağız. Tamamen yeni bir turizm kenti oluşacak. Bölgemizde olmayan yeni bir destinasyon oluşacak. Tahmin edersem bu proje, Avrupalıların ve Arapların büyük ilgisini çekecek. Mütekabiliyet Yasası'ndan sonra çalışmalarla oralar çok daha farklı hale gelecek. Bu proje bölgeyi tamamen değiştirecek ve geliştirecek. Bir daire fiyatı 10-15 kat daha artacak. Bu projeyle ilgili Gazipaşa Belediyesi, Kaymakamlığı ve Turizm Bakanlığı'na dosyalarımızı sunduk. Dikkate alınacağını umut ediyoruz. Bu proje bölgeye çok farklı bir hava katacak. 

- Aydoğan A.Ş. olarak yatırımlarınız doğuya mı kayıyor?

Fırsatların olduğu her yerde yatırım gerçekleştirebiliriz.

- Alanya'nın çok geniş bir istihdam konusu var, aslında istihdam sorunu var. 12 ay istihdam sağlanabilecek mi?

Alanya'nın temel sorunu, yazın çalışıyoruz, kışınsa biriktirdiğimiz bir kaç kuruş parayı da harcıyoruz. Bu durum çalışanlar için, esnaf için, otelci için, herkes için geçerli. Bu yüzde 100 bu şekilde. Bu durumun düzeltilerek kışın iş yapabilmemiz için olmazsa olmazımız havalimanının kesin kez tam faaliyetle çalışması gerekiyor. Daha sonra spor turizminin Alanya'da yaygınlaştırılması gerekiyor. Golf alanlarının, kayak merkezinin açılması gerekiyor. Yine kongre merkezinin hayata geçmesi gerekiyor. Bu konular faaliyete geçtiği zaman kış turizmi sorunu ortadan kalkmış olacak. Ya "Halimizden çok memnunuz" diyeceğiz, ya da temel sorunumuz olan kış turizmini kökünden çözeceğiz. Havalimanı, golf alanları, kongre merkezi, Akdağ Kayak Merkezi, spor turizmi ve üniversiteler, kış turizmi sorununu ortadan kaldıracak. Böylece çoğu otel işletmecileri kışın kapatmayı ve işçi çıkarmayı düşünmeyecek. Otelci de, çalışan da kış döneminde dört ay cebinden yemeyecek. Bunların dışında ekstra olarak, hızlı trenlerin Alanya'dan geçirilmesi iç turizmi de tetikleyecektir. 

- Spor turizmi çalışmalarınız hangi boyutta?

FIFA standartlarında futbol sahamız var. Aslında birçok beldede bu futbol sahaları organize edilebilir. Çünkü birçok takım aynı dönemde Alanya'da bulunmalı ki birbirleriyle antrenman yapabilme fırsatı bulsunlar. Belek'e otobüs gönderip futbol takımı getirtmek zorunda kalıyoruz. Alanyaspor'umuza da büyük görev düşüyor. Takımımızın en iyi seviyede olması gerek ki gelecek iyi takımlarla diyalog içerisinde olunabilsin. Bölge ismini duyurabilmek için bu futbol aktiviteleri çok önemli bir olay. Örneğin Alanya'da bir Galatasaray-Hannover maçı oynandı. Saha tıklım tıklım doldu ve dünyanın birçok yerinde bu maçla ilgili görseller, tanıtımlar yayınlandı, Alanya tanıtıldı. Bundan daha iyi bir reklam olabilir mi?

- Geçtiğimiz hafta Pazartesi Sohbeti'ne konuk olan Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, uzun yıllar süren Gazipaşa Havalimanı ve İl konularındaki mücadelede Alanya'nın, komşu bölgelerle topyekun mücadele yerine tek başına mücadele etmesini eleştirmişti. Siz bu konuda ne söyleyeceksiniz?

Şimdiye kadarki olan hatalarımızdan bir tanesini sayın kaymakamımız bu röportajda çok güzel vurgulamış. Örneğin, “Akdağ Kayak Merkezi’ni yapalım” dediğimizde birçok kişi "Oraya kar mı yağar" diye ortaya çıktı. Erzurum'da kış olimpiyatları yapılacağı zaman "Kar yağacak mı yağmayacak mı" diye düşünülüyorken, Akdağ'da metrelerce kar vardı. Fakat bizler elimizde olan değerleri tartışarak enerji kaybediyoruz. Bu işi birileri yaptı diye kıskançlık krizlerine girmemek lazım. Fesatlanmak yerine el birliğiyle hareket etmek lazım. İyi olan her şeyin bizlere faydası var ama olmayan bir şeyin bize faydası olabilecek mi? Herhangi bir spor tesisi kurulsa, biz spor yapmasak bile çocuklarımız, torunlarımız, eşimiz dostlarımız gidip orada spor yapacak. Bunun herkese faydası dokunacak. Alanya'daki en büyük hata, tek yumruk olamamamız. Tek yumruk olabilsek, olayları daha derinlemesine irdeleyebilsek her konuda daha faydalı olabileceğiz. Buna rağmen Alanya'nın, ülkemizde ve dünyada konuşulabilen bir yerde olması büyük mesafe kat etmiş olduğumuzu gösterir.

- Kongre turizmini sürekli dillendiriyorsunuz, neden önemli?

Sahil turizmi, dünyada en düşük getirisi olan turizm şeklidir. En üst kademelerin bir tanesi kongre turizmi. Kongre turizmiyle Alanya'ya 1 milyon 200 bin kişi gelebilecek. Kongre turizminde 5 bin dolar civarında ortalama para harcama tutarı var. Sahil turizminde ise bu rakam 550-600 dolar dolayında. Demek ki yaklaşık on kat kadar fazla bir harcama söz konusu. Yani sadece kongre turizmiyle, 12 milyon sahil turizmine gelen kişi sayısı kadar kongre turizminden para kalacak. Bize gelen 2.5-3 milyon turist kazancının dört katını kongre turizmiyle kazanabileceğiz. Alanya'daki mevcut imkanlarla 2 bin kişiye kongre düzenleyebilir misiniz, ancak 500 kişiye hitap edebilirsiniz. Bizim Alanya olarak yatak problemimiz yok fakat 6 bin kişiye hitap edebilecek bir kongre merkezine ihtiyacımız var.

- Üniversitelerin kış turizmine olan katkısı nedir?

Eğitim fakültesini Konaklı Belediyesi organize ediyor, mühendislik fakültesi yapılmaya başlandı, Hamdullah Emin Paşa Vakıf Üniversitemiz yapılıyor. Biliyorsunuz ki bu şehir 25 yıl mücadele etti ve 149 öğrencisi olabilmişti. Şimdilerde ise 4 binleri aşan öğrenci sayımız var. Öğrencilerin kış turizmine büyük katkısı var. Bir kafeye gidip boş boş otursanız mı iyi, bir kalabalığın içerisinde otursanız mı daha iyi? Ayrıca yaz döneminde birkaç ay çalıştırabilecek insan arıyoruz. Alanya'daki öğrenciler mesleklerine göre eğitimler alıyor ve yaz döneminde de burada kalarak ailelerine maddi katkıda bulunuyorlar. Bu rakam 4 bin değil de 20 bin olsa, Alanya'da kalifiye personel sıkıntısı da çözülür, bilgili, bilinçli insanlarla turizm hizmeti de verilmiş olunur. Öğrenci sayısı 20 binleri bulduğunda kış turizmine de ayrıca büyük katkı sağlayacaklar. Bu rakamlara da bana kalırsa çok kısa sürede ulaşabileceğiz. Öte yandan Alanya'da tıp fakültesini istemeyen insanlar da var, "Alanya'da tıp fakültesinin ne işi var" diyenler oluyor. Ama bunu söyleyen insanlar bir trafik kazası yaşasalar veya bir hastalık geçirseler Antalya'lara kadar gitmek için uğraşacaklar. Oysa ki tıp fakültesi olursa burada 450 tane doktor olacak, profesör olacak, bu daha iyi değil mi? Bazen insanlarımız enteresan düşüncelere kapılıyorlar. Kurulacak olan tıp fakültesinin eğitim araştırma hastanesini görmezden geliyorlar.

- İstanbul’da Acıbadem, Antalya’da Dünya Göz Hastanesi, sağlık turizmini gayet başarılı bir şekilde uyguluyorlar. Alanya’da sağlık turizmi yapılabilir mi?

İstanbul ve Antalya'da sağlık turizmi fevkalade iyi işliyor. Biz bu konuda tam randıman alamıyoruz çünkü havalimanına uzak kalıyoruz. Havalimanı, önümüzde her zaman çok ciddi bir engel. Havalimanına yakın olan bir otel ile uzak olan bir otel arasındaki fiyat farkı bazen iki katına kadar çıkabiliyor. İstanbul'dan bir insan sadece iki günlüğüne Alanya'ya gelebilecek. Cuma akşamı uçağa binecek, yarım saatte otelinde olacak, hafta sonunu Alanya'da geçirecek ve pazar günü yeninden İstanbul'a dönebilecek. Yaşamımızda en önemli şey zaman. Kimse uçaktan indikten sonra beş saatini yolda geçirmek istemiyor. Bu sebeple insanlar Belek'e, Kemer'e, Antalya merkeze veya Bodrum'a gidiyor. Sağlık turizmi de öyle, hasta insanı yollarda kimse saatlerce taşımak istemez.
 
- Golf sahaları belirlendi fakat yatırımlar ne zaman yapılacak?

Biri, Aydoğan A.Ş. olmak üzere yurtiçinden ve yurtdışından birçok yatırımcı golf için bekliyor. Şu anda altı tane golf sahası organize edilecek. Devlet şuan tahsise çıkartmış olsa, bir yıl geçtikten sonra golf oynamaya başlayabiliriz.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.12.2012 13:04
Anahtar Kelimeler:
farklı olmayı başardık
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349