banner468

Doktor’dan ‘su için’ uyarısı

Özel Alanya Anadolu Hastanesi Diyaliz Merkezi Sorumlu Uzman Hekimi Dr. Yaman Ersoy'dan 'Kışın da yazın olduğu gibi çok su için ve böbreklerinizi koruyun' uyarısı geldi

Doktor’dan ‘su için’ uyarısı

Özel Alanya Anadolu Hastanesi Diyaliz Merkezi Sorumlu Uzman Hekimi Dr. Yaman Ersoy'dan 'Kışın da yazın olduğu gibi çok su için ve böbreklerinizi koruyun' uyarısı geldi

05 Mart 2012 Pazartesi 00:00
Doktor’dan ‘su için’ uyarısı
banner404
 SON zamanlarda televizyonlardaki bir dizi dolayısıyla da sıkça gündeme gelen kronik böbrek yetmezliği ve diyaliz hastası olmak hakkında Alanya Anadolu Hastanesi Diyaliz Merkezi Sorumlu Uzman Hekimi Dr. Yaman Ersoy'la konuştuk. Aynı zamanda turizm sağlığı konusunda bilgiler de veren Ersoy, çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Ersoy’un açıklamaları:
- Kronik böbrek yetmezliği ya da üremi nedir?
Bilindiği üzere böbrekler vücutta biriken zararlı maddelerin uzaklaştırılmasında en büyük göreve sahip organlarımızdır. Böbreklerin, bu görevlerini yapma yeteneğini geri gelmeyecek biçimde yitirmeleri ile ortaya çıkan hastalık tablosuna son dönem böbrek yetersizliği ya da halk arasında kullanılan adıyla "üremi" denir. Bu hastalıkta vücudun su ve tuz dengesi bozulur, vücutta zararlı maddeler birikmeye başlar, zamanla vücudun tüm organ ve sistemlerini ilgilendiren şikayet ve bulgular belirir.

- Kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtileri nelerdir?
Halsizlik, solukluk, iştahsızlık, ağızda kötü koku, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, tansiyon yüksekliği, nefes darlığı, yorulma ve istirahatle ortaya çıkan göğüs ağrıları, inatçı kaşıntı, psikolojik bozukluklar, şuur bulanıklığı şeklinde ortaya çıkabilir.

- Hangi hastalıklar kronik böbrek yetmezliğine yol açar?
Doğumsal bazı böbrek hastalıkları, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonun böbreğe yaptığı zararlar, böbrek taşları ve idrar akımındaki engele bağlı olarak gelişen hastalıklar, iltihabi hastalıklar, bazı ilaç ve zehirli maddelerin yaptığı yıkım da son dönem böbrek yetersizliğine yol açabilir. Bu hastalıkların bazıları erken dönemde fark edilirse, tedavi edilerek böbrek yetersizliği önlenebilir veya geciktirilebilir. Özellikle yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibileriyse sinsi olarak seyreder ve kişi hastalığı ile ilgili takiplerini düzenli yaptırmıyorsa, ancak son dönem böbrek yetersizliği aşamasına gelindiğinde belirtiler farkedilir.

- Kronik böbrek hastalığının tedavisi nedir?
Nedeni ne olursa olsun son dönem böbrek yetmezliği tedavisinde seçenekler canlıdan ya da kadavradan böbrek nakli, hemodiyaliz ya da periton diyalizidir. Bunlar arasında böbrek nakli en değerli tedavi şeklidir, ancak gerek gönüllü verici sayısının azlığı, gerekse uyum sorunları nedeniyle hastaların büyük çoğunluğu ömrünün kalan süresini diyaliz ve periton diyalizi sayesinde sürdürebilmektedir.

- Diyaliz tedavisi kesin çözüm müdür?
Diyaliz kesin ve nihai bir çözüm değildir, ancak vücudumuzun birçok başka organıyla karşılaştırdığımızda iflas etmiş olan böbreklerin faaliyetlerinin bir kısmını yerine getirebildiği için hayatımızı sürdürebilmemizi sağlayan bir idame tedavisidir. Mutlak surette ilaç kullanımı gibi diğer tıbbi tedavi yöntemleriyle desteklenmelidir. Esas hedef böbrek nakli olsa bile arada geçen sürede hastanın hazırlanması ya da böbrek bulunması sürecinde çok ihtiyaç duyulan bir tedavi seçeneğidir.

- Diyaliz tedavi yöntemleri nelerdir?
Diyalizde iki ana tedavi yöntemi mevcuttur. Birincisi ve ülkemizde daha yaygın uygulananı hastanelerde ve diyaliz merkezlerinde doktor ve hemşirenin tıbbi gözetimi altında ve diyaliz makinesi kullanılarak yapılan hemodiyalizdir. Bu yöntemde hastanın kanı damar yolunda alınarak bir set üzerinden makinedeki bir süzgece iletilir, burada temizlenen kan yine aynı set üzerinden tekrar hastanın damar yoluna geri verilir. Diğer yöntem olan periton diyalizi ise ağırlıklı olarak evde uygulanan bir yöntemdir. Hastanın karın zarına yerleştirilen bir gereç sayesinde hastanın karın bölgesine çeşitli yoğunluklarda sıvılar verilerek ve hastanın karın zarı süzgeç olarak kullanılarak temizlenmesi esasına dayanır. Bu yöntem için de evde kullanılabilecek çeşitli gereçler ve cihazlar üretilmektedir.

- Hemodiyaliz uygulaması ne sıklıkla ve ne süreyle uygulanmaktadır?
Genel uygulama haftada üç gün, dört saat şeklindedir. Hastanın klinik durumunun gerektirdiği zamanlarda bu süre uzatılabilmektedir.

- Hastalar bu sürede nasıl vakit geçiriyorlar?
Diyaliz tedavisi aslında hastaları pek sarsmayan bir tedavi yöntemidir. Hasta genellikle bir kolundan set aracılığıyla makineye bağlı olmaktadır. Bu süre boyunca televizyon seyretmek, okumak, müzik dinlemek, bilgisayar kullanmak mümkün olabilmektedir.

- Hastalar diyaliz dışı sürelerde ne yapabiliyor?
Diyaliz hastaları ek bir hastalıkları olmadığı sürece aslında normal hayatlarını sürdürebilmektedir, ağır iş olmadığı sürece kendi işlerini yapmaları bile mümkün olabilmektedir. Bu süreçte tabii ki diyetlerine dikkat etmeleri ve ilaç tedavilerini aksatmamaları şarttır.

- Sonuç olarak böbrek hastalığı riski taşıyan hastalara önerileriniz neler olabilir?
En önemli önerim yazın olduğu gibi kışın da çok su içmeliyiz. Risk grubundaki hastalıklardan şeker, yüksek tansiyon, böbrek taşı gibi durumlarda ve ailede herhangi bir nedenle kronik böbrek hastası mevcutsa doktorların önerilerini ciddiye almalarını ve kontrollerini aksatmamalarını öneririm.

- Özel Anadolu Hastanesi Diyaliz Merkezi’ni bize tanıtır mısınız?

Diyaliz merkezimiz aslında Alanya'da en önce kurulmuş olan diyaliz merkezi olan Can Diyaliz Merkezi'nin devamı niteliğinde olduğundan bu konuda yaklaşık 20 yıllık bir deneyimimiz olduğunu söyleyebiliriz. Nisan 2011'den beri de Anadolu Hastaneleri çatısı ve yönetimi altında Alanya Anadolu Hastanesi'nin binasında dördüncü katta hizmet vermekteyiz. Merkezimizde tam zamanlı olarak iki doktor çalışmaktayız (Uz.Dr. Yaman Ersoy ve Dr. Mehmet Ali Köseoğlu). Özel eğitimli ve sertifikalı dört hemşiremizle, 14 modern diyaliz cihazımızla kaliteli diyaliz tedavisi sağlamaktayız. Özellikle içinde bulunduğumuz modern hastanenin tüm olanaklarını aynı çatı altında kullanma imkanına sahip bulunmaktayız.

- Hastalarınız sadece Alanya’dan mı?

Diyaliz merkezimiz yerel hastaların dışında uzun yıllardır şehrimize tatile gelen diyaliz hastalarına da hizmet vermektedir. Bu hastalar Türkiye'nin çeşitli köşelerinden olduğu gibi Avrupa'nın da çeşitli ülkelerinden gelmektedir.

- Yabancı hastalarınız tıbbi hizmetlerden memnun kalıyorlar mı?
Yaklaşık 20 yıllık bir süre içinde ağırladığımız yabancı diyaliz hastası sayısını binlerle ifade edebiliriz ve bunların büyük çoğunluğu takip eden yıllardaki tatillerinde birçok kez merkezimizi tercih etmişlerdir. Merkezimizde kullandığımız cihaz ve tıbbi malzemelerin tümü dünya standardında ve bunları belgelemiş malzemelerdir. Çalışanlarımızın eğitimleri Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleşmiştir. Merkezimizde farklı yabancı dilleri konuşabilmekteyiz. Bu nedenle hastalarımızın memnuniyet oranı çok yüksektir.

- Hastalarınızın sahip olduğu olanaklar nelerdir?
Diyaliz hizmeti alan hastalarımıza tedavi saatlerine uygun olmak üzere kahvaltı ve sıcak yemek, içecek, seans süresince kulaklık kullanarak izleyebilecekleri kişisel kullanımlarına yönelik televizyon, elektrik kumandalı yatak ve ücretsiz internet hizmeti sağlamaktayız.

- Hastaların ulaşımı nasıl sağlanmaktadır?
Merkezimizin ulaşım araçları seans öncesinde hastayı evinden almakta ve seans sonrasında yeniden evine bırakmaktadır.

- Bu hizmetler için hastaların ek ücret ya da fark ödemesi gerekiyor mu?
Merkezimizde diyalize giren hastalarımız bu hizmetler için ek ücret ve fark ödemediği gibi hastanemizde bunlar dışında verdiğimiz tıbbi hizmetler için de ek ücret talep edilmemektedir.

- Bu röportajı okuyarak sizlere ulaşmak isteyenler olursa ne yapmaları gerekiyor?
Çok memnun oluruz. Alanya Anadolu Hastanesi'nin dördüncü katındaki merkezimize gelebilirler ya da bize 0242 5220555 numaralı telefondan ulaşabilirler.

KİM KİMDİR?
İstanbul Erkek Lisesi’nin bitiren Yaman Ersoy, Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni tamamlayarak SSK İstanbul Hastanesi’nde ihtisas yaptı. 1 Nisan 1993 yılından beri Alanya Özel Can-Anadolu Hastanesi’nde iç hastalıkları uzmanı olarak görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Tabip Odası Türk Nefroloji Derneği üyesi de olan Ersoy, İngilizce ve Almancayı akıcı olarak konuşabiliyor.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.12.2012 14:42
Anahtar Kelimeler:
doktor dan su uyarısı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349