banner468

Dijital yaşama hazır olun

ALSİAD ESKİ BAŞKANI VE ALTSO YÖNETİM KURULU ÜYESİ CELAL TAŞKIN, YENİ TÜRK TİCARET KANUNU’NDAKİ YENİLİKLERİ AKTARDI

Dijital yaşama hazır olun

ALSİAD ESKİ BAŞKANI VE ALTSO YÖNETİM KURULU ÜYESİ CELAL TAŞKIN, YENİ TÜRK TİCARET KANUNU’NDAKİ YENİLİKLERİ AKTARDI

26 Mart 2012 Pazartesi 00:00
Dijital yaşama hazır olun
banner404
 Taşkın ‘İnternet, bir eğlence aracı ya da yükümlülük değil, küresel bir zorunluluktur ve hepimiz burada yerimizi almak zorundayız’ dedi
2000–2004 yılları arasında Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ALSİAD) ilk Yönetim Kurulu Başkanı ve 2004 yılından bu yana ALTSO meclis üyesi olan, Burak Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Celal Taşkın, Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu oldu. Yeni Türk Ticaret Kanunu değişikliğiyle birlikte oluşan yol haritası konusunda soruları yanıtlayan Taşkın, internetin şirketler için gerekliliğinden dünya ve Alanya’daki teknolojik gelişmelere, kanun değişikliğiyle birlikte Alanya’daki şirketlerin nelere dikkat etmesinden profesyonel anlamda internet desteğine kadar birçok konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte Taşkın’ın değerlendirmeleri:

- Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun iş dünyasına getirdiği yükümlülük ve sorumluluklar nelerdir?

Bilindiği üzere 14 Şubat 2011 tarihinde yeni Türk Ticaret Kanunu’nda ciddi reformlara gidildi ve buna göre şirketlerin mali, ticari ve bilişim sektöründe yapmaları gereken yeni yükümlülükler ortaya çıktı. Buna göre 2012 yılı Temmuz ayı itibariyle de şirketler bu yaptırımlar ile karşı karşıya kalacak ve işletmeler Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun getirdiği yeniliklere kendilerini hazırlaması gerekecek. Artık bir kişi Anonim Şirketi ya da Limited Şirketi kurabilecek, bağımsız biçimde dış denetim yapılabilecek, internet sitesi kurma zorunluluğu getirilecek internet üzerinden yönetim kurulu toplantısı yapabilecek ve kararlar alınabilecek.

- Yeni kanunun Alanya’daki yankılanması nasıl oldu?

Kanun, başta bilişim sektörü olmak üzere iş hayatına birçok yenilik getirmektedir. Dijital Türkiye’nin oluşturulmasında bizce çok önemli bir dönüm noktasında duruyoruz. Kanunun Türkiye bilişim sektörüne çok ciddi katkılar sağlayacağını tahmin ediyoruz. Yüz binlerce şirket marka ve ünvanını tescil ettirecek ve bir web sitesi kuracak, bu sitelerde, şirket ilanları, ortaklık yapıları, finans tabloları ve her türlü genel bilgiler yayınlanacak. Bu zorunluluk web sitesi kurma yönünden bilişim ve donanım hizmetleri sağlayan bizler gibi şirketlere, önemli bir şekilde sorumluluk yüklemektedir. Yeni Türk Ticaret kanunun getirdikleri henüz Alanya iş dünyasında gereken yankıyı bulamadı. Hatta birçok işletme sahibi, bu kanunun içeriğiyle ilgili maalesef herhangi bir bilgi sahibi değil.

- Dünyadaki teknolojik gelişmeler sonucunda şirketler tarafından alınan çarpıcı kararlar var mı?

Günümüz şartlarında artık birçok sektör, firma ya da kurum kendilerini internet üzerinde belli platformlarla ön plana çıkarmaya çalışmaktadırlar. Küresel anlamda ise ciddi değişimler yaşanmakta, örnek vermek gerekirse, Daily News dünyanın en büyük gazetesi olmasına rağmen resmi açıklamasında 2015 yılı itibari ile artık gazete basmayacağını ve tüm haberlerini sadece internet üzerinde yayınlayacağını açıkladı. Bununla birlikte Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar da gündemde. Coca Cola bile dünya sıralamasında 4’üncü büyük şirket olmasına rağmen satışlarını Facebook üzerinde yüzde 2,1 oranında arttırmayı başardı. 

- İnternette olmak neden cazip hale geldi?

İnternette olmak, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun getirmiş olduğu bir zorunluluktan ziyade artık bir mecburiyet ve global dünya düzenine ayak uydurmanın en hızlı, etkili ve doğru yolu. Çünkü bir ofisi sabah açar ve akşam kapatırsınız, personelinizi günde maksimum 10 saat çalıştırabilirsiniz fakat şirketinizi internete taşımak, sizi dünya genelinde 24 saat, 365 gün açık olan bir ofis haline getirmektedir.

- Peki nedir bu internet?

Şöyle düşünün, şirketler, bankalar, alış veriş siteleri, bilişim, danışmanlık ve buna benzer binlerce sektörün hızlı bir şekilde bilgiye ulaşabildiği birkaç saniyede sizden binlerce kilometre uzakta bir şirkete ulaşabilen, gerektiğinde ticaret yapabilen, istediğinizde sizi markalaştıran, hayatımızı kolaylaştıran, zaman, finans ve diğer giderleri en aza indiren bir araçtan bahsediyoruz. Bugün internette bulunan siteleri, belgeleri, sayfaları, şirketleri yazıcıdan çıkaracak olsaydık, dünyanın tamamını baştan başa 34 defa sarabilecek genişlikte bir kağıt ambalajına sahip olmamız gerekirdi. Bugün Facebook’ta günde ortalama 1 milyar paylaşım, Twitter’da ortalama, 500 bin yeni konu başlığı, Google’da saniyede 10 binin üzerinde arama yapılmakta. Bu bize kısaca şunu göstermekte, internet, bir eğlence aracı ya da yükümlülük değil, ciddi küresel bir zorunluluk ve hepimiz burada yerimizi almak zorundayız.
 
- Şirketler neden internette olmalılar?

Az önce belirttiğimiz gibi, artık ticari faaliyetlerin bir çoğu internet ortamına taşınmakta, Migros gibi bir süper marketler zinciri bile kendi müşterilerine sanal mağaza açıp Migros’a gitmeden, evlerinden, bilgisayar başında her tür ihtiyacını satın alma imkanı vermekte. Artık cep telefonunuzdan bile pizza siparişi, eşinize çiçek, arabanıza lastik dahi alabildiğiniz. Bunların tamamının kapınıza kadar ulaştığı elektronik bir dünyadan bahsediyoruz. Bugün bir şirketin telefon numarasına ihtiyacımız olduğunda ilk baktığımız yer telefon rehberi değil artık, direk Google’a bakıyorsunuz. Örneğin kendi şirketim Alanya Burak Bilgisayar’ı yazıyorum ve bu Şirket kendini internet ortamında hazırlamış ise tüm detaylarıyla karşıma çıkıyor. Şirketin telefon numarasına ihtiyacım var, bir web sitesi ya da bir bilgisayar parçası ile ilgili fiyat almak istiyorum. Sonuca böylece ulaşıyorum. Bir şirket kendini internet ortamına taşımamış ise, kurumsal bir kimliğe ve web sitesine sahip değilse ve siz bu şirkete ulaşamıyorsanız mutlaka alternatif bir şirkete yönelmek zorunda kalıyorsunuz. Bu durum her sektörde aynı şekilde işliyor. Artık tüketici çok hızlı bir şekilde bilgiye ulaşmak istiyor, fiyat almak istiyor, en ucuz ürünü bulmak istiyor, işine yarayan ürünü satın almak istiyor. Ya da ihtiyacı olan bir ürünü yaşadığı şehirde temin edemiyor. Müşteri, artık kalkıp bu ürünü bulacağı şehre gitmeyecek. Aradığı ürünü internet ortamından bulup çıkaracak, sonra fiyat araştırmasına girecek. Kısacası internette olmak demek sizin 7 gün 24 saat 365 gün açık olan mağazanız demek.

- Şirketler internette olmak için neler yapmalılar, nereden başlamalılar?

Dünya ticaretinin şekli, ölçeği ve satın alma biçimi artık çok değişmiş durumda. Artık ‘bakkal hesabı’ ticaret yapmak ve günlük düşünmek yerine geleceği de planlayacak bir yapının dışında kalmak, önünü görmeyen bir sürücünün, ilk virajda yoldan çıkması anlamına gelir. Öncelikle şirketler internette olmak için bir kimliğe sahip olmalı. Artık günümüzde şirket kimliği taşıyan her firma internette yerini alabilir. Özetlemek gerekirse birinci önceliğiniz, hangi sektöre hizmet edecekseniz bu sektöre uygun bir ismin belirlenmesi, biz buna ‘domain’ diyoruz. Kısacası internetteki adınız. Sonra bir ‘hosting’ alanına sahip olmalısınız, bunun anlamı ise, dükkanınızın tabelasını ve ismini bulduk, buna domain dedik, şimdi sıra ürünlerinizi teşhir edeceğimiz dükkanı bulmakta, buna da biz internet ortamında ‘hosting’ diyoruz. Bunda doğru başlangıçlar yapılması çok önemli. Yıllık ziyaretçi sayınız, teşhir edeceğiniz ürün miktarı, giriş ve çıkış sayılarının belirlenmesi ve analizlerin doğru yapılarak isabetli başlangıçlar yapılması ve doğru hedef kitlesinin yakalanması esastır.

- Peki başlangıçta şirketler nelere dikkat etmeliler?

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte getirilen mecburiyetlerden dolayı bilişim ve yazılım sektörünün gelişmesi ile birlikte, kendi kuralları içerisinde ticaret yapmayı hedefleyen irili ufaklı kurumsal ya da kurumsallaşamamış bir sürü kişi ya da ufak çaplı şirketleri etrafınızda görebilirsiniz. Tamamen ticari kaygı ve düşüncelerle hareket eden bu tür yaklaşımlar sonucunda hiç de etik olmayan ticari olumsuzluklarla karşılaşıldığı aşikardır. Örnek vermek gerekirse; sektör içerisinde, yazılım ve web sitesi yaptığını iddia eden, konar ve göçer tarzında, günü kurtarma peşinde olan onlarca şahıs ya da ufak şirketler, açılıp kapanan şirketler görebilmek mümkün. Hatta bu tür sorunlarla karşılaşıp, bedel ödemek durumunda kalan, yüzlerce işletmelerin olduğunu biliyoruz. Bu sebeple geleceğe yönelik işini internete taşımayı hedefleyen şirketlerin mutlaka devamlılığı olan ve ulaşabilecekleri, doğru hizmet alabilecekleri şirketleri tercih etmelerinde mutlaka fayda vardır. Biz bu sektördeki sıkıntıların ve yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek adına Alanya’da faaliyet gösteren ve internet ortamına kendini taşımayı hedefleyen şirketlere hem danışmanlık hem de doğru kurumsal kimlik oluşturulması adına hizmet veriyoruz. Aynı zamanda 25 yıllık ticari bilgi birikimi ve bilişim sektöründeki deneyimimiz sonucu partnerlerimiz ile birlikte, amacımız öncelikle şirketlerin doğru başlangıçlar yapabilmelerine rehberlik etmektir. Ayrıca internet ortamına taşınma aşamasında tüm şirketlerin dikkat etmeleri gereken ana husus, tüm ticari belge, şifre ve kayıtlarının kesinlikle kendi şirketleri üzerine tescil ettirilerek, belgelerini talep etmeleri gerekir. Bunun yanı sıra, firma adına yapılmış olan web sitesinin ya da ticari programın, kesinlikle şirketlerin kendilerinin yönetebileceği özel bir yönetim paneline sahip olmalı ve bu konuda iyi bir eğitim almalılar. Kısacası hizmet aldığı kurum ya da kuruluşa devamlı ihtiyaç duymadan tüm internet ya da ticari programını kendi yönetebilmeli ki biz özellikle şirketlerin mağdur olmamaları ve kendilerini hem internet platformunda hem de ticari olarak sitelerini idare edebilir hale gelmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

- Bu konuya eklemek istedikleriniz?

Yeni Türk Ticaret Kanunu kısacası iş yapma şeklini yeniden inşa ediyor. Günümüzde gittikçe küreselleşen ticaret hayatına entegre olan şirketlerin hem bölgesel hem uluslararası pazarda rekabet ve pazar gücünü önemli bir şekilde ortaya koyma şansı bulunmaktadır. Bunun için mutlaka yenidünya düzenine ayak uydurmak zorundayız. Bu da ancak internet dünyasında yerimizi almak ile mümkün olacaktır. Kronometre çalışıyor… Süre işliyor… Ve herkes bu yarışta birinci olmak durumunda…

KİM KİMDİR?
1957 yılında Malatya/Darende de doğdu. İlk–Orta eğitimini Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde tamamladı. 1971-1975 Yılında Tunceli Öğretmen Okulunda başlayıp; Tokat Öğretmen Okulu’nu bitirdi. 1979 yılında Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü “Sosyal Bilimler” Bölümü’nden mezun oldu. 1979–1985 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmenlik ve müdürlük yaptı. 1985 yılında serbest iş hayatına özel bir şirkette üst düzey yöneticilik yapmaya başlayarak adım attı. 1990 yılında Adana’da kurucusu bulunduğu bilgisayar sektöründeki Burak Bilgisayar adlı şirketinin şubelerini Osmaniye, Elbistan ve Alanya’da açtı. Ayrıca 2008 yılında Teknoloji Servis adında yeni bir oluşumla bilişim sektörüne yeni bir işletme kazandırdı. Halen şirketinin yöneticisi ve Genel Müdürü olarak görevini sürdürmektedir. Ayrıca 1998 yılında Kayseri’de sektörün önde gelen beş ayrı bilgisayar şirketleriyle bir araya gelerek Anadolu’da bilişim teknolojileri pazarına öncülük eden Kare Bilgisayar A.Ş.’yi (IBM Türkiye Distrübitörü) kurmuş olup; ortağı ve yönetim kurulu üyeliğini yapmaktadır. 2000–2004 yılında Alanya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ALSİAD) ilk Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Hala ALSİAD yüksek istişare kurulu üyeliğini sürdürmektedir. 2004-2010 yılları arasında Alanya Türk Ocağı Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptıktan sonra görevini, Alanya Türk Ocağı Danışma Kurulu üyesi olarak sürdürmektedir.  2005-2008 Alanya Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ilçe Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Ayrıca Alanya Kaymakamlığı bünyesinde faaliyetine devam eden İnsan Hakları Komisyonu üyeliğini de sürdürmektedir. 2003 yılında Türkiye genelinde işadamları derneklerinin federasyon kurma çalışmalarında ilk kurulan Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu’nun (BASİFED)’in ilk kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesi olup; 2004 yılından bu yana ALTSO (Alanya Ticaret ve Sanayi Odası) meclis üyeliğini sürdürmektedir. 1985 yılında Alanya’ dan evlenmiş olan Celal Taşkın bir kız, bir erkek, iki çocuk babasıdır.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.12.2012 14:33
Anahtar Kelimeler:
dijital yaşama hazır olun
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349