banner468

"Destek gelirse devamı da gelir"

ALBİMO Alanyaspor Teknik Direktörü Hüseyin Kalpar, Pazartesi Sohbeti'nde Yasin Araz'ın sorularını yanıtladı. Kalpar "Alanya'ya başarı için geldim" dedi

"Destek gelirse devamı da gelir"

ALBİMO Alanyaspor Teknik Direktörü Hüseyin Kalpar, Pazartesi Sohbeti'nde Yasin Araz'ın sorularını yanıtladı. Kalpar "Alanya'ya başarı için geldim" dedi

30 Mart 2015 Pazartesi 12:44
banner404
PTT 1. Lig'e çıkmasının ardından kötü bir döneme giren ALBİMO Alanyaspor, teknik sorumlu Mehmet Altıparmak ile yolları ayırmış, yerine ise deneyimli teknik adam Hüseyin Kalpar'ı getirmişti. Teknik patron Hüseyin Kalpar, Pazartesi Sohbeti'nde Yasin Araz'a Alanya'ya gelme aşamasından, Alanyaspor'un şu anki durumuna ve Süper Lig iddiasına kadar birçok konuda özel açıklamalar yaptı. 

- Alanya serüveniniz nasıl başladı?

Şampiyon olan bir takımın mevcut teknik adamıyla çalışması bizleri sevindirir. Alanyaspor da bir başarı elde etmişti ve kendisini üst lige çıkaran Mehmet Altıparmak ile haklı olarak devam etti. Futbol takımlarında değişkenlik çok fazla olabiliyor. Alanyaspor istenilen sonuçları belirli bir zamandan sonra alamayınca değişikliğe gitme kararı doğmuş. Birkaç ismin adı geçmeye başlamış, bu süreçte de başkanımız benimle konuşmayı uygun görmüş. Alanya ve Ankara'da görüşmeler yaptık. İki taraf da görüşmelere sevgiyle yaklaşınca anlaşma sağlandı ve şimdi de çalışmalarımız sürüyor.

- Alanya'ya gelme aşamasında başka kulüplerle de görüşüyor muydunuz?

Tabi ki başka kulüpler de vardı. Hatta ekonomik olarak buradan çok daha fazla getirisi olan teklifler vardı. Ama ben onları uygun görmedim. Dolayısıyla buraya gelişim sadece parayla alakalı değildi. Parayla ilgili olsa zaten başka kulüpleri tercih ederdim. Buraya gelerek yeni bir takım heyecanı ve başarı yakalayabilirim, emeğimizin karşılığını alabilirim dedim. Perşembe günü takımın başına gelmiştim, pazar günü Elazığspor ile karşılaşmıştık ve iyi geçmemişti bizim için. Takımı da tanıma adına zamana ihtiyacımız vardı. İlk devrenin bitimine 4 hafta kala 4 puan almıştık. Devre arası başladığı zaman artık Hüseyin Kalpar'ın takımı olacaktı ve bu düşünceyle çalışmalarımıza hız verdik. Oyuncularımız da çok arzulu ve istekli çalışarak iyi bir ivme yakaladı. Bizim işimiz özellikle fiziksel ve zihinsel olarak güçlü olmayı gerektiriyor. Oyuncularımız da bunun bilinciyle belirli bir noktaya geldi, hırslı bir ekip oldu. Bunu yapabilen takımlar da gerçekten bir şeyler başarabilen takımlar. Biz de kazanan bir takım olduk. Zaman zaman eksik ve hatalar olmuştur ama mümkün olduğu kadar en iyisini yapabilme düşüncesi içerisinde olduk.

- Alanya'ya ilk geldiğinizde nasıl bir ortam içerisinde buldunuz kendinizi?

Sıcak bir karşılama oldu benim için. İlk görüşmem de başkan ve yönetimle oldu. Başkanı isim olarak tanıyordum ama yakınen tanışmamıştık. Başkanımızı çok sevdim, yönetimimizi de çok samimi buldum. Bu benim 'evet' dememde çok büyük pay sahibi oldu. Böyle samimi bir ortamda başarılı olmak daha kolay oluyor. Onlar bize çok inandı. Futbolcularımız da inançlı ve ben de onlara inandım. Başkan ve yönetim, teknik ekip ve futbolcu bazında birbirine inanan ekip olunca iyi bir takım oluştu. Ekip ruhunu oluşturanlar genelde iyi bir ekip oluyor. Biz de bunu başardık.

- Alanyaspor çatısı altında olduğunuz için neler hissediyorsunuz?

Her şeyden önce çok mutlu ve huzurluyum. Bana burada bu huzur ve mutluluğu yaşatan herkese teşekkür ediyorum. Tabi bunları yaşamak için de başarılı olmak gerekiyor. Bir de iyi bir kulüp yapısına sahip ortam var. Bunu da oluşturan başkan ve yönetim oluyor. Bizim de rahat çalışmamızı sağlıyorlar. Teknik adamların rahat çalıştığı bir yerde huzursuz olması mümkün değil. Burada yaşam çok kolay. Böyle bir ortamda çalışmak çok güzel. Ben de çok küçük şeylerden mutlu olabilen birisi olunca, huzur kat kat artıyor. Bir de çok pozitif bir insan olduğum için sorun yaşamıyoruz.

- Alanyaspor Hüseyin Kalpar ile müthiş bir çıkış yakaladı. Sırrı nedir?

Bizim işimizde sevk ve idare çok önemli. Her şeyden önce ben işimde çok şeffaf ve samimiyim. Çok dürüstüm işimde. Oyuncuma ve yönetime çok dürüst yaklaşırım. Dolayısıyla futbolcular da insan olduğu için, nasıl yaklaşırsak onun gönlünü hoş tutabiliriz düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bunun birinci sebebi sevgidir. İşim ve oyuncularıma her zaman, her şekilde sevgiyle yaklaşmaya çalışıyorum. Onlar da bize saygıyla yaklaştığı zaman sorun olmuyor. Oynayan veya oynamayan oyuncuya dikkat ederseniz, biz bir bütünüz. Bunu yapmak için takımdaşlığı oluşturmak gerekiyor. Bu ancak sevgiyle olabilecek bir şey. Sevginin arkasından da şeffaf olmayla alakalı olan bir şey. Ben onların bir büyüğü, abisi, babası olarak değerlendiriyorum kendimi. Ben olmasam bir başkası olacak kulübün başında ama şu an biz varız ve doğru yolu göstermeye çalışıyoruz. Bundan da çok mutlu oluyorum. Oyuncularıma da bunu aşılamaya çalışıyorum. Onlar da sağ olsun çok büyük saygı gösteriyor. Hep birlikte işimizi doğru ve dürüst yaparak iyi sonuçlar almaya çalışıyoruz. Büyük ölçüde de bunu başardığımızı düşünüyorum.

- Alanyaspor'un bugün geldiği noktada Süper Lig şansı nedir?

Şu anda matematiksel olarak herhangi bir garanti yok ama yeni çıkmış bir takım için şu anki konumu ve durumu önemli bir başarı. Ama bu duruma geldikten sonra bu başarı yeter mi derseniz, yetmez. Bu durumu daha iyiye götürmek için neler yapılabilir, onun düşüncesi içerisindeyiz. İlk 6'da yer alıyoruz. Eğer ilk 2'yi yakalayamıyorsak 3-4-5-6 kendi arasında maç yapacak, onların şansı ne kadarsa bizim de şansımız o kadar. İlk önce o 6'nın içinde olmak gerekiyor. Ama tam manasıyla ilk 6'yı da matematiksel olarak garantilemiş değiliz diğerleri gibi. Şu durumu muhafaza edebilme adına hepimize önemli görevler düşüyor. Sadece kulübe, yönetime, oyuncuya değil, şehre de önemli görevler düşüyor. Takıma sahip çıkılmalı. Toplum hep beraber aynı şeyi düşünürse bunlar başarılabilir. Başkan ve yönetim, teknik kadro hepimiz üzerimize düşeni yapıyoruz. Alanya olarak bu takıma nasıl daha fazla destek verebiliriz diye düşünürlerse bizi daha başarılı yapabilirler.

- Taraftar stadı doldurmuyor. Sizce bunun sebebi ne olabilir? 

Bir nedene bağlamak doğru değil. Türkiye'nin hemen hemen her yerinde bu sıkıntı var. Ülkenin genelinde futbolu benimseyen bir yapı oluşmadı. Gaziantep'te de böyle. Bir de burası yazlık, rahat bölgeler. Tatil yöresi burası. Türkiye bunu nasıl aşabilir araştırmak gerekiyor. Taraftarın az gelmesi bizim dezavantajımız, çok gelmesi de bizim avantajımıza ama başarı da taraftarı getirebilir. Onun için ne kadar çok başarılı olursak taraftar da bize ayak uydurur. Her ne olursa olsun iyi taraftarın gelmesi de çok önemli. 10 bin kişi gelip rahatsızlık vereceğine, 5 bin kişi gelip destek versin, daha iyi olur. Çünkü takımlar da taraftarlardan zarar görebiliyor. Alanya'da bunlar yaşanmıyor, Alanya taraftarı çok seviyeli bir taraftar topluluğu, takdire şayanlar.

- Alanyaspor'da sizce halen giderilemeyen eksiklikler nelerdir?

Lige yeni çıkmış bir takımda eksik aramaktansa daha iyi neler yapabilirizi konuşmak gerekir. Kurumsallaşma adına bu anlayış olmalıdır. Çünkü bu kulüp her zaman kalıcı olmalıdır. Dolayısıyla eksikten ziyade, böyle bir düşünce kulübü çok daha ileriye taşır. Eksik hiç bir zaman bitmez. Kalıcı hizmet adına bir şeyler yapılıyorsa çok daha faydalı olur. İnsanlar biraz daha pozitif yaklaşırsa her şey güzelleşebilir.

- Çalıştırdığınız kulüplerde yıldızı parlayıp büyük takımlara transfer olan kimleri hatırlıyorsunuz? 

Çok vardı. İbrahim Akın, Serdar Kurtuluş, İbrahim Toraman, saymakla bitiremeyeceğim sayıda oyuncu var. Antalya'da görev yaptığım süreçte Burak Yılmaz vardı altyapımızda. Bekir İrtegün var, bunların hepsi altyapımdan çıkan oyuncular. Genç oyuncuların oynaması kadar güzel bir zevk yok. Ama hak ediyorlarsa oynayacaklar. Benim çalıştığım takımlarda tüm oyuncularımın performansı yükselmiştir. Önemli olan ahlaklı, dürüst, iyi sporcu yetiştirmek. İyi futbolcu, ahlaki yönden sıkıntı yaşıyorsa pek de iyi değildir. Ben o konulara da çok dikkat eden biriyim.

- Hiç unutamadığınız bir oyuncunuz var mı?

Hiç bir oyuncumu unutamam aslında. Öyle ilginç anlarımız oldu ki bizim, Necati Ateş mesela, Altay'da A2 takımı ile oynuyordu, ben yardımcı antrenördüm, o zamanlar bir yabancı oyuncuyu izlemek için oradaydık.  Orada maçı izlediğimizde ben 4 oyuncuyu beğenmiştim, birisi de Necati'ydi. O oyuncuları da A takımın antrenmanına almıştık ve ilk oynattığımızda Samsunspor'a 2 gol atmıştı. Ayhan Akman bize 17 yaşında gelmişti, altyapıda oynuyordu, A2'de oynuyordu, çok üzülüyordu ve sürekli "A takım için geldik" diyorlardı. Onları ikna etmek için uğraşmıştık "Maç kabiliyetiniz artar, kondisyonunuz artar" diye. Son zamanlarda A takıma girdi, o da deplasmanda Kayseri'ye 2 gol attı, Kayseri'nin küme düştüğü dönemde. O gençleri bu durumlarda görmek çok mutluluk verici.

- 'Kariyerimin dönüm noktası' dediğiniz bir anınız var mı?

İlk antrenörlüğe başladığım yıl, antrenörlük hiç aklımda yoktu. İlk başlama anım zaten çok ilginç. Ben askere 11 sene kadar geç gittim, futboldan çok uzak kalmayı düşünüyordum. Beni hiç mutlu etmeyen şeyler vardı ve o aralar esnaflık yapıyordum. Sonra Gaziantepspor'da Allah rahmet eylesin Asım Akmaz ve sağ olsun Celal Doğan illa "Seni kursa göndereceğiz" dediler. Yok, falan dememe rağmen kursların son başvuru günü beni zorla gönderdiler. İyi ki de gönderdiler. Onlara çok teşekkür ediyorum şimdi. Asım bey benim küçüğüm, o A2'de oynarken, ben A takımdaydım ama Gaziantepspor'un her şeyiydi. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Bey'in yanına gönderdiler, aynı zamanda Spor Bakanı’ydı. Daha sonra da ben antrenör yardımcısı olarak göreve başladım, yine ilk antrenörlüğüm de Gaziantep'te oldu. Futbolculuktan hocalığa kadar her şeyim ilk orada oldu. Benim bulunduğum dönemler de Gaziantepspor'un en parlak olduğu dönemlerdi. Dolayısıyla bunu unutmak mümkün değil. Şu anki yaşantımın birinci nedeni de budur. Bir kaç defa Gaziantepspor'da çalıştım. Celal Doğan'ın ihtiyacı vardı ve beni aradı, hiç bir zaman para konuşmadan gittim. "Atla gel" dediler ve hiç sorgulamadan gittim. Benim memleketim ve bana böyle bir adım attırdılar. Benim herhangi bir şeyi konuşmam kadar ayıp bir şey olamazdı. Ne dedilerse "Peki" dedim. Benim oraya hizmet etmem gerekiyordu. Çok mutlu ve huzurluyum şimdi.

- Sizce bu sezon Süper Lig'de kim şampiyon olur?

Bunun da matematiksel garantisi yok. 1'er puan farkı var takımlar arasında. "Şu takım şampiyon olur" diyemiyoruz. Yapılacak maçlar şampiyonları tayin edecek. Alanyaspor bir üst lige çıkar mı, onu düşünüyoruz. Önce takımımızın üst lige çıkmasını istiyoruz, onun dışındakiler de beni çok fazla ilgilendirmiyor. Üst ligin gerçekleşmesi de bizim anı defterimize çok güzel bir şekilde eklenir.

- Alanya halkına bir mesajınız var mı?

Alanya halkını çok seviyorum. Taraftarlar çok seviyeli. Şu ana kadar bize rahatsızlık verici hiç bir şey yapmadılar. Her birine teşekkür ediyorum.


HÜSEYİN KALPAR KİMDİR?

1955 yılında Gaziantep'te doğup büyüdü. Yaklaşık 15 yıldır Ankara'da yaşıyor. Profesyonel futbol hayatına 19 yaşında Gaziantepspor'da başladı. 10 yıl Gaziantepspor'da futbol oynadı. Halen de Gaziantepspor'da bugüne kadar en uzun süre forma giyen futbolcu unvanını taşıyor. 1988 yılında futbolu bıraktı. Antrenörlük kariyerine 1994-95 sezonunda Süper Lig'in köklü takımlarından Gaziantepspor'da yardımcı antrenör olarak başladı. Gaziantepspor'da bu görevini üç sezon sürdürdükten sonra Altay'da yardımcı antrenörlük yapmaya başladı. Burada bir sezon kaldıktan sonra eski takımı Gaziantepspor'a bu sefer teknik direktör olarak geri döndü. Sırasıyla Yozgatspor, Samsunspor, Çaykur Rizespor, Göztepe gibi takımların teknik direktörlüğünü yapan Kalpar, Aralık 2014'te Mehmet Altıparmak'tan boşalan Alanyaspor Teknik Direktörlüğü görevine getirildi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 30.03.2015 12:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349