banner468

‘Bu bölgenin çocuğuyuz’

KÜLTÜR VE TURİZM BAKAN YARDIMCISI ABDURRAHMAN ARICI, ALANYA HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİ ANLATTI

‘Bu bölgenin çocuğuyuz’

KÜLTÜR VE TURİZM BAKAN YARDIMCISI ABDURRAHMAN ARICI, ALANYA HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİ ANLATTI

01 Kasım 2011 Salı 00:00
‘Bu bölgenin çocuğuyuz’
banner404
 Arıcı “Turizmin başkenti Antalya'daki ilk turizm hareketini başlatan Alanya bölgesi katkılardan mahrum kalmamalı” dedi
İKİ gün önce Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararnamesine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcılığı'na getirilen Arıcı, ilk röportajını Yeni Alanya Gazetesi’ne verdi.
Gündeme ve hizmet beklentilerine ilişkin soruları yanıtlayan Arıcı, Gazipaşa Havalimanı’ndan denize sıfır tarım arazilerinin turizme açılmasına, Akdağ Kayak Merkezi Projesi’nden Alanya’nın il olmasına kadar birçok önemli konuda açıklamalarda bulundu. İşte Arıcı’nın değerlendirmeleri:

- Alanyalılar sizi içlerinden birisi olarak görüyor. Alanya ile olan bağınız hakkında ne söyleyeceksiniz?
- Benim Alanya ile olan bağım spor dünyası dolayısıyla gelişti. 1998 yılında sağlık müdürü olarak Antalya'da göreve başladığımda Türkler Belediye Başkanı Osman Çavuşoğlu büyüğümüz vardı, onu tanıdım. Daha öncesinde de Emin Müftüoğlu, Kuddusi Müftüoğlu ve Kamil Abitoğlu vasıtasıyla Alanya ile olan bağımız oluşmuştu.

- Gazipaşa Havalimanı'na 189 kişilik uçakların inmesi için şu ana kadar izin çıkmadı. Alanya, Gazipaşa ve Anamur bölgesi halkı, turizmciler ve iş adamları Gazipaşa Havalimanı konusunda büyük beklentiler içerisindeler. Bu anlamda beklentilere
yanıt verecek misiniz?
- Gazipaşa Havalimanı'nın bu hale gelmesinde başta Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun katkılarına 23. Dönem Milletvekili olarak bizzat şahit oldum. Kendisi, Sayın Başbakanımız ve Ulaştırma Bakanımız ile istişare içerisinde bulunarak Gazipaşa Havalimanı'nın bu seviyeye gelmesini sağladı. Ben de daha büyük uçakların bu havalimanına inebilmesi için mücadele vereceğim. Turizmin başkenti Antalya'da ilk turizm hareketini başlatan Alanya bölgesi katkılardan mahrum kalmaması gerekir. Çünkü Gazipaşa Havalimanı'nın açılması demek bu bölgenin daha da hareketlenmesi demektir. O yüzden Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte bu havalimanı için elimizden geleni yapacağız.

- Alanya turizmi geliştikçe gözle görülür bir şekilde betonlaşma da artıyor. Bir yandan da turizmcilerin denize sıfır tarım arazilerinin turizme açılması isteği var. Bu konuda ne gibi çalışmalarınız olacak?
- Turizm Bakanımızla birlikte bu konulara bir ekip çalışması yürüteceğiz. Bu ülke için tarım da turizm de gerekli. Bu konuyu uzun uzadıya cevaplayabilmem için henüz erken.

- Akdağ Kayak Merkezi 20 yıldır Alanya'nın gündemini oluşturuyor. Proje gerçekleşirse Alanya, aynı gün hem kayak yapılabilen hem de denize girilebilen dünyadaki nadir bölgelerden birisi olacak. Turizm Bakanlığı içerisindeki konumunuz bu proje için itici güç olacak mı?
- Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından başlatılan bir proje var zaten. Hatta mera olarak adlandırılan o bölgeye belirli bir finansman da ayrılmıştı. Bu oluşumun devamı için elimizden geleni yapacağız. Alanya'nın 12 ay turizmi sürdürebilmesi için çeşitlilik oluşturulmasını çok önemsiyorum. Bunun yanında Alanya'yı Mahmutlar'dan İç Anadolu'ya bağlayan yolun açılması ihalesi yapıldı. Sarıveliler bölgesinden geçen 3 tane tünel açılacak. Bizler de Turizm Bakanlığı olarak Alanya'nın gelişimine olan katkılarımızı sürdüreceğiz.

- Alanya’nın dokuz bölgesinde belirlenen golf alanları turizme kazandırılmaya çalışılıyor. Bir yandan da doğal yaşam alanı tartışmaları var. Golf turizmi için yapacağınız hamleler neler olacak?
- Doğamızı koruyamazsak zaten turizm yapamayız. Çalışmaları dengeli bir şekilde yürütmemiz gerekiyor. Önümüzdeki süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak başlatılmış olan projeleri masaya yatırarak çalışma arkadaşlarımızla hızlandırmak için çabalayacağız.

- Turizmcilerin "Devlet, personelin sigortasını yatırır ve biz de yarım maaş ödersek otelleri kışın açık tutabiliriz" şeklinde önerileri var. Bu konuya bakış açınız nedir? 
- Milletvekilliği dönemimde de bu konular gündeme taşınıyordu fakat şu ana kadar bir sonuç alınamadı. Öncelikli hedefimiz zaten turizmciler ve bakanlık olarak turizm süresini ne kadar uzatabiliriz bunun mücadelesini vermek. Kışın yapılabilecek birçok alternatif var. Antalya'ya bine yakın takım geliyor. Spor turizmiyle Alanya'nın da tesislerdeki spor alt yapılarını oluşturarak bu takımları çekmesi gerekiyor. Bu konuda Spor Bakanlığı ile koordineli çalışmalar yapılabilir ve spor turizmiyle kışın kapalı olan otellerin bir kısmının açık kalmasını sağlayabiliriz. Sigorta primlerinin Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi gerekiyor. Başbakanımızın görüşünün alınması çok önemli.

- Özellikle Alanya bölgesi otel tesisleri inşasında spor alanlarına yer verilmiyor. Turistik tesisler yapılırken spor alanlarına yer ayrılması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bir yaptırımı olabilir mi?
- Böyle bir şey tabii ki düşünülebilir. Bir futbol sahasını örnek alırsak en küçük 45x90 metre ebatlarında olması gerekli. 3-4 sahayı iç bölgelere kurarak taşıma yoluyla da bu sorun çözülebilir. Örneğin Belek ve Lara bölgelerinde futbol sahaları otellerin bir kaç kilometre uzağında. Sahaları illa sahil şeridine kurmak zorunda değiliz.

- Turizm temsilcileri yüksek ÖTV'den şikayetçiler. Sahte içki olaylarını hortlatacağı için turizme zarar vereceğini düşünüyorlar. ÖTV'nin indirilmesi konusunda çalışmalarınız olacak mı?
- Çalışmaya yeni başladık. Bu konuya da bakanımızla birlikte istişarede bulunarak elimizden gelen katkıyı yapacağız. Bu konu ülkemizin bir gerçeğidir. ÖTV'nin yüksek olması sahteciliği getiriyor bu doğrudur fakat bu olaya çanak tutmamamız gerekiyor. Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan acılar var. Bu aynı zamanda insani bir durumdur. ÖTV'nin yüksek olmasından dolayı böyle acıların yaşanmaması gerekiyordu.

- Alanya Turizmi Tanıtma Vakfı’nın (ALTAV) "300 bin TL turizm bütçemiz var. Alanya için yeterli değil" açıklaması var. Bazı turizm acentelerinin tek başına ödediği bu rakamla yapılacak tanıtım yeterli olur mu ve bu konuda desteğiniz olacak mı?

Önümüzdeki zamanlarda turizm temsilcileriyle ve belediyelerle toplantılar düzenleyeceğiz. El birliğiyle, fikir birliğiyle bir şeyler yapmamız gerekiyor. Alanya'nın tanıtımı aynı zamanda ülke turizmine de büyük katkılar sağlıyor. Örneğin Alanyalı kardeşimiz Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nu nereden nereye taşıdı. Bu yarışlar her gün 122 ülkede canlı yayınlandı. Alanya ve ülke tanıtımı gerçekleştirildi. Bölgeye gelen spor kulüpleri de tanıtıma katkı sağlıyor. Herkes kendi üzerine düşen görevi bu güne kadar yerine getirdi ve getirecektir de. Bu konudan kimsenin bir kuşkusu olmasın. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakanımız Ertuğrul Günay önderliğinde elinden geleni yapmaya devam edecektir.

- Alanya'da turizmi 12 aya yaymak adına konuşulan spor turizmine bir spor adamı olarak büyük katkı sağlayacağınız düşünülüyor. Bu anlamda Alanya'ya ne gibi faydalarınız olabilir?
- Turizmi yaymak adına her fırsatı iç içe geçirerek yol alacağız. Turizm süresini bir gün daha ileriye atabilirsek bu bizim için bir katkı olacaktır.

- Alanya'nın il olması konusundaki görüşleriniz neler?
- Bu konuda Başbakanımız bir söz verirse her zaman arkasında dururuz. Bu konuda çeşitli defalar görüşmeler yapılmıştır, gündemler oluşturulmuştur. Ben, Abdurrahman Arıcı olarak üzerime düşen görevi yaparım. Bir bakan yardımcısı olarak desteğimi gösteririm. Burada önemli olan hükümetimizin görüşüdür. Desteklerim olacak.

- Alanya turizmcilerine söylemek istediğiniz bir şey var mı?
- Kültür ve turizm Bakanlığı'nın kapısı zaten açık. Benim de kapım herkese açık. Bu bölgenin çocuğuyuz. Bugün Gazipaşa'dan Kaş'a kadar geniş bir yelpazemiz var. Bütün bu bölgenin, bulunduğu konumdan daha iyi hale gelmesi için çalışacağız. Turizmin lokomotifi Antalya'dır. Var olan yapının üzerine iyi bir ekip kurarak bir tuğla daha koyacağız.KİM KİMDİR?
Abdurrahman Arıcı, 2 Mayıs 1951'de Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitiren ve Radyoloji dalında uzmanlığını tamamlayan Arıcı, Yozgat ve Rize devlet hastanelerinde Radyoloji Uzmanı olarak çalıştı. Rize ve Antalya Sağlık Müdürlüğü, Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimliği görevlerini yürüten Arıcı, futbol hakemliği ve süper lig gözlemciliği de yaptı. Arıcı, 2007'de AK Parti'den aday olarak Antalya milletvekili olarak seçilmişti.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.12.2012 15:31
Anahtar Kelimeler:
bu bölgenin çocuğuyuz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349