banner468

'Bilinçli nesiller yetiştiriyoruz'

Pazartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu olan Doğa Kreşi sahibi Merve Karakuş "Aileler için çocuklarından ayrı kalmak zor oluyor ama çocuklarındaki gelişimi görünce mutlu oluyorlar" dedi

'Bilinçli nesiller yetiştiriyoruz'

Pazartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu olan Doğa Kreşi sahibi Merve Karakuş "Aileler için çocuklarından ayrı kalmak zor oluyor ama çocuklarındaki gelişimi görünce mutlu oluyorlar" dedi

07 Ağustos 2016 Pazar 22:52
'Bilinçli nesiller yetiştiriyoruz'
banner404
-Yasin ARAZ
ALANYA'NIN
en genç girişimci iş kadınlarından olan Doğa Kreşi'nin sahibi Merve Karakuş, Pazartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu oldu. Kreşlerin çocuklar için öneminden etkisine kadar birçok konuyu ele aldığımız sohbette Karakuş, "Çocuklar aileden bağımsız öğretmenleriyle belirli saatler içerisinde vakit geçirmeyi öğreniyorlar. Konuşmaları hızlanıyor. Kendilerini buluyorlar" dedi. İşte o sohbetten öne çıkanlar:

'DELİNİN TEKİYİMDİR'

- Merve Karakuş kendisini nasıl tanımlar, boş vakitlerinde ne yapar?

Babam aslen Alanyalı, annem Manavgatlı, ben de doğal olarak Alanyalıyım. Diksiyon olarak ve yapı itibari ile çok Alanyalı'ya benzetmiyorlar. Hayatımı ele almak gerekirse Merve Karakuş hayatı anlık yaşayan, heyecanlı, plan program olmadan düşünüp hareket eden birisi. Yapacağım eylemlerde çok fazla düşünmem. O an ortama uyum sağlar ve isteklerimi yerine getiririm. Benim için her anın bir değeri vardır. Geçmiş zamanı geri döndüremeyeceğimiz için anın tadını çıkarmak en iyisi diye düşünenlerdenim. Hayatı acısıyla tatlısıyla, hatasıyla, doğrusuyla tecrübe olarak kabul ederim. Çok sıcak kanlı ve güleç bir insanım, o yüzden somurtkan ve soğukkanlı insanlarla çok fazla iletişim kurmam, yapı itibari ile de pek hoşlanmam. En büyük hobim araba kullanmak, benim için en büyük aşk diyebilirim. Kafamı dağıtıyorum, ruhsal olarak rahatlamamı sağlıyor. Çanta ve takı aşığıyım, belki her kadının sevdiği şeydir ama bizde daha farklı yani annem ve ben de o an kendimizi kaybediyoruz. Bir de doğum gününde hediyesiz olmaz diyenlerdenim, o hediye illaki gelecek, çocukluktan kalma bir alışkanlık sanırım. Biraz deli doluyum sizin anlayacağınız. En büyük özelliklerimden birisi de çok inatçı bir yapım vardır. O an inadım tuttuysa karşımdakinin vah haline. Çocuktan farksızımdır. Tam bir ayna hastasıyım. Bakmadan edemem, yolda yürürken illa bakarım kendime, takıntı işte, biraz garip belki ama nasıl bir duygu derseniz bence çok hoş.

'ÇOCUKLAR TÜM DUYGULARIN TARİFİ'

- Genç ve başarılı bir girişimcisiniz. Çocuk gelişimi okuma fikri nasıl oluştu?

Çocukları çok seviyorum. Yaşım çok genç, şu an Alanya'nın en genç kreş sahibiyim. Ama aşırı anaç bir yapım var. Annemle tek ve en büyük hayalimiz bir kreş açmaktı. Onu da gerçekleştirdik. Üniversitemin ilk senesinde parkta kardeşimi oynatırken oturduk ve "İleride biz de bir kreş açalım, yuvamızda çok tatlı çocuklar olsun, onlarla zaman geçirelim" dedik ve yaptık Allah'a şükür. Mezun oldum ve böyle bir fırsat çıktı karşıma. Ben de kaçırmadan değerlendirdim. Neden Çocuk Gelişimi derseniz, onların en masum hallerine şahit olmak paha biçilemez bir duygu. Birisinin ilk kelimesi senin ismin oluyorsa, bu mesleği seçmek için en büyük sebeptir. Sabahları güneş gibi parlayarak gelir sana, bir çiçek uzatır o minik elleriyle. Devamını okuyuculara bırakıyorum, başka sebep söylemeye gerek yoktur. Ama bu işin bir temel nedeni de hayatımdaki iki güzel erkek kardeşlerim. Onlar benim hala büyümeyen ama beni büyüten kardeşlerim.

'HAYAL ETTİM VE YAPTIM'

- Çocukken hayal ettiğiniz meslek bu muydu, yoksa başka planlarınız var mıydı?

Çocukken hayal ettiğim tek şey klasik giyinebileceğim, ciddi, saygın bir işim, kendime ait bir masam olmasıydı. Hayal ettim ve ailemin de desteğiyle yaptım. Daha yolun başındayım, hedeflerim ve beklentilerim var. Zamanla bunları da plana koymak istiyorum. Bunun için de çalışmalara devam ediyorum. Mesleğime aşığım diyebilirim yani. İşte ciddiyet esastır. Mesleğe sevecen olduğum kadar ciddiyimdir de. İşimi seviyorum, zamanım yettiği kadar da yapmayı düşünüyorum.

'BAŞARILI NESİLLER YETİŞTİRİYORUZ'

- Biraz anlatır mısınız çocuk gelişimi nedir, neyi amaçlar?

Çocuk gelişimi vicdan, eğitim, sevgi ve sabrın bir ürünüdür. Bir çiçek fidanını nasıl sulayıp, toprağını değiştirip, büyüyene kadar özenle ilgileniyorsanız, işte çocuklar da bu fidana benzer. Onlara sevgi vermezsen, onları yönlendirmezsen solmuş çiçekten hiçbir farkı yoktur. Amacımız yeni nesillere sağlıklı, ahlaklı ve çalışkan bireyler yetiştirmek. Çocuğa kendi sorumluluğunu almayı, zeka ve ince motor gelişimlerini sağlamayı, duygusal zekayı kuvvetlendirmeyi, hayal dünyasını geliştirerek yeni fikirler üretmesini sağlamayı amaçlamaktayız.

'2 YAŞINDAN İTİBAREN KREŞ ÖNEMLİ'

- Hangi yaşlar arasındaki çocuklar niçin kreşlere gönderilmeli?

2 yaşından itibaren çocuklar kreşe gönderilebilir. Çünkü kalabalık ve yaşıtlarının bulunduğu ortama girdikleri zaman sosyalleşiyorlar. Aileden bağımsız öğretmenleriyle belirli saatler içerisinde vakit geçirmeyi öğreniyorlar. Konuşmaları hızlanıyor. Öz bakımlarını yavaş yavaş kavrıyorlar, gülmeyi, ağlamayı, büyüğü, küçüğü yani en basit haliyle kaliteli bir vakit ve bunu baz alarak eğitimi verebilmek amaçlanıyor.

'KREŞ OKULA HAZIRLIK İÇİN ŞART'

- Okul öncesi eğitim çocuğu ilköğretime hazırlar mı?

Elbette hazırlar, her yaş grubunun ayrı sınıfı vardır. Öğretmenleri yaş grupları ve seviyelerine göre ders işler. 6 yaş olarak nitelendirdiğimiz hazırlık grubumuzda ilkokula yardımcı eğitimler verilmekte. Kreş Psikoloğumuz Gamze Gündoğmuş yılsonu yaptığı uygulamalarla 6 yaş grubundaki çocukların ilkokula hazır olup olmadığını inceler, bunun sonucunda velilerle görüşme sağlayarak görüş ve önerilerimizi aktarır ve aileler tarafından da yapılması gerekenleri anlatır.

'EV ORTAMINDAKİ ÇOCUK HIRÇIN OLUYOR'

- Kreşe giden bir çocukla, kreşe gitmeyen bir çocuk arasındaki en belirgin farklar nelerdir?

Arada mutlak farklılıklar yaşanıyor. Kreşe giden çocuk daha aktif özgüveni oturmuş, konuşabilen, zihinsel ve fiziksel gelişimini daha hızlı tamamlayan bir yapıda oluyor. Ev ortamında yetişen bir çocukta ise gözlemlenen çekinken, ürkek, bazı noktalarda konuşma zorluğu yaşayan, hırçın çocukluk belirtileri oluyor. Her zaman böyle olacak diye bir kaide yok tabii ki ama kendi yaşıtlarının verdiği mutluluk, haz ve eğitimi kimse veremez emin olun.

'ÇOCUKLARI GELECEĞE HAZIRLIYORUZ'

- Çocuklar kreşte ne gibi dersler alıyor?

Yaş gruplarının seviyelerine uygun kesme, yırtma yapıştırma, grup çalışmaları, bireysel çalışmalar, sanat etkinlikleri, eğitici ve öğretici hikaye saatimiz, fen ve doğa etkinliklerimiz, meslek tanıtım günlerimiz, aile katılım çalışmaları, branş derslerimiz, görsel ve işitsel algıyı geliştirmek için yaptığımız bireysel çalışmalar, zeka oyunları, sağlık dersleri, müzik saatimiz, drama saatimiz, animasyon saatimiz, zihin terapisi, yemek saatimiz, uyku saatimiz, yani zamanımız dolu dolu geçiyor. Çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz. Kreşten çıktıkları ve evlerine gittikleri zaman kendi fikirleri oluyor. Aileleriyle paylaşabilecekleri etkinlikler oluyor.

'YABANCI DİLİ BİZZAT YABANCIDAN ÖĞRENİYORLAR'

- Günümüzde yabancı dil vazgeçilmez bir ihtiyaç, bununla ilgili çalışmalar yapılıyor mu?

Evet var, yabancı dil hocamız Gabriela ile haftanın belirli günlerinde oluşturduğumuz zaman dilimlerinde İngilizce eğitimi veriyoruz. Bu eğitimi verirken amacımız çocuğu sıkmadan, yabancı dili sevdirerek oyun eşliğinde öğretmek. Dediğiniz gibi günümüzde yabancı dil çok büyük öneme sahip. Onları tam öğrenme ve sorgulama yaşında bu eğitimlerle donanımlı olarak büyütmeyi ve yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bilinçli ve başarılı gençler olması için uğraşıyoruz.

'ÇOCUKLAR PADİŞAHI BİLE DİZE GETİRMİŞ'

- Bu kadar çocuğun olduğu yerde haliyle sorun da çok oluyordur, ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?

Aslında genel bağlamda sorun yaşamıyoruz. Bunlara sorun gözüyle bakmamalıyız. Karşımızda bir çocuk olduğunu unutmazsak onların yaptıklarının ne kadar doğal olduğunu anlayabiliriz. Unutmayalım ki padişahı bile dize getiren bir çocuktur.

'BİRBİRİNDEN FARKLI ETKİNLİKLER VAR'

- Ne gibi etkinlikler düzenleniyor?

Biz genel olarak aktif bir kreşiz. Genç olmanın verdiği avantaj var. Benim de yerimde duramamam, sürekli yeni birşeyler yapma gayem ortaya eğlenceli, mutlu dakikalar çıkarıyor. Genelde tüm velilerimizle yaptığımız haftasonu kaynaşma kahvaltımız, yılsonu balomuz ve geleneksel hale getirdiğimiz iftar yemeğimiz ve inanın aklıma gelmeyen yaptığımız bir çok etkinlikler var. Her şeyi çocuklarımız üzerinden planlıyoruz. Bir çok programa aileler de dahil oluyor. Onlara çocuklarına ne kadar iyi baktığımızı, endişelenmemeleri gerektiğini ve çocuklarının ne kadar mutlu olduğunu gösteriyoruz.

'AYRILIK ZOR AMA DEĞİYOR'

- Her aile için çocuğundan ayrı kalmak zordur, aileler nasıl yaklaşıyorlar?

Tabii ki her anne ve baba çocuğundan ayrılmak istemez. Fakat hiç tanımadığı bir yere canını emanet ediyor. İlk başka soruları, heyecanı, kuşkuları olabiliyor. Fakat zaman içinde oluşturduğumuz kuvvetli referanslarımız, eğitimimiz, hizmetimiz en önemli güler yüzümüz bu sıkıntılı zamanları en aza indiriyor. Bazı veliler mecburiyetten, bazı velilerimiz ise eğitim amaçlı çocuklarını bizlere emanet ediyor. Ama sonuç aynı kapıya çıkıyor, ayrılık sahnesi. Her iki taraf için de zor. Fakat verdiğiniz güvenle gerçekten bunun çocuk için olduğunu, onun geleceğine yatırım yaptığını anlattığımız zaman anlayışla karşılanıyoruz. Eğitim sevgiden geçer. Ne kadar anlatabildim bilmiyorum ama daha fazla detay isteyenleri yuvamıza bekleriz.

MERVE KARAKUŞ KİMDİR?

Merve Karakuş, 1992 yılında Alanya'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Alanya'da tamamlayan Karakuş, üniversitede hem İşletme, hem de Çocuk Gelişimi bölümlerini okudu. Öğretmen bir babanın 3 çocuğundan birisi olan Karakuş'un iki de erkek kardeşi bulunuyor. Annesi ev hanımı. Doğa Çocuk Kreşi'nin de sahibi olan Karakuş evlilik yolunda 2 aylık nişanlı.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349