banner468

‘Bayrağımıza sevdalıyız’

Mahmutlar'da işyerleri yakılan Doğu ve Güneydoğulu esnaflar adına konuşan Sunny Restoran sahibi Şanlıurfalı Ramazan Beyazkuş "Biz terörden kaçtık, bizi terörün kucağına itmeyin. Alanya halkı bize sahip çıksın" dedi

‘Bayrağımıza sevdalıyız’

Mahmutlar'da işyerleri yakılan Doğu ve Güneydoğulu esnaflar adına konuşan Sunny Restoran sahibi Şanlıurfalı Ramazan Beyazkuş "Biz terörden kaçtık, bizi terörün kucağına itmeyin. Alanya halkı bize sahip çıksın" dedi

15 Eylül 2015 Salı 23:45
‘Bayrağımıza sevdalıyız’
banner404
Bircan SUBAŞI
BÖLGE esnafı adına konuşan Ramazan Beyazkuş, Yeni Alanya'nın sorularını yanıtladı ve kardeşlik çağrısı yaptı. 

- Sizi tanıyabilir miyiz?

Hoşgeldiniz, ben Ramazan Beyazkuş, aslen Şanlıurfalıyım. 13 yıldır Alanya’da ikamet etmekteyim. Bu süre zarfında Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'na (ALTSO) kayıtlı bir işadamı olarak turizm hizmet alanında faaliyetlerde bulundum. Nisan ayından bu yana da Mahmutlar Mahallesi’nde bir restoranın işletmeciliğini yapıyorum.

- Siz bu olayları nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Alanya’da 13 yıldır sanayideki tamirci ustasından, otogar esnafına, hal esnafından, balıkçı esnafına hem doğu kökenli, hem batı kökenli birçok dostum, arkadaşım, can yoldaşım oldu. Düğünlerimizde, bayramlarımızda sevindik, cenazelerimizde ağladık. Aramızda "Sen şuralısın, ben buralıyım" demek yoktu, kardeştik hepimiz. Bunca zaman zarfında ben Alanya’da Kürt-Türk sorunu duymamıştım. Bizler doğu bölgesinden PKK teröründen illallah ettiğimiz için geldik ve kardeşimiz gördüğümüz sizlere sığındık. Emin olun bir Yörük vatanını ne kadar seviyorsa, ben de o kadar seviyorum. Şu an Alanyalılar demiyorum, kim olduğu belli olmayan ve özellikle Mersin’den geldiklerini düşündüğümüz bir takım insanların kışkırtması ile işyerlerimiz yakılıyor, tehdit alıyoruz. Bu eylemleri benim Alanyalı Yörük kardeşlerim yapmaz. Biliyorum çünkü beni arayıp "Yapacağımız bir şey var mı, yanındayız, çağır, gelip mekanında oturup, bekleyelim" diyen Alanyalı arkadaşlarımdan biliyorum. Bizlerin arasına kin, nefret sokmak isteyen dış güçler var. Bunu size kanıtı ile verebilirim. İngiliz BBC kanalı özellikle doğu kökenli insanları bulup, Whatsapp üzerinden mesajlar atarak "Bölgenizde Türkler yakıp, yıkıyormuş, bunların fotoğraf ve videolarını bizimle paylaşın, biz sizi savunuruz" gibi mesajlar gönderiyorlar. Bana gelen bu mesaja ben işyerime astığım afiş ve ay yıldızlı bayrağımızın olduğu resimlerle cevap verdiğimde bana "Biz seni Kürt sanıyorduk" şeklinde cevap verdiler. Benim İngiltere vizemi iptal ettiler. Bunlar Kürtleri sevdiklerinden değil, sadece maşaları olarak gördüklerindendir. Çocuklarımız okula birlikte gider, el ele oyunlar oynar. Ne benim, ne Yörük kardeşimin çocuğu kin nefret bilmez. Bazı kötü niyetli şahısların aklımıza sokmak istediği bu kan kokan söylevlerini dinlemeyelim ve hemen güvenlik güçlerimize ihbar edelim. Bizim mensup olduğumuz şey tek bir vatan, tek bir bayrak, tek bir din. Bizim bayrağımız ay yıldızlı şanlı bayrağımız. Bu vatanı kimse bölemeyecek, ne İngiliz, ne Alman, ne İsrail bizim aramıza giremeyecek. Burada doğu kökenli olmayan arkadaşların da, Alanya yerlisi arkadaşların da işyerleri yakıldı. Gözümüzü açmalıyız artık, kötü niyet devreye girmiş.

- Sizce bu olaylarla neler amaçlanıyor?

Benim size söylemek istediğim şey şu, 13 yıldır hiçbir sorun yoktu da birden bire nasıl bu hale geldi insanlar? Arkadaşın biri bizi provoke etmeye çalışıyor, ‘Sizi yakanları siz de yakın!’ Biz hiçbir şekilde, hiçbir mala ve cana kastetmeyeceğiz. İçinde bulunduğumuz dönemde insanların hassasiyetleri bu eylemlere yol açmış olabilir, bu demek değildir ki biz de karşılık verelim, kan dökülsün. Asla ve asla bizi bu kumpasın içine çekemeyecekler. Alanyalı kardeşlerimden rica ediyorum, "Sen Kürt'sün, o zaman PKK'ya destek veriyorsun" düşüncesinden uzaklaşsınlar. Çünkü bizler hepimiz tek yürek, tek beden Türkiye'yiz, bizi birbirimizden ayırmak, koparmak, parçalamak isteyenlerin ekmeğine yağ sürmeyelim. Biz sürmeyeceğiz, sonuna kadar hiçbir şart ve baskı altında da olsa saldırılara cevap vermeyeceğiz. Kardeş kanı dökülmesine izin vermeyeceğiz. Beş yabancı dilim var ve mesleğimden dolayı birçok yabancı dostum var. Beni arıyorlar, soruyorlar "Türkiye'de insanlar öldürülüyor, evler, işyerleri yakılıyormuş" diyorlar, benim buna verdiğim tek cevap "Türkiye'de ve Alanya'da hiçbir sorun yok, basit birkaç yanlış anlaşılma oldu ve çözüldü. Size TV kanallarınızda gösterildiği gibi tanklar falan da yok" şeklinde. 

- Sizce Alanya'da PKK sempatizanı yok mu?

Tabi ki vardır. Bir elin beş parmağı bir olmaz. Alanya içinde de, başka yerlerde de vardır, gelin bunları birlikte bulalım. Emniyet kuvvetlerine kendimiz teslim edelim. Alanya halkı bilmelidir ki, bizzat biz kendimiz, bu olaylarda provokatörlük yapan bir çok şahsı emniyete ihbar ettik. Bizim ihbarlarımız sayesinde bir çok terör örgütü mensubu yakalandı Alanya içinde. Bizi kendinizden ayrı tutmayın. Yörük ne ise biz de oyuz.

- Askerliğinizi yaptınız mı?

Evet. Irak-Süleymaniye'de yaptım askerliğimi, birkaç yabancı dil ve Kürtçe bilmem dolayısı ile özellikle oraya çıktı dağıtımım. İsteyene Genelkurmay Başkanlığı'nın bana tevdi etmiş olduğu belgeleri sunabilirim.

- Selahattin Demirtaş'ın "Bu ateş Bodrum'u da yakar" şeklindeki turistik yöreleri hedef alan açıklamasını nasıl karşılıyorsunuz?

Bodrum yanmaz. Demirtaş, terörün kaybettiğini görüyor ve bu ayarsız açıklamaları bundan kaynaklı bence. Bodrum halkı doğu kökenli vatandaşlara kucak açarsa, sahip çıkarsa, terörün kucağına itmezse hiçbir şey olmaz. Demirtaş değil, bebek katili de gelse hiçbir şey yapamazlar güzel vatanımın hiçbir şehrine.

- Dün asmış olduğunuz afişi bugün indirmişsiniz. Sebebi ne? 

Burada 80 restoran var, yabancılar soruyormuş, "O vatanseverse siz değil misiniz? Siz neden kapatmıyorsunuz?" diye. Diğer esnaf arkadaşların mağdur olmaması için kaldırmak zorunda kaldım.

- Terörü lanetleme yürüyüşlerine katılmak ister miydiniz?

Nasıl istemem! Nasıl istemem! Şehitler bizim şehidimiz, onlar için ağlıyoruz. Bütün şehitlerimiz azizdir. Beni en çok etkileyen Barış Akkabak oldu. Yetim ve hayatında bir gün görmemiş. Aklıma geldikçe içim dolar dedenin haline. Biz çok katılmak istedik bu yürüyüşlere ama emniyet kuvvetlerimiz güvenlik gerekçesi ile müsaade etmedi, saygı duyduk. İnsanlar çok hassas biliyoruz ama Allah için biraz sağduyu diyoruz. Ben yürüyüş yapmayı çok istiyorum, çağırın beni, gel de ki yürüyoruz gel! Her Doğulu PKK'lı değildir. Bizi kendinizden ayırmayın, terörün kucağına itmeyin.
 
- Mersin plakalı bir araçta bulunan şahısların, işyeri yakma olaylarının ardından Mahmutlar'da doğu kökenli esnafları ziyaret ederek "Saldırılara karşılık verin" dedikleri konuşuluyor. Bu doğru mu?

Evet oldu ama özellikle Doğulular olarak biz arıyoruz o aracı. Bulursak emniyet kuvvetlerine elimizle teslim edeceğiz, emin olun. Sizden ricam doğu plakalı araçları ararken, lütfen 33 plakalı araçları da arasın emniyetimiz. Temelimize su girmesini önlemek için elimizden geleni yapıyoruz. Gelin el ele verelim, kim hain, kim masum bulalım ve hainleri emniyete teslim edelim.

- Alanya'da ikamet eden doğu kökenli insanların içindesiniz. Son dönemdeki olaylara genel bakış açıları nasıl?

İlk etapta şok ile elbette "Neler oluyor, hadi karşılık verelim" gibi çatlak sesler yükseldi mutlaka. Biz bunlara anlattık gerçekleri. "Bizleri bu şekilde birbirimize kırdırmak istiyorlar" dedik. Sağolsun anlayışla karşıladılar ve kardeşi kardeşe kırdıranların ekmeğine yağ sürmekten kaçındık. Görüyorsunuz, birçok esnafımızın, sadece doğu kökenli değil, Kestelli, Mahmutlarlı Yörük kardeşlerimizin de malları zarar gördü. Bunları devletimiz bir şekilde karşılar, karşılamazsa da biz kendi aramızda bunu kapatırız. Yeter ki cana gelmesin. Her şeyden önemlisi bu. Yaralar sarılacaktır. Bir eş genel başkan çıkmış "Evlerinizi yakanlara susmayın, karşılık verin" diyor. Bu nasıl siyasettir, bu nasıl insanı sevmektir. Bunlar bizim temsilcimiz değil, kesinlikle kabul etmiyoruz. Doğu kökenli ve devletin üst düzeyinde olan çok sayıda insan var.

- PKK'nın batıda ticaret yapan doğu kökenli insanlara "Bize haraç vereceksiniz, aksi halde geride kalan yakınlarınız bunun cezasını çeker" dedikleri iddiası var. Bu doğru mu?

Şahsen bana böyle bir şey gelmedi, özellikle 90'lı yıllarda bunun çok olduğunu duyduk. Birçok işadamına baskılar yapıldı, birçoğu direndi, direnemeyenler oldu. İşte burada bizlere evlerini, memleketlerini açan kardeşlerimize büyük görevler düşüyor. Bizi onların önüne atmayın, sahip çıkın bizlere. Dün nasıl kardeşsek, bugün de, yarın da kardeşliğimiz bitmeyecek. Bizler 1500 yıldır birlikte yaşamış bir halkız. Böyle aramıza girmek isteyen birkaç hainin tuzağına düşmeyecek kadar da kan bağlarımız var, kız aldık, kız verdik. Evlatlarımız aynı okullarda okudu, aynı havayı soludu, aynı suyu içti. Et ve tırnak gibiyiz. Kolay mı bizi ayırmak?

- Son olarak Alanya'ya hangi mesajları vermek istersiniz?

Bizler bir tespihin taneleri gibiyiz, imamemiz devletimizdir. İmame düşerse tespih dağılır, buna müsaade etmeyelim, her şeyden önce devletimize sahip çıkalım. Alanyalı kardeşlerimizden rica ediyorum, asker biziz, polis biziz, Doğu kökenlileri ayırmayın. İzin verin bizler de şehitlerimizin yasını tutalım. Bizler de sizinle kol kola terörü lanetlemek istiyoruz. Aranızdaki provokatörlere uymayın. Doğu ve Güneydoğu bölgesinde binlerce korucu var, hepsi Kürt. Bizler vatanımızı, bayrağımızı seviyoruz. Bizleri dışlamayın, bir kenarda yetim çocuk gibi bırakmayın. Bugünler de geçecek ve bizler yine el ele, kol kola hayat mücadelemize devam edeceğiz. Allah bu zor günlerde hepimizin yardımcısı olsun. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 15.09.2015 22:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aydaplı 2015-09-16 00:16:02

bangır bangır, kurdistan şarkıları çalan kimdi yıllarca? Alanyalı hangi godamanlar korudu sizi? bırakın boş muhabbeti, bu söyleşiyi ypmnız bile düşündürücü

Avatar
Merve demir 2015-09-18 01:21:40

Bizde yediik...

Avatar
Meryem Demir 2015-09-30 01:15:01

Slm...ramazan by bizler yıllarca yazmış olduğunuz gibi cangir mangır kürttistan çalmadık bizler yıllarca istiklal marşını andımızı gençliğe hitabeyi çaldık dinledik saygı duyduk.....ayrıca yukardaki yazıda bna aittir...

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349