banner468

Bahçeşehir Üniversitesi yolda

BAHÇEŞEHİR UĞUR EĞİTİM KURUMLARI BAŞKANI ENVER YÜCEL, ÖZEL SEKTÖR ELİYLE EĞİTİM ÇALIŞMALARINI AKTARDI

Bahçeşehir Üniversitesi yolda

BAHÇEŞEHİR UĞUR EĞİTİM KURUMLARI BAŞKANI ENVER YÜCEL, ÖZEL SEKTÖR ELİYLE EĞİTİM ÇALIŞMALARINI AKTARDI

13 Ocak 2012 Cuma 00:00
Bahçeşehir Üniversitesi yolda
banner404
 Yücel, "Alanya'da üniversite kurmak için çalışmalar ve araştırmalar içerisindeyim" dedi
BAHÇEŞEHİR Yönetim Zirvesi için Alanya'ya gelen Enver Yücel, röportajımızın konuğu oldu. Türkiye'deki eğitim sisteminden burslu eğitime, doğu bölgesindeki yatırımlardan Alanya'nın marka ve il olma tartışmalarına kadar birçok çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Yücel'in açıklamaları:

- Alanya hakkındaki düşünceleriniz neler?
- Alanya'yı kötü bulmak mümkün değil. Alanya Bahçeşehir Koleji, bizleri o kadar güzel temsil ediyor ki Alanya'dan her ayrıldığımızda içimizi bir mutluluk sarmış oluyor. Alanya'da çok güzel işler yapılıyor. Bu anlamda Burcu ve Cihan Baba'yı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Alanya'nın tabiatına, suyuna, taşına, toprağına zaten diyecek lafımız yok.

- Alanya'da düzenlenen Bahçeşehir Zirvesi hakkında neler söyleyeceksiniz?
- Dünyanın çeşitli bölgelerinde dönem dönem okul yöneticilerimizle bu şekilde bir araya geliyoruz. "Neler yaptık? Neler yapıyoruz? Eksiklerimiz neler?" Bu konularda fikir alışverişinde bulunuyoruz. Türkiye'de toplam 20 kampüsümüz var. Bu kampüs sayısını Türkiye'de 50, dünyada da 150'ye çıkarmayı ve bir dünya okulları zinciri oluşturmayı hedefliyoruz. 2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında, Cumhuriyetimize dünyanın en büyük okul grubunu armağan etmek istiyoruz. Dünyanın birçok bölgesinden bu konuda teklifler alıyoruz. Zirvede ağırlıklı olarak bu konuları gündemde tuttuk.

- Giresun'dan İstanbul'a uzanan hikayenizi bize biraz anlatır mısınız?
- Giresun'un bir köyünde doğdum. İlk ve ortaokulu Giresun'da okuduktan sonra ailem tarafından "Okumaya devam etsin, adam olsun" düşüncesiyle İstanbul'a gönderildim. Haydarpaşa Lisesi'nde yatılı okudum. Okulumun son sınıfında Uğur Dershanesi'ne başladım ve dershanenin satışa çıkarıldığı o dönemde dershaneyi satın alarak eğitim sektörüne atılmış oldum. 19 yaşında o iki odalı dershaneyi satın alarak başladığım yolculukta bu günlere geldim. O günlerden itibaren de eğitim dışında hiçbir alanla da ilgilenmedim. Bu saatten sonra da ilgileneceğimi zannetmiyorum. Bir ülkenin kalkınmışlığıyla o ülkenin markalaşma oranı arasında bir ilişki vardır. Ben de ülkeme bir marka bırakmak istiyorum.

- Türkiye'deki eğitim sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Dünyanın hiçbir yerinde eğitim sonlanmayacaktır. Eğitim dinamik bir olgudur. Dünya değiştikçe eğitim anlayışları da her zaman değişecektir. Türkiye'nin nüfusu çok genç. Yapılacak çok iş var. Türkiye'nin yüzde 35'i kırsal alanlarda yaşıyor. Oluşan göçle bu oran gitgide düşecek ve şehirlerde daha fazla eğitim hamlesi yapılması gerekecek. Önümüzdeki yıllarda zorunlu 12 yıl eğitim kapsamı başlatılırsa bu ülkenin 169 bin dersliğe daha ihtiyacı olacak. Bu rakamsal kısım işin fiziksel kısmını ilgilendiriyor. Büyümeyle birlikte asıl konuşulması gereken konu ise eğitim sisteminin içeriğidir. Eğitimde kaliteden taviz vermemelisiniz. Bugün eğitime ayrılan kaynakların yetersiz olduğunu kabul ediyorum.

- Paralı-parasız eğitim tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Dünyanın hiçbir ülkesinde parasız eğitim yok. Parayı ya veliler ödüyor, ya da devlet ödüyor. Her eğitimin parasal karşılığı var. Bu gün Türkiye'nin yüzde 97 eğitimini devlet sağlıyor. Sadece yüzde 3 kadarını özel okullar sağlıyor. Dünyada böyle bir ülke maalesef yok. Komünist Çin'de bile artık eğitim özelleşiyor. Zengin ülke dediğimiz İngiltere bile üniversitelerini son 3 yıldır anormal ücretlendirdi. Çünkü devletin kaynakları bunu finanse edemiyor. Türkiye'de "Eğitim parasız olmalıdır" diye yanlış bir algı var. Ben, devlet eğitime yardım etmesin demiyorum. Dar gelirli ailelerin çocuklarının da kaliteli eğitim almasını istiyorum. Bu günkü eğitim sisteminde dar gelirli aile çocukları kaliteli eğitim alamazken, yüksek gelir düzeyinde olan ailelerin çocukları olması gereken kaliteli eğitimden yararlanıyorlar. Dar gelirli aile çocuklarının da özel okullara gidebilmesi için yeni sistemler kurulmalıdır.

- Burslu eğitim konularında düşünceleriniz neler?
- Burslu eğitimin yaygınlaşması lazım. Çok başarılı bir çocuk Robert Koleji'ni kazanmışsa ve maddi imkanları yoksa bu çocuk kesinlikle mağdur edilmemelidir. Devletin, başarılı olan çocukların bursunu finanse etmesi gerekiyor. Yani devletimiz, başarı gösteren çocuklara burs imkanını kesinlikle sağlamalı.

- Alanya'ya gerçekleştirmiş olduğunuz yatırımlar beklentilerinizi karşıladı mı?
- Alanya, Türkiye'nin gözbebeği şehirlerinden birisi. Toplum olarak verilen hizmetin seviyesini iyi bilen bir entelektüel yapısı var. Hangi alanda olursa olsun kaliteli eğitimi Alanyalı taktir ediyor. Uğur Dershanesi'ni açtık. Bahçeşehir Koleji'ni kurduk. Alanya'da bir üniversite kurmayı da düşünüyoruz ve bu konularda çalışmalar, araştırmalar içerisindeyiz.

- Bahçeşehir Üniversitesi'nden mezun olan öğrencilerin istihdam sorunu oluyor mu?
- Üniversitemizden mezun olan bir öğrenci zaten iş tecrübesiyle mezun oluyor. Eğitim süreci boyunca kendi alanlarıyla ilgili işlerde çocuklarımız çalışıyorlar. Bu çalışmalar sadece yurt içi değil yurt dışı olarak da gerçekleşebiliyor. Amerika'da, Fransa'da iş tecrübesi imkanları sunuluyor. Bizim üniversitemiz dünyanın birçok üniversitesiyle bağlantı içerisinde. Öğretmen-öğrenci değişim programlarımız var. Bir dünya üniversitesi olan Bahçeşehir Üniversitesi mezunlarının da iş alanları konusunda sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyorum.

- Türkiye, genç nüfus avantajını iyi değerlendirebiliyor mu?
- Türkiye, Doğu ve Batı arasında köprü görevi gören bir ülke fakat artık günümüzde ülkeler coğrafyaları ile değil, entelektüel toplum yapılarıyla ön plana çıkıyor. Ben de toplum yapısı olarak genç nüfusu çok yeterli bulmuyorum. Gençlerimizi süratli bir şekilde iyi eğitmeliyiz. Gençler, ülkelerin lokomotifleridir. Avrupa ülkeleri her geçen zaman daha fazla yaşlanıyor ve bizlerden genç beyin talepleri oluyor. Türkiye, maalesef kalkınmayla eğitimli genç nesil arasındaki ilişkiyi çok geç kavradı. Fakirliğin kırılma noktası eğitimdir.

- Genel anlamda Avrupa ülkeleri seviyesinin neresindeyiz?
- Ülkemizin en büyük sıkıntısı, kendi insanımızın kendi içerisinde birbiriyle çok uğraşmasıdır. Enerjimizi iyi anlamda kullanamıyoruz. Son yıllarda biraz olsun bunu aşmaya başladık. Ben çok ülke ve üniversite gezerim. Yabancı üniversitelerin artık gözü kulağı Türkiye'de.

- Türkiye'nin Doğu bölgesine yaptığınız yatırımlardan bahseder misiniz?
- Amacımız, eğitimi Türkiye'nin her bölgesine yayabilmek. Kaliteli eğitim her çocuğumuzun hakkıdır. Diyarbakır ve Van'da varız. Batman'da okul açma girişimlerimiz devam ediyor. Mardin'de açılacak olan Bahçeşehir Koleji'nin temelini attık. Türkiye'nin Batı'sından doğusuna her yerde daha fazla olmalıyız. Doğu, Batı, Kuzey, Güney ayrımı yapmadan topyekun eğitim ile ülkemizi işsizlikten uzaklaştırıp daha yüksek seviyelerde taşıyabiliriz.

- Ak Parti hükümeti ile ilişkileriniz nasıl?
- Bir laf vardır "Hükümet ile Allah'ın işine karışma" derler. Ben bir işadamıyım ve eğitimciyim. İlgili bakanlıkta bir yanlışlık yapılıyorsa bunu eleştirebilirim, açıkça konuşabilirim. Hükümetle aramın kötü olması diye bir şey söz konusu olmaz hiçbir zaman. Bizim eleştirilerimiz kötüleme anlamında değil, yapıcı eleştirilerdir.

- Alanya'nın marka ve İl olma tartışmaları için ne söyleyebilirsiniz?
- Alanya tartışmasız bir markadır fakat gelişme süreci konusunda eleştirilebilir. Alanya'nın tarihten gelen bir marka unvanı zaten var. Hak ettiği bir seviyede gelişip gelişmediğini tartışabilirsiniz. Bu kadar yabancı vatandaşın geldiği bir şehrin halen tam randımanlı çalışan bir havalimanının olmaması tartışılabilir. Liman sayısının daha fazla ve büyük olması lazım. İl olma konusunda "Neden olmasın?" fakat İl olduğunuzda daha fazla kalkınacaksınız diye bir şey yok.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.12.2012 15:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mreliş 2015-06-13 04:41:24

Süper

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349