banner468

Bahçeşehir dünyaya açılıyor

BAHÇEŞEHİR KOLEJLERİ YATIRIM, PLANLAMA VE STRATEJİDEN SORUMLU GENEL MÜDÜRÜ BEHÇET YAVUZ, ÖZEL EĞİTİMLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİ AKTARDI

Bahçeşehir dünyaya açılıyor

BAHÇEŞEHİR KOLEJLERİ YATIRIM, PLANLAMA VE STRATEJİDEN SORUMLU GENEL MÜDÜRÜ BEHÇET YAVUZ, ÖZEL EĞİTİMLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİ AKTARDI

12 Ocak 2012 Perşembe 00:00
Bahçeşehir dünyaya açılıyor
banner404
 Yavuz, "Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinde yeni okullar açmak için projelerimiz var" dedi
ESKİ Ankara ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü olan Bahçeşehir Kolejleri Genel Müdürü Behçet Yavuz, röportajımızın konuğu oldu. Eğitim ve öğretimin özel sektör eliyle yapılması hakkında sorularımızı yanıtlayan Yavuz, özel okullar arasında yaşanan rekabet düzeyinden devlet okullarının mantalitesine, yabancı eğitimci tartışmalarından burslu öğrenci okutmanın önemine kadar çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Yavuz'un değerlendirmeleri:

- Bahçeşehir yönetim toplantısı için neden Antalya veya Manavgat Bahçeşehir Kolejleri yerine Alanya seçildi?
- Bahçeşehir Kolejleri yönetimi olarak toplantılarımızı farklı şehirlerde yapıyoruz. Bu sene de Antalya'da bulunan Merkez, Manavgat ve Alanya olmak üzere üç Bahçeşehir Koleji'nden Alanya'yı seçtik. Burada özel dostlarımızın da olması, Alanya'yı çok sevmemiz belirli nedenler olarak gösterilebilir. Fakat değerli diğer okullarımızı da ihmal etmedik. Manavgat ve kontenjanları tamamen dolu olan Antalya Koleji'ne de uğradık. Onların başarılarını da taçlandırdık. Fakat kurumlarımız arasında yaşanan rekabet olsa dahi biz bu rekabeti başarı çıtasını yükseltmesi bakımından her zaman destekliyoruz. Rekabetten kimseye zarar gelmez. Rekabet hem kurumları hem de kişileri zinde tutar. Çünkü rekabet 'Daha iyisini nasıl yaparım?' sorusu üzerine kuruludur. 'Başkasının başarılarını nasıl baltalarım?' değildir.

- Devlet okulları vermiş oldukları eğitim ve öğretimde neden özel okul standartlarına erişemiyorlar?
- Dünyada sadece devlet eliyle eğitimin yapılması mümkün bir şey değil. Artık dünya ülkeleri eğitim dahil birçok sektörü "Nasıl yaparım da bu işi özel sektöre devrederim?" mantığına yöneliyor. Örneğin İngiltere, eğitimi özel sektöre devretmek için planlar yapıyor. Ülkemizde de hükümet çalışmaları olarak sanayide, endüstride hatta iletişimde birçok özelleştirmeler yapıldı. Telekom gibi bir kuruluş tartışmalara rağmen özelleştirildi. Eğitimde neden olmasın? Devlet eliyle yürütülen alanlarda anlayış ve kaynak sıkıntıları olduğunu görüyoruz. Başarısız olduğu için kapatılan bir devlet okulu göremezsiniz. Devlet işine giren bir insanın iş kaybı veya maaş kaygısı gibi dertleri yok. Bizde öyle değil. Eğitim alanında tutunabilmek için mutlaka daha iyisini ve daha farklısını yapmanız lazım. Bu da özel sektörde mümkün. Devlet okullarının bu tip kaygıları yok.

- Bahçeşehir Üniversitesi mezunlarının diğer okul mezunlarına göre ne gibi avantajları var?
- İnsanların meslek seçimleri kendi tercihleriyle ilgilidir fakat Bahçeşehir Üniversitesi mezunu bir öğrencinin iş bulamama gibi bir kaygısı olamaz. Aldıkları eğitim son derece kaliteli. Ayrıca geçerliliği olmayan alanlarla ilgili eğitimler de vermiyoruz.

- Yabancı dil eğitimi konusunda yurt dışında hizmet veren okullarla Bahçeşehir Kolejleri'nin eğitimi örtüşüyor mu?
- Bahçeşehir Kolejleri yurt dışında eğitim veren birçok kurumdan daha kaliteli eğitim vermektedir. Eğitimde belli bir noktaya gelmiş olmak için klasikleşmiş olmak lazım. Eğitimde sürdürülebilirlik çok önemlidir. Ayrıca her toplumun eğitimden beklentileri de farklıdır. Bir Ortadoğu'da, Amerika'da, Asya'da, Avrupa'da okuyan öğrencilerinin bulunduğu toplumlarda kültürel yapılarından dolayı beklentileri farklılık gösterebilir. Bizler, Bahçeşehir Kolejleri olarak ülkemiz toplumunun beklentileri doğrultusunda ve uluslararası değerler anlamında dünyanın birçok okulundan daha iyi durumdayız.

- Çocuğunu bir koleje kayıt yaptırmak isteyen ve araştırmaları sonrasında size gelen bir velinin "Diğer kolejlerden farkınız ne?" sorusuna cevabınız ne oluyor?
- Bizden çok kolay bir cevap alıyorlar. "Biz, çocuğunuzu yarına değil, 20 yıl sonrasına hazırlıyoruz. Eğitim günlük tüketilecek bir şey değildir ve yaptığınız bir alışverişte elinize geçen somut bir şey de değildir. Anaokulunda başladığınız eğitim, iş hayatına atılana kadar olan süreçte geleceğinizi belirler. Hatta eğitimin anne karnında başladığı da artık bilimsel araştırmalara bile dayanıyor. Bazı anneler hamilelik döneminde klasik müzik bile dinliyorlar. Bir veli okul ararken kendi çocuğunu da çok iyi tanıması gerekir. "Benim çocuğumun özellikleri neler? Hangi okulda daha başarılı olur?" Örneğin fen ve matematikte çok iyi olan bir öğrenci için sosyal bilimler lisesine göndermeniz yanlıştır. Ayrı bir hata da "Ben olamadım bari çocuğum olsun" diyerek çocuğu şekillendirmeye çalışmaktır. Bu bir zorlamadır. Çocuklar, 6-7 yaşına geldiklerinde zaten belli bir gelişimi tamamlamış oluyor. Aileler, duygusal yaklaşımlarından dolayı bu gelişimin farkında olamaya biliyorlar. Bu anlamda Bahçeşehir Koleji'nin en büyük farklarından bir diğeri de budur. Bize gelen çocukları tanıma çalışması yaparız. Bazı zamanlarda da tanıma sonucunda bizim okulumuzun yapısına uygun olmayan çocuklar da olabiliyor. Başka bir okulda daha başarılı olabilecek bir çocuk varsa velilere bunu da söyleyebiliyoruz. "Gelsin öğrenci, versin parayı" zihniyetinde kesinlikle değiliz. Okul ile çocuk kişiliğinin kesinlikle örtüşmesi lazım.

- Burslu öğrenci okutmanın önemine ilişkin ne söyleyeceksiniz?
- İstanbul'da Türkiye'nin bir numarası olan bir okulumuz var. Fen ve Teknoloji Lisesi. Türkiye'de en yüksek puanla öğrenci alan bir okulumuz. Robert ve Galatasaray kolejlerinden daha yüksek puanla öğrenci kabul ediyor. İşte bu okulda okuyan öğrencilerimizin tamamı burslu okuyor. Kimseden para almıyoruz. Yatılı okuyan bu öğrencilerin tamamı koğuşlarda değil villalarda kalırlar. Bu bir Bahçeşehir projesidir. Çok ciddiyetle yaklaştığımız ve milyon dolarlar harcadığımız bir projedir. Kimseden parasal bir beklenti içinde olmadığımız bu okulda genetik dahil 17'ye yakın laboratuarımız var. Türkiyenin ilk 500'ünün içerisinden gelen öğrencilerdir bunlar. Sosyal sorumluluk anlamında da büyük yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bu proje, Bahçeşehir ve Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Sayın Enver Yücel'in "Hayatımın projesi" dediği bir projedir. Diğer okullarımızda da başarılı olan ve maddi imkansızlıklar içerisinde olan öğrencilerimize de sahip çıkıyoruz. Bu anlamda kişi sayısını binlerle ifade edebiliriz fakat sadece yardım olsun zihniyetinde de değiliz. Hak edene bu desteği veriyoruz.

- Yurt dışındaki okullarla birlikte yürüttüğünüz projeler var mı?
- Bahçeşehir Üniversitesi'nin Harvard, Stanford ve New York Üniversitesi (NYU) gibi üniversitelerle organik bağı vardır. Hatta başkanımız Enver Yücel bey NYU'nun mütevelli heyetindedir. Amerika, üniversite eğitimi konusunda üst düzeydedir. Bizim hocalarımız bu üniversitelere giderken onların hocaları da bize gelirler. Bu okulların çalışmalarını yakından takip ederiz. Hatta bundan 2 ay önce Enver yücel bey Harvard Üniversitesi'nde bir konuşma gerçekleştirdi ve bu konuşmayı Türkiye'de eğitim gören öğrencilerimizin tamamı canlı izledi. Dünyanın kabul ettiği okullarla sürekli ilişki içerisindeyiz. Bazı öğrencilerimizi de belli dönemlerde yurt dışı eğitimlerine gönderebiliyoruz. Ayrıca Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinde yeni okullar açmak için projelerimiz de var.

- Yabancı uyruklu eğitimcilerin Türk okullarında derslere girmesi tartışılan bir konu. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?
- Konum olarak bu kişileri nerede ve nasıl kullandığınız çok önemlidir. Bizim okullarımızda da birçok yabancı uyruklu eğitimci görev yapıyor. Ama hangi alanlarda? İngilizce, Almanca, Fransızca derslerinde görevlerini yerine getiriyorlar. Çünkü bir dili en iyi, anadili olan insandan öğrenebilirsiniz. Diğer alanlarda da bu uygulamanın gerçekleştirilmesi konusunda asla önyargılı değilim. Artık dünya globalleşiyor ve sınırlar kaldırılıyor. Türk öğretmenler de birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika'da eğitim görevlerini icra ediyorlar. Aslında Türkiye'de yetişmiş her öğretmenin dünyanın her ülkesinde öğretmenlik yapabilecek niteliklere sahip olması gerekli. Ülkemizin öğretmeni "Ben Edirne'den öteye geçemem" diyorsa dünya'ya nasıl entegre olacaksınız? O yüzden evrensel gelişmelere açık olmamız gerekiyor. Bir yandan milli değerlerimizi unutmayacağız, diğer yandan da dünyada ne olup bittiğini gözardı etmeyeceğiz. Gelecek bunun üzerine kurulu. Artık insanların rengi, cinsiyeti, inancı değil, insanlığı ön plana çıkıyor. Bizler, Van ve Diyarbakır'daki Bahçeşehir kolejlerimizle Aydın'daki Bahçeşehir Kolej’imizi senkronize götürüyoruz. Van ve Diyarbakır'da çok iyi derecede öğrencilerimiz var. Örneğin Van depremi ardından Vanlı öğrencilerimizi alarak Türkiye'nin birçok yerindeki okullara sevkettik. Yani Washington'da aynı durumu yaşasaydık, oradaki öğrencilerimizi de buraya getirirdik.

- Öğretmen seçimini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
- Nasıl öğrencilerimizi seçerek ve tanıyarak okulumuza kabul ediyorsak, öğretmenlerimizi ve idarecilerimizi de aynı şekilde kabul ediyoruz. Öğrenmeye açık, yerel ve evrensel değerlere sahip, kendisini sürekli yenileyebilen öğretmenler kurumumuzda tercih sebebimiz oluyor. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.12.2012 15:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349