banner468

Alanya'ya 'Güzellik' getirdi

Günümüzde artık güzel görünmek bir zorunluluk haline dönüştü. Peki, görsellik neden bu kadar önem kazanır oldu? Sekiz yıl önce güzellik merkezini kuran ve bölgenin en iyi merkezlerinden birinin işletmecisi olan Esma Bilgiç Gökçe, bayanların bakımlı olmalarının yanı sıra erkeklerin de artık bakımlı olmak istediğini söyledi

Alanya'ya 'Güzellik' getirdi

Günümüzde artık güzel görünmek bir zorunluluk haline dönüştü. Peki, görsellik neden bu kadar önem kazanır oldu? Sekiz yıl önce güzellik merkezini kuran ve bölgenin en iyi merkezlerinden birinin işletmecisi olan Esma Bilgiç Gökçe, bayanların bakımlı olmalarının yanı sıra erkeklerin de artık bakımlı olmak istediğini söyledi

29 Kasım 2012 Perşembe 00:01
Alanya'ya 'Güzellik' getirdi
banner404
 - RÖPORTAJ
  OKAN KAYACI


GÜZELLİK salonlarında bayanların ve erkeklerin bakımlı olmasını sağlamalarının yanı sıra sosyal görevler de üstlendiklerini konuştuğumuz Gökçe hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Sonrasında onu kendi cümlelerinden tanıyacağız. Esma Bilgiç Gökçe, hayata pırıl pırıl bakan, iki erkek çocuk annesi bir kadın.
- Sohbetimize Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi’nin sahibi Esma Bilgiç Gökçe’nin kendisini tanıtması ve bu işe nasıl başladığını anlatmasıyla başlamak istiyoruz?

Gazipaşa doğumluyum. 1991 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldum. 2004 yılına kadar Alanya Ana-Çocuk Sağlığı Merkezi’nde çalıştım. Medikal Estetik Hekimliği eğitimimi tamamlamamdan sonra 15 Ocak 2005 tarihinde Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi’ni açtım. Merkezimiz sekizinci yılını doldurmak üzere.

- Güzellik merkezi açma, bu mesleği seçme fikri nasıl oluştu? 

Merkezi açmadan önce devlet memuru bir doktordum ve tabi ki memuriyet gereği yaptığımız iş belirli alanları kapsamaktaydı ve kendi inisiyatifimizi, girişimciliğimizi ve hizmet anlayışımızı tam olarak yansıtmaktan uzaktı. Bu gerekçeler beni kendi adıma bir iş yeri açma fikrine yöneltti. Yakın bir arkadaşım  “Lazer epilasyon yapabilirsin” dedi. Bu fikri değerlendirmek için araştırmalarımı kısa sürede tamamladım, bu esnada, Dr. Ulviye Hanım da bana katıldı. Yine konuşmalarımız esnasında çok sevdiğim Uzm. Dr. Sabiha Bıyıklı da bize katıldı. Birlikte Alanya’ya  ve müşterilerimize sunmak için en uygun lazer epilasyon cihazını araştırmaya başladık. Merkezimize gelecek kişilerin önceliğinin güzellik ve bakım olması, bu konudaki bizim hassasiyetimizi arttırdı ve araştırmalarımızı daha titiz yapmaya zorladı. Diğer taraftan Alanya ilk kez bu tür bir merkeze sahip olacaktı. Başarılı olmak zorundaydık. Misafirlerimize verdiğimiz önem  her şeyden önce gelmekteydi. Müşteri sözünü kullanmaktan hoşlanmadığım için misafirlerimiz demek daha çok hoşuma gidiyor. Lazer epilasyon hizmeti yanında cilt bakım ve selülitleri için de cihaz seçimini yaptıktan sonra 15 Ocak 2005'te açılışımızı yaptık. 

- İşinizin sosyal etkisi olduğunu söylediniz. Nedir bu etki?

Tüm insanların bakımlı olmasını, kendilerine özen göstermelerini istiyorum. Kendilerine değer verip özen göstererek iyi bakan insan, hayata daha olumlu bakar, mutlu olur. Kendinize olan güveni artırırsanız üretimdeki başarınızı da artırırsınız. Bu yönüyle bu işi çok seviyorum.

- “İnsanlar karnını doyuramazken merkezlere verilen paralara ne gerek var” denilmiyor mu?
 
Evet haklısınız. Sizin söylediğiniz gibi düşünenler de var. Ama dışarıdan görüldüğü gibi değil.  Çok paralar gerekmiyor, bilinç gerekiyor. İnsanların kendine dikkat etmesi, özen göstermesi ruh sağlığını düzenli kılar. Bu da insanın hayatında başarıyı getirir. Her açıdan başarı kazandırır. Onun için sağlıklı yaşamak, mutlu ve huzurlu olmak için ayrılan zaman insana çok şeyler kazandırır.

- En çok hangi şikayetlerle merkezinize başvuruyorlar?

Günümüzde tüylenme sorunu var. Çok ciddi bir konu. 12–13 yaşlarında çocuklarda normalin dışında fazla tüylenme var. Birçok bayanda hormonal bozukluklar şikayeti söz konusu. Bu rahatsızlıklar eskiden yoğun değildi. Ama şimdi yoğun. Bunun nedeni, beslenme, çevre kirliliği etkeni, fast food besinlerin tüketilmesi. Dünya değişime uğradığı için dünyada da aynı tüylenme, hormonal dengesizlik var.

- Hizmetlerinizden bahseder misiniz? Hangi cihazları kullanıyorsunuz ve cihazlarınızın özellikleri nelerdir?

Merkezimizin temel hizmeti ve önceliği başlangıçta epilasyon olmakta.  Lazer epilasyon cihazımızın yanında zayıflama cihazları, LPG cihazı(selülit giderici), pasif egzersiz cihazı(zayıflamada yardımcı), mikroplus cihazı, pressoterapi cihazlarını kullanıyoruz. Kullandığımız tüm bu cihazlar son teknoloji ürünleridir. Ayrıca yeni cihazlar, fuarlar aracılığı ile tarafımızdan takip edilmekte ve misafirlerimize en uygun olanlar tercih edilmektedir. Son 3-4 yıldır Türkiye'de kullanılan Microplus cihazı, hem pasif egzersiz hem de masaj yapma özelliklerine sahiptir. Pressoterapi cihazı (lenf drenaj), genelde zayıflama cihazlarından sonra kullanılmaktadır. Zayıflama ve selülit programlarımızı kişiye ve vücuda özel uyguluyoruz.

- Alanya gibi güneşli bir iklimde lazer epilasyon korkutmadı mı?

Alanya’nın yılın büyük kesiminde güneşli bir iklime sahip olması nedeniyle alınacak lazer epilasyon cihazının teknolojisi son derece önem kazanmaktaydı. Bu nedenle cihazın seçilmesi bizim için çok önemliydi. Ayrıca her ten rengine uygulama yapabilecek, ayarları bulunan, doz ayarı esnek ve etkinliği son derece fazla bir cihazı merkezimize ve Alanya’ya kazandırdık. Hatta  teknolojik yenilikler karşısında daha gelişmişini de aldık. Misafir odaklı bakışımız ve kullandığımız cihazların son derece yeni teknoloji ürünü olması verdiğimiz hizmet konusunda bizleri rahatlatmaktadır. Misafirlerimizin de mutlu olarak merkezimizden ayrıldıklarını sanıyorum.

- Herkes lazer epilasyon yapabilir mi?

Lazer epilasyon, sadece doktorlar ve doktor gözetiminde merkezler tarafından yapılabilir.

- Yeni yasalarla güzellik merkezleri poliklinik oldu ve salonlardan ayrıldı. Bunun faydası var mı?

Tabi ki faydası oldu gelecekte daha da kontrol altına alınarak kaliteli, sağlıklı hizmetler sunulacak. Poliklinik denince akla doktor sorumluluğunda, sağlık bakanlığına bağlı birimler  tarafından sık sık denetlenebilen yerler gelmelidir. Salonlar ise  doktor bulundurma zorunluluğu olmayan yerlerdir. Yetki sınırları çok farklı. Bir doktorun yapma yetkisinde olan hiçbir şey salonda kimse tarafından yapılamaz. Doktor dahi olsa eğer kurum salonsa doktorun verebileceği hizmeti veremez. Eğer doktor çalışacaksa kurum ya poliklinik olmalı ya da muayenehane. Bu şekilde güzellik hizmeti veren yerlerin yasalarla belirlenmesi sektörde kaliteyi de getirmektedir. Bir de vücut bakımları ile ilgili iş yaptıracak olan insanlarımızın hijyenik kurallara uyması çok önemli. Tek kullanımlık malzemeler kullanılan yerler seçilmeli çünkü bu iş kolunda hijyen çok önemli.

- İşinizin en çok sevdiğiniz tarafı nedir?

Görünüş güzelliği kişilerde aynı zamanda ruh güzelliğine ve kendine güvenin artmasına neden olmakta. Estetik veya sağlık kaygılarıyla verilen hizmet sonrası misafirlerimizdeki mutluluk benim için her şeye bedel. Bundan daha güzel ve tatmin edici bir durum olabilir mi? Diğer yandan bizlere ve merkezimize olan güven de elbette son derece mutlu ediyor. Yararlı olduğumuzu görmek huzur veriyor.

- Epilasyonu sadece bayanlar mı yaptırıyor? Erkekler de yaptırabilir mi?

Epilasyon deyince hemen bayanlar akla gelmesine rağmen, çekinerek de olsa erkekler de bu hizmetten yararlanıyor. İhtiyaç varsa neden olmasın? Epilasyonun utanacak, sıkılacak bir yönü yok. Görünümüne erkekler de dikkat ediyor artık en az bayanlar kadar. Hatta ilginçtir, ilk misafirimiz elmacık bölgesindeki kıllardan rahatsız olan bir beydi. Kravat takanlarda boyun bölgesindeki kılların rahatsızlığı epilasyon yapılmasını gerektirebilmekte ve kıl dönmeleri böylelikle önlenmekte. Kulak kılları yine erkeklerde bir sorun. 

- Diğer birimleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Hemen şunu ifade etmek durumundayım, merkezimizin açıldığı gün bizimle birlikte olan tüm çalışma arkadaşlarım bugün de bizlerle birlikte olmaya devam etmektedirler. Bu da bizim nasıl bir ekip olduğumuzu göstermektedir. Benim en büyük mutluluklarımdan bir tanesi de bu süreklilik.
Birimlere gelince, cilt bakım ünitemizden Seyhan Hanım sorumludur. Bizimle çalışmaya başlamadan önce cilt bakımı alanında 15 yıllık tecrübeye sahipti, bu tecrübeye rağmen sürekli eğitimlere katılmakta ve kendisini sürekli yenilemektedir. İşinde son derece başarılı ve titizdir. Gelişmeleri takip etmenin sonucunda Mikroplus, Lifting ve Kolajen maske uygulamalarını bünyemize kattı ve başarıyla uygulamaktadır.
Zayıflama ünitemizde yer alan cihazlar son teknoloji ürünü ve FDA onayı almış ürünlerdir. Zayıflama ünitesi çoğunlukla kış mevsiminde tercih edilmektedir. Kış mevsimi kendisine ve güzelliğine önem verenler açısından yaza hazırlık dönemidir. Plaja fit gidebilmek, caddelere rahat çıkabilmek önemlidir. Masaj ünitemizde, profesyonel ve medikal masajda başarılı bir arkadaşımızla çalışıyoruz. Plateste, Alanya’da büyük çoğunluğun tanıdığı Monica hanım ile beraber çalışıyoruz. Haftanın belirli günlerinde dönüşümlü olarak plates hizmetimiz devam ediyor.

- Güzellik merkezinizi yenilediniz buna gerek var mıydı?

Yeniliklerimizi öncelikle misafirlerimiz sonra kendimiz için yaptık. Elbette yenilik her zaman bir ihtiyaç. Monotonluktan kurtulmak yaşama ve işimize daha iyi sarılmak adına.

- Sağlık ve güzellik ile ilgili operasyonlarda bilgi almak gerekli mi?

Mutlaka. Hem uygulamalar hem de uygulayıcı bakımdan bilgi sahibi olmalısınız. Bunlardan önce kendinizi ve vücudunuzu tanımalısınız. Bilgiyi de donanım sahibi, yenilik ve teknolojik gelişmeleri takip edenlerden almalısınız.

- Buraya gelen kişilere hizmet almasa dahi ön bilgi veriyor musunuz?

Bizim en önemli özelliğimiz ve farkımız danışan her kişiye en ayrıntılı olarak ihtiyaç duyduğu bilgiyi vermektir. Bu açıdan bizlere her konuda korkusuzca, çekinmeden, güven içinde danışabilirler. Merkez olarak biz kişinin ihtiyacı olmayan bir uygulamayı asla yapmıyoruz. Israr ederse dahi uygulama risklerini tekrar tekrar anlatıp yapmamakta direniyoruz. Önce insan sağlığı. Sağlıksız bir uygulama yapılmasını kimse bizden beklemesin.

- Silikon, botoks gibi popüler uygulamaları yapmayı düşünmediniz mi?

Bu uygulamalarla ilgili olarak ta ciddi taleplerle karşılaşıyoruz. Ama önce iyi yaptığımız, başarılı olduğumuz ve sevdiğimiz kendi işimizi sürdürmek ana hedefimiz. Silikon ve botoks uygulamalarını bu konuda uzman arkadaşlarımız yapabilir. Ayrıca bu uygulamaları ben şahsen tercih etmeyeceğim için uygulamasını yapmak da istemem. Biz kendi işimizi seviyoruz

- Hep güzel kalmak, yaşlanmamak mümkün mü?

Bakımlı olmak güzelliğin olmazsa olmazı gibi. Ne kadar güzel olursanız olun bakımlı olmak zorundasınız. Biz diyoruz ki en azından güneş koruyucu krem kullanmak gerekir. Çünkü yaşlanmanın yüzde 80'i güneşe bağlıdır. Yıllarca güneşten korunan insanın cilt yaşlanmasıyla, güneşte yaşayan insanın cilt yaşlanması çok farklıdır. Güneşi bol bir iklimde yaşıyoruz. Çocukların dahi korunması gerekiyor. Kışın dahi bulutlu havada insan cildinde, dudaklarda ve yüzünde kurumalar oluyor. Tabi ki yaşlanacağız, mutlaka yaşlanacağız ama biz o yaşlanmayı çeşitli spesifik bakımlarla en aza  indirebilirsek ne mutlu bize. Özellikle bayanları daha mutlu etmeyi amaçlıyoruz. Çünkü bayanlar erkeklerden daha çabuk yıpranmaktadır. 

- Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?

Merkezimizdeki yoğun işin yanında iki tane de erkek çocuğunuz varsa bu demektir ki bana boş zaman kalmıyor. Akşam 19.00'da işten çıkabiliyorum. Evde önceliğim çocuklarımla biraz ilgilenmek, kalan vaktimde, eğer kalırsa kitap okumayı tercih ediyorum.

- Mutfakla aranız nasıl?

Mutfakla da arama işim girdi. Mutfağa da ayıracak zamanım kalmıyor. Bu durum eşimin ve özellikle çocuklarımın hiç hoşuna gitmiyor. Ayrıca mutfak konusunda çok yetenekli olduğum da söylenemez.

Sohbetimizin ardından bölgenin en fazla işlem odası bulunan güzellik merkezini Esma Bilgiç Gökçe ile birlikte gezdik. Zaten merkeze girişte etkileniyorsunuz. Çevredeki temizlik, hijyenik ortam ile dekorasyon sizi başka bir dünyaya götürüyor. Çalışan personelin giyim kuşamı ve bakımlı olmaları sizi biraz daha etkiliyor. İşlem odasındaki cihazlar ve kullanılan malzemelerin temizliği karşısında “Dokunmayayım bu güzellik bozulmasın” diyorsunuz.

“Masaj çok önemli, insanın günlük hayatındaki stresini yorgunluğunu alır” açıklamasını yapan Gökçe, “Ayların değil, buraya giren bir insanın yılların yorgunluğunu atacağını düşünüyorum” dedi. Evet, büyük bir titizlik ve özen içerisinde dizayn edilmiş ve hizmet veren Medilase Estetik ve Güzellik Merkezi'nin güzel işletmecisi Esma Bilgiç Gökçe’ye hoş ve zevkli sohbeti için teşekkür ediyoruz. Başarılarının devamını temenni ediyoruz.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 28.11.2012 18:27
Anahtar Kelimeler:
alanya ya güzellik getirdi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349