banner468

Alanya'da Rap'in yeni ismi: SERSİ

Sersi mahlasıyla adından sıkça söz ettiren Alanya’da Rap Müziğin yeni ismi Serdar Keser ile Rap Müziğin artıları ve eksilerini konu alan keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

Alanya'da Rap'in yeni ismi: SERSİ

Sersi mahlasıyla adından sıkça söz ettiren Alanya’da Rap Müziğin yeni ismi Serdar Keser ile Rap Müziğin artıları ve eksilerini konu alan keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

25 Temmuz 2013 Perşembe 10:58
Alanya'da Rap'in yeni ismi: SERSİ
banner404
RAP'in insanın içinden geçenleri doğru bir şekilde ifade etmesi, özgürleşmesi, rahatlaması, haksızlıkları ve yalanları eleştirmesi, gerçekleri görmesi ve bencilliği unutması açısından harika bir yol olduğunu vurgulayan 'Sersi' mahlaslı Serdar Keser ile keyifli bir röportaj yaptık.

- Serdar Keser kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1996 Alanya doğumluyum. Aslen Konyalıyım. Lise öğrenimime devam ediyorum. Açık lisede Muhasebe ve Finansman okuyorum. Buna ek olarak Easyhome Emlak Şirketi’nde Muhasebe elemanı olarak çalışıyorum. Esasında Rap Müzikteki mahlasım ‘Sersi’. İnsanlar bana Sersi diye sesleniyorlar.

- Eğitim alanınızdan tamamen farklı bir alanda çalışmalarınızı yürütüyorsunuz. Peki, neden ‘Müzik’ ?


İnsanların çeşit çeşit hobileri vardır. Genellikle müzik de bu hobilerin en başında gelmektedir; yalnız benim için istisnai olan bir durum var.  Müzik, benim için hobiden çok daha öte bir şey. Her insan kendini rahat hissettiği şeyi yapmalıdır. Ben etrafımdaki insanları, yaşadığım haksızlıkları eleştirmek istediğimde düşüncelerimi kâğıtlara dökerim. Bir gün dedim ki kendi kendime ‘Neden olmasın?’Bu düşünceyle kâğıtlara döktüğüm içimi müzikle birleştirmeye karar verdim. Çünkü benim için en iyi eleştirme yollarından bir diğeri de, Rap ve Hip-Hop’tur.  Böyle düşünmemin sebebi genellikle Pop da 2 dörtlük yazdıktan sonra şarkı oluyor; fakat Rap de 3 dakika süren bir şarkıda diğer müzik türlerine göre daha çok şeyden bahsederiz. Aslında can sıkıcı bir şey var, insanlara 'Rap' deyince nedense akıllarına ‘Küfür, ızdırap, asilik’ geliyor. Ama inanın kesinlikle böyle bir şey yok. Rap; gerçekleri görmektir, haksızlıkları yakalamaktır, eleştirmektir. Rap karşındaki insana küfür etmek değildir, ayrıldığın flörtüne laf atmak değildir. Rap ile gerçekten uğraşan insanlar, bunları iyi bilirler. Rap günceldir. Saygı çerçevesinde olmak kaydıyla istediğiniz her şeyi eleştirebilirsiniz.

 - Müziğe başlama serüveninizden biraz bahseder misiniz? Kaç yıldır müzikle uğraşıyorsunuz?
Benim çocukluğum, Ceza'yı dinleyerek geçti, Ceza hep içimi okşadı, gerçekleri görmemde yardımcı oldu. Onu tanıdıktan, tüm bestelerini dinledikten sonra kendimi Rap’in içinde hayal ettim ve sürekli Rap dinlemeye başladım. Bana, ‘Ceza, artık yaşlandı eskisi gibi yapamıyor’ diyebilirler ama bence Ceza hala Türkiye'nin 1 numarası. Bir süre sonra Ceza ile kendi aramda bir Rap köprüsü kurmaya başladım. Şarkıyı dinliyordum ve beğenmediğim yerlerini değiştiriyordum. İşte, böyle böyle Rap'a bağlanmaya başladım. Daha sonra 3 arkadaş birleştik ve birbirimizin performanslarını dinleyerek değerlendiriyorduk aslına bakarsanız bir grup değildik. Daha sonra kendi çapımızda alt yapımızı oluşturmaya başladık, sürekli daha iyisi için uğraştık, kendimizi geliştirdik. Birbirimizle yazdığımız sözleri paylaşıyorduk. Bir zamanlar eve gidip Rap yazacağım diye kalbimin çok hızlı attığını biliyorum. Benim için Rap, tam anlamıyla 14 yaşında başladı ve şu an 17 yaşındayım.

- Ailenizin müzik konusundaki tutumu ne oldu? Onların desteğini aldınız mı?
Kesinlikle. Gerek annem gerekse babam, bugüne kadar her ne yaparsam yapayım; beni desteklediler. Onları çok ama çok seviyorum, iyi ki varlar. Onlar olmasa; nasıl yapardım, bilmiyorum.

- Az evvel Rap de model olarak Ceza’yı ön planda tuttuğunuzu söylediniz. Ceza dışında kendi müziğinize yakın bulduğunuz kimler var?

Ben Rap'de üç kişiyi kendime örnek aldım. 1'incisi Ceza, 2'ncisi Sansar Salvo, 3’üncüsü ise Eminem…

- Peki, size göre Rap nedir? Rap ile ilgilenmeye başladıktan sonra hayatınızda neler değişti?
Rap demek, içinden gelenleri doğru bir şekilde insanlara ifade etmek, özgürleşmek, rahatlamak demektir. Rap ile ilgilenmeye başladıktan sonra hayatım apayrı bir şekilde ilerlemeye başladı diyebilirim. Rap Müzik, benim dilimdeki kilidi kırmaya, düşüncelerimi ve fikirlerimi esaretten arındırıp özgürleştirmeme vesile oldu.

- Size göre insanların gözünde bir Rapçi hangi niteliklere sahiptir?
Aslına bakarsanız insanların Rap’i yalnız ve yalnızca küfürden ibaret varsaymaları, canımı çok sıkıyor. Evet, bazıları küfür ediyor; hatta cinsel içerikli Raplar yazanlar bile var. Tabii bunun yanında sadece eleştiren, içeriğinde küfür barındırmayan Rap de var. Rap Müzikte ‘Kesinlikle bu, böyledir.’ diyemezsin. Bu nedenle Rap’de her zaman 'Bence' kısmı olmalı; çünkü bu senin düşüncen... Gençlere Rap yazarken küfür etmemelerini ısrarla tavsiye ediyorum. Küfür, iyi bir şey değil…

- İnsanların Rap ve Rapçi kavramları konusundaki - Az evvel bahsettiğiniz türden- düşüncelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Biz insanlara, ‘Rap yapıyoruz, Hip-Hop yapıyoruz.’ dediğimiz zaman insanlar, bizim için ‘Bu çocuk isyancı, asi, bu çocuk her şeye kafa tutar…’ diyorlar. En kötüsü de ‘Bu çocuk Rapçiyse; kesin madde kullanıyordur.’ deniliyor. Kesinlikle böyle bir şey yok. Şahsen ben kullanmıyorum ve kullanmadığı halde Rap yapan pek çok insan tanıyorum. Peki, bu sefer ben size bir soru yönelteyim, ‘Neden Pop denilince akla ’Madde kullanıyordur’ gelmiyor da ‘Rap’ denilince ‘Alkolik ya da madde bağımlısıdır, kesin’ geliyor? Şu an piyasada uyuşturucu madde kullanan çok sayıda Pop şarkıcı var, bu böyle sınırlandırılmamalıdır. Arsız Bela diye bir sanatçı var mesela, Arabesk Rap yapıyor, kitlesi o kadar çok ki… Belki de Ceza’dan daha çok dinleyeni vardır; ama bana soracak olursanız ben sözlerini bile hoş bulduğumu söyleyemeyeceğim. Mesela diyor ki ‘Sen parfüm kokarsın, ben ise esrar…', onun dışında 'Uyuşturucu kullanmaktan ciğerim soldu…’. Tüm bunları yazarken sorunları olabilir evet, kabul ederim. Kendisini uyuşturucuya vermiş de olabilir; fakat bunları bana anlatmak meziyet değil. Daha duygusal Rap müzik yapabilirsin mesela Kaptan ft. Canfeza çok severim şarkı söyleyişini, şarkılarındaki o duygu dolu sözleri… Rap’i edebiyata uygun olarak yapan kişi Canfeza’dır diyebilirim.   

- Şarkılarınızın sözleri kendinize mi ait? Şayet öyleyse yazarken genellikle üzerinde yoğunlaştığınız bir tema var mı? ‘Eleştiriyorum’ demiştiniz; kimleri, neden ve de niçin eleştirdiğiniz konusunda neler söylersiniz?

Tabii ki Rap yaparken siyaseti de eleştirebilirsin, insanları da hatta hayatı da… Benim için Rap yazmak demek, haksızlıkları ve yalanları eleştirmek demektir. Ben Rap yazarken bunları dikkate alırım ve sürekli eleştiririm; haksızlıkları, yalanları, ihanetleri, telafisi olmayan şeyleri, pişmanlıkları, kötülükleri…

- ‘Şarkılarımın sözlerinde sürekli eleştiririm; haksızlıkları, hayatı, kötülükleri…’ dediniz. Haksızlıklarla sık mı karşılaşırsınız?
    
Haksızlık hayatın içinde zaten olan bir şey ve her insan çok fazlasıyla karşılaşır. Dikkat etmeye çalışırız ama mutlaka birine haksızlık yapmışızdır.


- Rap Müziği bir başka müzik dalıyla birleştirerek okumak gibi bir düşünceniz oldu mu?

Rap, şiir gibi yazılır. Yazdıklarınızı başka tür müziklerin içerisine ekleyebilirsiniz. Ritmi tutturursanız; Rock Müziğe bile ekleyebilirsiniz. Kimi zaman Türk Sanat Müziği’ne baslar koyup Rap kipleri ile birleştirerek şarkı yapanlar bile var. Burada söylemek istediğim daha doğrusu eleştirmek istediğim bir müzik türü var ki buna müzik bile diyemiyorum: Arabesk Rap. Elbette ki b benim kendi fikrim. Bence Arabesk Müzik ile Rap Müzik kesinlikle birleştirilmemeli; çünkü o zaman dinlediğiniz şey gerçekten de müzik olmuyor. Şu an bilinçli gençlerimiz Arabesk Rap Müzik dinlemeyi tercih etmiyorlar.

- Müziğe başladıktan sonra çevrenizden aldığınız geri dönüşümler ne yönde oldu?

Şu ana kadar Alanya'da çıktığım konserlerde genellikle kötü yönde bir eleştiri almadım. Bilakis insanlar Rap’i güzel yönde tanıttığım için teşekkür bile ettiler. Haliyle bu da beni çok mutlu etti. Yalnız bana engel olmaya yoluma taş koymaya çalışanlar da olmadı değil elbette. Kötüye yönelik eleştirenler de var tabii. Hatta bir gün konserden çıktım, yürüyorum. Birisi geldi ve dedi ki ‘Berbat yaptınız’. Hatta bunu hakaret ederek söyledi; ama ben bunu yaparken çok emek sarf ettim. Evet, belki kötü yapmış olabilirim; ama hakaret etmeye gerek yok. Sanata ve sanatı icra edene her zaman saygı duyulmalıdır diye düşünüyorum.

- Sahi konser demişken, nerelerde sahne aldınız?
Evet, konser heyecanı bambaşka! Daha çok özel kulüplerde sahne aldım. Ancak Rap Partisi Organizasyonları adı altında Mahmutlar 2012 Yaz Festivali’nde sahne aldım ve gerçekten çok beğenildi. İnsanların ayakta alkışlamalarına dahi şahit oldum. İlk konserimi ben düzenlemiştim. Bir kaç arkadaşımla beraber Mahmutlar Belediyesi’ne gittim ve Rap Müzikle uğraşıyorum ve konser vermek istiyorum dedim. Bunun üzerine Mahmutlar Belediyesi Basın Danışmanı Erkan Eser beyefendi bana çok yardımcı oldu.  Her yere afişler astık, internetten kendi çevremize yaydık. Konser Mahmurlar Belediye Düğün Salonu’nda oldu. Konsere giriş de yaş sınırı koymayarak herkes görsün, herkes Rap’i tanısın, hissetsin istedik. Orada fark ettim ki 70 yaşındaki hanımlar da geldi, 30 yaşındaki beyler de… Küçük kardeşlerimiz diyebileceğimiz 5-6 yaşındaki çocuklar da konserde yerini almıştı. Biz orda herkese hitap ettik. Bunun üzerine Sosyal Medya üzerinden bir takım sorular almaya başladık, ‘Yeni şarkın ne zaman?’ diye soruyorlar bana.

- Rap Müzik dalında kendinizi geliştirmek için neler yaptınız veya yapıyorsunuz?
Sürekli okudum, araştırdım, dinledim, kendimle bir başıma kaldım, düşündüm ve yazdım. Tuhaf demeden, kötü demeden ne varsa yazdım. Kendimi geliştirmek için elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım. İlerde Konservatuar Bölümü’nde okumayı düşünüyorum, umarım şansım yaver gider.

- Rap’in artılarını ve eksilerini sıralamanızı istesem neler söylersiniz?

Rap yapmaya başladığım zamanlarda pek çok insanla tanıştım, yeni ortamlara girdim. Hayatımda pek çok şey değişti. Tabii ki artı yanlarını da eksi yanlarını da gördüm. Örnek verecek olursak Mahmutlar Yaz Festivali’ne çıktığım günün ertesi günü pazara gittim, tüm insanlar bana bakıyordu. Eve alışveriş yapayım dedim, alışveriş yaptığım insan beni tanıdı. Tanıyan kişi beni konserimde dinleyerek beğenen 80 yaşında bir teyzeydi. ‘Sen Düğün Salonu’nda şarkı söyleyen o çocuk değil misin?’ dedi ‘Evet, o benim.’ dedim. ‘Ne almak istiyorsun?’ dedi. ‘Patates alacağım’ dedim. ‘Tamam, al.’ dedi; ama uzattığım parayı almadı. O teyzenin bile aslında beni ne kadar çok sevdiğini gördüm. İnsanların gözlerine bakınca seni nasıl gördüklerini anlıyorsun. Eksi yanlarına değinecek olursam, inanın bu her zaman olur. Eğer bir şeyleri başarıyorsanız, her zaman engel oluşturmak isteyen insanlar olur. Siz bir şeyleri başardıkça bazıları o başarıyı örtbas etmeye çalışır. Birileri ya da bir şeyler sürekli kötülenir, bu ne yazık ki hayatın kanununda var.

- Rap konusunda sizce Alanya’da neler yapılabilir? Rap Müzik’te beklediğiniz desteği gerçekten bulduğunuza inanıyor musunuz?
 

Aslına bakarsanız biz, kesinlikle maddi destek istemiyoruz. Pop Müzik, nasıl sevildiyse; Rap müzik de öyle sevilmelidir. Alanya için konuşacak olursak; mesela bir cafe, bar ya da eğlence kulübü organizasyon düzenliyorsa; bana, ‘Seni sahneye çıkartmak istiyoruz.’ desinler ben büyük bir mutlulukla çıkarım;‘Ne kadar para istiyorsun?’ derlerse de tekliflerini kabul edebileceğim gibi, ücretsiz de çıkabilirim. Çünkü Rap'i gerçekten tanıtmak istiyorum. Kesinlikle ailelerin şüphelenmesini istemiyorum. Rap dinlemek ya da Rap yapmak için illa ki uyuşturucu kullanmak gerekmez. Buna lütfen inanın. Herkes kendine yakın bulduğunu sever. Siz ne yaparsanız yapın bunu engelleyemezsiniz.

- Herhangi bir enstrüman çalıyor musunuz?

Bir ara gitar çalıyordum; ama şu an çaldığım herhangi bir enstrüman yok. Biz Rap yaparken sözlerimizi arka fondaki müzikle birleştiriyoruz.

- Sosyal Medyanın ‘Tanınmışlık’ ve ‘Müzik kalitesi’nin tam anlamıyla ifade edilebilmesi ve daha çok kitleye hitap edebilmek açısından artıları var mı dersiniz?

Sosyal Medya, gerçekten de müziğin yayılması için vazgeçilmez. Geniş bir kitleye seslenebiliyorsun. Yazdıklarını, müziğini anında paylaşabilme olanağın var; fakat yine de sanki müziğini satmak istiyorsan daha kaliteli bir şeyler bulman lazım gibi geliyor.

- Yabancı dilde Rap yapmayı düşünüyor musunuz?

İngilizce konusunda biraz yetersizim, ne yazık ki… Henüz dil haznemi ve kelime bilgimi geliştirme aşamasındayım.

- ‘Bugüne kadar en sık karşılaştığınız soru nedir?’ diye sorsak; neler söylersiniz?

Sorudan ziyade insanlar genellikle beklentilerini sunuyorlar. Bana, ‘Sen, şu kişiyle düet yap, o tür yapma; bu tür yap.’ diyenler oluyor. Elbette ki ben de bunları dinliyorum, önemsiyorum. ‘Bilet aldım, konserine geleceğim bana selam ver.’ diyorlar. Ben de ‘Sen hangi konserime geldin de selam vermedim.’ diyorum. Ben konserimde herkesle ilgilenir, konuşur, gülümserim. Herhangi bir sorun olduğu zaman veya bir şeyler yolunda gitmediğinde oturup surat asmam, her şeye rağmen hayata pozitif yanından bakarak herkese güler yüzlü davranırım.

- Organizasyon alanında geleceğe yönelik beklentileriniz nelerdir?

Benim beklentim kesinlikle para değil. Benim hedefim, tekrar tekrar ve tekrar söylüyorum: Rap'i yaymak. Hatta kim bilir belki de bir gün yurtdışına açılırım. 17 Ağustos 2013 tarihinde 15.00'da İskele Caddesi’nde bulunan ve yenilenen konseptiyle Alanya’ya damgasını vuran Ekinoks Cafe&Bar da bir organizasyonumuz var. Beklentim daha çok organizasyonda sahne almak ve Rap Müzik alanında insanları bilinçlendirmektir.

- Size ulaşmak isteyen insanlar nasıl ulaşabilirler?

Facebook üzerinden ya da G-mail’den bana ulaşabilirler. serdarkeserr@gmail.com kullandığım mail adresidir. Buradan yöneltilecek her türü soru ve organizasyona açığım.


- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Buradan sizlerin aracılığıyla gençlere bir mesaj vermek istiyorum. Rap Müzik, gerçekleri görmek demektir. Haksızlıkları savunmaktır ve kesinlikle bencil olmamaktır. Müzik kulağını geliştirmek için arabesk ve arabesk rap hariç her müziği dinlemek gerekli diyor, Yeni Alanya ekibine çok teşekkür ediyorum.DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 25.07.2013 11:03
Anahtar Kelimeler:
AlanyaSanatRapSerdar Keser
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349