banner468

'Alanya'da kalifiye patron sorunu var'

ALTSO Meclis Üyesi Taylan Gündeşlioğlu "Alanya'nın kalifiye eleman sorunu yok, kalifiye patron sorunu var" dedi

'Alanya'da kalifiye patron sorunu var'

ALTSO Meclis Üyesi Taylan Gündeşlioğlu "Alanya'nın kalifiye eleman sorunu yok, kalifiye patron sorunu var" dedi

15 Şubat 2016 Pazartesi 00:23
'Alanya'da kalifiye patron sorunu var'
banner404
-Yasin ARAZ
İNŞAAT
, emlak ve restoran sektörlerinde faaliyet gösteren Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Üyesi Taylan Gündeşlioğlu, Pazartesi Sohbeti'nin bu haftaki konuğu oldu. Yasin Araz'ın sorularını yanıtlayan Gündeşlioğlu, Alanya'daki bir çok soruna ve projelerine dikkat çekti. İşte Gündeşlioğlu ile yaptığımız sohbetten öne çıkanlar:

'OKUMAMAYI KAFAYA KOYUP ALANYA'YA GELDİM'

- Alanya'ya nasıl geldiniz?

Alanya'ya gelişim şöyle oldu, üniversite okumamayı kafaya koydum. Direkt iş hayatına girmeyi hedefliyordum ve tek bildiğim şey İngilizceydi. Datça'yı, Kuşadası'nı, Side'yi denedim, her yaz döneminde birine gidiyordum, çalışıyordum, en son Alanya'yı denedim. Damlataş sahilinde o zamanlar büfe yoktu, kola, su, karpuz falan satardım. Daha sonra restoranlarda komilik, bulaşıkçılık yaptım. Bir süre sonra kokartlı rehber oldum. Kokartlı olunca 1991 yılından itibaren Alanya'nın ilk Fince ve İngilizce rehberlerinden biri oldum. Şimdi emlak, inşaat ve restoran gibi işlerle uğraşıyorum.

'YANLIŞ DÜŞÜNEN İNSAN ÇOK'

- Alanya'nın eski rehberlerinden birisi olarak o dönem turizmini ve şimdiyi nasıl kıyaslarsınız?

Bu konuda çok yanlış düşünen insanlar var. Eskiden daha çok turist geliyordu diyorlar. O zaman Alanya ufacıktı. Oba bile yoktu. Alanya merkez küçük olduğu için yoğun gibi görünüyordu. Ona göre dükkan vardı, otel vardı. Ama yine de o zamanla şimdiyi karşılaştırırsak, o zamanlar Alanya'yı sevdikleri ve istedikleri için geliyorlardı. Şimdi gelenler daha çok fiyatlardan dolayı tercih ediyor. Bu yüzden kalitede biraz düşüş oldu. Her şey dahil sistemde de 1993-1994'de ilk İngilizleri benim çalıştığım bir şirket getirdi. 

'SORUN ELEMANDA DEĞİL PATRONDA'

- Alanya'da turizmin doğru yapıldığına inanıyor musunuz?

Alanya turizminde yanlış yapılan ne var dersen, yukarıdan yapılan çok şey yok diyebilirim. Devlet politikasıyla veya Alanya'daki yerel idarelerle herkes elinden geleni yapıyor. Bireysel olarak yapılan yanlışlar var. Alanya'nın en büyük problemi de kalifiye eleman sıkıntısı değil. Alanya'daki en büyük sıkıntı kalifiye patron. O kadar çok yanlış eleman alan patron var ki, iş bilmeyen elemanlar da onların sayesinde istihdam ediliyor. Bazı apart otellerde bir hafta kalın, bir daha Alanya'ya gelir misiniz bir düşünün? Her şey dahilden dolayı ne yediği yedik, ne içtiği içtik. Elemanlara o kadar az para veriliyor ki ne çalıştıkları, ne çalışmadıkları belli. Bir kontrol mekanizması yok. Genelde büyük sıkıntı patronlarda. Esnaflara bakın, mesela patronlar, 'Kardeşim müşteriyi rahatsız etme' dedikten sonra yanındaki bu eleman rahatsız etmeye devam edebilir mi, edemez. Kalifiye eleman diye bir sıkıntı yok. Patron sıkıntısı var.

'EN BÜYÜK EKSİKLİK HAVALİMANIYDI'

- Alanya turizminde neleri eksik buluyorsunuz, Alanya'nın nelere ihtiyacı var?

Yapılması gerekenlerin en önemlisi yapıldı. Alanya-Gazipaşa (GZP) Havalimanı hayata geçti. Bu soru geçen sene sorulsaydı daha farklı şeyler söylenirdi ama bu son olaylardan sonra tabi durum değişti. Geçen sene GZP'ye uçaklar kendi kendine geliyordu. Şimdi durum değişti. İlk yapılması gereken Rusları unutmak. Rusların gelmesi çok zor. Değişik ülkelerden değişik şekillerde gelmeye çalışacaklar ama uçak olmadıktan sonra Rus turistin buraya gelmesi çok zor. Bu yüzden önümüze bakmak gerekiyor. Yeni pazarlar yaratmak en az iki üç seneyi bulur. Bana göre yapılması gereken en iyi şey, İskandinav ve diğer Avrupalı turistleri elde tutmak. Özellikle İskandinavlar. Çünkü İskandinavlar en yararlıları. Şehir merkezinde kalır, her şey dahilleri tercih etmez, etrafa yararları olur ve Türkiye'yi çok seviyorlar. Bunları elimizde tutmak, burada olanlara çok iyi davranmak gerek.

'SELAM VERMEYEN TURİST KÜFÜR YİYOR'

- Turistlerle içli dışlı birisi olarak turistler Alanya'da nelerden şikayetçi?

Alanya'daki turistin A'dan Z'yer her sıkıntısını bildiğimi düşünüyorum. En büyük sıkıntıları yolda yürürken karşılaştıkları hanutçuluk ve çığırtkanlık. Bu kadar mı cahiliz, adamın Damlataş'ta oteli varsa çarşı merkezine gelene kadar 70 kişiye selam veriyor. 3 verir, 4 verir, sonra adam kaçıyor. Bir de üstüne adam selam vermedi diye küfür ediyorlar. Adamı anlayın biraz. Bu çığırtkanlık sayesinde para falan kazanılmıyor. Anlayın biraz aksine para kaybediyorsunuz. Adam otelinden çıkmıyor bu yüzden. Siz olsanız çıkar mısınız? En büyük problem bu çığırtkanlık. Bir yere giriyorsunuz adam başınızda dikiliyor. Buradan sesleniyorum, yazın kapınıza 'self servis' diye, çığırtkanlık yok, diye bakın nasıl düzelecek işleriniz. Ben 6 sene önce açtım mekanımı ve bir kere adam durmadı kapımda. 'Ben buraya niye geldim biliyor musun?' diyen müşterilerin hepsi 'Kapıda adam yoktu' cevabını veriyor. Yürüdük, geri geldik diyorlar. En büyük sıkıntımız bu Alanya'da. Bununla biter mi, bitmez. Fiyat politikası da var. Ürünlerin üzerinde fiyatlar yazmıyor, kazıklanıyorsun, çakma ürünler var. İleriyi düşünmüyor kimse. Günlük turizm yapılıyor. Benim turizm, yiyecek içecek, emlak, inşaat noktasında her seviyede insanla karşılaşıyorum. Çok büyük para harcayan İskandinav turistlerimiz var. Norveç, Danimarka'dan gelen insanlar var. Bunları kandırmayın. Bunlar çok kolay kanabilen, dürüst insanlar. Finlandiyalılar hele. Alanya'daki gürültü kirliliği, havalı kornalar. Bize duyulmuyor belki ama onlar duyuyor. Görmemişler çünkü.

'TURİSTLER HER YERDE TACİZ EDİLİYOR'

Alanya başlı başına bir marka. Bu markayı aşağı çekenler hep biz oluyoruz. İspanya'sı Yunanistan'ı bizden daha mı iyi, değiller. Ben bugüne kadar bireysel olarak yüzden fazla fuara katılmışımdır. Biz o kadar vakit ayırıyoruz, turisti buraya getiriyoruz, çakalın biri öyle bir davranıyor ki, adam bir daha gelmiyor. Yazık değil mi? Bir keresinde emlak fuarında bir kadınla karşılaştım, 'Alanya'yı çok seviyorum, Alanya'dan ev almak istiyorum' dedi sonra da 'İki kızımla otele gittim, yanında erkek arkadaşı olan kızıma asıldılar' diyor. O kadın gelse arkasından 10 kişi gelirdi. Alanya İskandinavlar için en iyi parti yeriydi. Ama tam aksi reklam olmaya başladı. Bindiğin dalı kesiyorsun. Bir de şöyle bir olay oldu, bayanlar restorana geldi, yüzleri düşmüş, acaba yemeklerde falan mı bir sorun var diye gittim yanlarına, ne olduğunu sordum, "Çok açız" dediler, 'Otelde yemek yok muydu?' dedim, 'Otelde vardı da yememeyi tercih ettik' dedi. Ne olduğunu sordum, otelde eşyalarını bırakıp restorana indiklerinde garson gelip ne diyor biliyor musunuz? Ne içersiniz bile demeden aynen bana söylediklerini aktarıyorum: 'Ben evliyim, karım yoruldu, o yüzden benimle takılacak turist arıyorum. Müsait misiniz?' ilk söylediği şey bu. Otelden nasıl kaçtıklarını şaşırmışlar. Bunun cesaretini veren patron. Alanya'da tabi ki iyi patronlar var ama böyleleri de var. Ucuz turizm yaparsan böyle olur. Bu örnek anlatsın Alanya'nın durumunu. Bu sadece bana geleni. Allah bilir daha neleri var. Bu elemanlara dikkat edilmesi gerekiyor.

'İNGİLİZ PAZARINI CANLANDIRMALIYIZ'

- İki hafta önce bir kampanya başlattınız. Bize bu kampanyadan bahseder misiniz?

İngiliz uçakları için bir kampanya başlattım şahsi olarak. Elimizde 80 milyona yakın nüfusa sahip bir İngiltere var. İngiltere 1991-2000 yılları arasında inanılmaz turist getirdi Alanya'ya. Büyük para harcıyorlar. Yeni bir şey aramaktansa eskiden varolan, Alanya'yı beğenmiş bir destinasyonu yeniden canlandırmalıyız. Çünkü nereden baksanız İsveç'in 4 milyon nüfusu var. Nüfusu az olan yerlerdense nüfusu yüksek yerlere yönelmeliyiz. İngilizlerin Alanya'dan kaçma sebepleri arasında ilk sırada havaalanı uzaklığı var. Çünkü İngilizler biraz üşengeç. Aslında hak da veriyorum çünkü iki çocuğu var, Antalya'ya uçuyor, iki üç saat oradan gidiyor, bir de İngiliz uçaklarının genelde uçuş saati gece 2-3 civarıdır. Havaalanları ve uçaklar gece ucuzdur. En büyük problem buydu. Bir de buna transfer yapan şirketler ekleniyor. Acentacılar transferi sadece Alanya'ya yapsa sorun yok ama 3 buçuk saat sürüyor yol. Adamlar Belek'e giriyor, Side'ye giriyor, Alanya'ya varışı 3 buçuk saat. Şimdi elimizde GZP var. Bizim yapmamız gereken, Anadolu Jet ve Pegasus gibi uçak şirketlerimizi bu ülkelerden GZP'ye direkt uçurmak.

'AVRUPALILAR RUS'UN KAHRINI ÇEKMEZ'

Bu sene kötü geçmiş bir sezon. Üstüne ne olacağı da belli değil. Doğudaki olaylar da biterse Avrupa'da biraz toparlanma olur. Çünkü Rus krizi olduğu zaman ben Alanya merkezin daha iyi olacağını düşünmüştüm. Çünkü, Ruslardan boşalan şehir içi yerlere İskandinavlar gelmek isteyecektir. Tabi o oteller kendine çeki düzen verirse. Rus'a verdiği ucuz servisi verirse kimse gelmez. Bunun yanında Rusların görüşmeleri var. Ruslar Yunanistan'a gidecekler ama hiç bir Yunan otelinin Rusları kaldıracak tahammülü yok. Bu kahrı çekmezler. Oradaki Avrupalı turistlerin bu nedenle yeni yerler arayacağını, bunun da Türkiye olacağını düşünüyordum ta ki doğudaki olaylar alevlenene kadar. Şimdi bu tezim biraz çürüdü ama doğudaki olaylar toparlanırsa Rusların Yunanistan'a atağından dolayı Avrupalıların geleceğine inanıyorum.

'BİRAZ DAHA DESTEK ŞART'

- Kampanyanız yeteri kadar destek gördü mü?

Dalaman'ın 3 ayda yakaladığı sayıyı biz 1 haftada yakaladık. Bu çok büyük bir destek ama ben daha çok bekliyordum. Yerel yönetimler ve Alanya basını çok büyük destek veriyor. Ama aynı desteği bireysel kişilerden ve şirketlerden de bekliyorum. Bana haber veren herkesin ben yanına giderim. Çünkü çok önemli. Benim hedefim 10 bin imza. Daha sonra Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve ALTSO ile gidip TAV ile görüşeceğiz. Ama bunun imzalanması sadece uçaklar için değil charter seferler için de önemli. Bu insanlar Antalya'ya geliyorlar da neden GZP'ye inmesinler? Diğer charterlerin de başlaması için büyük bir ön ayak olacaktır.

'EN BÜYÜK ARGÜMAN GZP'

- Alanya tanıtımını yeterli buluyor musunuz?

Tanıtım konusunda bir yerde tıkanıyoruz. Tıkandığımız yer de GZP. Bunun açılması büyük bir olay. Tanıtım ne kadar iyi olursa olsun Antalya'dan buraya gelmeyecek bu insanlar. Hamle olarak söylüyorum, mesela Pegasus'un Kopenhag'tan, Helsinki'den, Oslo'dan, Londra'dan direkt uçuşları GZP'ye yapması en büyük tanıtım olacaktır. Bunun yanında Alanya'da bir sürü kurum var. ALTAV olsun, ALTİD olsun, ALTSO olsun, ellerinden geleni yapıyorlar. Daha iyisi nasıl olur denirse şöyle olur, havaalanı canlanır, ondan sonra tanıtırsın. Çünkü acenta getirmedikten, uçak indirmedikten sonra turist de gelemedikten sonra ne kadar tanıtırsan tanıt boşa. O yüzden önce GZP'deki uçak sayısını arttırmak gerek. Tanıtımdan bile daha önemli. Alanya'nın tanıtılacak bir durumu yok. Alanya'yı herkes biliyor. Alanya bir marka. Sadece unutturmamak ve üstüne koymak gerek. Çünkü acentalar getirmek istedikten sonra her türlü geliyorlar. Acentalar bu işin piri.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 15.02.2016 16:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Acenta Rehberi 2016-02-16 13:36:50

Kursat bey Taylan bey cok yerinde bir tespit yapmis.Sizin isletmekte oldugunuz apart otel harika ornek olsun diger isletme sahiblerine.Alanyada 400 yakin apart otel var ve bunlarin 70% fiyat politikasi nerdeyse 3 veya 4 yildizli otellere esdeger hizmet anlayisi ise ayri bir konu.Turizm sadece gelen misafirlerimizi iyi agirlamak degil buna ek olarak eklememiz gereken bide madalyanin diger yuzu var oda misafirlerimize davranis bicimi.Sapiklik almis basini gidiyor bize zaman zaman gelen sikayetler inanilir gibi degil.Taylan beyi tebrik ediyorum ve tekrarliyorum cok yerinde ve objektif bakmis olaya.

Avatar
zinar çakar 2016-02-16 14:18:44

Gazipaşa havalimanini iyi değerlendirip,isletme sahiplerinin iyiSide var kötüsüne rastlamakta mümkün.eleştirilere de açık olalım ki aramızdaki cahil ve kültürsüz insanlarada bir nebze farkındalık eğitimi vermiş olalım. nacizane zinar çakar cyprus tur

Misafir Avatar
önce turizm bakanı'nı değiştirmek gerek 2016-02-18 07:41:41 @zinar çakar

önce hükümetin bir turizm siyaseti olmalı ki, o da araplar ve iranlı gibi yobazlar üzerine kurulu... turizm bakanı ise ilahiyatçı! böyle bir ülkeye medeni ülkelerden turist az gelir!

Beğenmedim! (0)
Avatar
Kürşat Bilgin 2016-02-15 08:47:59

Alanya'da Akya Apart oteli işletiyorum ve senin gibileri istesen de 1 gün dahi apartıma almam. Verdiğin demeçlere dikkat et. Bağlı olduğun birliğin, oy aldığın üyelerin hakkında bu şekilde bir genelleme yapmaya hakkın yok

Avatar
Kürşat Bilgin 2016-02-15 15:30:05

"O kadar çok yanlış eleman alan patron var ki, iş bilmeyen elemanlar da onların sayesinde istihdam ediliyor. Apart otelin birinde bir hafta kalın, bir daha Alanya'ya gelir misiniz bir düşünün?"
Taylan bey, ben Apart Otel işletiyorum ama senin gibi ne söylediğini bilmeyenleri bırak 1 hafta, kapaıdan içeri bile sokmam

Avatar
Erdem 2016-02-15 17:29:44

Kesinlikle doğru tespitlerin agzına sağlık. Bir de eklemek istediğim bir konu var; özellikle beldelerde her köşe başında, her kaldırımda açılmasına müsade edilen seyyar satıcılar konusu. Buna belediye bir dur artık demeli. Hijyen yok,esnaflık yok turisti bolca kandırma var. Turistler bundan çok şikayetçi bilginiz olsun.

Avatar
mujdat 2016-06-06 12:04:31

3 kez çalıştım alanyada çalıştım düşündüklerim burada yazılmış zaten ben bulasikciydim fincem biraz vardı genel müdür ıngilizce bilmiyordu.demekki doğru dusunmusum.

Avatar
T.G 2016-02-21 10:42:15

Kursat bey oncelikle benim oy kaygim, hesabim hic olmadi, keske en azindan cogu kisi oyle olsada bazi seyler duzelseydi Alanyamizda sana hak verdigim icin yaziyorum BAZI apart oteller demecim BAZI olmadan yayinlanmis Alanya icin ömrunu veren tanitim icin bireysel cabamla bu kadar ugrasan, biri olarak zaten boyle bi demec vermem mumkun deil.bu yorum sadece sana cvp.olarak deil tüm guzide apart otelllere duzeltme seklindedir isini hakkiyla yapan onlarca apart hotel oldugunu da iyi biliyorum. Bu düzeltmeyi yapmam icin bana hatirlattigin icin tskelr..ama beni taniyan biri olsaydin apartina alma konusunda yorumu eklemezdin çunku ben Akyayi ve standartini yillardir biloyorum,iyi apartlara iyi sezonlar insAllah.

Avatar
Taylan Gundeslioglu 2016-02-22 12:54:34

Kürsat bey, Oncelikle sozkonusu Alanya olunca oy falan benim umrumda olmadigini herkes bilir, keske coguda benim gibi olsada Alanya da turizm daha da ileriye gitse bu belirteyim. Dikkatimi cektiginiz icin tskler haklisin hep bazi patronlar bazi mekanlar olan roportajda, bazi apart oteller demecim bazi olmadan yayinlanmis.duzletmeyi sayfamda acil yaptim. Alanya sunparklar olsun siz olun cok.guzide apartlar var.benim degindigim apartlar garsonun turiste teklifi olan bolumdeki apartlardir, yani sizlerin bizlerin ve diger guzide yerlerin ugraslarini 2 dakkada yerle bir eden isletmelerdir benim hedefim. Simdi apartima seni almam lafinin da cok.gereksiz kactigini belirtir.tekar dikkatimi cektigin icin tsk eder.cizginizi cizgimizi bozmadan diger isletmelere ornek olarak cumleten hayirli bir sezon gecirmemizi umarim.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349