banner468

'Adaylık nasip kısmet işi' (2)

İsmi bugün açıklanacak Antalya Milletvekili Aday Listesi’nde olacağı konuşulan Büyükşehir Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, siyasi hedeflerini ve geride bıraktığı 1 yılı Yeni Alanya’ya anlattı

'Adaylık nasip kısmet işi' (2)

İsmi bugün açıklanacak Antalya Milletvekili Aday Listesi’nde olacağı konuşulan Büyükşehir Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, siyasi hedeflerini ve geride bıraktığı 1 yılı Yeni Alanya’ya anlattı

07 Nisan 2015 Salı 10:14
'Adaylık nasip kısmet işi' (2)
banner404
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörlüğü görevinde 1 yılını geride bırakan ve 8 yıllık ilçe başkanlığının ardından Alanya şehir merkezinin yanı sıra kırsal kesimde büyük oy potansiyeli olduğu için her dönem ismi “belediye başkan adaylığı” ya da “milletvekili adaylığı” için geçen Hüseyin Güney, Adaylık nasip kısmet işi” dedi. Kimi çevrelerin, “Büyükşehir Belediyesi’nde Sözleşmeli Personel oldu, siyasi kariyerini bitirdi” diye eleştirdiği, kimi çevrelerin ise, “Alanya’ya olan hizmet aşkı yüzünden bu görevi kabul etti, asıl hedefi 2019 Yerel Seçimleri’ne kadar belediyecilikte pişip yeniden Alanya Belediye Başkan Adayı olmak” diye işaret ettiği Hüseyin Güney, siyasi kariyerini, hedeflerini ve beklentilerini Yeni Alanya’ya anlattı.
İşte, Güney’in Yeni Alanya Politika Editörü Alper Kutay’ın sorularına verdiği içten ve samimi yanıtlar…

Alper Kutay (AK)- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 30 Mart Yerel Seçimleri’nde ilçeler bazında en çok oyu Alanya’dan aldı. Bunun karşılığını geçtiğimiz 1 yılda verdi mi, verecek mi? Mesela Alanya’ya ne kadar bir bütçe ayrıldı?

Hüseyin Güney (HG)- Sayın Türel, Alanya’dan kendisine gelen katkıyı biliyor. Konuştuğumuz her ortamda bunu dile getiriyor. Alanya’ya karşı minnet borcu var. Bu borcu ödemek için de büyük gayret gösteriyor. Geride kalan 1 yıl içerisinde yaklaşık 6-7 ayımız zaten yeniden yapılanma ile geçti. Sistemimiz olmadığı halde yapılanmaya çalışıyoruz. En basiti, Alanya Belediyesi yıllanmış bir belediye ama onlar bile bu sisteme göre kendilerini yapılandırmaya çalışıyor. Bu süreç içerisinde bile bir çok konuda çok iyi adımlar atıldı. Geçmişi de biliyorum. Geçmişte İl Özel İdaresi döneminde Alanya’ya gelen yatırımları da biliyorum. Alanya’ya gelen o yatırımların yetersiz olduğunu da biliyorum. Onların katbekat üzerinde hizmet geldiğini de çok iyi biliyorum. İnşallah önümüzdeki sene artık bunları proje bazında Alanya’ya kazandıracağımız büyük hizmetler olacağına inanıyorum. Alanya olarak meclis üyelerimizle Sayın Türel’i ziyaret ettiğimizde Alanya’ya yapılacak projeler hakkında geniş bir sunum yaptık. Bunun akabinde hemen teknik ekipleri Alanya’ya gönderip fizibilite çalışması yaptırdı. Tabi ki bunlar kaynak meselesi. Kaynağın da oluşturulması gerekiyor. Sayın Türel’in sık sık dediği gibi, enkaz edebiyatı yapmayalım, çünkü biz bu işleri düzeltmek için göreve geldik. Geride kalan son 1 yılda gördüğümüz kadarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi CHP döneminde tamamen enkaz olmuş. Sayın Türel göreve geldiği günden beri kurumsal yapıyı oturtmaya çalışıyor. Bunlar artık gözle görülüyor. Bu 5 yıl içerisinde hem ASAT hem de Büyükşehir Belediyesi bölgemize çok büyük projeleri gerçekleştirebilecek kapasiteye ulaşacaktır. Bunu hep birlikte göreceğiz.

AK- İsminiz bu dönem milletvekili adayı olarak geçiyor ama diyelim ki aday olmadınız. Peki önümüzdeki dönemde yeniden Alanya Belediye Başkanlığı’na aday olur musunuz?

HG-
Bu konular, siz de takdir edersiniz ki bugünden karar verilecek konular değil. O günkü şartlar neleri getirir, o zamanki dönemde vatandaşın talebi ne olur, ona bakmak lazım. Tabi ki biz Alanya halkı ne isterse onu yapmakla mükellefiz. Halkımızın teveccühü doğrultusunda biz ancak böyle bir karar alabiliriz. Şu anda bir görevim var. Bu görevimin başındayken Alanya halkına en iyi şekilde hizmet etmek istiyorum ki ileride halkımız bizden böyle bir talepte bulunsun. İleride benimle ilgili halkta bir talep oluşursa bunu ilçe teşkilatımızla değerlendiririz. Şimdi bunlarla ilgili yorum yapmak doğru değil. Şunu da söylemek istiyorum. O dönem geldiğinde bu görevi benden daha iyi yapacak olan başka bir arkadaşımız çıkarsa, her dönem AKP’nin başarısını ve Alanya’nın iyiliğini isteyen bir partili ve vatandaş olarak o kişinin önünü açarım. Hiç bir zaman ‘Bir koltuk da ben kapayım’ sevdalısı olmadım. Bu süreçte de bununla ilgili hiç bir talebim olmayacak. Gelişen sürecekte neler yaşarız, bilemeyiz.

AK- Alanya’nın şu anki ekonomik ve sosyal yapısını, tecrübeli bir siyasetçi olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

HG- Şu anki durumu konuşursak, özellikle kış aylarında adeta terk edilmiş bir şehirde yaşıyor gibiyiz. Bu da Alanya halkı üzerinde olumsuz bir motivasyon etkisi yaratıyor.  Dolu dizgin geçen bir yaz sezonundan sonra sanki ölü toprağı serpilmiş bir şehir görüntüsü, insanların çalışma ve yaşama şevkini kırıyor. Biz Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve AKP İlçe Teşkilatı ile yaptığımız toplantılarda her zaman ‘Alanya’da kış turizmini geliştirelim, özellikle kışın Alanya’yla ilgili değişik aktivite ve çalışmalar yapalım’ diyoruz. ‘Turist kışın da Alanya’ya gelsin’ diye çok uğraştık. Bununla ilgili golf alanlarının yapılması, çeşitli spor faaliyetlerinin artırılması, Akdağ Kayak Merkezi üzerinde yıllarca çalıştık. Değişik alternatif turizm faaliyetlerinin Alanya’da artarak şehrin ekonomik değerinin yükseltilmesi için çok taleplerde bulunduk. Bir kısmında başarılı olduk. İleriye dönük bunlarla ilgili çalışmalar halen devam ediyor. Alanya’nın ekonomik gelirinin artırılması ile ilgili birçok proje geliştirdik, geliştirmeye devam edeceğiz. Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı fakültelerin Alanya’da açılması ile ilgili gayret gösterdik. Bir çoğunu özel gayretleriyle Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile Hükümet Sözcüsü Sayın Bülent Arınç hayata geçirdi. Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi’nin oluşumunda Sayın Arınç'ın katkısı büyük oldu. Kendisi AHEP ile özellikle bizzat ilgilendi, her aşamasında bizleri bilgilendirdi. Sayın Çavuşoğlu zaten ta en başından beri işin içinde. En son yaptığı hamle bence bu işin zirvesidir. Alanya Devlet Üniversitesi gerçekten Alanya adına bugüne kadar Alanya siyasetinde yapılabilmiş en büyük iştir. Alanya’ya kazandırılmış en büyük hizmet budur. Bu üniversite Alanya ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak. Sayın Çavuşoğlu bu işi bizzat takip edip kendi gayretleri ile hayata geçirdi. Bu hem Türk, hem Antalya, hem de Alanya siyasetinde çok büyük bir başarıdır.

AK- Alanya Belediye Başkanı MHP’li Adem Murat Yücel’in geride kalan 1 yıllık çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

HG- Adem Murat Yücel, Alanya Belediyesi’nin kaynaklarıyla bir çalışma performansı gösteriyor. Şu ani görüntü, kendi imkanlarıyla bir şeyler yapmaya çalıştığı yönünde. Ama daha önceden söylediğim gibi, AKP Hükümeti hiç bir zaman belediye başkanlarının partilerine bakmamıştır. Hükümete proje götüren kim olursa olsun, hangi partiden olursa olsun, herkesi desteklemiştir. Benim tavsiyem, Adem Murat Yücel gece gündüz demeden, yatıp uyumadan büyük projelerle uğraşsın, Ankara’ya sürekli proje götürsün. Çekişmeleri bırakıp Alanya’ya bu dönemde ne üretebiliriz diye bakmamız lazım. Yücel’e bu yüzden tavsiyemdir, büyük projeler üretip, Alanya halkını da arkasına alarak hükümetin kapısını çalsın. Alanya Belediyesi ile birçok konuda istişare halindeyiz. Biz Alanya Belediyesi’nin rakibi değiliz, aksine, hizmet adına destekçisiyiz. Alanya Belediyesi bizim özvarlığımız. Siyaset döneminde herkes seçimini yapar, belli bir partiye ya da isme oyunu verir ama seçim bitti, şimdi hizmet dönemi. Bu fırsatlar bir daha gelmez. Oluşan bu tabloyu bir daha kolay kolay yakalayamayız. Bu dönemi verimli bir şekilde kullanması gerekenler de Alanya’yı yöneten kişilerdir. Alanya’ya bir şeyler kazandırmamız lazım. Alanya halkı beklenti halinde. Bunlar yapılmadığı takdirde insanlar kişi ayrımı yapmaz. Menderes Türel veya Adem Murat Yücel ayrımı yapmaz, seçimde faturayı keser. O yüzden elbirliği ile bu işleri halletmemiz gerekiyor.

AK- Vakit ayırıp Yeni Alanya okuyucularına bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

HG- Ben de, Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Hizmet Birimi’ne bu fırsatı verdiği için sizin şahsınızda, başta Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sayın Mehmet Ali Dim olmak üzere tüm Yeni Alanya Gazetesi çalışanlarına, bizlere her konuda destek veren Alanya halkına ve cansiperane bir şekilde çalışan ASAT Hizmet Birimi personeline teşekkür ediyorum.
-BİTTİ-

İŞTE BAZI ASAT HİZMETLERİ
Alanya’da 83 kişiden oluşan sivrisinekle mücadele ekibi kuruldu. Önümüzdeki günlerde hem araç gereç hem de personel sayısında artış yapılacak.
Hal Projesi’nde son aşamaya gelindi. Hazırlanan proje önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e sunulacak.
Kadınlar Plajı için yer tespit çalışmaları sürüyor.
2015 yılı içinde ASAT, Alanya’ya 35 km içme suyu ve 15 km kanalizasyon hattı çalışması yapacak.
Arıtmaların bakımı ve diğer çalışmalarla birlikte bu yıl 65 milyon TL’lik yatırım yapılacak.
Acil onarım ekipleri hem ASAT, hem de Fen İşleri Müdürlüğü bünyesinde Alanya’daki sorunlara anında müdahale ediyor.
ASAT Ulaşım Birimi çalışmalarına başladı. Servis araçlarına güzergah belgeleri verildi. Alanya’nın tamamında trafik işaret ve levhaları için tespit çalışması yapıldı. Okul ve duraklar başta olmak üzere kavşaklara trafik levhaları yerleştirme çalışmaları devam ediyor.
Otobüs durakları için yer tespit çalışmaları yapıldı. Önümüzdeki süreçte yeni duraklar konulacak.
Kırsal Yerler Birimi, kış boyunca grup yolları başta olmak üzere bakım onarım, stabilize ve yol genişletme çalışmaları yaptı. Kar yağışının olduğu yerlerde ise yol açım ve tuzlama çalışması yapıldı.
Ekipler Dim Yolu, Taşatan, Yeniköy, Hacıkerimler, İmamlı, Özvadi ve Uğrak Mahallesi başta olmak üzere birçok mahallede bakım, onarım, yol genişletme, asfalta hazırlama çalışması yaptı.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 07.04.2015 09:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349