banner468

'Adaylık nasip kısmet işi' (1)

“Siyasi hedefiniz nedir?” sorusuna Güney, “Alanya halkı ne isterse o olur. İleride tabanda ve tavanda bize yönelik bir talep olursa bunu parti tabanımız, ilçe teşkilatımız ve üst makamlarla değerlendiririz, ona göre en doğru kararı veririz” yanıtını verdi

'Adaylık nasip kısmet işi' (1)

“Siyasi hedefiniz nedir?” sorusuna Güney, “Alanya halkı ne isterse o olur. İleride tabanda ve tavanda bize yönelik bir talep olursa bunu parti tabanımız, ilçe teşkilatımız ve üst makamlarla değerlendiririz, ona göre en doğru kararı veririz” yanıtını verdi

06 Nisan 2015 Pazartesi 11:30
'Adaylık nasip kısmet işi' (1)
banner404
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörlüğü görevinde 1 yılını geride bırakan ve 8 yıllık ilçe başkanlığının ardından Alanya şehir merkezinin yanı sıra kırsal kesimde büyük oy potansiyeli olduğu için her dönem ismi “Belediye başkan adaylığı” ya da “milletvekili adaylığı” için geçen Hüseyin Güney,Adaylık nasip kısmet işi dedi. Kimi çevrelerin, “Büyükşehir Belediyesi’nde Sözleşmeli Personel oldu, siyasi kariyerini bitirdi” diye eleştirdiği, kimi çevrelerin ise, “Alanya’ya olan hizmet aşkı yüzünden bu görevi kabul etti, asıl hedefi 2019 Yerel Seçimleri’ne kadar belediyecilikte pişip yeniden Alanya Belediye Başkan Adayı olmak” diye işaret ettiği Hüseyin Güney, siyasi kariyerini, hedeflerini ve beklentilerini Yeni Alanya’ya anlattı.
İşte, Güney’in Yeni Alanya Politika Editörü Alper Kutay’ın sorularına verdiği içten ve samimi yanıtlar…


Alper Kutay (AK) - 2007’de başlayan siyasi kariyerinizin rotası son 1 yıldır farklı bir kulvarda ilerliyor. İlçe başkanı iken 30 Mart Yerel Seçimleri sürecinde Alanya Belediye Başkan Aday Adayı oldunuz, akabinde hemen Büyükşehir Koordinatörü olarak göreve başladınız. Koordinatörlük teklifi kimden ve ne zaman geldi?

Hüseyin Güney (HG) - 2014 Yerel Seçimleri’nden sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni Menderes Türel başkanımızla kazandık. Büyükşehir Yasası gündemdeyken bunun mutfağında çalışan Sayın Menderes Türel’di, Antalya için özellikle nasıl gelişeceğini, Büyükşehir Yasası’nın nasıl uygulanacağını, ne gibi zorluklar olacağını en iyi bilen isim de Sayın Türel’di. Göreve gelir gelmez oluşacak bu yeni sistemle ilgili birçok yerde görüşmelerimiz oldu. Alanya'da, daha büyük ve daha küçük ilçelerde nasıl bir çalışma yapılacağını Sayın Türel bizlere anlattı. Benim de malumunuz, Alanya’da 7-8 yıl süren bir ilçe başkanlığı dönemim oldu. Bu dönemde 2 yerel seçim, 2 de genel seçim geçirdim. 2 de referandum benim dönemimde gerçekleşti. Yani Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminin ülkemiz için en büyük ve en önemli seçimlerinin büyük bir bölümünü yaşadım. Ben göreve başladığımda teşkilatta yaklaşık 4 bin 500 olan üye sayımızı 22 bin 500’e çıkardık. O dönem gerçekten çok iyi bir çalışma yaptık. Kurmuş olduğumuz ilçe teşkilatı 2 kongre geçirdi. Bu kongrelerde Alanya’nın her bölgesine ve her yöresine hitap edebilecek yönetim kurulu arkadaşlarımızla beraber çok yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. 2009 Yerel Seçimleri’nde seçim bazında bir başarısızlık yaşadık gibi gözükse de, aslında partimizi en üstlere kadar taşımasını bildik. 2009’da seçimlerin kazanılamamasının çeşitli sebepleri vardı. Kesinlikle AKP İlçe Teşkilatı’nın çalışmalarından kaynaklanan bir sıkıntı söz konusu değildi. O döneme genel olarak baktığımızda Alanya’da her yerel seçimde AKP’nin karşısında bir kutuplaşma meydana geliyor. Yerel seçimler Alanya’da hep ‘AKP ve diğer partiler’ olarak yapılıyor. 30 Mart Yerel Seçimleri’nde ise başlangıçta iyi bir ivme yakalamıştık, hatta oy oranımızı neredeyse yüzde 42 ve 43'lere kadar çıkartmıştık ama maalesef karşımızdaki diğer partilerin birleşmesinden ve başka çeşitli faktörlerin devreye girmesinden dolayı seçimleri kazanamadık. Ama Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni kazandık. Bizim için özellikle Alanya için çok ayrı bir sonuç oldu. Çünkü biz hep bunu savunduk. İktidarla yerel yönetim ters düşmüş bir vaziyetteydi. Bu demek değil ki iktidar diğer partilere ayrımcılık yapıyor. Her yerel yönetimde proje ön plana çıkmıştır. Projesini götüren her belediye başkanı da AK Parti Hükümeti’nden mutlaka destek almıştır.

AK- Koordinatörlük teklifi size nasıl iletildi?

HG- Seçimden hemen sonra, o dönem Antalya İl Başkanı olan Sayın Mustafa Köse, Sayın Menderes Türel ve ben, 3’lü bir toplantı yapıp bu konuyu görüştük. Alanya merkezin yanı sıra kırsalı iyi tanımam hasebiyle Büyükşehir Yasası ile Alanya’da oluşacak yeni sistemin başında benim olmam gerektiğini ilettiler. Daha sonra konuyu Alanya’nın ve hepimizin gururu olan Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na iletip onayını istedik, sağ olsun, O da olumlu karşıladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Birimi de Alanya’da tüm işlerini organize edecek, sistemin koordinasyonunu sağlayacak kişi olarak beni görevlendirdi. Bu yeni bir sistem olduğu için yaklaşık 3-5 ay çok büyük sıkıntılar cereyan etti. Özellikle sivrisinek, içme suyu ve arıtma konusunda sıkıntılar yaşandı. Bunu Alanya’da yaşayanlar olarak hep birlikte gördük. Çünkü bir geçiş dönemi söz konusuydu. Bu geçiş döneminde sorun çıkmaması için çok yoğun çaba sarf ettik. Belirsizlik ortamında bir karmaşa yaşandı. Ama zamanla bu sistem oturdu. Şu anda aradan bir yıl geçti, birçok birimi hayata geçirdik, var olan birimlerimizde iyileştirmeler yaptık. Şu anda tamamen 2015 turizm sezonuna odaklandık. Alanya’da bir eksiklik yaşanmaması için tüm çalışmalarımızı gözden geçirdik. Şu anda geçiş dönemi tamamen bitti, şehrin tüm sorunlarına hakimiz. Gerekli müdahaleleri anında yapıyoruz. Şehir içindeki çalışmalarımız devam ediyor, eksikleri gideriyoruz. Sistem yavaş yavaş oturduğu için bölgedeki köklü değişiklikleri turizm sezonunda kargaşa yaşanmasın diye bir sonraki yıla erteledik. İnşallah önümüzdeki sene devraldığımız caddelerden bazılarına büyük projeler uygulamaya başlayacağız. Teknik çalışmalar yapılıyor. Bazı caddelerde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişte Antalya’da uyguladığı bazı sistemleri Alanya’da da uygulayacağız. Büyükşehir’in farkını Alanya’da yaşayan herkese göstereceğiz.

AK- Sizin göreve başlamanızla birlikte, özellikle CHP ile Alanya Belediyesi’ni kazanan MHP çevrelerinde “Paralel Belediye Başkanı” eleştirilerine maruz kaldınız. Siz gerçekten Alanya Belediyesi’ne alternatif “Paralel” bir “Belediye “Başkanı” mısınız?


HG- Sayın Menderes Türel bu tür organizasyonların başına o yöredeki en güçlü siyasetçileri seçmeye çalıştı. Alanya’nın sorununu bilen, Alanya ile haşır neşir olan kişiyi, yani beni uygun gördü. 8 yıl Alanya’da ilçe başkanı olmam sebebiyle Alanya’daki tüm mahallelerin sorununu bilen, sorunları benimsemiş ve özümsemiş birisiyim.
Bu nedenle bu göreve getirildim. Seçimden hemen sonra yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası’nın tam olarak idrak edilememesinden dolayı bu tür eleştiriler geldiğini düşünüyorum. Çünkü Büyükşehir Yasası ile zaten Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ve Alanya Belediyesi’nin görev alanları, kimin yetkisi nerede başlayıp nerede bitiyor, net bir şekilde tanımlanmış. Antalya’nın bir kolu olarak bizler hiçbir şekilde Alanya Belediyesi’nin hiç bir görev ve yetkisine karışmıyoruz. Sayın Türel seçimle işbaşına gelmiş bir belediye başkanı. Onun da seçmenlerine karşı sorumlulukları var. Tıpkı Alanya Belediye Başkanı Sayın Adem Murat Yücel'in olduğu gibi. 5 yılın sonunda Alanya’da yapılan tüm büyükşehir çalışmalarından  Sayın Türel sorumlu olacak. Antalya, biliyorsunuz 640 kilometre sahil bandına sahip bir şehir. Antalya’nın tamamına Sayın Türel’in yetişebileceği düşünülemez, zaten fiziki olarak bu mümkün değil. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’nin Alanya’daki ve diğer ilçelerdeki işlerinin koordinasyonunu sağlamak için Büyükşehir Yasası’na koordinatörlük görevi eklenmiş. Ama her şey bu kadar açık ve net iken Alanya’da bulunan bir kesim sanki biz Alanya Belediyesi’ne rakip oluşuyormuşuz gibi bir algı oluşturmaya çalışıyor. Bu algı kısmen başarılı oldu. Büyükşehir Belediyesi sanki Alanya Belediyesi’ni çalıştırmayacak, sanki onun yapacağı işlere engel olacak gibi bir pozisyon yaratılıyor. Ama zamanla vatandaş bunun böyle olmadığını gördü, Büyükşehir faaliyetlerini Alanya’da gören vatandaş bunu hissetti ve bunun bir algı operasyonu olduğunu anladı. Büyükşehir Belediyesi el attığı her konuda en üstün şekilde çalışmaya gayret gösteriyor. Başta bazı sıkıntılar oldu, çünkü çok eksik vardı. Büyükşehir Yasası çıktığı andan itibaren hem Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hem de Alanya Belediyesi’nin bu eksikleri tamamlaması gerekiyordu. Seçim geçtikten sonra gördük ki Alanya Belediyesi eksikleri giderme noktasında hiç bir çalışma yapmamış. Bu çalışma yapılmadığından dolayı kısa süreli bir kaos ortamı yaşandı. Bizim de gayretlerimizle bu kaos ortamı minimize edilerek ortadan kaldırıldı. Bu sistem ortaya çıkmasaydı nasıl bir kargaşa olacağını çok iyi biliyorum. Her birim ve her kurum kendi başına çalışmalar yapacaktı ve bunun kontrolü uzun süre sağlanamayacaktı. Seçim geçer geçmez sistemi kurduk ve her şey bizim kontrolümüz altında gerçekleşti. Olumsuz her konuya müdahale ettik ve düzelmesi konusunda Antalya’yı bilgilendirdik.
-DEVAMI YARIN-
(Yarın: Türel, Alanya’ya hak ettiği hizmetleri verebildi mi? Türel, en çok oy aldığı Alanya’ya en çok hizmeti getirecek mi? Güney’in siyasi hedefleri var mı? Kısa vadede Antalya milletvekili adaylığı veya uzun vadede Alanya Belediye Başkan Adaylığı hedefleri nedir?)


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 06.04.2015 10:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349