Alanyalı genç mimar Türkiye birincisi oldu

Nippon Paint Asia Young Design Awards Yarışması’nda Türkiye birincisi olan Alanyalı Mimar Simruy Baygül ile başarısı ve gelecek projeleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

+1
Haber albümü için resme tıklayın

NİPPON Paint tarafından 13 yıldır düzenlenen Asia Young Designer Awards (AYDA), bu sene Türkiye’nin de katılımıyla toplam 16 ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. “Mimarlık” ve “İç Mimarlık” olmak üzere iki ayrı kategoride ve iki aşamalı (Ulusal ve Uluslararası) olarak düzenlenen yarışmanın bu seneki teması “Empati İçin Tasarla” şeklinde belirlendi. AYDA 2021 dahilinde, her iki kategorinin ulusal kazananı, daha sonra diğer ülkelerin ödüllü katılımcıları ile de yarışarak, “Asia Young Designer of the Year” unvanını kazanma ve Harvard University Graduate School of Design’da eğitim alma şansı yakalıyor. AYDA 20 321 dahilinde, her iki kategorinin ulusal kazananı, daha sonra diğer ülkelerin ödüllü katılımcıları ile de yarışarak, “Asia Young Designer of the Year” unvanını kazanma ve Harvard University Graduate School of Design’da, 10 bin dolar değerinde 6 haftalık Design Discovery Programme’a katılma fırsatını da yakalayacak.

YARIŞMANIN TÜRKİYE AYAĞINI ALANYALI MİMAR KAZANDI

Nippon Paint Asia Young Design Awards Yarışmasının Türkiye ayağını Alanyalı Mimar Şevval Simruy Baygül kazandı. Fen Lisesi mezunu olan ve hayalleri için mimarlık bölümünü seçen Baygül şu an Erasmus eğitimi için İtalya’da bulunuyor. Baygül, hem ülkesine hem de memleketi Alanya’ya yaşattığı gururun detaylarını Yeni Alanya Gazetesi’ne anlattı.

‘ERASMUS KAPSAMINDA İTALYA’DAYIM’

- Merhaba, Nippon Paint AYDA yarışmasında elde ettiğiniz başarılarla herkesi gururlandırdınız. Ancak bu gurur memleketiniz Alanya’da daha yoğun hissedildi. Sizi daha yakından tanımak istiyoruz. Bize kendinizden, eğitim süreçlerinizden bahseder misiniz?

Merhaba, Ben Şevval Simruy Baygül. 23 yaşındayım ve Alanyalıyım. Bilkent Üniversitesi Mimarlık bölümünden 2020 yılında mezun oldum. Aynı yılın güz döneminde ODTÜ'de Yapı Bilimleri bölümünde lisansüstü eğitimime başladım. Şu an ikinci ve son yılımdayım, tez çalışmalarıma büyük ölçüde katkıda bulunacağını düşündüğüm için bu dönemi Erasmus kapsamında İtalya'da geçiriyorum.

‘TIP KAZANMANIN DAYATILDIĞI BİR ORTAMDA KARARIMIN HAYATIMI ŞEKİLLENDİRDİĞİNİ FARKETTİM’

- En başa dönmemiz gerekirse neden mimarlık? Bu alana ilgi duymanızın bir nedeni var mı? Mesleğinizin en çok hangi detayını seviyorsunuz?

Ben fen lisesi mezunuyum. Tıp “kazanma”nın dayatıldığı bir ortamda üniversite sınavlarına hazırlanırken hazırlandığım şeyin sadece üniversite yıllarını değil, hayatımı şekillendirecek olmasını fark etmem geleceğe dair tüm bakış açımı değiştirdi. Ben hiçbir zaman salla başı al maaşı tiplemesine uyabileceğimi düşünmüyorum; keyif aldığım şeyi yapmam önemliydi, para ikinci planda geliyordu. Bu noktada hem tasarım odaklı hem de pozitif bilimleri esas alan bir meslek istediğimi anladım. Mesleğimin en sevdiğim detayı ise bana kendimi özgür hissettirmesi. Tasarım için kafamı, izahı için bilgisayarımı nereye götürürsem mesleğim orada gibi. Ne kadar gezersem tasarımımı etkileyecek bir o kadar vizyon kazanıyorum, haliyle masa başı bir iş tanımı olmaması beni en çok heyecanlandıran yanı.

‘ÜLKEMİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETMEK İSTİYORUM’

- Nippon Paint AYDA yarışması hakkında neler söylemek istersiniz? Türkiye genelinde bulunan 50 üniversiteden gençlerin katıldığını biliyoruz. Siz bu yarışmada Türkiye 1’incisi oldunuz. Neler hissediyorsunuz?

Çok mutluyum ancak yarışmanın uluslararası basamağının yarattığı bir gerginlik de var üstümde. Önümüzdeki aylarda sıkı çalışarak ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Öte yandan diğer ülkelerin finalistlerinin projelerini ve jürilerden gelecek yorumları da büyük bir merakla bekliyorum.

‘İNSANLAR ORTAK HAREKET ETME VE DÜŞÜNMEDE SINANDI’

- Yarışmanın bu seneki teması ‘Empati ile Tasarla’ idi. Bu temayı bize açmanızı istesek… Projelerde ne amaçlandı?

Geçirdiğimiz iki yılı düşünürsek insanlığın ortak hareket etmede ve alınan kararlara topluca uymada sınandığını söyleyebiliriz. Empatiye en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerdeyiz; bu yüzden yarışmanın teması, tasarımcılar olarak bizim rolümüz ve tanımlarımız üzerinde tekrar düşünmemizi sağladı. Böylece projelerde dikkatimi çeken ortak özellik, katılımcıların hassasiyeti oldu. Sadece mekansal çözümler değil, insanlar arasındaki etkileşimin de düşünülmesi tüm projelerdeki ortak amaçtı.

‘SIRADA ULUSLARARASI BASAMAĞI VAR’

- Peki bundan sonraki süreçte ne olacak? Bu başarınız size ne gibi avantajlar sunacak?

Sırada yarışmanın uluslararası basamağı var. Oradan da birincilikle ayrılan Harvard Üniversitesi'nde okuma hakkı kazanacak. En büyük avantajım, dünyanın en prestijli okullarından birinde eğitim alma şansı bulmak. Ayrıca Türkiye finalinde olduğu gibi uluslararası finalde de çok değerli jüri üyeleriyle tanışmak, onlarla projemi tartışmak bana unutulmaz bir deneyim sağlayacak.

‘ÇOK ZORLANDIĞIM ANLAR OLDU AMA ÇÖZÜM BIRAKMAK DEĞİL’

- Mimarlık eğitiminize başladığınızda bu kadar başarılı olacağınızı öngörüyor muydunuz yoksa zorlanıp çıkmaza girdiğiniz anlar da oldu mu?

Tabii ki çok zorlandığım anlar oldu, hala da oluyor ancak hiçbir zaman çözümün bırakmak olduğunu düşünmedim. Ben uğraştığım şeyi seviyorum, bu sebeple zorlandığım zamanlarda inatla daha da kafa yoruyorum. İşler ne kadar zorlaşırsa sonunda getirdiği başarı da bir o kadar daha tatmin edici oluyor.

‘HAYALET ŞEHİRLERDEN BİRİSİ OLAN CRACO İÇİN TASARLADIM’

- Bize projeniz hakkında bilgi verir misiniz? Bu başarıyı getiren projenizin detaylarını merak ediyoruz.

Projemi hayalet şehirlerden biri olan Craco kasabası için tasarladım. Antik bir Roma krallığına ev sahipliği yapmış bu İtalyan kasabasının geçmişini aklımda canlandırdım. O topraklarda hala hayat varken insanların günlük yaşantıları bir film şeridi gibi gözümün önünden geçti desem abartmış olmam. Projenin başlangıç fikri de bu şekilde oluştu. Oradaki duvarları kendi haline bırakıp gitsek yıkılmaları an meselesi. Yaşamı tekrar canlandırmak istedim. Araziyle empati yapmak çok kolay, sadece toprağa kulak vermeniz gerekiyor.

‘MİMARLIK DOĞASI GEREĞİ PRATİĞE DAYALI BİR ALAN’

- Şu an eğitiminiz için yurtdışında bulunuyorsunuz. Sizin alanınızda yerinde gözlemin ne gibi avantajları oluyor? Çok mu gezmek başarı getiriyor?

Çok gezen mi çok okuyan mı bilir sorusunun cevabı hala meçhul, tabii ki gezmek kadar okumak da gerekir ancak mimarlık tasarım doğası gereği teoriden çok pratiğe dayalı bir alan. İnşa edilmiş geçmişi görmenin, tarihe tanıklık etmiş mekanları yerinde deneyimlemenin tasarımcının vizyonunu genişlettiği kaçınılmaz bir gerçek. Proje üretirken ise yerinde gözlem hayli hayli önemli ve hatta zorunlu. Evdeki hesap çarşıya uymaz, kağıt üzerinde ilerleyen projelerin arazinin potansiyelini kaçırdığını düşünüyorum.

‘ALANYA’NIN İHTİYACI OLAN SON ŞEY BAŞKA BİR OTEL VE TATİL KÖYÜ’

-Alanya ile ilgili kafanızda yapmayı planladığınız bir proje var mı?

Bu soruyu yapmayı planlamadığım bir proje olarak değiştirmemin daha açıklayıcı olacağına inanıyorum. Alanya'nın ihtiyacı olan son şey bir başka otel veya tatil köyü. Şansıma, üniversite ikinci sınıfta aldığımız stüdyo dersinin dönemlik projesi Alanya'da bir otel tasarlamaktı. Seçilen arazi ise Damlataş Plajı'na bakan bir parktı. Küçükken birkaç kez oraya gittiğimi hatırlıyorum. Dönem boyunca karmakarışık hislerle bir proje hazırladığımı, dönem sonunda ise sert tepkileriyle bilinen jürilerin şaşırtıcı güzel yorumlarına buruk bir sevinçle karşılık verdiğimi hatırlıyorum.

‘ASLINDA BU YARIŞMADAN ÇOK GEÇ HABERİM OLDU’

- Yarışma maratonu nasıl bir süreçti? Hazırlık aşamasını, sunumunuzu ve jüri ile iletişiminizi anlatabilir misiniz?

Aslında benim bu yarışmadan çok geç haberim oldu. Sadece iki hafta gibi kısıtlı bir sürede teslim edeceğim posterleri hazırladım. Bildiğim kadarıyla aylar öncesinden iki-üç tane jüriye sor etkinliği yapılmış ancak ben bu fırsatı kaçırmıştım. Neyse ki kayıtları paylaşılmış, bu videoları izleyerek katılımcıların genel olarak nerede sıkıntı yaşadığını ve jürilerin nelere dikkat ettiğini yakalamaya çalıştım. Ön eleme sonuçları açıklandığında ve finalistlerden biri olarak sunumumu yapmak için ailemle İstanbul'a gittiğimde çok heyecanlıydım. Buna rağmen jüri üyeleri fazlasıyla sakin ve pozitifti. Sonuç olarak heyecanımı bir kenara bırakarak sunumumu yaptım ve çok samimi bir atmosferde değerli jürilerle karşılıklı fikir paylaşımı yaptık. Gerçekten unutamayacağım bu deneyim için hem teker teker tüm jüri üyelerine, hem de organizasyonda emeği geçen Arkitera ve Nippon Paint ailesine çok teşekkür ederim.

‘İYİ OLAN KAZANSIN’

- Yarışmanın global ayağındaki süreç nasıl işleyecek? Hazırlıklarınız nasıl ilerliyor?

Pandemi sebebiyle henüz tarih ve lokasyon bilgisi kesinleşmese de global finalin 2022 ortalarında Şangay'da düzenlenmesi bekleniyor. Burada olduğu gibi orada da jürilere projemi sunacağım ve yorumlarını dinleyeceğim. Hazırlıklarım ise şimdilik planlamadan ibaret, projemi geliştireceğine ve esas fikrimin daha net anlaşılacağına inandığım birkaç kolaj çalışması yapacağım. Sunumumu gözden geçirip daha ilgi çekici ve düzenli bir hikaye akışı oluşturma niyetindeyim. İyi olan kazansın.

‘EN AZ HASAR ATLATMANIN TEK YOLU BİRLİKTE HAREKET ETMEK’

- Bu yıl ‘Empati için Tasarla’ temanızın koronavirüs süreciyle bir bağı var mı? Yaşanan zor günler empatiye ihtiyacı mı arttırdı?

Kesinlikle. Bu süreci minimum hasarla en kısa sürede atlatmanın tek yolu birlikte hareket etmek, bunun için de empati şart. Sadece yarışma kapsamında değil, diğer tüm alanlarda olduğu gibi mimaride de tüm dikkat odağı ve dolayısıyla tartışma başlıkları bir yılda çok büyük bir değişim geçirdi. Daha mesleğe yeni adım atmış biri olarak benim bile her gittiğim kapalı alanda havalandırma yöntemleri ve mekan düzenlemesi dikkatimi çekmeye başladı. Öte yandan tez danışmanımla yeni dünya düzeninde bir arada yaşam için alternatif yapısal tipolojiler üzerine tartışıyoruz.

‘MASKE TAKMAYI KIŞ AYLARINDA DA RUTİN HALİNE GETİRECEĞİM’

- Koronavirüs demişken, pandemi sürecini nasıl atlatıyorsunuz? Hayatınıza ne gibi tedbirler soktunuz. İtalya- Türkiye arasında bir karşılaştırma istesek neler söylersiniz?

Herkes gibi ben de sosyal mesafe ve hijyen kurallarını günlük yaşantımda daha sıkı uyguluyorum. Hatta maske takmayı bundan sonraki yıllarda kış aylarında da rutin haline getirmeye karar verdim. İtalya geneli hakkında bir yorum yapmam mümkün değil ancak ben kuzey tarafında yaşıyorum ve şimdilik günlük kurallar Türkiye'den daha rahat işliyor. Bizim gibi geçtiğimiz yılda tam kapanma kararı almışlar, burada da sosyal hayat yeni yeni canlanıyor.

‘GERÇEKTEN İLGİ DUYUYORSANIZ BU ALANI SEÇİN’

- Bu alanda eğitim almak isteyen ya da eğitimine yeni başlamış gençlere vermek istediğiniz bir tavsiye var mı?

Verebileceğim tek tavsiye mimarlığa gerçekten ilgi duyanların bu bölümü seçmesi gerektiği, çünkü sevmeden okunacak bir bölüm değil. Hem kendi okulumda hem diğer okullarda düzenli olarak her dönem bölüm değiştiren ya da okulu bırakan birkaç öğrenci duyuyorduk. Ayrıca objektif değil subjektif bir alan. Diğer arkadaşlarınız finallerine derslerde tuttukları defterlerle hazırlanırken siz karşınızda oturan beş-on kişiyi projenizin neden işlevini yerine getirdiğine ve aynı zamanda neden estetik olduğuna ikna etmeye uğraşacaksınız.

‘ALANYA MÜKEMMEL BİR KAÇIŞ PLANIYDI’

- Son olarak memleketiniz Alanya’ya vermek istediğiniz bir mesaj, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben eğitimim için yılın büyük bölümünü farklı şehirlerde geçirirken tek isteğim tatillerde Alanya'ya gidip kafa dinlemek ve rahatlamaktı. Alanya doğasıyla, iklimiyle mükemmel bir kaçış planıydı. Tabii ki turistik faaliyetlere karşı değilim, aksine Alanya'nın hak ettiği ilgiyi ve değeri görmesini destekliyorum. Ancak yıllar içinde önceliklerimizin üzücü şekilde değiştiğine şahit oluyorum. Eğer şu an sahip olduğumuz güzelliği korumayı bilmezsek, korkarım ki gelecekte reklamını yapacak bir güzellik kalmayacak.(PAZARTESİ SOHBETİ / GÜLŞAH ANAK)

14 Kas 2021 - 21:55 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


DEVREN SATILIK MARKET  

DEVREN SATILIK MARKET  

0 530 940 96 77

DERYA LOKANTASI

 Alanya merkez Atatürk Caddesi üzerinde bulunan 12 ay açık iş yerimize; * Dönerci * Komi * Tabakçı * Paket Servis Elemanı alınacaktır. 0 542 513 38 5...

0 542 513 38 56

AVİZE MAĞAZASINDA

 Çalışacak; * Elektrikçi * Teknik Servis * Yetiştirilmek üzere elemanlara ihtiyaç vardır.  0 552 388 06 07 - 0 553 733 06 07

0 552 388 06 07

PERSONEL

0552 708 23 97

OPAL YAPI İNŞ. MALZ. PAZ. TUR. TİC. LTD. ŞTİ

Satış ve Pazarlama konusunda deneyimli Bay/Bayan personel alınacaktır. 0 242 522 47 00

0 242 522 47 00

PAZARLAMACI

Konaklı’daki işyerimize deneyimli pazarlamacı bay eleman alınacaktır. 0 541 695 93 57

0 541 695 93 57

KURUMSAL KUYUMCULUK FİRMASINDA

Tezgahtar olarak çalışmak üzere; * Diksiyonu düzgün,  *Giyimine ve bakımına özen gösteren, * Satış konusunda deneyimli, *Kurumsal firmada çalışma geçm...

0 533 500 06 70

OKUL KANTİNİNDE

Çalışacak, öğrencilerle iletişimi kuvvetli genç ve dinamik BAYAN ELEMAN aranıyor. 0 532 720 32 75

0 532 720 32 75

AŞÇI

Alanya merkezde yeni açılacak olan restaurantımızda çalıştırılmak üzere; Mesleğinde deneyimli 35-45 yaşlarında AŞÇI çalışma arkadaşı arıyoruz. Menüsü;...

0 532 391 97 20

TURİZM SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN FİRMAMIZA

 Çalışma Arkadaşları Aranmaktadır. T Teknik Servis İşlerinde Tecrübeli, T Büro Yönetimi İşlerinde Tecrübeli, (Tercihen İngilizce ve/veya Norveç dili b...

[email protected]

Anket Mehmet Şahin'i Alanya Belediye Başkanı Adayı olarak görmek ister misiniz?