'800 milyon $'lık sektörün yüzde 5’i vergi ödüyor'

Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu, Global Tercümanlık şirketinin kurucusu, Türkiye Yeminli Çevirmenlik Federasyonu’nun (TURÇEF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Kemal Değirmenci

TURÇEF yönetimi, mesleklerinin bir an önce tanınmasını istiyor.
Kemal Değirmenci
Haber albümü için resme tıklayın

DEĞİRMENCİ, tercümanlık sektörünün 800 milyon dolarlık bir hacmi olduğunu ancak tercümanlığın yasası olmadığı için meslek olarak kabul edilmediğini, yasa açıklarından dolayı da vergi kaçakçılığının yüksek olduğunu belirtti. Kemal Değirmenci, yalnızca üyesi olduğu TURÇEF’in ve kamu ve kurumsal firmalarla çalışan tercümanlık şirketlerinin vergi ödediğini, geriye kalan yüzde 95’lik sektör paydaşlarının sessizliğini koruduğunu belirtti. Alanya özelinde yabancıların yaşadığı sorunları, şirketinden danışmanlık alan yabancıların kamu kurum ve kuruluşlarında dil ve iletişim sorunu yaşandığını dile getiren Değirmenci ile röportajımızdan öne çıkan başlıklar şöyle:

- Kemal bey hoşgeldiniz, çalışmalarınızdan ve kendinizden bahseder misiniz?

Hoş bulduk. Alanya'da 13 yıldır kurucusu olduğum Global Tercümanlık şirketinde Alanya’ya ve tüm Türkiye’ye tercümanlık ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Ayrıca Türkiye Yeminli Çevirmenlik Federasyonu’nun (TURÇEF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteriyim. Evliyim, 1 çocuk babasıyım.

‘TERCÜMANLIK MESLEK OLARAK KABUL EDİLMELİ’

- TURÇEF’den bahseder misiniz? Federasyonun temel amacı nedir, hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?

TURÇEF, 2014 yılında Ankara merkezli olarak kuruldu. Federasyonumuza bağlı 10 dernek, farklı ülke ve şehirlerde 51 şubemiz bulunuyor. Toplamda da 5 bin üyemiz var. Üyelerimiz hem farklı dillerde hem de farklı uzmanlık alanında hizmet veren profesyonellerden oluşuyor. Temel amacımız, tercümanlık sektöründe hizmet veren meslektaşlarımızın sorunlarını gidermek ve en önemlisi de mesleğimizin tanınması için Tercümanlık Yasası'nın çıkarılması için var gücümüzle çalışmak. Çok uzun zamandır çaba gösteriyor olsak da halen büyük bir kazancı olan bu meslek, meslek olarak tanımlanmıyor. Sektörün içindeki tüm açık ve yanlışlar da artarak devam ediyor. Biz, TURÇEF olarak tercümanlık sektörünün denetlenmesini, meslek olarak tanımlanmasını, yasal haklarımızın korunmasını talep ediyoruz ancak geçtiğimiz süreçlerde meclise ulaşamadık.

DEVLET BU BÜYÜK HACMİN YALNIZCA YÜZDE 5’İNDEN VERGİ ALIYOR’

- 800 milyon dolarlık yıllık hacmi olan bir sektör bu… Yasası yoksa denetlenmesi de olmuyor. Peki vergi durumu nasıl işliyor?

Turizme “Bacasız sanayi” derler. Tercümanlık, oldukça büyük bir bacasız sanayi. Bizler hizmet veriyoruz Ebru Hanım. Hammadde, girdi maliyetleri gibi masraflarımız da yok üstelik. Bizler, elimize gelen ve çevirisi yapılan kağıtları, düzgün ve teknik terimleri ile birlikte çevirilerle müşterilerimize iletiyoruz. 800 milyon dolar, çok büyük bir rakam. Yasamız olmadığı ve ölçümlemede eksiklik olduğu için TURÇEF olarak tahmini faturalandırma ve devlete vergi payı yalnızca bu rakamın yüzde 5’i kadar. Bu yüzdelik oran, büyük kurum ve şirketlerin fatura kesmesi ile TURÇEF üyelerimizin tamamının fatura kesmesi ile elde ediliyor.

‘TBMM’YE ULAŞAMIYORUZ, YASA AÇIĞINDAN FAYDALANIYORLAR’

- Yalnızca yüzde 5 vergi mi? Peki geride kalanlar?

Geride kalanlar fatura keserek iş yapmıyor maalesef çünkü dediğim gibi yasamız olmadığı için büyük bir açık var. Çok büyük bir açık devlet için... Bizler nasıl vergi veriyorsak geride kalanlar da vergi vermeli. Bunu hem vatandaş hem de federasyon olarak istiyoruz. Vergilendirmedeki açıktan dolayı ilgili bakanlığa ve kurumlara yazılı dilekçemizi hazırlayıp verdik. En son İletişim Başkanlığı ile bir toplantı gerçekleştirdik ve orada da bu durumu dile getirdik ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ulaşamadık. Bu rakamsal farkı anlatmaya çalışıyoruz, bu devlet için büyük bir kayıp.

‘DEVLETİMİZ, NOTER'DEN ALDIĞININ EN AZ 10 KAT FAZLASINI ALACAK’

- Okurlarımızla da paylaşır mısınız, TBMM’den beklediğiniz yasa nedir?

Elbette, basit bir dille anlatmak isterim. Tercümanlık hizmetinin diğer ülkelerdeki gibi devlet kontrolünde yapılması oldukça basit bir durum. Örneğin bizler, noterlerde yemin zaptı tutarak resmi tercümanlık veriyoruz. Burada devletimize nacizane teklifimiz, vergi dairesi ya da başka bir kurum tarafından, bireysel çalışan tercümanlara TC kimlik; şirket adına hizmet verenlere de vergi numarası üzerinden pul ya da barkod satılsın. Örneğin 50 liraya peşin olarak satılan pulları, yaptığımız her tercümanlık hizmet kağıdına yapıştıralım.
Bunu yaptığımızda hem resmi bir çeviri hizmeti vermiş hem de devlet bizden peşin olarak vergisini almış olacak. Bu sayede de yetkin olmayıp da iş alan ve müşterisini, danışanını mağdur eden kişiler de denetlenmiş olacak. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki devlet, noterdeki bir hizmetten 3-4 lira alıyorsa bizden katbekat daha fazla vergi alacak. Bu sayede büyük bir zararı artıya çevirerek bütçemize büyük bir girdi sağlamış olacak.

‘ÇEVİRİ ONAYLAMA ÜCRETİ ALIYORLAR’

- Tercümanlık yapan sizseniz, Noter'den neyin parası alınıyor?

Tercümanlığı yapan biz tercümanlarız, bu hep böyleydi. Geçtiğimiz zaman zarfında tercümanlığı yapan biz olmamıza rağmen, noterler "Çeviri ücreti" alırdı müşterilerden. Bizler noterde itiraz edip ses çıkarınca, çeviri ücretini "Çeviri onaylama ücreti" olarak değiştirdiler ama çeviriyi onaylamıyorlar, bizim imzamızı onaylıyorlar. Bizden danışmanlık alanlar da “Ben şimdi neye para veriyorum?” diye soruyor bize. Açıkçası pek açıklayamıyoruz bu durumu.

‘TBMM’NİN KAPISINI BİR KEZ DAHA ÇALACAĞIZ’

- Geçtiğimiz haftalarda Göç İdaresi'nin özelleştirilmesi ihtimali gündeme gelmişti, son durum nedir?

Göç İdaresi’nin kuvvetli kadrosu bizim işlerimizi çok kolaylaştırıyor. Ekibin tamamı yabancı dil biliyor. Ancak Göç İdaresi’nde de eksiklikler var. Özelleştirilme henüz kesinleşmedi, başvuru aşamasında. Resmi Gazete'de yayımlanan habere göre göçmenlerin ikamet, çalışma, vatandaşlık başvuruları belirlenen şekilde özel şirketler tarafından yapılacak. Bu sistemin sorunsuz ilerlemesi, başvuru yapacak olan kişilerin mağduriyet yaşamaması için devletin bizden teminat mektubu talep etmesini rica ediyoruz. Çünkü ancak bu şekilde mesleğimizi garanti altına almış olacağız. Noterin, tapunun önünde her bekleyen kişi dil bildiği için tercümanlık yapamasın. Sektörde çok sorun var, bu sorunlar da ancak yasalarla ve yaptırımlarla çözülebilir. Biz federasyon olarak gerekli tüm çalışmalara hazırız. Bütün bunlara karşın bir türlü sesimizi meclise duyuramadık ancak TBMM açıldı ve yeniden kapılarını çalacağız.

‘G20 ZİRVESİNDE TURÇEF HİZMET VERDİ’

- Kişiler ve şirketlerin yanısıra devlet kurumlarına da hizmet veriyorsunuz değil mi?

Biz, devletin en üstünden en altına kadar hizmet veriyoruz. En yüksek zirve olan G20 Zirvesi'nde TURÇEF ekibi olarak simultane hizmeti verdik. Her alanda varız ama mesleğimiz tanınmıyor, görüntümüz, sesimiz yok. mesleğimizin meslek olarak tanınmasını istiyoruz.

‘TURÇEF ÜYELERİ HER İŞLEMDE VERGİ ÖDÜYOR’

- Takdir edecek bir durum, vergi ödenmesi için çaba harcıyorsunuz.

Çünkü biz her hizmetimizde vergi ödüyoruz. Vergi verilirse iş resmi olur. İş resmi olursa da daha kaliteli işler yapılır. Günümüzde birçok meslekte vergilendirme varken bizde de olması gerekir. Devletle işbirlikleri yaparak sektörümüzün gelişmesini, hacminin büyümesini istiyoruz.

‘BİR YERLEŞİK YABANCI ADAYI GÖÇ İDARESİ'NE GİDEREK TÜM SÜRECİ YÖNETMELİ’

- Peki Alanya özelinde yaşanan sorunlar nelerdir?
Sorunların çözümleri noktasında neler yapılabilir?

Göç İdaresi, devletten aldığı linklerle kendilerine başvuran vatandaşların tapu, emniyet, havalimanı verilerine ulaşabiliyor. Ancak başvuru yapanlar numarataj almak için Alanya Belediyesi'ne ya da harç yatırmak için Vergi Dairesi'ne yönlendiriliyor. Belediye ile iletişim kurulursa sayacın Göç İdaresi'nden alınması sağlanabilir. Ayrıca Vergi Dairesi’nden bir memur, Göç İdaresi’nin içinde kurulan bir vezne ile ödemeleri buradan alabilir. Buraya yerleşen yabancılar genelde yaş almış kişiler. Bina bina gezerek belge toplamak onlara külfet geliyor, zorlanıyorlar. Bu sorun çözülürse kentimize daha çok kişi gelir. Ayrıca yabancılara kesilen sigorta poliçelerinin kapsamının dar olması da büyük sorun çünkü mevcut sigorta poliçesi çok yetersiz. Daha kapsamlı bir sigorta poliçesi Göç İdaresi'nde yerleşik yabancılara sunulmalı.

‘KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA DİL BİLEN PERSONEL ARTTIRILMALI’

Yerleşik yabancılar artık buraya gelince kendilerini Alanyalı hissediyorlar. Alanya’da çok dille konuşuluyor, iş yerlerinde herkes birkaç dil biliyor hal durum böyle olunca da devlet dairelerinden, kamu kurum ve kuruluşlarından da aynı dil çokluğunu bekliyorlar. Beklentiler, sorun olduğunda ya da bir problem yaşandığında internet üzerinden çeviri yapmadan direkt olarak konunun muhatabı ile görüşmek. İletişim göz göze bakınca daha kuvvetli oluyor biliyorsunuz. Aksi halde bizim danışanlarımız, günün her saatinde bize ulaşıp tercümanlık hizmeti alabilirler ama bu durum, bir sorun olduğu için belirtmek istedim. Üniversite mezunu, dil bilen binlerce öğrenci, genç kardeşimiz bu dil sorununu rahatlıkla giderir diye düşünüyorum.

‘TAPU DAİRESİ SÖZLÜ TERCÜMANLIK ALMAYI BIRAKMALI’

Biz Global Tercümanlık olarak Tapu Dairesi ile tercümanlık hizmeti tutanak alınmadan sözlü olarak yapıldığı için çalışmıyoruz. Çünkü bir sorun yaşandığında, söz değil kağıttaki cümleler delil olur. Tapu Dairesi’nde işlemler oldukça basit aslında, sözlü tercümana gerek kalmadan, gerekirse dünyadaki tüm diller için biz, bir tapu taslağı hazırlayalım. Gayrimenkul alan yabancı, tapu ile ilgili ne varsa rahatlıkla okusun ve öyle imzalasın. Biz, Tapu Dairesi’nden gelen tekliflere açığız. Vergi dairesinde olduğu gibi çok dilli form sistemi, iletişim sorunlarını da ortadan kaldırır.

ÇAVUŞOĞLU VE ŞAHİN’E TEŞEKKÜR

- Pazartesi Sohbeti’ne katıldığınız için teşekkür ederim, eklemek istediğiniz bir şey varsa dinlemek isteriz.

Federasyonumuz adına ben teşekkür ederim. Beklentilerimiz ve çalışmalarımız, sektörün daha da büyümesi ve gelişmesi adına. Umarım bir sonraki görüşmemizde, TBMM’ye ulaşmış, mesleğimiz meslek olarak tanınmış, sektörde olup da vergi kaçıranların tamamı vergiye bağlanmış olur.
Büyük bir aileyiz, temel amacımız başarıdan öte değildir. 800 milyon dolarlık yıllık hacmi olan bir iş, devletimize de bize de değer katar.
Ayrıca, Alanya çok özel ve çok şanslı bir kent. En büyük değerimiz Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu. Kendisi Alanya'ya verdiği değerden dolayı kentimizin marka değerini arttırdı, gittiği her yurt dışı ziyaretinde Alanya’yı da gönlünde götürdü. Alanya gibi bir ilçede Göç İdaresi direkt temsilciliğini açtı. Çok teşekkür ederiz. Ayrıca ALTSO Başkanımız Mehmet Şahin, çok iyi bir alan verdi kent sakinlerine ve şirketlere. Noter sayısını arttırarak Alanya’nın hem doğusuna hem batısına hizmet götürdü. Göç İdaresi’nin şirketlere özelleştirilmesi konusunda da büyük destek oluyor. Varlığı her zaman güç veriyor, sağ olsun.

10 Eki 2021 - 21:44 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket ALANYA CUMA PAZARI'NIN TAŞINMASI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?