Akaryakıt pompasının başında kadın gücü var

Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu, Alanya’da Kadoil akaryakıt şirketinde ön saha akaryakıt satış sorumlusu olarak çalışan İkbal Güvercin oldu. Halk arasında daha çok “pompacı” olarak tanımlanan bu işi üniversite öğrenciyken de yapan Güvercin, toplumdaki “erkek işi” algısını yıkmanın gururunu yaşıyor

Güvercin, Alanya’da Kadoil akaryakıt şirketinde ön saha akaryakıt satış sorumlusu olarak çalışıyor.
İkbal Güvercin ve Alanya Kadoil Akaryakıt şirketinin işletmecisi İsmail Oğuz Elbaşı.
Haber albümü için resme tıklayın

18 yaşından bu yana kendi ayakları üzerinde duran Güvercin, Alanya’da eşine az rastlanır bir manzara sunuyor bize ve toplumdaki kadın imajını güçlendiriyor. “Kadınlar her işi layıkıyla yapar” diyen genç kadın, işe başladığı günden bugüne olumlu tepkiler aldığını, bazı müşterilerin ise kendisinin yanlış akaryakıt dolumu yapacağından korkunu aktardı. Bu hafta Pazartesi Sohbeti’ne konuk aldığımız İkbal Güvercin ile keyifli sohbetimize katılan Alanya Kadoil Akaryakıt şirketinin işletmecisi İsmail Oğuz Elbaşı ise kadın istihdamına verdiği önemi aktardı.

İşte Alanya’da tabuları yıkan Güvercin ile röportajımızdan öne çıkan başlıklar:

- İkbal Hanım, Pazartesi Sohbeti’ne hoş geldiniz. İşinizi yaparken sizi görünce gözlerim parladı, çok mutlu oldum. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Hoşbuldum, teşekkür ederim. Ben İkbal Güvercin, 28 yaşındayım. Ankaralıyım. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Alaplı Meslek Yüksek Okulu Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü mezunuyum. Eğitimimi 4 yıla tamamlamak için Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’ne Uluslararası Lojistik Bölümüne başladım. Yaklaşık iki haftadır Güllerpınarı Mahallesi’nde bulunan Kadoil firmasında ön saha akaryakıt görevlisi olarak çalışıyorum.

‘ÜNİVERSİTE YILLARINDA BAŞLADIM’

- İşin cinsiyetinin olmadığını düşünenlerdenim ama toplumda “erkek işi” olarak tanımlanan, halk arasında da“pompacı” olarak bilinen akaryakıt satış yetkilisi olarak çalışıyorsunuz. Bu işe ne zaman ve nasıl başladınız?

Öğrencilik yıllarımda eğitim masraflarımı karşılamak için Zonguldak'ta bir akaryakıt istasyonunda çalışmıştım. Okulumu bitirip Alanya’ya gelince bir süre mezun olduğum alanda iş aradım fakat bulamadım. Şu an çalıştığım şirket, personel ilanı vermişti, ilanı görünce hemen başvuru yaptım. Hem bildiğim, hem de çalışırken büyük keyif aldığım ön saha akaryakıt satış görevine yeniden döndüm.

‘KADININ GÜCÜ, HER ŞEYE YETER’

- Bu işi yapmak isteyen hemcinslerinize bizim aracılığımızla mesaj vermek isteseniz neler söylerdiniz?

Yıllardır yalnız yaşayan, ayaklarının üstünde dimdik duran, okuyan, çalışan bir kadın olarak elbette söyleyeceğim çok şey var. İlkin, altını çize çize söylüyorum ki: “İstersek her şeyi, en iyi şekilde yaparız.” Okumak her ne kadar önemliyse çalışmak da o kadar önemli. Ben, öğrenciyken aynı zamanda çalıştım. Etrafımdaki insanlar, ikisini bir arada nasıl yürüttüğümü sorguladılar. Şimdilerde hem burada hem de iş çıkışı otellerde ilizyonist asistanlığı yapıyorum, yine “nasıl yetişiyorsun?” diye soruyorlar. Seviyorum. Yaptığım her işi severek yapıyorum. O yüzden şunu da söyleyebilirim ki, yaptığınız her işte sevgi olmalı. Üretmek, çalışmak, para kazanmak, bir birey olarak hayatta dimdik durmak her kadına çok yakışıyor.

‘SEVEREK ÇALIŞTIĞIM İÇİN ZORLANMIYORUM’

- İşinizi yaparken zorlandığınız noktalar oluyor mu?

İşe ilk girdiğim dönemde tecrübesizdim, o süreçte zorlandım. Ama ben işimi severek yapıyorum onun için bir adım öndeyim. Belki aynı işi yaptığım meslektaşlarım bir sürü zorluk sıralar ama ön sahada çalıştığım için kışın soğuk, yazın sıcak olmasının dışında pek zorlandığımı söyleyemem.

‘OTO YIKAMA İŞİNDE ÇALIŞTIM’

- Farklı işlerde çalışma deneyiminiz olmuş muydu?

Yine buraya benzer, Cikcilli Mahallesi’nde bir akaryakıt istasyonunda oto yıkama işinde çalıştım. Burada olduğu gibi insanlar beni oto yıkamanın içinde araç yıkarken görünce şaşırıyordu. Orada da ekip arkadaşlarımın içindeki tek kadın bendim, durum böyle olunca müşterilerimiz şaşkınlığını attıktan sonra tebrik ediyorlardı beni.

‘EKİP ARKADAŞLARIMI GÖZLEYİP DENEYİM KAZANDIM’

- Sizi çalışırken gözlemleme fırsatım oldu. İşinizde bayağı tecrübelisiniz, eğitim aldınız mı?

Her insanın yapabileceği bir iş bu. İşe ilk girdiğimde hiçbir şey bilmiyordum. Ekip arkadaşlarımı izleyip yaptıkları işleri iyice gözlemledim. Benzin doldurmak zaten kolay ama gaz doldurmak için deneyim şart. Onu da zamanla tüm araçları görüp doldurma yapınca çözdüm. Ürün akaryakıt olunca yangına karşı oldukça riskli, bu riski gözeterek daha yavaş ve emin hareketlerle çalışıyorum.

‘KADINDAN POMPACI MI OLUR!’

- Peki bu işe başlamadan önce korkularınız var mıydı, çevrenizden nasıl tepki aldınız?

Çevremden “Kadından pompacı mı olur, erkek işi, yapamazsın” gibi tepkilerle karşılaştım. Başlangıçta biraz tedirgin oldum ama ben bunu yanılgıyı değiştirmek istedim. Neden olmasın ki? Benim de erkekler gibi iki elim, iki ayağım, iki gözüm var. Ben de yakıt yüklemesini sisteme girip akaryakıt pompasını elimle tutabiliyorum. Ben de gaz doldururken dizlerimin üstüne çöküp araca yükleme yapıyorum. İşe başladım, bendeki azmi ve iş sevgisini görünce çevrem de bana hak verdi. Neden olmasın ki...

‘TEBRİK ALIYORUM’

- Alanya’da pek karşılaştığımız bir manzara değil sizinki… Akaryakıt pompasının başında sizi görenler nasıl tepki veriyor?

Evet. Özellikle büyük şehirlerdeki akaryakıt istasyonlarında kadınlar benim yaptığım işi yapıyorlar ama Alanya’da bu durum oldukça zayıf. İstasyonumuza gelen müşteriler şaşırıyorlar. Bazı erkek müşterilerimiz benim orada çalıştığımı düşünüp ekip arkadaşlarımdan yakıt istiyorlar. Ben yardımcı olunca böyle bir iş yerinde çalıştığım için tebrik ediyorlar. Kadın müşterilerim ise kocaman bir gülümseme ile içtenlikle benimle gurur duyduklarını söylüyorlar.

‘YANLIŞ YAKIT DOLDURMA!’

- Karşılaştığınız ilginç bir olay oldu mu peki, bizimle de paylaşabileceğiniz? Beklenmedik bir tepki mesela...

Bu zamana kadar şaşkınlıkla karşılaştım. Bir kaç müşterim kadın olduğum için hata yapıp yanlış yakıt vereceğimi düşündüler.

‘AKŞAMLARI İLİZYONİST ASİSTANLIĞI YAPIYORUM’

- Vardiya sistemi var mı? Gece çalışıyor musunuz?

Hayır, sabah vardiyasında çalışıyorum sadece. Akşam mesaim bitince ikinci işimi yapmak için eve gidip biraz dinleniyorum. Sonra da ilizyonist asistanlığı yapıyorum. Turistlere sihirbazlık şovları yapıyorum. Buradan çıktıktan sonra.

‘AKARYAKITTA ÇALIŞACAK KADINLARA EĞİTİM VEREBİLİRİM’

- İleriye dönük hedefleriniz neler?

Akaryakıt görevlisi olarak işe yeni başlayacak olan kadın arkadaşlarıma eğitim vermek, onlara yol göstermek, yapabileceklerini deneyim kazanmalarını sağlamak istiyorum. Ayrıca okulumu bitirdikten sonra gümrüklerde çalışabilirim. Hobilerim arasında kick boks da var. Yakın zamanda antrenörlük eğitimimi tamamlayıp çocuklara eğitim vermek de istiyorum.

‘YALNIZ YAŞADIĞIM İLK GÜNLERDE ÇOK ZORLANMIŞTIM’

- Kadın olarak, Türkiye’de kadın olmayı bize tanımlar mısınız? Kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Hayat zor. Özellikle benim gibi neredeyse 10 yıldır yalnız yaşayan bir kadına hem maddi hem de manevi açıdan daha da zor. Bu zamana kadar hep çalıştım. Hedef koydum, adım adım ilerledim hedeflerime. Bir günümü dahi boş geçirmemek için çabaladım. O yüzden ben kendimi çok güçlü hissediyorum.

Türkiye’de kadın olmak hava kararınca hızlı hızlı yürümek, evin sokağına girmeden önce defalarca arkaya bakmak, apartmana girdikten sonra kapının kapandığına emin olmak, eve girince tüm odaları evde birisi var mı diye kontrol etmek… Bunlar benim yalnızlıkla, yalnız yaşadığım günlerle iç içe… Şimdilerde bu kadar büyük korkum olmasa da bir otobüste yolcu olarak bir kadını tek görünce bir şey olur mu diye, gece saatlerinde yalnız yürüyen bir kadına biri zarar verir mi diye korkuyorum. Ama bu korkularla yaşanmayacağını da biliyorum. O yüzden dışarıdayım, sahadayım, çalışıyorum.

- İleride evlat sahibi olursanız onlara ne söylemek isterdiniz?

Bir evlat sahibi olursam eğer ona: ‘Tepkini asla sakınma, hayır demesini bil, yaptığın her şeyden emin, ol, yaptığını savun’ demek istiyorum. Hayatta her şey insan için. Zorluk da mutluluk da insanla ilgili. Vazgeçmeyin, durmayın, çalışmaktan hiç çekinmeyin.

KADIN İSTİHDAMINI ÖNEMSİYORUZ

- İsmail Bey öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

İsmail Oğuz Elbaşı ben. Uzun yıllar kamuda çalıştıktan sonra kısa süre önce Alanya’da hizmete başlayan Kadoil Akaryakıt şirketini işletiyorum.

‘TANIŞINCA HEMEN GEL, BAŞLA DEDİM’

Alanya’da alışkın olmadığımız bir manzarayı bize sunduğunuz için tebrik ederim. İş ilanı nasıl verdiniz?

Teşekkür ederim. Açıkçası iş ilanını verirken kadın ya da erkek olarak belirtmemiştim. Başvuru yapan diğer erkek adayları değerlendirirken İkbal hanım başvuru yaptı. Zaten kendisiyle tanışınca da tamam dedim, o bu işi layıkıyla yapar. Hemen işe başlamasını rica ettim. İşe girdikten sonra İkbal Hanımı gözlemleme fırsatım da oldu. İşini harika yapıyor.

‘BENİM ÖNCELİĞİM KADINLAR’

-Peki sizin için de bu iş “erkek işi” miydi?

Hayır, böyle bir düşüncem olmadı hiç. İkbal hanım da durumun canlı örneği. Şaşıran müşterilerimiz ödemeyi yaparken bizleri de tebrik ediyor. Kendisine sizin vasıtanızla da teşekkür ederim. Onun gibi çalışan kadın arkadaşlarımızı da ihtiyaç durumunda kadromuza dahil etmek istiyorum. Artık önceliğimiz kadınlar olacak.

29 Ağu 2021 - 21:37 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Mehmet - Ayrımcılık yapmayın herkes her işi yapabilir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ağustos 18:31
01

Hasan Kartal - Kadın gücü , erkek gücü gibi kavramlarla uğraşmamak lazım. İşini iyi yapan ve yapmayan vardır.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Ağustos 16:13Anket Alanya'da toplu taşıma ücretleri pahalı mı?