Mesleğe adanmış bir ömür

Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu, Mitsubishi Electric Klima Alanya Bayisi Özlü Klima sahibi Ahmet Özlü oldu. Özlü, Mitsubishi ELECTRİC Lossnay Taze Hava cihazının koronavirüsle önemli bir argüman olduğunu aktardı.

Haber albümü için resme tıklayın

UZUN yıllara dayanan tecrübesi ve güçlü ekibi ile Alanya, Gazipaşa ve Anamur’a hizmet veren firma sahibi Özlü, kuruluş yıllarından bugüne kadar olan deneyimlerini Yeni Alanya Gazetesi okurlarına özel aktardı. Aynı zamanda bir iş okuluna da sahip olan Özlü, geleceğin ustalarını eğitmeye devam ediyor.

“Eğitim, sanat, kültür ve kendini belli alanlarda öne çıkartan buluşlar gibi birçok ülkenin kendine ait kutsal değerleri vardır. Japonların ise öne çıkardığı değer markasıdır. Ülkemize katkısı olabileceği düşündüğüm Japon harikası Mitsubishi Electric markasını satıyorum ve markanın servisini yapıyorum. Arkamda beni denetleyen, sürekli eğitim veren bir marka var. Sizin evinizdeki klimadaki bir sorun, Japonya’ya kadar gider.” diyen Özlü, bu markanın ne kadar sistematik ve düzen içinde çalıştığını anlattı.

Son zamanlarda klimadan kaynaklı çıkan yangınların temel sebebinin yetkili olmayan merdiven altı firmalar olduğunu da aktardı. Enerji tasarrufu ve verimlilik noktasında en önemli markalardan birinin temsilcisi olan Özlü, “Kaliteli klimaların hiçbirinde yangın meydana gelmez” dedi.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde klima en büyük tehlikelerden biri olduğunu söyleyen uzman isim, korona virüsten korunmak için en önemli kalkanlardan birinin de Lossnay Taze Hava cihazı olduğunun altını çizdi. Bu iki marka ile hem enerji tasarrufu sağlıyoruz hem de havanızın kalitesini arttırıyoruz.

İşte Ahmet Özlü ile röportajımızdan öne çıkan başlıklar:

- Ahmet bey, öncelikle pazartesi Sohbeti’ne hoş geldiniz. Kendinizden bahseder misiniz?

Hoşbuldum. 1973 Alanya doğumluyum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım. İklimlendirme üzerine hizmet vermekteyim. Mitsubishi Electric Klima Alanya bayisinin sahibiyim.

‘55 KİŞİLİK KADROMUZ İLE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ ODAKLI ÇALIŞIYORUZ’

- Özlü Klima Alanya’da bir marka, peki nasıl doğdu bu marka. Nereden nerelere geldi? Bize hikayesini anlatır mısınız?

Ben, 1991 yılında Sabancı’da teknik servis olarak çalışmaya başladım. Burada Türkiye’nin her yerine hem hizmet verip hem de satış yaparak yaklaşık 10 yıl çalıştım. Kazandığım deneyimin ardından kendi firmamı 2000 yılında kurdum. İlk kurduğum yıllarda bünyemizde sadece 4 ustamız vardı. Mevcudiyetimiz başlangıç için az da olsa, tüm Alanya halkını ve otelleri tanıyor, kesintisiz hizmet veriyorduk. Bir bebek gibi büyüttüm markamı. Doğduk, emeklemeye başladık, adım attık, ilerledik… Şimdi, 2 makine mühendisi, 10 operasyon yöneticisi ve 43 usta öğretici belgesine sahip usta ve onlara yardımcı asistanlar ile kocaman bir aile ve ekip olarak, kurulduğumuz günden bugüne işimizi, %100 müşteri memnuniyetini gözeterek çalışmaya devam ediyoruz.

‘BİZ BİR OCAK GİBİYİZ’

- Alanya’da iklimlendirme sektöründe çalışan çoğu ustayı, sizin yetiştirdiğiniz söyleniyor. Sizin için bu işin okulu diyebilir miyiz?

Elbette Diyebiliriz… Biz 2013 yılında idari binayı açtığımızda, orayı “iş okulu” olarak açmıştık. Lise çağındaki çocuklar gelip orada 5,6 yıl eğitim alıp, çalıştıktan sonra işi öğreniyor. İsteyen bizimle devam ediyor, istemeyen kendi işini kurup sektörde çalışmaya devam ediyor.

‘BİLGİLERİNİ GÜNCELLEMEYİP, EĞİTİM ALMANYANLARIN GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA “USTAYIM” DEMESİ İMKANSIZ’

- Sektöre hizmet verecek bir usta ne kadar sürede yetişiyor?

Bu işin mutfağı çok geniş. Dışarıdan bakınca sizler yalnızca bir klima görüyorsunuz biz ise bu işin mutfağını ve bu mutfaktaki yemek olabilecek tüm malzemeleri. Hal durum böyle olunca işin içinde VRF sistemi, ısı pompası, multi split klima sistemi gibi dinamiklerin her birini çok, çok iyi bilmek ve deneyimlemek gerekiyor. Benim güvenip, işin başına gönül rahatlığı ile çalıştırabileceğim bir ustanın, 4 yılı geçen eğitim ve deneyimlerinin ardından 2 yıl daha deneyim kazanması gerekir. Ayrıca, firma eğitimlerine de katılıp kendini ve bilgilerini güncellemesi şart. Çünkü yapı çok değişken. Her gün yeni bir teknoloji, otomasyon grubu, akıllı sistem çıkıyor. Artık bütün işler yapay zekaya geçti. Bu yüzden değişen teknolojiye ayak uyduramayan birinin “usta oldum” demesi imkansız.

‘GENÇLER KOLAY KAZANCIN PEŞİNE DÜŞMEYE BAŞLADI, MESLEĞE İLGİ AZALDI’

- Son yıllarda pek çok sektör kalifiye eleman sorunu yaşıyor, sizin için durum denir?

Bu zamana kadar böyle bir sorunla karşılaşmadık ama artık bu sorunu yaşayacağımızı düşünüyorum… Yeni gençlik, “Nasıl kolay kazanırım?” diye düşünüyor. Emek olmadan yemek olmadığının, olmayacağının bilincinde değiller maalesef. Bugün nasıl iyi bir üniversite, geleceği ve kazancı olan bir bölüm için gece gündüz çalışmak, bilgiyi sınamak için deneme sınavlarında ter dökmek, bilmediği konular için çalışmak gerekiyorsa aynı durum bu sektörde usta olmak içinde geçerli. Sektörde dişini sıkıp, 5,6 yıl çalışsa çoğu üniversite mezunundan önce iş ve aş sahibi olacaklarının farkında değiller. Sanırım artık aileler de endüstri meslek liselerine çocuklarını yönlendirmiyor. Önceki yıllarda meslek liselerinden hevesli, meraklı öğrenciler gelirdi. Artık böyle öğrencileri göremez olduk.

‘ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYAN KLİMALARIMIZ İÇİN BİZİ TERCİH ETTİLER’

- Pandemi ile birlikte kurum ve kuruluşlarda, otellerde, kafelerde, kapalı olan neredeyse tüm ortamlarda klima çalıştırmaya kısıtlama geldi. Pandemi süreci sizi nasıl etkiledi?

Aslında bakarsanız biz pandemide daha aktif çalıştık. Cihazlarımızın tamamının enerji verimliliği çok yüksek. Pandemiden dolayı insanlar evlerine kapanıp elektronik cihazları kullanmayı arttırınca evlerine büyük rakamlı faturalar gelmeye başladı. İlk düşünce elbette bu faturanın bedelini aşağı yöne çekmek oldu. Markamız olan Mitsubishi Electric’in müşterilerimize sağladığı 4 önemli sac ayağı olan sessizlik, verim, enerji tasarrufu ve uzun ömür en büyük tercih nedeni oldu. % 70 enerji tasarrufu sağladığımız için müşteri memnuniyeti en üst seviyeye ulaşıyor.

‘KLİMA İÇERDEKİ HAVAYI KULLANDIĞI İÇİN KORONA VİRÜSTEN DAHA TEHLİKELİ’

- Bir klima nasıl çalışır, teknik olarak bunu bize, okurlarımızın da anlayacağı şekilde aktarır mısınız?

Klima, içerde mevcut olan havayı alıyor, soğutuyor ve içeriye veriyor. İçerideki sıcaklığı da dışarıya atıyor. İçinde bulunduğumuz pandemi günlerinde tüm samimiyetimle şunu söyleyebilirim ki: Klima korona virüsten daha tehlikeli. Çünkü klima, yalnızca koronavirüs taşıyan değil, farklı bulaşıcı hastalıkları olan kişilerin virüs ya da mikrobunu ortama dağıtıyor. Tabii ki bunun çözümü var...

‘ÇÖZÜM LOSSNAY TAZE HAVA CİHAZI’

- Şu sıcak günlerde klima çalıştırmamak da olanaksız… Peki ne yapmak gerekiyor?

Özellikle ofis alanlarında çalışanlar tabii ki klimaya muhtaç fakat temiz ve taze havaya ihtiyaçları var. Aslına bakılırsa yalnızca iş ortamı için de değil; kreşler, kafeler, eğlence mekanları, eğitim kurumları, bu gibi kalabalığın olduğu mekanlarda Lossnay (Taze Hava Cihazı) kullanması gerekiyor.

‘LOSSNAY, MİKROP VE VİRÜSLERİ TEMİZLER’

Cihazın çalışma prensibi şöyle: Lossnay taze hava cihazı, iç ortamda var olabilecek koronavirüs dahil tüm bulaşıcıların tahliye edilmesini aynı anda ise dış ortamdaki temiz havanın, ortam ısısına uygun şekilde yeniden verilmesini sağlar. Yani, İçerideki bayat havayı dışarıya atıyor, içeriye temiz ve taze havanın soğuyarak girmesini sağlıyor. Bu sistem, Mitsubishi Electric’in 20 yıl gibi uzun bir süredir kirletici, mikrop ve virüslerin temizlenmesi için insanlara sunduğu bir teknoloji. Pandemi dönemi ile birlikte özellikle kreş ve eğitim kurumlarından ciddi bir talep aldığımızı söyleyebilirim. Üstelik bu cihaz enerjiyi en iyi ve en verimli şekilde kullanıyor. Yani enerji dostu.

‘KLİMA BAKIMI, KLİMANIN ÖMRÜNÜ UZATIR’

- Ne sıklıkta klima bakımı yapılmalı? Klima temizliğinin önemi nedir?

Klimalarımıza yılda 2 defa bakım yaptırmak gerekir. Bu bakımlar, en çok kullanım olan yaz ve kış aylarının öncesinde olmalıdır.

Klima bakımını zamanında yaptırmak demek, klimanın ömrünü uzatmak, verimliliğini arttırmak, gelecek olan elektrik faturasını aşağı çekmek demektir. Klima temizliği ise klimanın orijinal temizleme spreyi ile uzman kişilerce yıkanmasıdır. Temizlenen klima, cihazın içinde bulunan tüm kirliliği alır, bakterilerin yok olmasını sağlar. Böylece içeri ortamı daha hızlı ısıtır ya da soğutur. Vatandaş da klimadan en yüksek verimi almış olur. Ayrıca müşteri, toz filtresini haftada bir temizlerse bakım için gerekli olan süreyi uzatabilir.

‘EN UYGUN HİZMET KLİMA TEMİZLİĞİ’

- Çevreme bakarak şunu gözlemledim: Yıllardır klima kullanan çoğu insan, eve klimacı çağırıp da temizlik yaptırmıyor. Klima temizliği pahalı bir işlem mi?

Aslında en maliyetsiz, en ekonomik hizmet klima temizliği. Bugün 3 kişilik bir ekibimizle, cüz-i rakamlara klima temizliği yapıyoruz. Bu işlemi yaptırmak, müşterinin menfaatine. Çünkü donanımlı ekibimizin vermiş olduğu bu hizmetle örneğin 15 yıl olan klima ömrünü hem 20 yıla çıkarmış oluyorlar, hem de klima arızası riskini de azalıyor. Ben sorayım, uygun fiyata klima temizliği yaptırmak mı yoksa yeni bir klima almak mı?

‘YETKİLİ FİRMA, YETKİLİ SERVİS’

- Klima kaynaklı yangınlar nedeniyle pek çok aile mağduriyet yaşıyor, bu yangınların sebebi ne olabilir? Klima yangına sebebiyet verir mi gerçekten?

Maalesef bütün sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de merdiven altı firmalar var. Klima ve klimaya bağlı elektrik sistemlerinin yangın gibi maddi kayıplara neden olmasının sebebi, kalitesiz malzeme kullanımı ve kalitesiz klima. En önemlisi de eğitimsiz kişiler. Bugün dünyada marka değeri olan en önemli firmalardan birinin temsilcisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, kaliteli klimaların hiçbirinde yangın meydana gelmez. İşin maddi boyutunu da göz ardı etmek istemiyorum elbette. Maddi anlamda en az 20 yıl kullanacağınız klimalarınızın bedeli 5 yıl kullanılabilecek bir klimadan elbette pahalı. Fakat bu klimaları alan kişilere de şunu söyleyebilirim, yetkili firma ve yetkili servis tercih edilmeli. İlerleyen dönemde bir sorun yaşanması durumunda adreslerine gidip, hesap sorabilecekleri birileri olmalı. Yetkili serviste yetkili ustaların başında düzgün markalar vardır.

‘KEŞFETTEAME SİZİ BEKLİYOR’

- Klima seçimi sırasında vatandaşlar nelere dikkat etmeliler?

Mutlaka kaliteli, orijinal ve Japon menşeili olmalı. Klimayı taktırdığınız bölgede, yetkili bayi ve yetkili servis bulunmalı. Yani iyi firma, distribütör veya fabrika, iyi servis, iyi bayi… bunlar olursa hiçbir sorun yaşamazsınız. Bizim “KEŞFETTEAM” adında operasyonumuz var. Bu operasyonu canlı olarak yapabiliyoruz. Örneğin bir odaya gidiyor, klima konumlanacak mekana bilgisayar ile otomasyonu olan kameramızı yerleştiriyoruz. Bu işlem o odada ne kadarlık bir klimaya ihtiyaç olduğunu bize söylüyor. Siz de bu sayede tam ihtiyacınız olan klimayı keşfetmiş oluyorsunuz. Bu sistem ile evine klima almak isteyen tüm vatandaşlarımız bize ulaşabilir. Pandemi döneminde bu işlemi online yapabiliyoruz.

- Pazartesi Sohbeti’ne katıldığınız için teşekkür ederim. Eklemek istediğiniz bir şey varsa dinlemek isteriz.

Ben teşekkür ederim. Şunları ekleyebilirim ki 3D İ-See sensörlü, multi split klimalarımızın yeni teknolojileriyle şu anda toplamda 22 yeni projemizde uygulama yapıyoruz. Otomasyonda ve yeni nesil akıllı sistemlerde çok iyiyiz. Bizim bölgemiz, Manavgattan başlayıp, Alanya, Gazipaşa ve Anamur’u kapsıyor. Usta öğreticilik sertifikasına da sahip olan ekibim, başta Mitsubishi Electric’in klimaları olmak üzere tüm klimaların servis ve bakımını yapabilir. Müşterilere ucuz cihaz değil de kaliteli marka, yetkili bayii ve yetkili servisten hizmet almaları gerektiğini hatırlatmak isterim. Ayrıca taze hava cihazı Lossnay’i evinde hastası olanlara, eğitim kurumlarına, kalabalık ofis ortamında çalışan herkese tavsiye ederim.

16 Ağu 2021 - 00:42 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

HASAN HÜSEYİN UYSAL - Allah kolaylık versin, kazadan, nazardan korusun. Büyük bir kadronuz var, aranınca hemen ulaşılabiliyorsunuz.Yolunuz, ufkunuz açık olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ağustos 10:18Anket Alanya'da toplu taşıma ücretleri pahalı mı?