Alanya'da pandemide eğitim

“Çocukların eline bilgisayar, telefon, tablet vermeyin derken uzaktan eğitim için en önemli materyalimiz bunlar oldu” diyen Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu oldu

Haber albümü için resme tıklayın

PAZARTESİ SOHBETİ - EBRU AKARPAT

 UZUN yıllar Diyarbakır’da öğretmenlik ve idarecilik yaptıktan sonra Alanya’ya dönüşünün 5’inci yıl dönümünde Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atanan Yılmaz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Yeni Alanya’ya, salgın sürecinde Alanya’daki uzaktan eğitim faaliyetlerinden projelerine kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulunan Yılmaz, ‘Memleket Meselesi’ dediği meslek liselerinin tercih edilebilir eğitim kurumları haline gelmesi için yürüteceği çalışmalardan söz etti. İşte, Yılmaz ile yaptığımız röportajdan öne çıkanlar:

 - Değerli hocam, Alanya Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf Yılmaz, Pazartesi Sohbeti’ne hoş geldiniz. Bizler, öğrenciler, eğitim camiası sizi yıllardır tanıyoruz ama tanımayanlar için kendinizden bahseder misiniz?

1974 yılında Gazipaşa'da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimim burada devam etti. Üniversite öğrenimi için Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’ne gittim ve beden eğitimi öğretmeni olarak lisans eğitimimi tamamladım. İlk görev yeri olarak Diyarbakır’a gittim. Öğretmen olarak bir yıl görev yaptıktan sonra müdür yardımcılığı, müdür başyardımcılığı, okul müdürlüğü ve koordinatör okul müdürlüğü görevleri üstlendim 16 yılı okul yöneticiliği olmak üzere Diyarbakır’da aralıksız 17 yıl süren hizmetlerimin ardından 2004 yılında Alanya Hidayet Görgün Ortaokulu’na beden eğitimi öğretmeni olarak atandım. Kısa süre öğretmenlik yaptıktan sonra müdür yardımcısı oldum ve 8 ay sonra şu an İl Müdürümüz olan Sayın Hüseyin Er, beni Barbaros Azakoğlu okul müdürü olarak görevlendirdiler. 5 yıl burada görevin akabinde Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak atamam gerçekleşti.

 Aynı zamanda Türkiye  Futbol Federasyonu’nda A Klasman hakemliği dahil 18 yıl hakemlik yaptım. Halen TFF’de Gözlemci ve Eğitimciyim. Bunun yanında; Antalya İl Hakem Kurulu Üyeliği, Hakemler ve Gözlemciler Derneği Antalya Şubesinin 2. başkanıyım. Bu ekstra görevlerimi okul müdürü iken rahatlıkla sürdürdüm ve başarılı olduğum söylenir. Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çok önemli ve iş yoğunluğu fazla bir makam. Alanya’mızın tüm okullarına, idarecilerine, öğretmenlerine, öğrencilerine ve velilerine en iyi hizmet için, önceliğim bundan sonra elbette İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olacak.

‘ZAMAN KISA HİZMET UZUN’

 - 16 Kasım 2020 tarihinden bugüne Alanya’da Milli Eğitim Müdürü olarak neler yaptınız? Alanya’da salgın sürecinde eğitim nasıl ilerledi? 2021 yılı hedefleriniz neler?

 

‘BİZ’ demeyi önemseyen ve birlikte başarmanın daha kıymetli olduğuna inanan biriyim. Bu nedenle başarılarımızın sırrının, birlikte çalışmanın gücünde saklı olduğu düşüncesindeyim. 2 ay gibi kısa bir sürede, yenilikçi fikirlerle, pek çok projeye imza attık. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için Alanya’da başlattığımız “Kelebek Etkisi” ile camlara çizilen kelebek resimleri ile farkındalık yaratarak etkisi dalga dalga yayıldı. ‘Kuşlara bir damla umut’ projesi harikaydı, öğrencilerimiz kendi hazırladıkları yemlikleri ağaçlara asarak kuşların yaşamına destek oldular ve farkındalık yarattılar. ‘Birlikte Başaracağız’ sloganı ile 4 bin 500 öğretmenimiz ile tanışma toplantıları gerçekleştirdik.

Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında; Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ile çeşitli etkinlikler ve slogan yarışması düzenledik. İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılı münasebeti ile  “100. yılda 100 etkinlik” projemizi başlattık. Öğrencilerimizin bedensel ve zihinsel gelişimleri için online seminerler ve eğitimler düzenliyoruz. Lise ve üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerimiz için online Anlayarak Hızlı Okuma semineri verdik. 07 Okçuluk Kulübü ile proje yaparak; duruş bozukluklarını gidermek, odaklanmayı sağlamak hem de motivasyonlarını arttırmak amacıyla öğrencilerimizin okçuluk derslerini ücretsiz almalarını sağladık. Öğrencilerimizin, önce hedef tahtasında sonra da sınavda hedeflerini 12’den vurmalarını amaçladık.

Tatil etkinliği olarak okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerimizin katılımı ile Vantrolog ve Masal Anlatıcısı Zeynep Altop ile ‘Bir Masal Bana’ projesi başlayacak. Cumartesi günü tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimizi, uzaktan eğitimin neden olduğu, öğrencilerimizin duruş bozukluklarını düzeltmek için Araştırma Hastanemizden Fizyoterapist Kübra Sargın Baskın ile buluşturduk.

 Öğretmenlerimizin kişisel gelişimlerini arttırmak amacıyla bir çok kez, farklı konu ve konuklar ile eğitim seminerleri düzenledik; öğretmenlerimize ve okul yöneticilerimize Prof. Levent Eraslan tarafından “Pandemide Öğretmen Olmak” konulu seminer verildi. Yine aynı hocamız tarafından “Dijital Eğitimin Handikapları” konulu semineri, tüm öğrenci ve öğretmenlerimize verildi.

Eğitim uzmanı Ahmet Cifci tarafından tüm Okul Öncesi ve Sınıf öğretmenlerimize “Uzaktan Eğitimde Oyunun Rolü” konulu seminer verildi.

Covid-19 savaşçısı sağlıkçılarımız için Bilim Sanat Merkezi, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Meslek Liseleri ile siper maskeler ürettik.

Endüstri meslek lisemizin mobilya bölümünde okuyan öğrencilerimiz için statik toz boya makinesi ve statik toz boya fırınının kurulumunu tamamladık.

 Öğrencilerimizin tatil sürecinde öğrendiklerini unutmaması ve pekiştirmesi için Alanya,  Manavgat ve Gazipaşa’da Online Başarı İzleme Sınavları planlıyoruz

‘Birlikte başaracağız’ dedik ve 2 ay gibi kısa bir sürede birlikte güzel işler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

 ‘EĞİTİM UZAKTAN; TAKİP YAKINDAN’

-  ‘Eğitim evde mi başlar okulda mı?’ münazaralarını yıllarca yaptık okul sıralarında. Salgın ile birlikte eğitim, okulda başlayıp evde devam etti. Öğrenciler ve öğretmenler bu süreci nasıl yaşadı?

Salgın döneminde çocuklarla irtibatı kesmemek için var gücümüzle savaştık. 13 Martta başlayan bu sürecin başında çırak olsak da kısa zamanda öğrenci, öğretmen ve velilerimizin uyum sağladık ve kalfalık seviyesine yaklaştık. Süreçte elbette sorun yaşadığınız anlar da oldu ama o sorunları da birlikte aştık. ‘Öğretmenlerin bu kadar yattığı yeter’ diyen hanımefendi, eğer öğretmenlerimizin hangi şartlarda nasıl çalıştığını görseydi bu cümleyi kurmazdı. Öğretmenimiz koronavirüs olmasına rağmen ders vermeye devam etti. Mahallesinde elektrik olmadığı için başka mahallenin okuluna giderek oradan eğitim verdi. Cenazesi varken ders anlattı. Saat kaç olursa olsun öğrencilerinden gelen soruları yanıtladılar, derse katılımı yakından takip ettiler. Öğretmen + Veli + Öğrenci = Başarı formülü ile adeta ekip olduk. Online deneme sınavlarında velilerimiz gözetmenlerimiz oldu. Sınav sonucunu inceleyen öğretmenlerimiz eksikleri belirledi, öğrencilerimize ayrıca dersler verdi. Tüm bu çabalar ile en az zarar görecek şekilde süreci tamamladık diyebilirim. Öğrencilerimiz de uzaktan eğitim sürecine çok hızlı uyum sağladılar. Şubat itibari ile yüz yüze başlayıp online devam eden süreç yine yüz yüze olacak.

-  Çocuklar yetişkinlere oranla yeniliklere daha açık. EBA’ya, uzaktan eğitime alıştılar ama akıllı telefonu, tableti ve interneti olmayan pek çok öğrenci de var elbette. Bakanlıktan gelen tabletler yeterli oldu mu?
Yüz yüze eğitimin yanlışları uzaktan eğitimin doğruları oldu. Biz, çocukların eline bilgisayar, telefon, tablet vermeyin derken uzaktan eğitim için en önemli materyalimiz oldular. Tablette

4. parti birkaç gün önce geldi ve dağıtım devam ediyor. Alanya’da 62 bin öğrenci var. Öğretmenlerimiz, tablet eksikliği ile derse katılamayan öğrencileri belirleyerek, isim vermeden diğer velilerden topladığı bağışlar ile tablet aldılar. Elbette halen ihtiyacımız var, yalnızca bakanlıktan değil; hayırseverlerden de çok destek bekliyoruz.

 ‘BAŞARI İÇİN HERKES ÇOK ÇALIŞTI’

-  Bu süreçte özel okul ile devlet okulu arasındaki eğitimde farklılaşma söz konusu mu? Öğrenciler arasında eğitimde kalite farkı gözlemlediniz mi?

 

Uzaktan eğitimde özel okullar da öğrencileri hiç boş bırakmadı. Toplu derslerin yanı sıra birebir özel ders yaptılar. Özel okullar platformu kuruldu, en iyi eğitim için herkes çok çalıştı; hakkıyla eğitim verdi. Özel okullarımız bu süreçte çok büyük sınav verdiler fakat devlet okullarımız da eğitimde eksikliği aratmayacak başarılara imza attı.

 ‘YÜZ YÜZE EĞİTİM İLE YENİDEN SANAT VE SPOR DİYECEĞİZ’

-  Spor bilimlerinde uzmanlaşmış ve bu alanda eğitim veren bir öğretmen olarak sporun ve sanatın etkisini nasıl gözlemlediniz? Salgın sürecinde spordan ve sanattan uzak kalan öğrencilerin bu açığını nasıl doldurmayı planlıyorsunuz?

 

Uzaktan eğitim döneminde beden eğitimi öğretmenlerimiz de çok çalıştı. Ekranın karşısına geçip kültür-fizik hareketleri yaptılar. İlk yardım ve sağlıklı beslenmeyi anlattılar. Elbette beden eğitimi, müzik ve resim dersleri yüz yüze olunması gereken dersler. Okul bahçeleri, Z Kütüphanelerimiz, beceri tasarım atölyeleri öğrencilerimizi bekliyor. Önce öğrencilerimizin pasını sileceğiz. Spor, resim ve müzik derslerimize başlayacağız. Sergilerimizi, konserlerimizi yeniden başlatacağız. Gençlik Merkezi işbirliği ile köylere ulaşacağız. 15 Şubat itibariyle kademeli de olsa ‘Salgın Kurallarına Dikkat Ederek’, öğrencilerimizi sanatla ve sporla buluşturacağız.

 -  Ulusal ve uluslararası projeler ile ses getiren Alanyalı öğrencileri yeni dönemde hangi projelere dahil edeceksiniz?

 TİMES, PİSA,URFODU,TALES vb. Ulusal ve uluslararası sınavlara katılıyoruz ve katılımı özendiriyoruz. “Ölçme olmadan başarı olmaz” anlayışının hakim olması ile  İLBAP Sınavı tekrar geri geliyor. TÜBİTAK Projelerine, tüm okullarımız ve Bilim Sanat Merkezimiz dahil hazırlanıyoruz. Okulların kademeli olarak açılmasıyla birlikte hem ulusal hem de uluslararası eğitim camiasında öğrencilerimizin başarıya ulaşmaları için çalışacağız. Bilim Sanat Merkezi’ne, uzay  incelemeleri için öğrencilerimize teleskop aldık. Yaptığımız ilk deneme canlı yayın ile öğrencilerimizin Ay’ın üzerinde incelemeler yapmasını sağladık. Alanya Belediyesi ile birlikte başlatmış olduğumuz projede Antalya genelinde ‘Atık Pil  Toplama Yarışmasında’ ilk 3 Alanya’dan. Okulların ismini kısa zaman sonra açıklayacağız. ‘Okulum Temiz’ projesi ile Alanya’daki pek çok okul, çok detaylı kriterleri yerine getirerek belgelerini aldılar.

 ‘BİZ EĞİTİME HAZIRIZ’

-  Cuma günü öğrenciler gelemiyor olsa da bayrağımız göndere çekildi ve İstiklal Marşımız okundu. Yeni eğitim öğretim döneminde öğrencilerin okul süreci nasıl olacak? 15 Şubat’a hazır mısınız?

Cuma günü tüm okullarımız mevcut öğretmen ve çalışan kadrosu ile İstiklal Marşımızı okuyarak dönemi kapattık. Öğrencilerimizin notlarını uzaktan eğitime katılım performanslarına bakarak verdik. İlk ve ortaokullarında yazılı notlarını velinin isteğine göre; liselerde tamamen yaptığımız yazılı puanları sisteme geçti, yapılamayan yazılılar 2.dönem tamamlanarak e-okul sistemine geçecek. 15 Şubata hazırız. Tatil döneminde okullarımız “Okulum Temiz Belgelerini” tamamlayacak. Öğretmen, personel eksiğimiz yok. Sınıflarımız, ders materyallerimiz hazır, öğrencilerimizi bekliyor. Aşılamada öğretmenlerin 2. sıraya geçmesi ile hem öğretmenlerimizi hem de öğrencilerimizi koruma altına almış olacağız.

‘MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ’

-  Salgın, artılarıyla eksileriyle çok şey öğretti. Özellikle bazı mesleklerin değeri daha da anlaşıldı. Bu süreçte meslek liseleri hijyen malzemeleri üreterek ciddi başarı elde ettiler. Proje okulları ve meslek liseleri niçin önemlidir? Öğrenciler ve veliler neden tercih etmelidir?
Meslek liselerini veliler gerçekten bilse, tanısa çocuklarını Anadolu liselerine değil meslek liselerine gönderirler. Toplumda oluşan algı nedeniyle meslek liseleri tercih edilmiyor. Fakat bizler, bakanlığımızın talebi doğrultusunda “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” diyerek yola çıktık. Önce rehber öğretmenlerimizin donanımlarını arttıracağız. Alanya’daki 8. sınıf velilerine eğitim vereceğiz. Bizzat benim de katılacağım bu eğitimlerde öğretmenler, veliler, öğrenciler, idareciler de olacak. Öğrencimizin kaderini bizler çizeceğiz. Meslek liselerini tercih edilmek zorunda bırakılan değil tercih edilen noktaya taşıyacağız. Meslek liseleri olarak hijyen ürünlerini, siperlikleri, maskeleri bizler ürettik. Demirtaş Çok Programlı lisemize kimya bölümü açarak havuz kimyasalları üreteceğiz. Aynı okul bünyesinde Organik Tarım Bölümünü açarak bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacağız. Öğrencilerimiz üreterek hayatın içinde olacaklar. Meslek lisesinde 12. sınıfa gelen öğrencinin sigortası yapılıyor, maaş alıyor hem de mesleki yeterliliği elde ettiği için ustalık belgesini alarak iş yeri açma belgesine sahip oluyor. Bugün Anadolu lisesinden mezun olan bir birey, üniversiteyi kazanamazsa ancak ve ancak vasıfsız olarak bir yerde çalışabilir fakat meslek lisesine giderse üniversiteye gitmese bile mesleğini hemen yapabilir. Üreten bir toplum olmak için meslek liselerine ihtiyacımız var. Terziye, tesisatçıya, kuaföre, mobilyacıya ihtiyacımız var. Dışa bağımlı olmamak, gelecek ve iş kaygısı yaşamamak için meslek sahibi olan bireylere sahip olmalıyız. Bunun için, meslek liselerini tercih etmek çok kıymetli.

‘BASIN SESİMİZİ DUYURMAK İÇİN EN ÖNEMLİ ARAÇ’

 -  Pazartesi Sohbeti’ne konuk olduğunuz için teşekkür ederiz.

 Bizim için bu görüşme bir fırsat. Alanya’daki başarının çıtasını yükseltmek, eğitimde geldiğimiz noktayı aktarmak, kendimizi ve hedeflerimizi anlatmak için siz basın mensuplarını çok kıymetli bir köprü olarak görüyorum. Ben, mümkün mertebe şeffaf yönetime ve bu yönetim şeklini sizlerle ve vatandaşlarla paylaşmanın kıymetli olduğunu düşünüyorum.

Sesimize ses olduğunuz için ben teşekkür ederim.

24 Oca 2021 - 23:27 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Alanya'daki yeni normalleşme kararlarını nasıl karşıladınız?