Alanya'nın tarihi konağı uyanıyor

1890'lı yıllarda Alanyalı Rum ustalar tarafından yapılan ve şu anda yerinde sadece harabesi bulunan tarihi Hamdullah Emin Paşa Konağı'nın ayağa kaldırılması için çalışmalar Mahmutseydi Mahallesi Muhtarı Resul Bülbül tarafından başlatıldı. Bülbül, "Alanyalı bakanımız sayın Çavuşoğlu, Kaymakam Ürkmezer ve Başkan Yücel de destek veriyor" dedi. İşte Alanya'da ilk klozet, ilk raylı taşıma ve ilk tazyikli su sisteminin kullanıldığı bu tarihi konağın hikayesi

+5
Haber albümü için resme tıklayın

PAZARTESİ SOHBETİ/FERİT KESEN

ALANYA'NIN Mahmutseydi Mahallesi'nde, hem Konaklı denizi, hem de Toros Dağları manzarasına sahip olan Hamdullah Emin Paşa Konağı'nın ayağa kaldırılması için çalışmalar başladı.
1970'li yılların ortalarında yıkılan konağa ilişkin çalışmaları Mahmutseydi Mahallesi'nin sevilen muhtarı Resul Bülbül başlattı. Hamdullah Emin Paşa Vakfı'nın yönetim kurulu üyelerinden olan Bülbül, Alanya'nın Avrupai tarzdaki ilk konağının aslına uygun restorasyonla yeniden yapımı için Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer'den de destek aldığını söyledi.
Alanya'da ilklerin yaşandığı bu tarihi konağın harabesinde, Alanya'da eski evlerin restorasyonu konusunda başarılı çalışmalarıyla tanınan uzman mimar Emine Cimrin Koçak'la inceleme yaptıklarını söyleyen Bülbül "Amacımız bu tarih hazinesini hem mahallemiz Mahmutseydi'ye, hem Alanya kültürüne ve turizmine kazandırmaktır. Bu konuda kendileriyle konuştuğum Alanyalı bakanımız sayın Çavuşoğlu, Başkan Yücel ve Kaykamam Ürkmezer de desteklerini iletti. Restorasyon konusunda uzman Emine Cimrin Koçak hanımefendi ile harabede incelemeler yaptık. Bu konağı aslına uygun olarak restore edip ayağa kaldırmak, ardından konağa ait olan ve ihale usulüyle satılan eski eşyalar, kitaplar gibi orjinal donanımına ulaşıp, tekrar aynı yerlerine koymak istiyoruz. Bu konuda herkesin desteğini bekliyoruz. Hamdullah Emin Paşa Konağı'na ait olan eşya ve eserlere sahip olanlar varsa, lütfen bize ulaştırsınlar" şeklinde konuştu.
'AVRUPAİ TARZDA BİR KONAKTI'
Aynı zamanda Hamdullah Emin Paşa'nın yakın akrabası olan Alanya Araştırmacısı, Tarihçi-Yazar Oğuz Korum, tarihi konağa ilişkin şu bilgileri verdi:
"Hamdullah Emin Paşa benim dedemle öz amca çocuklarıdır. Ve dedem Abdurrahman Efendi uzun yıllar Hamdullah Emin Paşa'nın katipliğini yapmıştır. Paşa, Mısır'da mahkeme başkanı iken Alanya'daki tüm işlerini dedem takip edermiş. Çalışanların muhasebe kayıtlarını da dedem tutarmış. Kendisinin bağ ve bahçe işleri gibi tüm faaliyetlerini de yürüten isimmiş. Paşanın konağının bulunduğu muhite Tepe Arası denir. Arka tarafında soyadını aldığı Kızıl Korum Tepesi, daha aşağısında yaptırdığı Hamdullah Emin Paşa İlkokulu, onun önünde de Mahmutseydi'yi kuşbakışı seyrettiğimiz Korum Tepesi var. Şu anda yerinde sadece harabesi bulunan konak, 1890'larda Alanyalı Rum ustalar tarafından yapılmıştır. Takriben 130 yıl önce yapılan bu konak, Avrupai tarzda bir konaktı. Dönemin Avrupa'sındaki teknoloji bu konakta da mevcuttu. Alanya'da ilk klozetli tuvalet sistemi bu konakta yer aldı. Konağın suyu, hemen 100 metre üstüne yapılan sarnıçtan gelirdi. Böylelikle Alanya'nın ilk tazyikli su sistemine sahip evi de Hamdullah Emin Paşa Konağı oldu. Evin içerisindeki raylı sistem sayesinde, mutfaktan tepsiye dizilen yemekler, oturma odasına dökülmeden taşınırmış. Evin içi antika eşyalarla doluydu. Gramafon çeşitleri, pirinç karyola takımları, porselen takımları kayda değer eşyalar arasındaydı. Bu eşyalar 1970'li yılların başında konak yıkılmadan mezat ihale sistemiyle vakıf tarafından satıldı. Konağın içerisinde daha ziyade ziraat ve hukukla alakalı yüzlerce cilt kitap vardı. Daha sonraları bu kitaplar köy odasına indirilerek maalesef burada tarumar olup gitti.
'VEREMİ BU KONAKTA YENDİ'
Rahmetli babamdan duyardım. Mısır'da mahkeme başkanlığı yaptığı sırada verem hastalığına yakalanınca, bu konağa hava değişimine gelir, şimdiki Konaklı Mahallesi ve denizine hakim manzarada katran çamı havası alırmış. Bu da kendisinin verem hastalığını yenmesinde doğal ilaç olmuş ve paşa veremden kurtulmuş. Şimdilerde bu konağın aslına uygun restorasyon ile yeniden ayağa kaldırılması için mücadele eden Mahmutseydi Mahallesi Muhtarı Resul Bülbül'ü tebrik ediyorum. Kaymakamdan belediye başkanına, oda ve derneklerden tüm STK'lara kadar tüm Alanya dinamiklerinin, şehrimizin bu tarih hazinesi konağının ayağa kaldırılması için destek vermeleri önemli bir görevdir."

HAMDULLAH EMİN PAŞA KİMDİR?

Hamdullah Emin Paşa, 1849 yılında Alanya’nın Mahmutseydi Köyü, Korum Mevkii'nde dünyaya gelmiştir. İlk eğitimini köy mektebinde alan Hamdullah Emin Paşa ardından eğitim için Mısır’a gitmiş; babasının tavsiyesi ile 18 yaşında, Mısır’da İdari Mektebi'ne kaydolmuştur. Okulda yabancı dile merak saran Hamdullah Emin Paşa, mektebi pekiyi derece ile bitirmiş; 1875’te hukuk tahsilini yapmaya başlamıştır. 1875’te İtalya’nın Cenevre kentine Hukuk eğitimi almak için gönderilmiştir. Ardından İsviçre ve Londra’da Hukuk ve İktisat eğitimi yapmıştır. Paris ve Londra’da araştırmalar yapmış; burada Arapça, Fransızca, Yunanca öğrenmiştir.
Mısır’a hukuk doktorasını tamamlamış olarak dönmüş ve Mısır’da Zekazik Mahkemeleri Reisliğine atanmıştır. Kendisine başarılarından dolayı temyiz hâkimliği rütbesi verilmiş ve "Paşa" unvanını almıştır.
Mısır, İngilizlerin sömürgesi haline gelince görevinden istifa etmiştir. Hastalığından dolayı köyüne geri dönmüş ve uzun süre burada zirai faaliyetler ve imar işleriyle çevresine örnek olmuş, köylüleri bağcılıkla uğraşmaya teşvik etmiştir. II. Meşrutiyet Mebusan Meclisi'ne 1909’da Antalya Milletvekili olarak seçilmiştir. 1916 yılında Çanakkale Zaferi Kumandanı Mustafa Kemal'i (Atatürk) tebrik için gönderilen 5 kişilik heyetin reisliğine seçilmiştir.
4 yıllık mebusluk döneminden sonra 15 yıllık bir inzivaya çekilen Hamdullah Emin Paşa, hayatının son dönemlerinde hastalıkla (tüberküloz) mücadele etmiş ve 3 Kasım 1939'da 90 yaşındayken İstanbul-Şişli'de vefat etmiştir. Alanya merkez, Mahmutseydi, Konaklı ve Toslak mahallelerinde bulunan ve günümüzde değeri milyon dolarlarla ölçülebilen tüm topraklarını kendi kurduğu ve kendi adını taşıyan vakfa bağışlamıştır. Bu vakfın şu anda Hamdullah Emin Paşa adını taşıyan bir özel koleji, bir vakıf üniversitesi ile yurdu ve Mahmutseydi'de bir ilkokulu bulunmaktadır. En büyük hayallerinden birisi de Mahmutseydi'ye yapılacak olan bir Lisan ve Fen Lisesi'nin hayata geçirilmesi, burada sadece Mahmutseydili çocukların okuması ve okulun parasız yatılı olmasıydı. Bu hayali henüz gerçekleştirilmemiştir.

15 Kas 2020 - 23:30 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?