‘Alanya’nın Master Planı olmalı’

Alanya’nın tanınmış mimarlarından, Alanya Belediye Meclisi görevinde de yer alan Mustafa Temiz ile Alanya’da şehircilik ve mimari planlama üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

MİMAR Mustafa Temiz Alanya’nın en eski mimarlarından. Şimdilerde Mimar Sinan Üniversitesi olarak bilinen Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun. Alanya için birçok başarılı işte ismi geçen Mimar Temiz ile hem Alanya’nın tarihi ve mimari yapısı üzerine hem de ortağı Güzin Özgül ile kurdukları Bonjour La Vie üzerine konuştuk. Temiz, Yeni Alanya’ya yaptığı özel açıklamada Alanya’nın geleceğe yönelik mimari planının olması gerektiğini söyledi.

‘BİRÇOK PROJEYLE BU ZAMANA GELDİK’
-Merhaba, öncelikle sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bizlere biraz kendinizden biraz akademik geçmişinizden bahseder misiniz?

Ben Mustafa Temiz 1944 Alanya doğumluyum. Liseyi Alanya’da okudum. Daha sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nde tahsilime devam ettim. Güzel Sanatlar Akademisi o dönemin en iyi mimarlık okuluydu. Bugün de Mimar Sinan Üniversitesi olarak devam etmektedir. Daha sonra Alanya’da mesleğimi icra etmeye başladım. Alanya Belediyesi Meclisinde de görev aldım. Birçok inşaat projesi ve çalışmalarla bu zamana kadar geldik.

‘ALANYA’NIN GELECEĞE DÖNÜK BİR PLANI YOK’
-Mustafa Bey Alanya’nın en başarılı ve tecrübeli mimarlarından birisisiniz. Alanya’ya baktığınızda mimari gelişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Üzülerek söylüyorum ki Alanya’nın mimari bir gelişimi yok. Geçmişte ben de dahil mimarlar olarak birçok hata yaptık. Bugüne kadar Alanya’ya şu manzaradan baktığımızda ne yazık ki gelişimin olmadığını göreceğiz. Alanya’nın geleceğe dair bir planı yok. Ben de dahil mimar olarak görevimizi tam olarak yapmış değiliz. Alanya’nın bu duruma gelmesinde hepimizin ayrı ayrı payı var. Bundan sonraki dönemlerin kurtarılması için Alanya’ya önümüzdeki 50 ya da 100 yılı kapsayan master planlar yapmak lazım. Eğer bu planlar yapılmazsa şehircilik anlamında çok fazla şey kaybetmiş oluruz.

‘ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KARDIR’
-Master planlardan bahsettiniz. Bu planların içeriği ne olabilir? Bunu okuyucularımıza nasıl aktarabiliriz?

Master planlar ileriye dönük geleceği kapsayan planlardır. Bu planlar görselliği, kullanılan malzemelerin ilerleyen saflardaki hallerini biçimlendiren planlardır. İnsan yaşamına nefes aldıran geleceğe refah sağlar. Ben de belediye meclislerinde bulundum. O zaman da tekliflerim olmuştur. Zararın neresinden dönersen kardır hesabıyla hareket etmeliyiz. Alanya’nın gelecek dönemlerinde bu planlara uygun olarak hareket edildiği takdirde çok daha güzel planların yapılacağı kanısındayım.

‘YAPININ KENDİ KARAKTERİNE BAĞLI’
-Sizin için mimari bir yapıda ya da restorasyon çalışmasında olmazsa olmaz bir detay var mı? Varsa nedir?

Bu yapının kendi karakterine bağlı. Yeni yapılarda restorasyon çalışmasının bir anlamı yok. Zaten binalar görselliği çok iyi kapsamıyor. Ancak bu restorasyonlar eski eserlerde yapıldığı takdirde Alanya’ya özgü bazı yapıların aynı kalması ve devam etmesi önemli bence. Bunun için de bazı çalışmalar yapılmalı ve Müzeler Müdürlüğü ile Alana Belediyesi’nin bu kapsamda sürekli işbirliği halinde olması gerekir.

‘ESKİ ALANYA AYAĞA KALDIRILMALI’
-Alanya’yı anlatan binaların daha iyi yansıtılabileceğini söylediniz. Özellikle Alanya’nın tarihi boyutu açısından çok kıymetli olan İç Kale bölgesinde yapılan restorasyon ve mimari çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu çalışmalar yeterli mi?

Tek tek binaların bireysel olarak restorasyonu çok anlam ifade etmiyor bence. O mahallenin yaşam biçiminin de restore edilmesi gerekiyor. Şu anda yapılan çalışmalar bireysel olarak yapılıyor. Sokakların da ele alınması gerekiyor. Her köşesini yaşatmalıyız.Sokakların da komple ele alınması gerekiyor. Örneğin buradan bakıldığı zaman Tophane’nin üzerinde eski Rum Evlerinin olduğu bir bölüm var. Öyle kendi haline bırakılmış, hiçbir çalışma yapılmıyor. Benim bu konuda bir çalışmam var. Tüzüğünü de hazırladım. Bununla ilgili bir dernek kuruyorum. Eski Alanya’nın ayağa kaldırılmasında fayda var diye düşünüyorum. Daha önce 72 yılında ben Kale’de onarım yaptım. Adam atacağı denilen yerin hemen yanındaki binayı eski orijinal şekliyle yaptım. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne onaylattım. Sağ olsun o zamanın Valisi Hüseyin Öğütçen Alanya’ya çok yardım etti. Yaşıyorsa Allah uzun ömürler versin. Mustafa Bayata da Alanya’da Kaymakamdı. Birlikte çok güzel işler yapılmıştı. Ama daha sonra İzmir’e tayin oldu ve her şey yarım kaldı. Alanya Kalesi turistik açıdan geliri çok yüksek olan güzel bir bölge. Ciddi rakamlarla içeriyi geziyorsunuz. Bu rakamlar tekrar Alanya’ya dönse onarımların daha da güzeli olacağı kanısındayım. Maalesef eserlerimiz korunmuyor. Koruma kelimesini ters kullanıyoruz.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM MASTER PLANA ENGEL OLUYOR’
-Kentsel dönüşüm ve yapılaşma hakkında ne düşünüyorsunuz? Artık Alanya’da bu yapılaşmanın içerisine girdi. Bu sistemin güzelliklerinin yanında size göre dezavantajları da var mı?

Kentsel Dönüşüm Projesi düşünce olarak çok güzel bir proje olabilir. Ama kentsel dönüşüm, biraz önce söylediğim master planın yapılmasına engel oluyor. Çünkü yıkıp aynı yere aynı binayı yapıyorsunuz. Kötü bir planın parçasını tekrar yapıyoruz. Halbuki benim düşüncem kenti planlamak. Kentsel dönüşüm orada oturana, o binayı yapana menfaat sağlayabilir. Ama şehirleşmeye yardımı olmaz.. Düşüncesi güzel ama icraatı güzel değil. Sadece Alanya’yı kastetmiyorum genel olarak konuşuyorum. Planda eksiklikler var.

‘ÖNEMLİ OLAN GÖRSEL BİNALARIN ÇIKARILMASIDIR’
-Genele batkımızda Alanya mimarisi hakkında önerileriniz ve değerlendirmeleriniz ne olur?

Siz ne kadar mimari bir çalışmada başarılı olursanız olun ne kadar güzel projeler üretirseniz üretin karşınıza bir takım kanun ve yaptırımlar çıkıyor. Bunlardan bir tanesi belediye kanunlarıdır. Sizin yapacağınız binalarda sadece balkonun 10 santimetreden büyük olup olmadığına koridorunun 20 santimden uzun olup olmamasına bakarlar. Bahçeye hiç önem verilmiyor zaten. Önemli olan yaşanabilir görsel binaların çıkarılmasıdır.

‘YENİ NESİL MESLEKTAŞLARIM KALEM KULLANMIYOR’
-Pekii yeni nesil meslektaşlarınızın bakış açılarını nasıl değerlendirirsiniz? Bu meslekte ilerlemek isteyen kişilere tavsiyeleriniz ne olur?

Hiçbir arkadaşımı bu konuda eleştirmek istemem ama yeni nesil mimarlar kalem kullanmıyor. Kalem olmadan mimarlık olmaz. Tasarım yapılması lazım. Tabii ki ilerlemeler yakından takip edilmeli. Ama kopya edilmemeli. Arkadaşlarıma tavsiyem, kalem kullanmaları, tasarım yapmaları, görselliğe ve yaşam alanlarına daha da dikkat etmeleri. Yöresel mimariyi yaşatmalarını tavsiye ederim.

‘GÜNE ÇOK ERKEN BAŞALARIM’
-Yoğun bir tempoda başarılı bir şekilde çalışıyorsunuz. Mimar Mustafa Temiz’in bir günü nasıl geçer? Güne nasıl başlar ve programını nasıl oluşturur?

Ben güne erken başlarım. Mümkünse biraz spor yaparım ve günün haberlerini mutlaka okurum. TV ve internetteki haberleri takip ederim. İster mimarlıkta olsun isterse de başka bir meslekte olsun başarılı olmak için bu yolda ilerlenmesi gerekir. İnşaat sektöründe çalışıyorsanız ustadan önce inşaatta olmalısınız. Her mimarın yapması gereken şey budur.

‘MİSAFİRLERİMİZİN KENDİLERİNİ EVLERİNDE hİSSETMESİNİ AMAÇLADIK’
- Ortağınız Güzin hanımla birlikte işlettiğini mekanınızla Alanya’da fark yaratıyorsunuz. Bonjour La Vie’nin mekan tasarımı da sizin imzanızı mı taşıyor?

Daha önce de restorancılık yaptım. Maldan Restoran benimdi. Orada da otantik bir hava ile başlamıştım. Yine aynı şeyi burada yapmaya çalışıyorum. Ev gibi olsun istiyorum. Gelen misafirlerimin kendilerini evinde hissetmelerini istiyorum. Gelen misafirlerimiz buranın kaç yıllık olduğunu soruyor. 6 aylık olduğunu söyleyince çok şaşırıyorlar.

'GÜNAYDIN HAYAT'
-Mekanınızın isminin özel bir anlamı var mı?

İsim araştırması döneminde yarışma düzenledik. Çok isim geldi. Benim aklımda ‘Bonjour’ ‘günaydın vardı ama ardından neyin geleceği belli değildi. Daha sonra bir gün dergi karıştırırken ‘Bonjour La Vie’ yani ‘Günaydın Hayat’ isminde karar kıldık. Mekanımızda misafirlerimizin hayata merhaba demelerini istediğimizden bu ismi tercih ettik.

‘MUTFAĞIMIZ ANNE MUTFAĞI’
-Alanyalıları mekanınızda ne bekliyor? En çok hangi konuda iddialısınız ve menünüzü nasıl belirliyorsunuz?

Bonjour ismini duyan herkes burada yabancı menülerin olduğunu düşünüyor. Ama biz Ege ve Akdeniz mezelerini ve yemeklerini tercih ediyoruz. Ağır olmayan Alanya’ya has bazı yemekleri ikram ediyoruz ve beğeni de kazanıyoruz. Taze ve organik malzemelerin kullanılmasına çok önem veriyoruz.

‘BİZ ASLA PARA ODAKLI BİR MEKAN DEĞİLİZ’

Bizim mekanımız aile ortamı. Yalnız başına mekanımıza gelen bir hanım burada kimse tarafından rahatsız edilmez. Biz para odaklı değiliz. Bir masadan bir masaya asla bir saygısızlık olmaz. Biz belli bir saatten sonra 2’inci bir alkol şişesi isteyen birisine vermiyoruz. Bu sektörde bu konuya dikkat eden nadir mekanlardayız. Hanım misafirlerimiz çocuklarıyla rahatça gelip gidebilir. Çocuk bahçemizde çocuklarıyla çok rahat ediyorlar. Örgü örerek uzun zaman geçiren çok misafirimiz var. Doğallık ve rahatlık bizim esas aldığımız konumuz.

‘ALANYA’YI DÜŞÜNEREK HAREKET ETMELİYİZ’
-Son olarak bizlerin aracılığıyla Alanyalılara vermek istediğiniz bir mesaj ve eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben 77 yaşındayım. Alanyalıların birbirine sahip çıkması birbirini sevmesi gerekiyor. Ayrışma olmamalı. Alanya turizm kenti ve ayrışma olmazsa daha da güzel olur. Alanya’yı düşünerek hareket etmeliyiz. Herkesin birbirini sevmesini, menfaat için değil Alanya için çalışmasını tavsiye ederim. (GÜLŞAH ANAK)

18 Eki 2020 - 23:30 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce tam kapanmaya gidilmeli mi?