Alanya’da farkındalık artıyor

Alanya’da Sosyal Güvenlik Müşavirliği Dermeği’ne kayıtlı tek uzman olan ve aldığı eğitimlerle dikkat çeken Sosyal Güvenlik Müşaviri ve Danışmanı, Yeni Alanya yazarlarından Hakan Saçan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Sosyal güvenlik sistemi içerisinde kalan bireylerin haklarını belirleyen, doğum izni, eş durumundan tayin, eğitim durumundan atama, dul maaşı, sigorta ücretleri gibi haklarla ilgilenen kısacası çok önemli bir görevi olan Sosyal Güvenlik Müşavirliği üzerine Hakan Saçan ile verimli bir sohbet gerçekleştirdik. Yeni Alaya ‘ya özel açıklamalarda bulunan Saçan, bizlere aktardığı meslek hayatında karşılaştığı ilginç vakalarla aslında bu alanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguladı. Saçan aynı zamanda Alanya’da vatandaşların bu alanda çok fazla talepte bulunduklarını da dile getirdi.

‘HACETTEPE MATEMATİK MEZUNUYUM’
-Merhaba öncelikle sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden, aldığınız eğitimlerden bahseder misiniz?

07 Eylül 1982 tarihinde Alanya’da doğdum. İlköğrenimimi Hayate Hanım İlkokulu’nda, ortaöğrenimimi Ayşe Melahat Erkin Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Yükseköğrenim hayatımda Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünü, Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans programlarını bitirerek memleketim olan Alanya’ya geri dönüp meslek hayatıma başladım.

‘KENDİ MERAKIMLA BU MESLEĞE ADIM ATTIM’

2007-2013 yılları arasında biri özel diğeri kamu bankası olan iki bankada bankacılık yaptıktan sonra 2013 yılında sigortacılık alanında serbest olarak çalışmaya başladım.
2017 yılında kendi çabam, emeğim ve merakımla Sosyal Güvenlik Alanı’nda eğitim gördüm ve merkezi İstanbul’da bulunan Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği’ne bağlı olarak şehrimizde halkımıza hizmet vermeye başladım.

‘SORUMLU OLDUĞUM ALAN ÇOK KAPSAMLI’
-Sosyal Güvenlik Müşavirisiniz, bize öncelikle yaptığınız işten söz eder misiniz? Sosyal Güvenlik Müşavirliği nedir?

Mesleğimin sorumlu olduğu alan çok kapsamlı… Kısaca SGK ve İŞKUR işlemleri, çalışanlar için iş yaşamı danışmanlığı, şirketler için insan kaynakları ve teşvik yönetim şeklinde özetlenebilir.
Belki de mesleğimin faaliyet alanını emekliler, çalışanlar ve firmalar olmak üzere üçe ayırmak doğru olacaktır.

‘HİZMET BORÇLANMALARINDAKİ YANLIŞ ALGININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ’
-O halde tek tek sormakta fayda var. Emekliler veya emekli olacaklar için nasıl bir hizmet veriyorsunuz?

Özellikle emekli olacaklar için ne zaman ve nasıl emekli olacakları, emekli maaşlarının ne kadar olacağı ve hizmet borçlanmaları üzerine hizmet veriyorum.
Bakın burada çok önemli olduğunu düşündüğüm ve halk arasında askerlik borçlanması, doğum borçlanması ve yurt dışı borçlanması olarak bilinen hizmet borçlanmalarının yanlış uygulanmasının önüne geçmek ve hatta elde edilecek faydayı maksimum düzeye çekebilmek üzere Sosyal Güvenlik Müşavirlerine çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Çünkü hizmet borçlarının aslında emekli maaşını çok daha yüksek boyutlara çekebilecek noktaları olduğu çok bilinen bir bilgi değil.

‘BİLGİLENDİRME VE İŞ TAKİBİ YAPIYORUM’
-Çalışanlar için nasıl bir hizmet söz konusu?

İş yaşamında yaşadıkları sorunlarla ve haklarıyla ilgili bilgilendirme, bordro danışmanlığı veriyorum.
Bir konu daha var; iş kazası ve meslek hastalığı hususunda bilgilendirme ve iş takibi yapıyorum. Hiçbir çalışanın canı yansın istemem ancak böyle bir durum varsa çalışanların en doğru şekilde haklarını alması için gereken yardımı ve iş takibini yapıyorum

‘HAKLARIN GÖZETİLMESİNİ AMAÇLIYORUZ’
-Firmalar için?

Burası çok önemli… Çoğu esnaf ve şirketler insan kaynakları uygulamalarıyla ilgili yani çalışanlarına yönelik uygulamalarla ilgili yeterli ve doğru bilgi sahibi değil. Bu açıkça gözlemlenebilmekte…
Bu nedenledir ki, şirket ve esnaflar çok sayıda iş davasına taraf olmakta… Benim buradaki şahsi amacım; bir şirketin veya esnafın dava tarafı olma riskini sıfıra indirmektir.
Özlük dosyalarının ve çalışan haklarının doğru oluşturulmasını, geleneksel işveren – çalışan ilişkisinin geride bırakılmasını sağlamak üzere çalışıp işvereni koruyacak, işverenin kendi haklarını gözetebilecek noktaya gelmesini sağlamak verdiğim hizmetin temel dayanak noktası.

‘ÇOK SAYIDA TEŞVİK PAKETİ AÇIKLANIYOR’
-Az önce Firmalar için teşvik yönetimi ile ilgili bir bahsiniz olmuştu? Biraz detaylandırır mısınız?

Tam o noktaya geliyordum. Firmalar için çok sayıda teşvik paketi açıklanıyor. Bunların bazılarından haberdar olunuyor ve kullanılabiliyor. Bu konuyla ilgili profesyonel manada yardımcı olmak benim iş alanlarımdan bir tanesi.. Geriye dönük teşvik hak edişlerini tahsil etmek, kullanabileceği muhtemel teşvikleri ortaya çıkarmak işlerinden bahsediyorum

‘ÖN YARGI BÜYÜK SORUN’
-Çalışmalarınız esnasında karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

Tek bir sorundan bahsedebilirim. O da önyargı… Hukuka ve mevzuata uygun uyarı, tenkit ve işlem seçimlerimiz bazen “o da öyle değildir” bakış açısıyla karşılaşabilmesi karşıma çıkabiliyor.

‘EN ÇOK EMEKLİLİK İŞLEMLERİ TALEBİ ALIYORUZ’
-Danışanlarınız sizden en fazla hangi konular için hizmet talep ediyor?

Bireysel manada, daha çok emeklilik işlemleri ve hizmet borçlanmaları alanında talep geliyor. Firma alanında ise daha çok insan kaynakları danışmanlığı alanında…

’18 SENE DUL AYLIĞINDAN MAHRUM KALMIŞ’
-Karşılaştığınız ilginç bir anınızı anlatabilir misiniz?

Tabi ki… Bir danışanımın yanlış bilgilendirilmesi sonucu yaklaşık 18 sene dul aylığından mahrum kalmış olması beni çok üzmüştü. Eşinin vefatından sonra çok zorlu zamanlardan geçmiş olması ancak buna rağmen danışan hanımefendinin metaneti beni çok etkilemişti.

‘İLK GÜNKÜ GİBİ DEVAM EDİYOR’
-İnsanlar sizi yeterince tanıyor mu?

Bu sorunun cevabını net olarak verebileceğimi düşünmüyorum ama çok başvuru ve talep aldığımı düşünüyorum. Belirtmem gerekirse, kendimi tanıtma çabam ilk günkü kadar yoğun bir şekilde devam ediyor.

‘SORULARI TASNİF ETMEK İÇİN SAYFAMA YÖNLENDİRİYORUM’

Normalde danışanlarımla randevu usulü görüşmeye çalışıyorum ancak özellikle pandemi sonrası sosyal medya üzerinden de sorular alıyorum. sgm.hakansaçan isimli instagram sayfamdan aldığım soruları daha çok kendime ait olan basit ölçekli www.hakansaçan.com isimli kartvizit sitemdeki ‘Soru Sor’ bölümüne yönlendiremeye çalışıyorum. Böylece soruları tasnif edip en iyi şekilde cevaplama imkanı sağlıyorum. Sosyal medya üzerinden bunu tasnif etmek çoğu zaman zor oluyor. Çünkü sorular karmaşık ve çok fazla detay barındırabiliyor. Bu sayede daha hızlı yanıt buluyor ve işlemler hız kazanıyor.

‘ÜCRET, ALINAN HİZMETİN YANINDA BİR YÜK DEĞİL’
-Verdiğiniz hizmete göre değişir ama bu iş için ne kadar bütçeler ayırmalı danışanlarınız?

Vatandaşlar yoğun bir şekilde sosyal güvenlik uzmanlığına talepte bulunuyor. Danışma ve diğer işlemlerin farklı farklı ücretleri söz konusu.. Şunu söyleyebilirim sadece, verdikleri ücretin elde edecekleri faydanın yanında hiçbir yükünün olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

DERNEĞE KAYITLI TEK BEN VARIM’
-Alanya’da bu alanda hizmet veren meslektaşlarınız var mı? , Mali müşavirlerle sizi birbirinizden ayıran yönleriniz neler?

Evet var, ama Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği’ne kayıtlı sadece ben varım. Mali müşavirlik mesleği çok başka bir alan…
Mali müşavir, devlet tarafından 3568 sayılı meslek kanunu ile defter tutmak ve beyanname vermek gibi bazı alanlarda yetkilendirilmiş bir meslek grubu ki yükleri hâlihazırda çok ağır. Üstüne üstlük firmalar için çalışanlarının işe giriş çıkış işlemlerini de üstlendiği oluyor, ancak yoğunluklarından sadece yasal süreçleri yönetebiliyorlar ve rehberlik ve danışmanlık alanında yetişemeyebiliyorlar.

‘RANDEVULARIMA GÖRE ŞEKİLLENİYOR’
-Peki Hakan Bey, bir gününüz nasıl geçer? Çalışma programınızı neye göre belirlersiniz?

Günümün çalışmayla ilgili bölümü daha çok danışanlarımın randevularına göre şekilleniyor. Sadece şunu söyleyebilirim; günlük en az bir buçuk saatimi mevzuat ve bilgi tazeleme çalışmasına ayırıyorum. Bunu daha çok çalışma saatlerimin ilk başına koymaya çalışıyorum. Geri kalan; randevular ve sosyal platformlardan gelen sorularla haşır neşir olmakla geçiyor.

‘PANDEMİ MUHAKKAK ETKİLEDİ’
-Son dönemde Covid-19 salgını gündemde. Sizin çalışmalarınızı etkiledi mi?

Muhakkak etkiledi. Bakış açımızı geliştirdi ve hatta değiştirdi. Bu konuyla ilgili de çok çalışma ve yazı yazma fırsatı bulmuş birisi olarak çok ilginç bir dönemden geçtiğimizi ve hepimizin bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum.
Yeni Alanya Gazete’si yazarlarından birisiyim bildiğiniz üzere; Covid-19 döneminde yanlış hatırlamıyorsam 16 yazı yazdım ki bu Türkiye’deki en yüksek rakamlardan bir tanesi… Şunu söylemeye çalışıyorum. En çok öğrendiğimiz, kendimizi geliştirdiğimiz ve değiştiğimiz dönem bu oldu. Sanırım bu dönem biraz daha devam edecek ve bizler de öğrenmeye, değişmeye ve aktarmaya devam edeceğiz.

‘FARKINDALIĞIN ARTMASI ÇOK SEVİNDİRİCİ’
-Son olarak bizlerin aracılığıyla Alanyalılara vermek istediğiniz bir mesaj eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bir Alanyalı ve Alanya sevdalısı olarak şehrimizde mesleğim alanındaki farkındalığın artması çok sevindirici. Umarım bu daha da artarak devam eder.  (GÜLŞAH ANAK)

04 Eki 2020 - 23:42 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?