'Tarihin kalbi Alanya’da atıyor'

Alanya için büyük bir öneme sahip olan Syedra Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarını yöneten Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğ Ergürer ile konuştuk

+2
Haber albümü için resme tıklayın

PAZARTESİ SOHBETİ/GÜLŞAH ANAK

ALANYA merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Syedra Antik Kenti’nde tüm hızıyla devam eden kazı çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararname ile yürürlüğe girmişti. İlk kazı çalışmaları 1994-1999 yıllarında Alanya Müze Müdürlüğü tarafından yapılırken, yüzey araştırmaları 2015- 2016 yıllarında Prof. Dr. Birol Can başkanlığında gerçekleştirilmişti. Çalışmaların devamı ise Doç. Dr. Ertuğ Ergürer başkanlığında devam ediyor. Ergürer, çalışmalarda gelinen son noktayı Yeni Alanya’ya anlattı.

‘1800’LÜ YILLARA DAYANIYOR’
- Bize biraz kendinizden ve akademik geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Ben 1980, Artvin-Yusufeli doğumluyum, İlk-orta ve lise öğrenimimi Ankara’da tamamladım. 2004 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde Lisans eğitimimi, 2012 yılında aynı üniversitede doktora eğitimimi tamamladım. Şimdi Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümünde görev yapmaktayım.

‘BİRÇOK YERDE GÖREV ALDIM’
- Syedra Antik Kentinden önce görev aldığınız arkeolojik çalışmalar hangileridir?

İlk olarak Muğla-Knidos, sonrasında Burdur-Sagalassos’ta görev yaptım. 2006-2017 yıllarında Çanakkale-Parion Antik kentinde ekip üyesi, kazı başkan vekili ve kazı başkan yardımcısı olarak çalıştım. Ayrıca Uşak- Blaundos, İzmir, Smyrna Agora, Karaman- Philadelphia arkeolojik çalışmalarında ekip üyeliği yaptım.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI KARARIYLA DEVAM EDİYOR’
- Syedra Antik Kenti Alanya turizmi için büyük önem taşıyor. Çalışmalara ilk ne zaman başlandı?

Aslında geriye gittiğimizde ilk çalışmaların 1800’lü yılların başlarında yapıldığını görüyoruz. Var olan kalıntılar ve yazıtlar o dönemden itibaren belgelenmeye başlanmış. İlk kazı çalışmaları 1994-1999 yıllarında Alanya Müzesi başkanlığında yapılmıştır. 2015-2016 yıllarında Prof. Dr. Birol Can başkanlığında yüzey araştırmalarının yapılması bizim hemen kazıya başlamamıza yardımcı olmuştur. 2019 yılında Alanya Müzesi Başkanlığında yürütülen çalışmalar 2020 yılı ile 2587 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile başkanlığımda devam etmektedir.

‘İLK ÇALIŞMALAR MÜZE KURTARMA KAZILARI KAPSAMINDA OLDU’
- Syedra çalışmaları 2019 yılında yeniden başladı. İlk kazı çalışmasının yarıda kalmasının bir nedeni var mı?

1994-1999 yılları arasında sürdürülen çalışmalar Müze Kurtarma Kazıları olarak bilinen bir kapsamda gerçekleştirilmiştir. Bu kazılar belli sürelerde yapılan çalışmalardır. Bakanlığımız, uzun soluklu çalışmaların üniversiteler tarafından yapılmasını desteklemektedir. İlk yıllar müzelerin yardımı ile başlayan çalışmalar zaman içinde arkeoloji bölümlerindeki hocalara bırakılmaktadır. Bununla birlikte geçen süre içinde Syedra’da kazı çalışması başlaması için bir başvuru yapılmamıştır. Bunda arazinin zorluğu, desteklerin yeterli olmaması her zaman bir etken olmuştur.

‘ARKEOLOJİK KAZILAR İÇİN ÇOK KISA BİR ZAMAN DİLİMİ’
- Syedra kazılarında gelinen son noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

2 yıllık süreç arkeolojik kazılar için çok kısa bir zaman dilimi. Bununla birlikte bu kısa sürede önemli verilere ulaştık. Kent, Roma Döneminde çok ciddi bir planlama ile yeniden kurulmuştur. Kentteki yapılar, özellikle su sistemleri inanılmaz bir sistemle oluşturulmuştur. Kentte ciddi bir dokumacılığın olduğu son iki yıllık çalışmada rahatça anlaşılmıştır. Bununla birlikte ticaret ve tarımda da oldukça etkili bir kent olduğu görülmektedir.

‘ÖNCESİ VE SONRASIYLA DEĞERLENDİRİLMELİ’
- Yüzey araştırmalarının yapılmasının ardından kazı çalışmalarının yeniden başlayacağının duyurulmasıyla birlikte kentteki bazı kurum ve kuruluşlardan Syedra’ya destek sağlanacağı belirtilmişti. Bu süreçte kimlerden destek alındı ve bu destekler nelerdi? Gerekli yardım sağlandı mı? Ne gibi zorluklarla karşılaştınız ya da karşılaşmaya devam ediyorsunuz?

Kazı çalışmaları, öncesi ve sonrasıyla değerlendirilmesi gereken uzun bir süreçtir. Bu anlamda ilk olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ve desteği ile kazı çalışmalarının yürütüldüğünü söylememiz gerekmektedir. Antalya İl-Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Alanya Müzesi bu süreçte desteğini her zaman hissettiğimiz kurumlardır. Bakanlık bünyesindeki bu kurumlar dışında kazı çalışmalarının en büyük destekçisi Alanya Belediyesidir. Eski Seki İlkokulunun kazı evi olarak tahsis edilmesi, onarılması, yeni eklentiler ve çevre düzenlemesi Alanya Belediyesi tarafından sağlanmıştır. Bunun yanında ulaşım, teknik destek ve market alışverişi gibi birçok problem belediyemiz tarafından çözülmüştür. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi çalışmalarımızda her zaman yanımızdadır. 2020 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin işçi desteği, kazı çalışmalarının ilerleyişinde çok önemli fayda sağlamıştır. Bu kurumlar dışında Koç Holding gibi köklü bir kuruluşun yeni başlayan bir kazıyı desteklemesi, çalışmamız için hem maddi hem de manevi anlamda çok önemliydi. Antique Roman Palace iki yıllık süreç boyunca her zaman desteğini gördüğümüz bir kuruluştur. Kazılar için büyük bir maddi yük olan yemek ihtiyacı 2020 yılı çalışmalarında Utopia World Hotel tarafından karşılanmıştır. Dim Medya kentteki çalışmaların Alanya’ya tanıtılmasında çok büyük bir destek sunmaktadır. Sun Park Hotel, Panorama Hotel ve Drita Hotel kazı ihtiyaçları için destek olan diğer kuruluşlardır. Tüm destekçilerimize sonsuz teşekkür ederiz.

‘AMACIMIZ ÇALIŞMALARIN 12 AY SÜRDÜRÜLEBİLMESİ’

Şu an çalışmalar, yukarıda saydığım kurum ve kuruluşların desteği ile sürdürülmesine rağmen kazı çalışmasının daha verimli yürütülmesi için daha fazla desteğe ihtiyacımız vardır. Bilindiği üzere, bu tür bilimsel çalışmalar, ilgili farklı bilim dallarından uzmanların ve öğrencilerin katılımıyla ve yerel idarelerin, taşra teşkilatlarının, özel kurum ve kuruluşlarının destekleriyle gerçekleştirilmekte, yeterli alt yapı imkânlarına ulaşıldığında her anlamda başarılı sonuçlara ulaşılmakta ve ilgi uyandırmaktadır. Syedra Antik Kenti’nde yapılacak kazı ve restorasyon çalışmalarının desteklenmesi Alanya ilçesine şüphesiz büyük katkı sağlayacaktır. Kazı çalışmaları inanılmaz bir emeğin ürünüdür. Yaklaşık 15 farklı üniversiteden akademisyen ve üniversite öğrencisi kazı sürecinde gönüllü olarak görev almaktadır. Geçen yıl 2 ay, bu yıl 4 aylık bir sürede çalışma yapıyoruz. Bizim isteğimiz çalışmaların 12 ay boyunca sürdürülmesidir.

‘TEMEL AMAÇ KÜLTÜR VARLIKLARININ KORUNMASI’
- Syedra kazılarında ne amaçlanıyor? Bir kazı çalışması ne kadar sürer? Bu proje için de öngörülen bir zaman var mı

Kentteki arkeolojik çalışmaların en önemli amacı kültür varlıklarının korunması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır. Farklı bilim dallarından insanların çalıştığı bir bilim yuvasının oluşturulması, yayın sayısının arttırılması ve kentin 5 yıl içinde bilim dünyasında tanınması belirlenen hedeflerdendir. Alanya’nın kültürel potansiyeline yönelik kapsamlı ve uzun vadeli projelerin hayata geçirilmesini, kazı, restorasyon ve çevre düzenleme faaliyetleriyle Alanya’da önemli bir rota oluşturarak Kültür Turizmine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Syedra çok geniş alana yayılan bir kent. Kazı çalışmaları yıllarca devam edecek olmasına rağmen şimdiden görkemli yapıları ile ziyaretçileri etkilemektedir. Arkeolojik çalışmalar için bir zaman belirlemek çok zordur. Verilerin sağlıklı değerlendirilebilmesi için çok dikkatli çalışmak ve acele etmemek gerekmektedir.

‘TÜM BİLİM DALLARIYLA İLİŞKİLİDİR’
- Kazı ekibinde kimler bulunuyor? Sıradan vatandaşlar da gönüllü olarak kazı çalışmalarına katılabiliyor mu?

Arkeoloji tüm bilim dallarıyla ilişkilidir. Çalışmalarda her branştan insan görmek mümkündür. Tabii ki kazıların en önemli ekip üyeleri arkeologlardır. Arkeologlar yanında restoratörler, konservatörler, mimarlar, sanat tarihçileri, tarihçiler, harita mühendisleri kazının diğer ekip üyeleri arasındadır. Farklı bilim dallarından ya da ilgisi nedeniyle kazı çalışmalarına gönüllü katılan öğrenciler vardır. Bunların hepsi belli izin ve kurallara uyarak çalışabilmektedirler.

‘YÜZYILLARCA TOPRAK ALTINDA KALAN ESERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR’
- Bir arkeolog olmanın en güzel ve en zor yanı nedir? Bu mesleği tercih etmek isteyen adaylara tavsiyeniz ne olur?

Arkeolog olmanın en güzel yanı yüzyıllarca toprak altında kalmış eserleri, yapıları gün yüzüne çıkartmak heyecanıdır. Güneş altında saatlerce çalışmak bu işin zor yanlarından biridir. Ancak yine de güzel bir buluntu o yorgunluğu ve zorluğu hemen almaktadır. Arkeoloji bölümü okuyanların bu mesleği çok seveceklerine eminim. Birçok insanın okumak istediği bir bölümü tercih etmiş olacaklar.

‘BİZDE GÜN ERKEN BAŞLAR’
- Peki Doç. Dr. H. Ertuğ Ergürer’in bir günü nasıl geçer? Kazı alanında gün nasıl başlar ve nasıl devam eder?

Arazi çalışması erken saatlerde başlamaktadır. Saat 05.00-05.30 arası kahvaltı yapıyoruz. Saat 06.00’da arazide çalışmaya başlıyoruz. Sıcak, nem ve toz toprak içinde saat 14.00’e kadar çalışıyoruz. Öğle yemeğinden sonra kısa bir dinlenme sonrası arazide çıkan buluntuların değerlendirilmesine geçiliyor. Öğrenciler çıkan seramikleri yıkıyor. Daha önceden temizlenmiş seramikler seçilip çiziliyor. Buna benzer birçok iş her gün tekrarlanıyor. Daha önceden bu çalışmaların hepsine aktif olarak katılmaktaydım ancak kazı başkanı olduktan sonra maalesef prosedür bizi daha çok yormaya başladı. Sponsor arayışları, makine teçhizat ve bunun gibi birçok iş için araziden ve kazı evinden ayrılmak zorunda kalıyoruz.

‘İLK OĞLUM EJDER PARİON’DA BÜYÜDÜ, ATLAS SYEDRA’DA BÜYÜYOR’
- Aileniz ile birlikte kazı alanındasınız. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bunun avantajları ve dezavantajları neler? Karşılaştığınız krizleri nasıl yönetiyorsunuz?

Uzun soluklu bir tempoda hem keyifli hem de stresli bir iş yapıyoruz. Evinizin konforunu bırakıp aylarca kamp ortamında bir odada ya da konteynırlarda kalıyorsunuz. Eşimin arkeolog ve akademisyen olması, bu süreci daha kolay atlatmamıza yardımcı oluyor. Mesleğimizi bilmeyen insanlar bu işi belli bir ücret karşılığı yaptığımızı, üniversiteden aldığımız maaş dışında ekstra bir ücret almadan bu işin yapılamayacağını düşünüyorlar. Tiyatrocular için kullanılan bir söz bu meslek için şöyle uyarlanabilir. “Arazi tozu yutmak”. Arkeoloji tutkusunun arazi tozunu yutmakla olacağını ve bunu yaşayanların artık arkeolojik çalışmalara sürekli devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Benim için de böyle bir durum söz konusudur. 2 oğlum var. İlk oğlum Ejder, Parion Antik Kentinde büyüdü, ikinci oğlum Atlas Syedra Antik Kentinde büyüyor. Çocuklarımın gelişimi için faydalı olduğunu düşünüyorum. Çok sayıda farklı kültürlere sahip insanla tanışıyorlar. Sosyal insanlar olarak büyüyorlar. Dezavantajlı bir durum yaşamadık. Krizler ya da sıkıntılar, her iki şekilde adlandırabiliriz bunu, mümkün oldukça ekibin motivasyonunu ve enerjisini etkilemeden halletmeye çalışıyorum. Kazıya katılan öğrenciler buradan birçok bilgiye sahip olarak ve en önemlisi mutlu ayrılıyorlar.

‘ALANYA’NIN BU DEĞERİNE SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUM’
- Son olarak bizlerin aracılığıyla Alanyalılara vermek istediğiniz bir mesaj, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Alanyalıların kente gelmesini ve Alanya’nın bu değerine sahip çıkmalarını istiyorum. Onların desteği ile daha güzel işler başaracağımıza inanıyorum. Son olarak bana bu fırsatı verdiğiniz için Dim Medya ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.

27 Eyl 2020 - 23:34 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?