İran’dan Alanya’ya uzanan bir başarı öyküsü: ‘Emekli oldum ama Alanya’yı çok seviyorum’

Aslen İranlı olan ve 20 yıldır Alanya’da hekimlik yapan aynı zamanda Aytemiz Alanyaspor Kulüp ikinci doktoru olan Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Amir Mansur Mukaddem ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

MESLEĞİNDE birçok önemli başarıya imza atan hastalarıyla birlikte birçok zorlu serüvenden geçen Op. Dr. Mukaddem futbol tutkusuyla da tanınıyor. Yıllar önce İran Futbol Milli Genç Takımı’na da seçildiğini belirten Mukaddem, iş stresinden de sporla arındığını söyledi. Aytemiz ALanyaspor’un trafik kazasında hayatını kaybeden ünlü futbolcusu Josef Sural’ın da ameliyatını gerçekleştiren Mukaddem özellikle trafik kazalarına dikkat edilmesi gerektiğini Alanya’da çok fazla kaza nedeniyle hastası olduğunu belirtti.

‘ALANYA’YI VE ALANYALILARI ÇOK SEVİYORUM’

-Merhaba, öncelikle sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden ve aldığınız eğitimlerden bahseder misiniz?

Geldiğiniz için ben teşekkür ederim.  Ben Amir Mansur Mukaddem. 12 Ağustos 1962 doğumluyum. 6 Ekim1983 yılında tahsilimi tamamlamak için Türkiye’ye geldim. Önce Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Fakültesini kazandım. Daha sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım ve 1992 yılında Tıp Fakültesi Eğitimi tamamladım. Ardından tekrar Ankara’ya geçtim. Ankara Hacettepe Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahi Bölümünde ihtisasıma başladım ve 2000 yılında bitirdim. Aynı zamanda o yıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldum ve Alanya’ya geldim. 6 sene Alanya’da bulunan özel bir hastanede, 2 sene İstanbul Acıbadem Hastanesi’nde çalıştım. 2009 yılında Alanya’daki Can Hastanesi’nde tekrar göreve başladım. Ardından da Anadolu Hastanesi’nde görevime devam ediyorum. Bu sene emekli oldum. Ama ben Alanya’yı ve Alanyalıları çok sevdiğim için hastane yönetimiyle konuşarak emekli olarak görevime devam ediyorum.  Beyin Cerrahisinin babası diyebileceğimiz Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in yanında çalışma imkanı buldum. Kongrelerine katıldım. Ayrıca Almanya’da Prof. Dr. Macit Salmi’nin yanında çalıştım. Bunlar benim için son derece guru verici şeyler.

‘ALANYASPOR’UN BENDEKİ YERİ ÇOK FARKLI’

-Alanya’nın gururu Aytemiz Alanyaspor için çok önemli bir isimsiniz. Bize biraz kulüpteki görevinizden bahseder misiniz?

Kulübün ikinci doktoruyum. İsmail Yetkin birinci doktorumuz. Ben yoğun programımdan dolayı ve Beyin Cerrahı olduğum için deplasmanlara gidemiyorum. Bu nedenle birinci doktor görevini kabul edemedim.  Alanyaspor’un bütün maçlarına gidiyorum, mutlaka statta bulunuyorum. Kendim de sporcu olduğum için Alanyaspor’un bendeki yeri çok farklı. Zamanında İran Milli Takımı Genç Takıma seçilmiştim. Sporla çok ilgiliyim.

‘İRAN’DAKİ SAĞLIK SİSTEMİ REZALET’

-Aslen İranlısınız. İran ve Türkiye’yi göz önüne aldığınızda bir hekim olarak sağlık politikasını nasıl değerlendirirsiniz?

Türkiye’yi kat ve kat daha iyi buluyorum. Şu anda abim hasta ve keşke onu Türkiye’ye getirebilsem diyorum. Burada imkanlar çok iyi ve oturmuş bir düzen var. Sonuçta ben bu sistemde büyüdüm ve yetiştim. Geçen yıl abim kalp krizi geçirdi ve yoğun bakımda kaldı. İran’daki sağlık sistemi için gerçekten rezalet kelimesini kullanabilirim. Orada her şey paraya endeksli. Ama parayı verdiğinizde de hizmeti alamıyorsunuz. Çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Ben burada olmaktan çok mutlum. Nitekim Amerika’dan, Avrupa’dan birçok hasta geliyor ve benim dalım da dahil olmak üzere birçok dalda tedavilerini burada yaptırıyorlar. Birçok hastamızı yurt dışından buraya çekiyoruz. Birçoğunun tedavisi de görev yaptığım hastanede gerçekleşiyor. Bu kapsamda çok başarılı bir durumdayız.

VAKA SAYISI ARTTI AMA GİDİŞATI İYİ GÖRÜYORUM’

-Bildiğiniz üzere tüm dünya Kovid-19 belasıyla mücadele ediyor. Pandemi kapsamında Alanya’da gelinen son noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben gelinen son noktanın aksine gidişatı çok iyi görüyorum. Evet ne yazık ki vaka sayısı arttı. Dünya genelinde de Alanya’da da son dönemde hızlı bir artış var. Ama bana kalırsa virüs zayıfladı ve kendi içinde bir mutasyona uğradı. Hastaların sayısı arttı. Çünkü bazı şeyleri ortadan kaldırdılar. Buna rağmen ben virüsün daha güçsüz seyrediyor. Geleceğe daha umutlu bakıyorum. Alanya’da önümüzdeki iki ay soğuk olmayacak. Bu bizim için büyük bir şans. Vakaların azalmasına sebep olabilir. İnşallah 2021 yılına daha iyi gireceğimize inanıyorum. Belki virüs yok olmayacak ama geçen sene olduğu kadar da yoğun geçmeyeceğine inanıyorum. Aşı olarak da çok ciddi çalışmalar var. Ben de bu nedenle konuya daha iyi bakıyorum.

‘VAR OLAN ÖNLEMLERE UYMAMIZ YETERLİ’

-Bir hekim olarak ne gibi tedbirlerin eklenmesi gerektiğine inanıyorsunuz?

Halk tedbirlerin ne olduğunu yeterince öğrendi. Ne yapılması gerektiğini biliyor. Ama ne yazık ki tedbirsiz olan vatandaşlarımız var. Maske, hijyen ve sosyal mesafe bu hastalıkta gerekli olan önlemler. Ekstra bir şey eklenmesine gerek yok. Var olan önlemlere uyulması yeterli. Bu aşamada hepimiz çok sıkıldık. Artık dostlarımızla görüşmek, kalabalık yerlere gitmek istiyoruz. Bunu anlayabiliyorum. Ama bu aşamada biraz daha sabretmemiz gerekiyor.

‘BEN VE HASTALARIM ZAMANLA MÜCADELE EDİYORUZ’

-Peki Amir Hocanın bir günü nasıl geçer? İş stresinden arınmak için neler yapar?

Ben sabahları erken kalkıyorum. Biraz kitap okuyorum. Daha sonra biraz daha uyuyorum ve hastaneye geliyorum. Günlük tempodan tek kaçabildiğim yer spor. Turnuvalar düzenliyorum. Alanyaspor Kulübüne gidiyorum.  Kitap okumayı ve film izlemeyi çok seviyorum. Tarih kitaplarını çok seviyorum. Zamanım olursa doğayı çok severim ve bu yönde aktiviteler yaparım. Hastane olarak piknik gibi aktiviteler düzenlemeyi çok severim. Ancak bildiğiniz üzere bizim çok zamanımız olmuyor. Mesela bir düğündeyken bile hastaneye çağrılabiliriz. Bizim için zaman çok önemli. Ben bir hasta için telefonum çaldığında ne olursa olsun her şeyi bırakıp koşuyorum. Çünkü biz adeta zamanla mücadele ediyoruz.

‘JOSEF’İN AMELİYATI HALA AKLIMDAN ÇIKMIYOR’

-Kariyerinizde unutamadığınız iyi ya da kötü bir anı var mı?

Elbette ki kötü anılarımız da var. Ama Allah’a şükürler iyi anılarım kötü anılarımdan daha fazla. Bildiğiniz üzere geçen yıl Alanyaspor’da futbolcumuz Josef Sural’ı bir trafik kazasında kaybetmiştik. Ameliyatını ben yapmıştım. Çok ağır bir hastaydı. Keşke kurtarabilseydik. Bu olay zihnimden hiç çıkmıyor. Biz ailecek de görüşüyorduk, kendisini de çok seviyordum. Ben o ameliyata nasıl girdim, nasıl bitirdim inanın hepsi bir kabus gibi. Bir hekim için tanıdığı bir insanın ameliyatına girmesi ve o kadar ağır durumda olduğunu görmesi inanın çok ama çok zor bir şey.

‘HAYATIMIN EN ACI GÜNÜ BÜLENT’İ KAYBETTİĞİMİZ GÜNDÜ’

Çok sevdiğim, kendime bir ağabey kadar yakın bulduğum Dr. Bülent Gül Bey ile yaklaşık 3 yıl birlikte çalıştık ve 14 yıllık bir dostluğumuz vardı. Bülent maalesef 2014 yılında geçirdiği kalp krizi nedeniyle  hayatını kaybetti. Ona saygım sonsuz. Ondan çok şey öğrendim. Ona minnettarım. Hayatta olabileceğim en iyi dostumdu. Hayatımın en acı günü Bülent’i kaybettiğimiz gündü. Alanya da onu tanıyor. Burada uzun yıllar görev yaptı.

‘BÜLENT BALCI’NIN AMELİYETIN IBEN YAPMIŞTIM’

Ama dediğim gibi güzel anılarımız da var. Göreve ilk başladığım zamanlarda Polis Memuru Bülent Balcı’nın ameliyatını yapmıştım. Durumu çok ağırdı ve haftalarca komada kalmıştı. Ağır mücadele verdi kendisi. Çok şükür kurtardık. İki çocuğu oldu. Hala görüşüyoruz ailecek. Yirmi yıldır Alanya’da hizmet veriyorum. Hastalarımızın sayısını bilemem.

‘4 YAŞINDA BEYİN KANAMASINDAN AMELİYAT ETMİŞTİM’

Mesela 4 yaşında Beyza Manga diye bir çocuğu ameliyat etmiştim. Beyin kanamasından gelmişti. Bir gün kapım çalındı ve karşımda bir prenses vardı. Bana kendisi tanıttı ve çok ama çok duygulandım. Üniversitesini bitirmiş benim ziyaretime gelmiş. İnanın o anki duygularımı anlatamam size. Benim ilk hastalarımdandı.

‘GENÇ VE ÇOCUKLARIN ÖLÜMÜ BİZİ ÇOK ETKİLİYOR’

-Mesleğinizin en güzel ve en kötü yanı nedir?

Genç ve çocukların ölümü inanın bizleri çok etkiliyor. Ben özellikle çok duygusal bir insanım. En güzel tarafı da durumu çok zor olan bir hasta ile haftalarca belki aylarca mücadele ediyorsunuz. Onun hayata tutunmasına vesile oluyorsunuz. Taburcu olduktan sonra o hastanız karşınıza sapa sağlam geldiği zaman yaşadığınız duygularınızı ifade etmeniz çok zor. Hiçbir maddi güç bunun karşılığını veremez. Gerçekten bütün Alanya’yı bana verseler bu kadar mutlu edemezler. Çünkü o bugüne gelirken harcadığınız bütün emeğin karşılığı o güler yüz.  Kendi kendinize iyi ki bu mesleği seçtim, iyi ki dayandım, iyi ki bu tabloyu görüyorum diyorsunuz.

‘ALANYA’DA TRAFİK KAZASI ÇOK FAZLA’

-Alanya’da insanlar size en çok hangi rahatsızlıkla başvuruyor. Bu kapsamda hastalarınıza ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Alanya’da ne yazık ki trafik kazası çok fazla. Ben bu konuyla ilgili çok defa TV programlarına da katıldım. Maalesef kurallara uymadığımız için, kemer takmadığımız için, kask takmadığımız için trafik kazaları çok fazla. Bu sene Kovid-19’un en büyük katkısı trafik kazası sayının düşmesi oldu.  Bir de bel- boyun fıtığı ve ağrısı nedeniyle bize başvuruyorlar. Özellikle bel fıtıkları daha fazla. Tabii ki arada tümör, beyin kanaması hastalarımız da oluyor ama trafik kazaları, düşmeler ve fıtık rahatsızlıkları daha fazla.

Bu konuda dediğim gibi defalarca uyarılarda bulundum. Rica ediyorum motosiklet sürücüleri kas taksın. Araçlarda ise lütfen emniyet kemeri kullanılsın. Bazen trafikte dehşet verici sahnelere tanık oluyorum. Sürücü eşini ve iki çocuğunu almış motosiklete binmiş. İnanamıyorum böyle sahneleri gördüğümde. Siz ne kadar dikkat ederseniz edin birisi gelip size çarpabilir. Orada iki yavrucak var. Onları o şekilde gördüğümde çok etkileniyorum. 4 kişinin hayatı söz konusu. Alkolle araba kullanılmamalı. Ben bu tür vakaları 20 yıldır defalarca gördüm. Bel ve boyun ağrıları için de sağlıklı hareketler öneriyorum. Kontrolsüz eğilmeden kaçınılmalı. Ağır şeyleri kontrolsüz bir şekilde kaldırmamalıyız. Lütfen ameliyat olmadan bize başvurun. Her fıtık ameliyat gerektirmez. Ne yazık ki direkt ameliyat önerildiği oluyor. Ameliyattan önce fizik tedavi mutlaka görülmeli.  Sonra egzersiz ve doğru hareketlerle ağrı geçmiyorsa ameliyat olunması gerekiyor.

‘KEMERLERİNİZİ, KASKINIZI LÜTFEN TAKIN’

-Son olarak bizlerin aracılığıyla Alanyalılara vermek istediğiniz bir mesaj eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Alanyalılar ve Alanya’yı çok seviyorum. İnşallah uzun yıllar hizmetime devam edeceğim. Vatandaşlarımızdan tek bir ricam var. Kovid-19 için ne kadar dikkatliyseniz lütfen araçlarınızda da o kadar dikkatli olun. Kemerlerinizi, kaskınızı lütfen takın. Alkollü araç lütfen kullanmayın. Motosiklete lütfen çocuklarınızı bindirmemeye çalışın. Hep birlikte güzel şeyler yaşayalım. PAZERTESİ SOHBET (GÜLŞAH ANAK)

#

13 Eyl 2020 - 23:30 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Galatasaray - Fenerbahçe derbisini kim kazanır?